Mapa znázorňující útoky RA

ve Viselsko-oderské operaci, s postaveními fronty od 11. ledna do 30. března 1945.
První velkou operaci na Východní frontě , spuštěnou počátkem roku 1945, kterou byla Viselsko-oderská operace si rozdělme na tři kapitoly:
a) Úvod.
b) Plán a příprava Viselsko-oderské operace.
c) Osvobození Polska, rok 1945.
a) Úvod.
V úvodu si pak řekněme, že rok 1944 skončil pro RA velice úspěšně, neboť ozbrojené síly SSSR k 31. prosinci toho roku byly již ve Východním Prusku, od 26. prosince obklíčily Budapešť a obsadili východní Maďarsko, byli v horách předválečného Československa a východní Jugoslávii. Obsadili Bulharsko a Rumunsko a na své straně měly Finsko. Na středním úseku východní fronty, tedy v místech, o kterých vše nyní bude, stála RA a také Polská armáda (Wojsko Polskie) již na řece Visle. Polsko, jeho předválečné území, bylo z jedné čtvrtiny osvobozeno od německých okupantů. Jednalo se o území kde žilo asi 6 miliónů lidí. Na dobytém území Rudou armádou vznikl koncem roku 1944 nový stát, který byl s pomocí NKVD a s "pomazáním Stalina" doslova instalován. Když koncem roku - "Dne 31. prosince 1944 na plenárním zasedání Zemské národní rady (Krajowa Rada Narodowa) byl Polský výbor národního osvobození přeměněn v prozatímní vládu." Prozatímní "nová polská vláda" povzbuzovala obyvatelstvo, aby co nejrychleji zlikvidovalo následky hitlerovské okupace, rychle obnovovalo průmysl, dopravu a spoje.
Prozatímní vláda na osvobozeném, či dobytém území - její levicově smýšlející část, dělala všechno možné, aby pomohla RA vyhnat hitlerovce ze západních oblastí Polska. Východní historiografie, Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola II, na str. 45, říká, že: Dále posilovala národní ozbrojené síly a připravovala je k poslední rozhodné bitvě proti fašismu. Na osvobozeném území byl zaveden přímý mobilizační systém, podle něhož byli polští občané povoláváni do Polské armády. Mobilizovat osoby podléhající vojenské službě byla oprávněna jedině prozatímní vláda Polské republiky."
A poté následují věty: "Z rozhodnutí polské vlády mohlo mobilizaci provádět velení Rudé armády. Mobilizace, kterou uskutečňovaly všechny ostatní polské organizace, jež neměly k této vládě žádný vztah , byla prohlášena za nezákonnou (Jako byla, dle tohoto vládního rozhodnutí AK - Armija Krajowa - má poznámka).
Počátkem roku 1945, měla Polská armáda celkem 286 000 lidí /některé bližší údaje viz také u Varšavského povstání. Č 1. až 18.:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=389
/ (historickým podkladem pro informace zde je: Z. Stapor, Wojsko Polskie w operacji berlinskkiej Armii Radzieckiej /Materialy na sesie naukowa PAN w zwiazku z XV-leciem Woiska Polskiego 4-6. X. 1956/, s. 16.)."
Všem opatřením, která konala prozatímní vláda Polska, instalovaná NKVD se pochopitelně bránila Emigrantská vláda v Londýně. O této době napsal pozdější vrcholný představitel "Stalinem a NKVD pomazané". Polské vlády Wladyslaw Gomulka (o Gomulkovi více zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/W%C5%82ad ... mu%C5%82ka
), cituji:
"Byla doba, kdy lidová moc v Polsku byla předmětem ozbrojených útoků a kdy se bránila zbraněmi, kdy hynuly stovky a tisíce členů naší strany, vojáci a státní zaměstnanci. Polská reakce však nebyla s to zastavit historický vývoj společnosti / stejně jako hynuli vojáci AK - Armiji Krajowej. Stejně tak levice v Polsku nezastavila další vývoj k demokratizaci polského státu - má poznámka/... (historickým podkladem pro informace v uvozovce a v závorce je zde: Informační bulletin ÚV PSDS, r. 1956, čís. 10-11, str. 9., Martin Gilbert, Druhá světová válka, Úplná historie, str. 694 až 780 a mé poznámky a Použité podklady na konci článků)."
