Dobytí města a pevnosti Královce

(Könisberg) ve dnech 6. až 9. dubna 1945. Patrná jsou i obranná pásma.
Příprava jednotek pro útok na město a pevnost Královec byla velice pečlivá. Úderné jednotky byly cvičeny po celý měsíc březen 1945. Výcvik a přípravu řídily bezprostředně velitelství a štáby Samlandské skupiny vojsk. Celý plán útočné operace, která měla za cíl dobýt Královec a jeho pevnosti schválila dne 8. března 1945 vojenská rada Samlandské skupiny. Krycí název zněl "Operace Samland".
"Aby byla propracována součinnost velitelů divizí, pluků a praporů, nechal štáb Samlandské Skupiny sovětských vojsk zhotovit maketu Královce v měřítku 1: 3 000. Na maketě, která přesně odpovídala plánu města, byl jasně znázorněn reliéf terénu, obranné objekty a stavby. Velitelé jednotek, které měly město dobýt, na ní procvičovali bojovou činnost. Před zahájením útoku dostali všichni důstojníci včetně velitelů čet plán města, na němž byly jednotně očíslovány městské čtvrti a nejdůležitější objekty. To značně usnadňovalo velení vojskům v průběhu boje. Důkladně se na zteč města připravovalo dělostřelectvo. Podrobně a pečlivě byl promyšlen plán, kdy má pálit přímo a kdy podporovat úderné oddíly. Zteče Královce se měly účastnit dělostřelecké oddíly těžkých a zvlášť těžkých děl ráže 203 - 305 mm. Po zrušení Samlandské skupiny vojsk řídil přípravu operace štáb 3. Běloruského frontu. Avšak aby byla zachována kontinuita, přizval velitel 3. Běloruského frontu k velení vojskům v operaci i velitelský sbor bývalé Samlandské skupiny - jejího velitele armádního generála I. Ch. Bagramjana, náčelníka štábu generálplukovníka V. V. Kurasova a několik důstojníků z operačního oddělení (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 151, 152.).
V přípravném období přeskupila vojska své síly. Dělostřelectvo a letectvo bylo připraveno umlčet a zničit trvalé nepřátelské objekty na předměstích města. K operaci, v níž měla být rozdrcena královecká posádka bylo soustředěno 137 250 mužů, 5 000 děl a minometů, 538 tanků a SHD (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 14 437, l. 51.). Převaha sovětských vojsk nad nepřítelem byla v lidech 1,1 y větší, v dělostřelectvu 1,3 x větší, v tancích a SHD 5x větší (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 152.).
Kromě dvou leteckých armád 3. Běloruského frontu byly povolány letecké svazky Leningradského frontu a 2. Běloruského frontu, 18. Letecká armáda a Baltského loďstva. Spolu se sovětskými letci i nadále úspěšně bojoval francouzský pluk stíhacího letectva ´Normandie Němen´. Celkem se operace účastnilo 2 444 letounů (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 14 437, l. 51.).
Po čtyři dny před začátkem zteče Královce bořilo dělostřelectvo pevnostní opevnění, trvalé palebné objekty, nejpevnější budovy a četné barikády. Ve dvou sborech a divizích bojujících na směrech hlavního úderu byly z různých druhů vojsk utvořeny úderné oddíly a skupiny. Letectvo dostalo za úkol podporovat pozemní vojska při zteči pevnosti, dezorganizovat činnost královeckého přístaviště a Královeckého mořského kanálu (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 152.)."
