Berlínská operace

od 16. dubna do 26.dubna 1945, kdy došlo k přestávce na doplnění sil a prostředků k závěrečné ofenzívě v Berlíně.
V bojích, které vedl o třetí obranné pásmo 1. Ukrajinský front maršála Koněva, si velice dobře vedla sovětská 2. Letecká armáda, a východní historiografie říká, konkrétně o letecké armádě tato slova, a rozvíjí i další fakta cituji:
"Dne 17. dubna 1945 bombardéry 6. gardového sboru zabránily svými údery nepříteli zaujmout obranu na úseku Chotěbuz-Spremberg. Sovětští bitevní letci útočili na fašistická vojska a dělostřelectvo okolo přeprav a znemožnili tak nepříteli ustoupit na levý břeh Sprévy.
Vojska úderného uskupení, která zmáhala nepřátelský odpor, dosáhla 18. dubna ráno Sprévy. Nejhouževnatěji bojovaly hitlerovské útvary v prostoru měst Chotěbuz a Spremberg. Mezi těmito městy, kde probíhalo pásmo útoku 13. A jíž velel generálplukovník N. P. Puchov, byla nepřátelská obrana i uskupení slabé. Proto sem sovětské velení vrhlo hlavní síly tankových armád, které odpoledne překročily Sprévu a zahájily úspěšný postup severozápadním směrem.
Dne 18. dubna večer bylo třetí nepřátelské obranné pásmo prolomeno a sovětská vojska dosáhla čáry severozápadně od Forstu-jihovýchodně od Chotěbuze-východně od Drebkau, Sprembergu a Burghammeru; linie fronty se dále stáčela na východ, k Nise. Tím se levé křídlo úderného uskupení značně protáhlo, takže mu hrozilo nebezpečí nepřátelského bočního úderu.
Hitlerovské velení činilo všechna opatření k tomu, aby nejen zadrželo útok vojsk 1. Ukrajinského frontu, ale aby jej zmařilo. Proto zahájilo aktivní bojovou činnost z prostoru Zhořelce severním směrem proti uskupení sovětských vojsk, které útočilo na Drážďany. Během prvních tří dnů operace tu svazky polské 2. A a pravokřífelní svazky 52. A (velitel generálplukovník K. A. Korotějev) překročily Nisu, prolomily taktické pásmo nepřátelské obrany a 18. dubna večer se přiblížily k třetímu pásmu. Pokusy hitlerovců zmařit útok sovětských vojsk skončily nezdarem. Nepříteli se podařilo jen nakrátko zpomalit jejich postup.
1. Ukrajinský front dosáhl tedy po třídenních houževnatých bojích významných úspěchů.
Vojska jeho hlavního uskupení, která rozdrtila proti nim stojícího nepřítele, prolomila taktické pásmo německé obrany v celé hloubce a částí sil i třetí obranné pásmo hitlerovců. Tím se vytvořily příznivé podmínky pro to, aby se útok tankových armád mohl rozvíjet severozápadním směrem. Tyto armády získaly možnost udeřit na Berlín z jihu a společně s vojsky 1. Běloruského frontu hod dobýt.
Hitlerovci utrpěli za bojů velké ztráty. Rudá armáda rozdrtila několik fašistických svazků, mezi nimi tankové divize ´Liebstandarte Adolf Hitler´ a ´Bohemia´. Nepřítel byl nucen použít operační zálohy, což později pomohlo sovětským vojskům rozšířit úspěch. Německá 4. TA byla rozbita na tři části. Úspěšné bojové operce 1. Ukrajinského frontu byly zabezpečeny vynikající organizací násilného přechodu Nisy a průlomu německé obrany, jakož i dobrou vzájemnou součinností mezi vojsky (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola VII. str. 237, 238.)."
Na sklonku dne 17. dubna a během 18. dubna 1945, se ve velení 1. Běloruského frontu, který postupoval pomaleji než STAVKA očekávala, něco stalo (zde viz náčrt postavení

1. Běloruského frontu před Seelovskými výšinami i s jednotkami obou válčících stran.). Západní historici se nespokojili slovy, která byla řečena a napsána ve východní historiografii ( která Vám zde poté také napíši), a v roce 2001, a u nás 2005, o těchto dnech mnohá západní historiografie píše. Já se Vám je pokusím, ze západní historiografie, napsat svými slovy.
Že Stalin telefonoval na sklonku dne 17. dubna, tedy večer, s Žukovem, je všeobecně známo z obou historiografií..
Z večerního telefonického rozhovoru se maršál Žukov od Stalina dozvěděl, že STAVKA vytýčila nové operační rozhraní mezi 1. Běloruským a 1. Ukrajinským frontem maršála Koněva. Oprava rozhraní, jak psal u Žukova přítomný podplukovník Pavel Trojanovskij, dopisovatel sovětského vojenského listu "Krasnaja zvezda" , maršála zmrazila a později o tom podplukovník psal slovy, že "Žukov, muž se všemi rysy železné vůle ve tváři a muž, který se nehodlal s nikým dělit o slávu, byl mimořádně rozrušen".
