Zde je mapa od začátku druhé dekády dubna, do 26. dubna 1945, kdy došlo ke krátké přestávce v bojích na přeskupení sil, doplnění stavů

a zásob, a kdy se úderné armády 1. Běloruského a 1. Ukrajinského frontu již probojovaly do předměstí Berlína, viz hranice průniků jednotlivých armád. Město bylo ze všech stran obklíčeno.
Dokončíme ještě boje po jednotlivých frontech do večera, či noci 21. dubna 1945. Poté si řekneme co se ve stejné době dělo v německém týlu, zvláště pak v samotném Berlíně, kterému po 19. dubnu začalo silně hrozit nebezpečí obklíčení, a Třetí říši rozdělení na dvě fronty.. Nejprve tedy dokončení boje 1. Ukrajinského frontu, a poté, od 20. dubna 1945, nástup útoků 2. Běloruského frontu od severu směrem k Berlínu. Nejprve tedy na jihu, dokončení bojů 1. Ukrajinského frontu, do večera dne 21. dubna, cituji
"Část sil levokřídelního úderného uskupení 1. Ukrajinského frontu maršála Koněva úspěšně rozvíjela útok jihozápadním směrem. 1. gardový jezdecký sbor útočil na Ortrand (o ostatních částech 1. Ukrajinského frontu, viz Č 15 a předchozí,, kde je i o boji celého 1. Běloruského frontu do 21. dubna - má poznámka). Boje probíhaly severozápadně od Kamenze. 7. gardový mechanizovaný sbor se v součinnosti s 254. střeleckou divizí 52. A zmocnil Budyšína. Polská 2. A, která zdolala nepřátelský odpor, pronikla na čáru Königswartha-Doberschütz-Burkau. Sovětská vojska odrazila v třídenních bojích nepřátelský protiúder a část sil postoupila 20 km na jihozápad (směrem na Drážďany) a až 45 km na západ. 1. gardový jezdecký sbor, který pronikl do prostoru na sever od Kamenze, zlepšil situaci 5. GA tím, že jí zabezpečil levý bok.
(Zde je ještě přehlednější mapa bojů v Berlínské operaci od počátečního postavení frontů

, od 15. s bojem a hranicemi bojů do 26. dubna 1945 a také do 8. května 1945, pro širší záběr a přehled.).
Dne 21. dubna 1945 večer dosáhla vojska 1. Běloruského a 1. Ukrajinského frontu v boji o Berlín velkých úspěchů. Levokřídelní armády úderného uskupení 1. Běloruského frontu, které překonaly vnější obranný obvod, vtrhly do předměstí fašistického hlavního města a rozpoutaly boje přímo ve městě. Rychlá vojska 1. Ukrajinského frontu, která uskutečnila skvělý manévr severozápadním směrem, pronikla na přístupy k Berlínu z jihu. V důsledku koordinovaných operací obou frontů vznikla možnost odříznout nepřátelské frankfurtsko-gubenské uskupení od vlastního berlínského uskupení, obklíčit je a zničit /obklíčené uskupení frankfurtsko-gubenské viz na přehlednější mapě, jihovýchodně od Berlína - má poznámka/ (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola VII, str. 241.).
Velký význam pro dovršení porážky berlínského uskupení měly bojové operace 2. Běloruského frontu maršála Sovětského svazu K. K. Rokossovského proti německé 3. TA, která zaujímala obranu na sever od Berlína (útok začínal ráno dne 20. dubna 1945, viz na mapě všech tří frontů severněji, nad 1. Běloruským frontem - má poznámka).
Pět hodin před začátkem útoku se ve všech útvarech konala shromáždění, na nichž byla přečtena vojákům, poddůstojníkům, důstojníkům a generálům tato výzva vojenské rady 2. Běloruského frontu: ´Vlast očekává od vojáků Rudé armády, že definitivně zvítězí nad fašistickým Německem!... Nepřítel je u konce svých sil. Už nemůže klást odpor!... Jen směle kupředu, sovětští hrdinové! Čeká vás vítězství!... Kupředu za definitivní porážku nepřítele (historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 237, inv. čís. 2 394, sp. 1 424, l. 119-120.)!´"
Na závěr shromáždění vojáci přísahali, že se ctí splní příkaz vlasti.
Bombardovací letectvo v noci z 19. na 20. dubna 1945 bombardovalo hlavní pásmo nepřátelské obrany. Vojska 2. Běloruského frontu pak, po dělostřelecké přípravě trvající na různých úsecích 45 - 60 minut, přešla ráno dne 20. dubna 1945 do útoku.