Podle rozkazu, který vydala STAVKA, mělo vojska 3. Běloruského frontu při drcení královeckého a samlandského německého uskupení podporovat Baltské loďstvo. "Proto byl po železnici z Oranienbaumu přesunut na Pregolu do prostoru města Tapiau oddíl říčních obrněných člunů. Koncem března se v prostoru železniční stanice Gutenfeld (10 km na jihovýchod od Královce) rozvinulo dělostřelectvo 404. dělostřeleckého oddílu Baltského loďstva. Mělo zabránit nepřátelským lodím v plavbě Královeckým kanálem, ostřelovat přístaviště, přístavní objekty, železniční uzly a plavidla v Královci a podporovat útok vojsk 3. Běloruského frontu (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 10 633, l. 5.). Aby činnost loďstva byla koncentrována a součinnost s pozemními vojsky přesnější, byl koncem března vytvořen jihozápadní námořní obranný prostor, jemuž velel kontradmirál N. I. Vinogradov. Patřila k němu vojska námořních základen v Liepaje, Pillau a později i v Kolbergu. Námořní letectvo mělo hlavně hromadně bombardovat přístav Pillau a nepřátelské dopravní prostředky v Královeckém kanálu, a na přístupech k Pillau pak zabránit evakuaci německých vojsk po moři. Kromě toho se ještě připravoval námořní výsadek, jenž se měl vylodit v týlu nepřátelských vojsk na poloostrově Samland. Bojovou činnost letectva řídil velitel vojenského letectva Rudé armády maršál letectva A. A. Novikov.
Zteč Královce začala 6. dubna po mohutné dělostřelecké přípravě a silných leteckých úderech (viz zde snímek

některé ze vstupních bran pevností Könisbergu po dělostřeleckém a letecké přípravě). V poledne zaútočily na nepřítele pod ochranou palebného valu pěchota a tanky. Fašistická vojska se úporně bránila. Na mnoha úsecích přecházel nepřítel do zuřivých protiztečí a snažil se dobýt ztracená postavení zpět. Sovětští vojáci se však zmocňovali jednoho opěrného bodu za druhým a směle pronikali vpřed. K večeru (6. dubna) se sovětská 39. A vklínila 4 km do německé obrany a západně od Metgehenu přeťala železnici Královec-Pillau. Sovětské 43. A, 50. A a 11. GA již bojovaly ve městě Královec. Jako první pronikly do Královce útvary 43. A.
OKH ve snaze zadržet postup sovětské 39. A, která chtěla odříznout královecké uskupení od samlandského, zasadilo do boje západně od Královce svou 5. td. Navíc do tohoto prostoru přesunulo z poloostrova Samland samostatné pěší a protitankové útvary a jednotky (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 152, 153, a také Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert., Lucas Cooper - Hitlerovy elitní jednotky,
G. K: Žukov – Vzpomínky a úvahy 1, 2.,Paul Adair – Hitlerova největší porážka, Historie německé armády – Philippe Mason a mé poznámky a Použité podklady.)."
Dne 7. dubna 1945 se zlepšilo počasí, a tak sovětské letectvo podniklo hromadné nálety na nepřátelská vojska a opevnění, zálohy, letiště, železniční stanice a přístavy. Největší úder byl zasazen vojskům bojujícím západně od Královce. Bombardéry sovětské 18. Letecké armády, jíž velel hlavní maršál letectva A. J. Golovanov, podnikly během 45 minut 516 vzletů a shodily 3 743 pum o celkové váze 550 tun. Námořní letectvo podniklo dva velké nálety na přístav Pillau, který potom ještě silně bombardovaly útvary 4. Letecké armády. Sovětské letectvo uskutečnilo za jediný den 4 758 vzletů a shodilo na nepřátelskou obranu 1 658 tun pum. Tím zničilo četná palebná ohniska i nepřátelské jednotky (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 14 437, l. 51.)."
