Náčrt německých útoků v Operaci Jarní bouře,

která začala 6. března 1945, útoky ve třech proudech, nejseverněji útočila německá 6. TA SS a 6. A, mezi Blatenským a Valencským jezerem, jižněji pak německá 2. A a úplně na jihu Skupina armád "E".
Jestliže jsme u Č 3. u jeho konce, hovořily o těžkostech s MTZ (MTZ - Materiálně technické zabezpečení) Logistiky RA, musíme zároveň říci, že před německou "Operaci Jarní probuzení" (operation Frühlingserwachen)", na tom mnohem hůře byla ještě Logistika bulharské 1. A.
A Sověti, Logistika RA, Bulharům pomohla (ač neměla sama nazbyt). Potřebovala je nutně mít zabezpečené PHM a i vším potřebným, v obraně na jihu, proti třetímu rameni útoků Němců. Řekněme si, co o Bulharech a Jugoslávcích před datem 6. března, o jejich Logistice a přípravě pro obranu, napsali východní historici, cituji:
"Velké obtíže s materiálně technickým zabezpečením měla vojska bulharské 1. A, která se nacházela na území Maďarska a byla odtržena od svých hlavních zásobovacích základen. Vojenská rada 3. Ukrajinského frontu se rozhodla jim pomoci a zásobovat bulharskou 1. A potravinami PHM a mazadly. Začátkem března měla tedy bulharská vojska vše, co potřebovala k boji. Bulharským vojákům pomáhali sovětští instruktoři, kteří jim předávali bojové zkušenosti. Dne 5. března navštívil velitel 3. Ukrajinského frontu maršál F. I. Tolbuchin štáb bulharské 1. A v Szigetváru a předal mu další pokyny k nadcházejícím operacím (historickým podkladem pro informace zde je: Kratka istorija na Otečestvenata vojna, Sofija 19458, str. 218 - 224.)."
Také vojska jugoslávské 3. A, která kryla jižní křídlo 3. Ukrajinského frontu, se aktivně připravovala k boji (Logistiku měla jugoslávská armáda zabezpečenu ze zdrojů vlastních i z dodávek od západních a východních spojenců. Byla v přímém spojení se svým zázemím - má poznámka).
Během příprav k obranným bojům, byla prováděna osvětová činnost a příchozí nováčci se seznamovali se zbraněmi a taktikou hluboce členěné obrany a tradicí této bojové činnosti u Kurska a i bojem v prosinci 1944 a v lednu 1945. Zde dokonce východní historiografie říká, že vojáci byli seznamováni, se situací na ostatních frontách RA. "Zprávy o úspěšném útoku Rudé armády na varšavsko-berlínském směru a o osvobození Budapešti přijímali vojáci i důstojníci s velkou radostí: upevňovala se jejich víra v brzké a konečné vítězství nad nepřítelem (historickým podkladem pro informaci je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola V, str. 174.)."
Operace Jarní probuzení (něm. operation Frühlingserwachen) začala.
Pro Němce útočná operace, pro sovětsko-maďarsko-jugoslávské armády, obranná operace, začala v noci z 5. na 6. března 1945 (přesněji je však - ráno ve 4,30 hodin dne 6. března 1945 - má poznámka.).
Nejprve se podívejme co o začátku německé útočné operace - Operace Jarní probuzení, - tedy u nich obranné operace (nebo německém protiútoku), kterou Sověti s velkými ztrátami zachytili a prakticky za 10 až 11 dní odrazili (německá útočná operace trvala od 6. do 16. března včetně), a pak plynule přešli ve svou ofenzívu, kterou Sověti nazývají již - Vídeňská operace - a tak jí popisují východní historici (po začátku a větách východních historiků bude řečeno něco místy i detailněji, to co říkají němečtí a západní historici). Doporučuji přečíst úvodní věty východních historiků v uvozovkách 2x. Totiž v diplomaticky a šalamounsky napsaných větách se dozvíme, že Sověti se o celém rozsahu německé útočné operace- Operace Jarní probuzení (něm. operation Frühlingserwachen) - dozvěděli až v poslední době, na poslední chvíli, když celý rozsah jim nahlásila Jugoslávská armáda...!