Vnitřní boje polského státu pokračovaly ještě i po skončení 2. světové války, ale my se vraťme ještě ke konci roku 1944.
Koncem roku 1944 v západním Polsku ještě skutečně řádili němečtí okupanti a jejich silové složky, stejně jako armáda.
"Nejtvrdší okupační režim panoval v Pomořanském a Slezském vojvodství, na velké části Lodžského a části Varšavského a Krakovského vojvodství, která Němci přičlenili přímo k fašistickému Německu. Okupanti přeměnili Polsko v zásobovací základnu svých armád, využívali strategických surovin a produkce polských závodů. Rudné a uhelné doly a zbrojní podniky zásobovaly německé fašistické armády zbraněmi a německý průmysl surovinami. Nejdůležitější z tohoto hlediska hornoslezská průmyslová oblast, která byla svým významem po Porúří druhou hlavní uhelnou a hutní základnou Německa, a radomsko-kielecká průmyslová oblast.
Štáb německých pozemních vojsk si uvědomoval, že počátkem roku 1945 se těžiště válečného průmyslu přesunulo na východ země, a ztratí-li Němci Horní Slezsko, prohrají válku v několika týdnech (historickým podkladem pro informace je zde: H. Guderian, Erinnerungen eines Soldaten, Heidelberg 1951, S. 348.)."
Třetí říše a její správci si na území Polska skutečně počínali během okupace jako "smyslu zbavení" a Polák byl pro ně otrok. "Okupanti zpustošili mnoho polských krajů a některá polská města, včetně Varšavy, obrátily v trosky. Obrovské škody způsobil nepřítel v zemědělství. V důsledku toho se zmenšily osevní plochy, snížily se výnosy a poklesl stav hovězího dobytka. Mnoho rolníků bylo vyhnáno z půdy. Za svého řádění zničili fašisté 446 200 rolnických usedlostí (historickým podkladem pro informace je zde: Rocznik statystyczny, Warszawa 1947, str. 33.). Bezohledným odčerpáváním potravin z vesnice se zásobovací situace v zemi zhoršila (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola II, str. 46.) .
V okupovaném Polsku byly uzavřeny všechny vysoké a střední školy a zakázány vědecké společnosti. Hitlerovští okupanti zničili velkou část knižního fondu, rozkradli knihovny, výstavy, zakázali vydávání knih, novin a časopisů v polském jazyce. Cenné archivy, muzejní exponáty, sbírky malířského a sochařského umění odvezli fašisté od Německa. V důsledku válečných škod a rekvizicí německých fašistických okupantů pokleslo národní bohatství Polska do ledna 1945 téměř o 38% (historickým podkladem pro informace je zde: Pjať let Polši. 1944-1949, str. 149.)."
Jak již bylo i na jiných místech řečeno, Hitlerovci na polském území prováděli krvavý teror a zavedli krutý až otrokářský řád. Němečtí kolonizátoři se zmocnili těch nelepších částí půdy, stejně tak vlastnili i celý průmysl, obchod a zaujali monopolní postavení v úřadech. "Okupanti se považovali za pány Polska a polským obyvatelstvem pohrdali. Snažili se všemožně ponížit a pošlapat lidskou a národní důstojnost Poláků. Nutili je, aby zdravili Němce hlubokou poklonou a sestoupili z chodníku, jestliže potkali německého důstojníka nebo vojáka. Úřední korespondence a jednání se vedly jen německy. Polské školy byly zavřeny. Na některých institucích, veřejných místech a obchodech visely tabulky s nápisem ´Jen pro Němce´. V mnoha polských kostelech byly zakázány bohoslužby. Vlastenecky smýšlející kněží byli šikanováni (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola II, str. 46, Martin Gilbert, Druhá světová válka, Úplná historie, str. 694 až 780 a mé poznámky a Použité podklady na konci článků).