Jak mohutné údery RA na Královec prováděla a jaký byl charakter boje při zteči pevnosti, později pospal velice věrně a autenticky sám velitel pevnosti, německý generál Otto Lasch slovy, cituji:
"Dne 6. dubna 1945 začal tak mohutný ruský útok, jaký jsem ještě nezažil... Na 30 divizí a 2 Letecké armády po celé dny bez přestání chrlily na pevnost granáty... Bombardéry a bitevní letouny létaly vlna za vlnou (viz foto proluky na náměstí

Könisbergu po leteckém bombardování a dělostřeleckém ostřelování) a shazovaly svůj smrtonosný náklad na hořící sutiny města. Slabé pevnostní dělostřelectvo, které nemělo ani dostatek střeliva, nemohlo této palbě ničím čelit a ve vzduchu se neobjevil ani jediný německý stíhač. Protiletadlové baterie, stěsnané na úzkém prostoru, byly proti takové lavině letounů bezmocné. Navíc musely, a to jen stěží, bojovat proti nepřátelským tankům. Veškeré spoje byly přerušeny a pouze pěší spojky se naslepo prodíraly rozvalinami na svá velitelská stanoviště. Vojáci i civilní obyvatelstvo se před lavinou granátů skrývali v těsných sklepeních (pro Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 153, zde byla jako historická informace použit výňatek od generála, který tam tehdy byl: O. Lasch, So fiel Königsberg, Tak padl Königsberg, Královec, S. 86.)."
Přestože Němci prováděli jeden protiútok za druhým, pronikala po jejich odražení, sovětská pěchota spolu s tanky a SHD, pod ochranou letectva a svého dělostřelectva do středu města Královce.
"Navečer dne 7. dubny 1945 dobyla 130 bloků domů, seřaďovací železniční stanici, 3 pevnůstky a jiné objekty. Postoupily vpřed i pravokřídelní armády na poloostrově Samland. Situace ve městě byla kritická. Velitel pevnosti se obával obklíčení, a proto nařídil Královec vyklidit a posádku stáhnout na poloostrov Samland. Avšak velitel německé 4. A, generál pěchoty Friedrich Müller, jemuž byla pevnostní posádka podřízena, vydal rozkaz udržet město stůj co stůj (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 153.).
Boje v Královci pokračovaly i v noci. Za tmy útočila sovětská vojska na předem zjištěné objekty. Letectvo bombardovalo nepřítele ve městě. V noci na 8. dubna podnikly letouny 1 800 vzletů a shodily 569 tun pum (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 14 437, l. 51.).
Sovětské letectvo a dělostřelectvo proměnilo střed města v rozvaliny. Nad městem visela hustá, neproniknutelná oblaka dýmu a prachu.
Přestože posádka pevnosti měla velké ztráty, rozhořčeně se bránila a nejednou přecházela do prudkých protiztečí. Sovětská vojska, jimž pomáhalo hromadnými údery letectvo, však zdolalo odpor nepřítele a 8. dubna 1945 večer obsadila 300 domovních bloků. Hrdinsky se bili vojáci sovětské 43. A, kteří očistili od nepřítele celou severozápadní část města.11. GA podporovaná dělostřelectvem pronikla z jihu k řece Pregole, z chodu ji násilně překročila a v prostoru Amalienau se spojila s útvary 43. A útočícími ze severu. Posádka pevnosti byla nyní odříznuta od vojsk bojujících na poloostrově Samland a sevřena ve východní části Královce.
Dne 8. dubna 1945 dosáhla síla náletů sovětského letectva maxima. Na nepřítele shazovaly smrtonosný náklad sledy bombardérů i bitevní letouny. Za jediný den podniklo sovětské letectvo přes 6 000 vzletů (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola IV, str. 153, 154.).
V bojích o Královec bojovali sovětští vojáci a důstojníci iniciativně a směle. Zejména se vyznamenal prapor 366. pluku 126. divize 43. A. Velitel praporu major N. I. Mamontov osobně řídil úderné skupiny a byl ostatním příkladem. Prapor energicky útočil proti nepřátelské přesile ve městě, úspěšně odrazil všechny protizteče, pobil na 450 hitlerovců a zajal 3 000 vojáků. Mimoto ukořistil 5 děl, 300 aut, 160 povozů s nákladem, 300 koní a 6 skladů s výzbrojí. Příslušníci praporu očistili od nepřítele 23 městských bloků a osvobodili z fašistické poroby přes 2 000 sovětských občanů. Za dovedné řízení boje a hrdinství byl majoru N. I. Mamontovi udělen titul hrdiny Sovětského svazu. Četní vojáci a důstojníci byli vyznamenáni řády a medailemi (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 7 319, l. 1 - 2.)."