Reakce Žukova byla taková, že začal osobně vydávat velitelům úkoly s naprostým odhodláním zrychlit postup, a to za jakoukoliv cenu. Všichni polní velitelé, maršálu podřízení, obdrželi 18. dubna rozkazy, že musí zvýšit rychlost útoku a že každé dělo musí být dopraveno do prvního sledu a umístěno ne více než několik set kroků od předního okraje frontu. Dále se pravilo, že - Hlavní příčinou neúspěchu byla nedostatečná znalost struktury německé obrany, a tudíž i značné plýtvání dělostřeleckou a leteckou municí... - Žukov si to dobře uvědomoval, a proto nařídil všem svým polním velitelům od stupně armády po brigádu, "aby osobně řídili rozvinutí svých vojsk v předních liniích i zásobování a přesně určili rozmístění a sílu proti nim stojících německých vojsk.
Svá hlášení o tom jak bylo provedeno přeskupování vojsk a další zásobování jednotek, jakož i texty operačních rozkazů k obnovení dalších útoků, měli všichni maršálu Žukovovi podat do 12,00 hodin dne 19. dubna 1945.
Aby nenastala podobná dopravní zácpa, která zbrzdila Čujkovovu 8. GA v předešlém postupu, bylo velitelům 8. GA a 5. ÚA uloženo, že musí "koordinovat postup pěchoty a tanků." Za tímto účelem tankové brigády z 1. GTA a 2. GTA musely pro koordinaci vyčlenit některé důstojníky. Podle jejich následných pokynů nesmělo na používané silnice jediné zbytečné vozidlo (harmonogram dopravy) a příslušníci mechanizovaných útvarů dostali rozkaz postupovat pěšky.
Na konci rozkazu pak bylo varování, že každý důstojník, který "prokáže nezpůsobilost ke splnění úkolu" nebo projeví "nedostatek rozhodnosti" má být okamžitě svým nadřízeným zbaven své funkce. Platilo tak, že "buď důstojník uspěje nebo vyletí".
V době o které zde hovoříme, 17. 18. dubna, útoky RA směr Berlín a obchvaty pokračovaly.
I obránci zuřivě bránily svá postavení, svou poslední obrannou linii před Berlínem, na Seelovských výšinách (ale i na dalších místech). Německé okopy a i další úkryty byly rozryté, všude byly jámy po leteckém a dělostřeleckém bombardování a ostřelování. Kdo Seelovské výšiny viděl, porovnával vše později s měsíční krajinou, či bojištěm na Sommě v 1. světové válce. A Němci stále kladli odpor. Sověti měli v zadaném útočném místě nedostatek manévrovacího prostoru a stále své zteče museli přerušovat a následně opakovat, místy dokonce ustupovat, pod německými protiútoky.
Jednotky sovětského 11. gardového tankového sboru generálmajora I. I. Jaščuka, které podporoval 4. gardový střelecký sbor na pravém křídle hlavního útoku prováděného Čujkovovou 8. GA, dosáhla jistého úspěchu, když sice pomalu, ale stále rozhodněji si probojovávala cestu k Münchebergu. Ale na Čujkovově levém křídle byla německými protiútoky zastavena 69. A, která za uplynulých 72 hodin ve svém prostoru nedosáhla žádného významnějšího zisku (a tak odkrývala místo kudy zaútočit do boku). Generál Čujkov tak pochopil, že Němci chtějí jeho jednotky svést z hlavního směru útoků na jih, tedy mimo Berlín. Nepodal žádné hlášení o tomto nebezpečí, kterému bylo vystaveno jeho levé křídlo, což by v dané době znamenalo, kdyby hlášení podal, že tam bude muset nasadit část svých jednotek, aby podpořil 69. A, a raději pokračoval se svými jednotkami v postupu na Berlín. Nicméně večer 18. dubna přece jenom vyčlenil dvě své divize ze svého 28. sboru k posílení tohoto křídla. Ve stejné době sovětská 3. ÚA, severozápadně od Seelowa doslova "píchla do vosího hnízda", a to nedaleko Batzlowa. Úderné oddíly se zde při blížily k Batzlowu se snahou proniknout do obce. Náhle se ocitly v husté palbě děl a minometů, kterou Němci vedli z krytých postavení z okolních kopců. Oddíly musely postup zastavit protože pod palbou se ocitly všechny cesty a přístupy k obci. Muselo se čekat až na tmu - teprve noční útok mohl přinést úspěch. Po půl hodinové palbě, spuštěné ve 22,00, s podporou tanků a SHD, mohli sovětští vojáci postupovat a jejich útok byl úspěšný. Boj však trval až do rána, kdy byly teprve němečtí obránci vyhnáni z Batzlowa, po těžkých bojích "dům od domu." Poté zahájila teprve svůj útok čerstvě zasazená sovětská 5. ÚA.