Východní historici o ofenzívě Němců vždy hovoří jenom jako o protiútoku, a já cituji východní historiografii:
"Protiútok německých fašistických vojsk začal v noci na 6. března na jižním úseku fronty. Nepřítel zde zasadil dva údery: jeden z prostoru Valpovo-Donji Miholjac proti jednotkám Bulharské 1. A a jugoslávské 3. A, druhý z prostoru západně od Nagybájomu proti vojskům sovětské 57. A. Byl to však pomocné údery, které měly odvést pozornost.
Hlavní úder zasadil nepřítel ráno 6. března mezi jezery Valencei-tó (Valencské jezero) a Blatenským vojskům sovětské 26. A, které velel generálporučík N. A. Gagen, a jednotkám 1. gardového opevněného prostoru. Sovětská vojska byla tedy nucena vést obranné boje na třech od sebe vzdálených směrech. Za těchto podmínek bylo zvlášť důležité spolehlivé spojení, včasné využití záloh a manévr silami i prostředky v celém pásmu obrany 3. Ukrajinského frontu.
Velitelství 3. Ukrajinského frontu nebylo protiútokem fašistických vojsk překvapeno, protože vědělo o jeho přípravě a znalo i den jeho zahájení. Již v noci na 2. března přešli frontu v prostoru Nagyatádu tři maďarští vojáci, kteří vypověděli, že za 5 dní přejdou německá vojska do protiútoku na úseku mezi Blatenským jezerem a jezerem Velencei-tó. Příští den 3. března, přeběhl v obranném pásmu 57. A další maďarský voják, který zprávy potvrdil a ještě doplnil. Řekl, že Němci připravují útok nejen na sever, ale i na jih od Blatenského jezera (historickým podkladem pro informace zde je: AMO SSSR, f. 243, inv. čís. 20 370, sp. 69, l. 16, 26.). Kromě toho dostalo velitelství 3. Ukrajinského frontu ze štábu Jugoslávské armády zprávu o tom, že hitlerovci připravují útok současně na třech směrech: z prostoru Székesfehérváru na východ, z prostoru Nagykaniszy na Pécs a z prostorů Osijek a Donji Miholjac na sever (historickým podkladem pro informace zde je: AMO SSSR, f. 243, inv. čís. 20 370, sp. 69, l. 26.)."
A z východní historiografie si ještě řekneme začátek německého protiútoku a budeme pak pokračovat tím, co o německé "Operaci Jarní probuzení" (operation Frühlingserwachen)", napsali západní historici a němečtí historici. Východní historiografie o německém protiútoku, cituji:
"Dne 6. března ráno po 30minutové dělostřelecké přípravě přešly na směru hlavního úderu do útoku, za podpory značných leteckých sil, tankové, pěší a jezdecké svazky německé 6. TA SS a 6. A. Zpočátku zaútočil nepřítel proti jednotkám prvního gardového opevněného prostoru 4. GA a 30. střeleckého sboru z 26. A. Němci vypálili a svrhli na postavení bránících se jednotek tisíce dělostřeleckých granátů, min a leteckých pum. Ale vojáci těchto svazků chrabře odráželi nepřátelské zteče. Přesná palba sovětského dělostřelectva a nepřetržité útoky letectva způsobily nepříteli velké ztráty a snižovaly tempo jeho útoku. Pěchota bojovala v těsné součinnosti se všemi druhy vojsk. Letci 17. Letecké armády, které velel generálplukovník letectva V. A. Suděc, uskutečnili za jeden den 358 vzletů, z toho 227 na postavení německé 6. TA SS (historickým podkladem pro informaci je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola V, str. 174, 175.).