"Sovětská 65. A, jíž velel generálplukovník P. I. Batov, zahájila v 6 hodin 30 minut pod ochranou dělostřelecké palby přechod západního ramene Odry. Nepřítel se postavil na houževnatý odpor palbou. Avšak zmařit násilný přechod řeky se mu nepodařilo. Sovětští vojáci dosáhli protilehlého břehu, za rozhořčeného boje prolomili první postavení hlavního pásma nepřátelské obrany, zmocnili se několika opěrných bodů a vytvořili malé předmostí. 70. A pod velením generálplukovníka V. S. Popova nepatrně postoupila vpřed. Vojska 49. A pod velením generálplukovníka I. T. Grišina rovněž nedosáhla úspěchu, což se vysvětlovalo tím, že boj nebyl dost dobře organizován, a také tím, že velitelství a štáby špatně prostudovaly obranu i uskupení nepřítele a jeho palebný systém. Proto nepřátelské palebné prostředky nebyly za dělostřelecké přípravy trvající 60 minut umlčeny. Situace se pro vojska frontu komplikovala i tím, že pro špatné povětrnostní podmínky byla omezena činnost letectva (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola VII, str. 241, 242.).
Hitlerovci vedli intenzivní palbu z děl, kulometů a pušek. Nepřítel vrhl do boje 27. pd SS ´Langemark´ a několik tankových praporů, přešel několikrát do protizteče. Za jediný den 20. dubna podnikl 25 protiztečí. Na četných úsecích docházelo v nepřátelských zákopech k boji zblízka (historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 237, inv. čís. 2 394, sp. 1 424, l. 122.). Fašistům se však nepodařilo vrhnout sovětská vojska za Odru.
Stateční vojáci drtili zuřivý nepřátelský odpor a dobývali jedno postavení za druhým.
Dne 21. dubna 1945 pokračovala vojska 2. Běloruského fontu v bojích o rozšíření předmostí. Hitlerovci se zoufale bili. Zesílili své uskupení dvěma pěšími divizemi ze zálohy 3. TA a dvěma rotami až plukem podnikli za podpory 3 - 15 tanků a SHD celkem 53 protiztečí. Přitom jejich 281. pd, byla již přemístěna do prostoru Berlína, avšak v noci na 21. dubna byla vržena zpět proti vojskům 2. Běloruského frontu (historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 237, inv. čís. 2 394, sp. 1 424, l. 126.).
Sovětští vojáci všechny německé protizteče odrazili. Předmostí se zvětšila. Útvary 2. Běloruského frontu překročily dolní tok Odry, vytvořily předmostí na jejím levém břehu, paralyzovaly německou 3. TA, a tím významně pomohly vojskům 1. Běloruského frontu, která zahájila zteč Berlína (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola VII, str. 242.)."
A nyní se podívejme na to co se dělo mezi dnem 19. dubna až do rána 21. dubna 1945, v "německém táboře" - na druhé straně válčící strany, z pohledu Rusů, na nepřítelově straně a pak také samozřejmě v Berlíně, dokonce i u Hitlera. Je to období, kdy byla RA prolomena vnější obrana Berlína a poté se začalo bojovat již v samotném hlavním městě Třetí říše. Vše z mnoha pohledů západních a německých historiků mými slovy.
Období začátku Berlínské operace, tedy po 16. dubnu 1945 znamenalo, že ještě tak 3 až 4 dny se držela frankfurtská pevnost a zbývalo ještě pár dní do setkání západních a východních spojenců u Torgau, což mělo rozdělit zbytky "tisícileté Třetí říše " na dvě části. Již obsazením Wriezenu Münchebergu se bránící se německá 9. A musela vydat na ústup směrem k Berlínu. Jak vypadala obrana německé 9. A od 19. dubna zde bylo popsáno a ještě si doložíme i ze slov člověka, který vše přežil.Jeden četař od 90. pluku pancéřových granátníků, který bojoval právě u Müncheburgu, ve svém hlášení z 19. dubna večer uvedl: "... se Rusové již nesetkávali s žádným odporem. Naše velké kolony se zásobami odjížděli pryč, aniž by se někdo pokusil bojovat.
Ještě té noci, z 19. na 20. dubna se na většině přístupů k hlavnímu městu říše soustřeďovaly "různé zbytky" německých jednotek, které se měly zapojovat do obrany a bránit tak postupu RA. Na většině cest a silnic byly však tlačeny zpět. Mnohá historická literatura a hlášení uvádí příklad, kterým je 2. prapor z divize pancéřových granátníků "Kurmark", který hájil vesnici Dolgelin až do půlnoci (půlnoc z 19. na 20. dubna), kdy se mu po zničení takřka všech vozidel podařilo vyklouznout před jednotkami RA a dostal se do obranných postavení německé 169. pd u Carzigu /postavení jak sovětských a polských jednotek, tak i německých

obránců před Berlínskou operací. Proti sovětské 69. A stojí právě německá 169. pd, zde uvedená v textu, viz pod středem náčrtu vpravo/. Zbytky již řečené divize "Kurmark", rozložené mezi Dolgelinem a Maxdorfem, dostaly rozkaz, aby obsadili sektor dálnice mezi Berkenbrückem a Kersdorferm. Tady pak měly v obraně krýt ústup dalších německých jednotek a později se stahovat na připravované ústupové pozice obrany podél jezera Dehme a Kardorfským jezerem, nedaleko řeky Sprévy.