A co Němci? Jak vypadali Němci a jednotky některých států bojujících v řadách německých obránců, po třech dnech těžkých útoků Rudé armády? Jak se chovali v té době obránci?
Některá německá hlášení říkají, že jejich morálka byla stále "pozoruhodně vysoká.", přes těžké ztráty.
Všeho prý měli obránci nedostatek a navíc mezi nimi bylo mnoho jednotek a jednotlivců bez zkušeností. Všichni byli celkově vyčerpáni a to i ti zkušení. Chybělo vše, od zbraní a munice, přes jídlo, chybělo i PHM, které se nedostalo k potřebným. Čekalo se na palivo, zatím se veškeré manévrování muselo dělat pěšky. Navíc se již také hroutilo i spojení.
Na některých úsecích obrany, na východních přístupech k Berlínu od Kostřína, se Němci, ve vzdálenosti pouhých 30 km od hlavního města, již také místně vzdávali. Velitelská stanoviště bylo, na některých úsecích, nutno přemisťovat tak často, že vojáci vůbec nevěděli, kde jsou jejich velitelé a jejich stanoviště...
Nebylo ničím mimořádným, že posily, či důstojníci vyslaní k převzetí ohrožených jednotek, až na místě zjistili, že není co posilovat, že není komu velet... Místa kam byli vysláni již ovládali jednotky RA, nebo byla přeměněna v "měsíční krajinu." Chaos umocňovali i civilisté, kteří zaplňovali cesty i silnice a nedovolovali německým jednotkám manévrování. Na jihu fronty se jednotky obránců ještě držely i když byly v sevření Žukovovým útokem z východu a Koněvovým útokem směrem na sever. Síla obránců se neustále snižovala.
Trochu nedotčen se ukazoval severní úsek obrany na řece Odře.
Zde byla dislokována, severně od Eberswalde až po ústí Odry, německá 3. TA generála Hasso von Manteuffela, který byl připraven čelit útokům sovětského 2. Běloruského frontu maršála Sovětského svazu K. K. Rokossovského (2. Běloruský front měl útok zahájit 20. dubna 1945.).
Manteuffel v době, o které byla doposud řeč (16 až 18. dubna), ve svém průzkumném letadle Storch, Sověty nijak ve vzduchu neobtěžován (psáno bylo leckdes - i "přezíravě přehlížen") nechal svého pilota, aby kroužil, nad nepřátelskými pozicemi na protějším břehu Odry. Viděl přípravy a věděl, že až Rokossovskij začne útok -"nebude schopen udělat téměř nic pro jeho zastavení. Jeho 3. TA totiž zůstalo jen velice málo tanků a SHD. Většina byla dle rozkazu jeho nadřízeného, generála Heinriciho, velitele Skupiny armád Visla (Weichsel) totiž převelena, aby posílila německou 9. A, která bezprostředně bránila Berlín. V posily, které dostal jako náhradu, měl jen velmi malou důvěru. Generál zbraní SS Felix Steiner, velitel 3. tankového sboru SS, který bránil von Manteuffelovo jižní křídlo podal následující hlášení, a to s neskrývaným opovržením: Pravě ke mně přidělili 5 000 pilotů Luftwaffe, každý má kolem krku malý Železný kříž. Řekněte mě co si mám s nimi počít?" Von Manteuffel prý jen zabručel spíše pro sebe a svůj štáb: "Nepochybuji, že na Hitlerově mapě je malý praporek s nápisem 7. td, i když tam není jediný tank, nákladní auto a dokonce kulomet. Jsme armádou přízraků (historickým podkladem pro informace, ze kterých jsem vše sestavil jsou zde: G. K. Žukov - Vzpomínky a úvahy 2, str. 317, dále pak Karl Bahm, Berlín 1945. Konečné zúčtování str. 99, 100, 101, 102, originál vydán 2001, překlad 2005, dále pak, Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert, Lucas Cooper - Hitlerovy elitní jednotky, Nicholas Bethell a redakční skupina Time-Life Books – ÚTOK NA SSSR, John Keegan – Druhá světová válka, Janusz Piekalkiewicz – Tanková válka 1939 -1945, Janusz Piekalkiewicz – Letecká válka 1939 – 1945, Janusz Piekalkiewicz – Námořní válka 1939 -1945 a další z Použité podklady na konci článků.)."
Bitvy o Berlín se přímo i nepřímo účastnila, ve všech třech frontech (2. Běloruském, 1. Běloruském a 1. Ukrajinském frontu) i sovětská Dněperská flotila, kde se podílela na průzkumné, vyloďovací, odklízecí, logistické, ženijní i dělostřelecké činnosti ve prospěch frontů, zde viz něco bližšího na - Fronta.cz - , skvěle od kolegy Krojc, od přípravy floty, její pomocné činnosti až po samotné boje:
http://www.fronta.cz/historie-dneperske ... -flotily-1
http://www.fronta.cz/historie-dneperske ... -flotily-2