Krvavé boje se rozpoutaly v pásmu sovětské 155. střelecké divize 30. střeleckého sboru, který se bránil na směru hlavního nepřátelského úderu. Nesčetné nepřátelské útoky za účasti až 70 tanků ztroskotaly na odvaze příslušníků divize. Neobyčejnou odvahu v bojích projevili vojáci a důstojníci 436. střeleckého pluku. Houževnatě bránila svá postavení četa pod velením podporučíka I. G. Kiseljova, který sám zničil několik tanků. Když hitlerovské tanky pronikly do postavení čety, I. G. Kiseljov se s protitankovou minou vrhl pod tank a zničil ho. Vojáci čety přísahali, že pomstí smrt svého velitele (historickým podkladem pro informace zde je: AMO SSSR, f. 243, inv. čís. 266 912, sp. 1, l. 97.)."
Tady, u hrdinského činu podporučíka Kiseljova odbočíme (abychom se pak stejně k dalším hrdinským činům dalších rudoarmějců vrátili.) a popíšeme si co dnech od 6. do 16. března 1945 v německé útočné ofenzívě, "Operaci Jarní probuzení" (operation Frühlingserwachen), v krátkosti, vše jen mými slovy, jak jsem děj zachytil z informací západních historických pramenů, uvedených na závěr:
Německá útočná Operace Jarní probuzení začala oficiálně ve 04:30 ráno 6. března a zahájila jí skutečně mohutná dělostřelecká příprava většiny dělostřeleckých hlavní všech ráží německé 6. TA SS. Dělostřelecká příprava trvala 30 minut a už na jejím konci do útoku vyrazila německá motorizovaná pěchota 1. td SS ( "Leibstandarte Adolf Hitler") z 1. ts SS. Vepředu, s pancéřovými granátníky, postupovali ženisté, jejichž zásadním a nejdůležitějším úkolem bylo vyčistit několik cest od sovětských min pro pěchotu, ale i pro tanky a ostatní obrněnou techniku (OT a SHD). Neboť teprve potom mohl být zahájen hlavní útok na rozsáhlý systém sovětských zákopů. Odminování rozsáhlých minových polí sovětů zabralo německým ženistům celé ráno. Práci ženisté provedli dobře a výsledkem bylo, že se mohly dát do pohybu vpřed do výchozích pozic pro útok, jak tanky, tak také OT SHD, spolu s pěchotou. Ale již velice brzy narazily německé tanky, včetně těžkých Pantherů a Jagdpantherů, z 1. td SS ( "Leibstandarte Adolf Hitler"), ale i OT a SHD na značné potíže a často uvízly v bahnitém terénu v tamější bahnité oblasti jezer. Do toho se probralo sovětské dělostřelectvo, přiletěla sovětská bombardovací letadla a bitevníky IL 2, a konaly svou práci. Uvízlá německá technika se stala dobrým terčem. Popsaná skutečnost znamenala, že němečtí pancéřoví granátníci museli útočit bez tankové podpory do jen částečně rozbité ruské obrany a bez tankové podpory byl její postup pomalý. Na levém boku německé 1. td SS, postupovala 12. td SS ("Hitlerjugend) a měla stejné potíže. Těžká technika německého 2. ts SS se dokonce dostala na výchozí pozice pro útoku až při setmění prvého dne, tedy 6. března 1945, což jednotkám RA poskytlo čas, aby mohly rozmístit další pěchotní síly a nejprve také jen malé množství tankové podpory (historickým podkladem pro informace je zde: Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert, Lucas Cooper - Hitlerovy elitní jednotky, G. K: Žukov – Vzpomínky a úvahy 1, 2, Nicholas Bethell a redakční skupina Time-Life Books – ÚTOK NA SSSR, John Keegan – Druhá světová válka, Janusz Piekalkiewicz – Tanková válka 1939 -1945, Janusz Piekalkiewicz – Letecká válka 1939 – 1945, Janusz Piekalkiewicz – Námořní válka 1939 -1945 a také:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_J ... uzen%C3%AD
https://en.wikipedia.org/wiki/Operation ... _Awakening
https://de.wikipedia.org/wiki/Plattenseeoffensive
a další z Použité podklady a mé poznámky.).