Do všeho zasáhl rozkaz AH, že všechny útvary , které se nacházejí na levém boku německé 9. A generála Busse musí držet pozice na Odře jižně od Frankfurtu až po oblast na sever od Forstu. Dodržení Hitlerova rozkazu ve svém důsledku znamenalo, že tato německá vojska byla postupem sovětského 1. gardového tankového sboru (1. GTA) z Žukovova 1. Běloruského frontu, jeho jižního křídla, zcela odříznuta od jakékoliv možnosti vůbec zasáhnout do bojů o město Berlín... V té samé době bleskový úder, který vedl Koněvův 1. Ukrajinský front na Chotěbuz a poté na sever, vystavil německou 9. A riziku obklíčení a znemožnil jí tak jakoukoliv odezvu. Velitel německé 9. A generál Busse pak zhodnotil celou situaci do zápisu slovy: "Boje, které proběhly 19. dubna 1945 způsobily v obranné linii naší armády další zející otvor. Tyto mezery již nebylo možné zaplnit. Úsilí Skupiny armád Střed a Wisla a 9. A o souhlas k ústupu se setkalo s odmítnutím." Vojska 9. A - nejlepší bojové formace obrany před a v Berlíně - byla naprosto rozdrcena. Již vlastně v prvních čtyřech dnech "Berlínské operace", byl generál Busse nucen nasadit všechny své zálohy. V průběhu bojů před Berlínem, za 4 dny obrany, bylo z 9. A zabito 12 000 mužů. Němci za tyto 4 dny ztratily prakticky šanci na odražení Sovětů od Berlína. Zbývala jim pak jediná možnost, že by předaly zbytky svých jednotek Spojencům...
Vojenský historik Tony Le Tissiera (https://www.kosmas.cz/autor/10784/tony-le-tissier/ ) ve své knize - Bitva o říšský sněm - napsal mimo jiné k těmto dnům.... "rozhodující bitva o Berlín již skončila."
I elita Třetí říše si v té době na zdech v Berlíně četla podobná hesla psaná křídou či barvou. Začalo stěhování majetku a lidí z Berlína, které bylo nazváno berlínským slangem - stěhování "zlatých bažantů". Prominenti Třetí říše i se svým majetkem prchali na jih, do zdánlivého bezpečí Alp. Utíkal i druhý muž Třetí říše, ten druhý za Hitlerem - velitel Luftwaffe - Říšský maršál Hermann Göring. Krátce po poledni dne 20. dubna 1945, když skončila ranní dělostřelecká příprava, která signalizovala začátek útoku Rokossovského 2. Běloruského frontu, nechal Göring nakládat svůj ohromný nakradený majetek. Celkem se jednalo o konvoj 24 těžkých nákladních vozů z automobilového parku Luftwaffe, ze své "nemalé" usedlosti v Karinhallu (80 km severně od Berlína). Doprovod konvoji z Karinhallu (12 km od těžkých bojů) tvořili elitní vojáci. Po naložení těch nejcennějších sbírek, nábytku, stříbra, soch, obrazů a starožitností - většinou nakradených na dobytých územích Němci - nechal svůj tolik milovaný Karinhall (Carinhall) vyhodit do povětří / zde viz foto některé z rozbitých částí

Carinhallu z roku 1947/. I když leckdes na bojištích měly bojové jednotky SS a Wehrmachtu nedostatek PHM, Göringův konvoj s drahocennou válečnou kořistí, včetně motocyklového doprovodu až do Bavorska, nedostatkem paliva netrpěl..!
Dostali jsme se ke dni 20. dubna, což většina zajímajících se lidí o historii 2. světové války stejně jako já vnímá, jako den 56. narozenin Adolfa Hitlera, prvního, nebo druhého největšího zločince 20. století. Hitler zůstával i v době svých posledních narozenin v životě v Berlíně, aby vše oslavil se svými nejbližšími. I když se v pátek dne 20. dubna čekalo, že AH v průběhu dne odjede do Adlershostu - Orlího hnízda - nedaleko Berchtesgadenu. Nestalo se tak, přes narůstající deprese zůstal v Berlíně, kde se jeho různě nepřesná, kolísající rozhodnutí odchylovala od normálního stavu jednání...!