Politika hitlerovců směřovala podle jejich rasové teorie k likvidaci celého polského národa, jeho vědy a kultury (na tomto místě chci všem čtenářům připomenout, že v době kdy východní historiografie psala tyto řádky před závorkou, se psaly roky 1955 - 1962, a svět ještě neznal hrůzy Katyně, kdy na rozkaz Stalina a návrh Beriji, rozkaz který byl různě pozměňován v sovětských archivech, bylo popraveno více než 20 000 polských důstojníků a generálů, policistů, příslušníků celní straže a i jinak zlikvidováno do dnes nezjištěné množství polských intelektuálů. Ke Katyni se s omluvou vyjádřil s omluvou až Jelcin v počátku 90tých let minulého století. Svět do té doby žil v domněnce, že genocidu a také Katyň spáchali jen nacisté.... Licoměrnost hrůzného a krvavého socialistického režimu v SSSR by neměla být nikdy zapomenuta - má poznámka. Viz zde něco o Katyni:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Katy%C5%88sk%C3%BD_masakr
). Tisíce Poláků byly uvrženy do vězení, zavlečeny do koncentračních táborů nebo zahnány na nucené práce do Německa. Okupanti vyvraždili značnou část polské inteligence: 700 profesorů a vědeckých pracovníků vysokých škol (28,5% celkového stavu), asi 1 200učitelů středních a odborných škol, kolem 4 000 učitelů základních škol, 5 000 lékařů a na 600 umělců, hudebníků, herců, spisovatelů a novinářů (historickým podkladem pro informace je zde Voennyje poteri Polši v 1939-1945 gg., Poznaň-Varšava 1962, str. 90.)." Východní historiografie připomene pak také německé"továrny na smrt - koncentrační tábory", když píše, cituji:
"V Polsku byla hustá síť koncentračních táborů, v nichž byly vězněny statisíce sovětských válečných zajatců, polských antifašistů, pokrokových veřejných činitelů, vědců a jiných občanů různých národností. Třebaže sovětská vojska osvobodila Majdanek, Treblinku, Belzec a Sabibór, zůstávaly německé koncentrační tábory ještě v Osvětimi, Chelmnu, Bydgoszczi, Toruni, Modlině, Čenstochové a v Lodži (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola II, str. 47, 48, Martin Gilbert, Druhá světová válka, Úplná historie, str. 694 až 780 a mé poznámky a Použité podklady na konci článků)."
Z partyzánského hnutí v Polsku v konci roku 1944, je vzpomenuto, že na území bojovaly dva druhy partyzánů:
- "V lednu 1945 aktivně bojovaly proti nepříteli západně od Visly 10. a 11. partyzánská brigáda Lidové armády (levicoví partyzáni jako součást Polské lidové armády- Armia Ludowa).
- "Současně však na celém zbývajícím okupovaném (západním) území Polska působila dobře konspirativně organizovaná Zemská armáda (Armija Krajowa - AK - jejíž vznik a organizace je rozebrána podrobněji u Varšavského povstání - má poznámka). Součástí demokratického partyzánského hnutí v západním okupovaném Polsku byly i - Rolnické prapory (ozbrojené rolnické oddíly sdružené do praporů - má poznámka)".
Vojáci AK a Rolnické prapory se stále častěji účastnily bojů proti německým fašistickým okupantům.
"Začátkem roku 1945 se tak v Polsku vytvořila zvláštní politická situace. Země byla rozdělena na dvě části" : ve východních oblastech, osvobozených od německých fašistických okupantů RA, se rodil nový, jak píše východní historiografie - "svobodný demokratický stát (ve skutečnosti totalitní stát pod přímým dohledem SSSR)"; a západně od řeky Visly ještě vládl fašistický režim (také totalita - má poznámka).
V Polsku se tak proplétal složitě přímý boj demokracie s totalitou fašistickou a lido-demo totalitou...! (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola II, str. 49, 50, Martin Gilbert, Druhá světová válka, Úplná historie, str. 694 až 780 a mé poznámky a Použité podklady na konci článků)."