Mapa bojů od 12. ledna do 18. února 1945 na území Polska a ČSR

, od řeky Ondavy až k Liptovskému Sv. Mikuláši.
V noci ze 17. na 18. ledna 1945 začali Němci ustupovat také před 1. a 3. pěší brigádou 1. čs. armádního sboru, který byl na pravém křídle sovětské 1. GA generálplukovníka Grečka. Všechny sovětské i československé jednotky překročily řeku Ondavu a začaly nepřítele pronásledovat na celé šíři útočné fronty (což tehdy, po překročení Ondavy, bylo 60 km).
Je zde třeba říci, a i historické zdroje vše o pár řádek dole potvrdí, že čs. 5. dělostřelecký pluk (vznikl 05.05.1944 a působil do15.05.1945) s většinou děl a minometů se ještě nestačil vrátit od Jasla a brigády sboru, jejich útočné prapory, šly do boje nejprve jen s několika málo minomety, jako bezprostřední podporou.
1. čs. samostatná brigáda postupovala vpřed se všemi třemi prapory, cituji:
"Druhý prapor na pravém křídle 1. čs. samostatné brigády (1. čs. samostatné brigádě velel plukovník Satorie - má poznámka) a celého sboru postupoval přes polské území směrem na slovenský Zborov (viz sovětskou mapu z období 12. ledna až 18. února 1945 - má poznámka). Pod Nižnou Poliankou byl dočasně zadržen silnou nepřátelskou obranou. Sousední 3. prapor osvobodil Vyšný Orlík, ale před osadou Nižný Mirošov byl jeho postup zastaven urputným nepřátelským odporem. První prapor byl dokonce krátce po překročení Ondavy prudkou nepřátelskou protiztečí donucen ustoupit zpět k osadě Vyšný Svidník."
A jak se vedlo předvojovým a útočným praporům 3. čs. samostatné brigády si také řekněme. Dozvíme se i o rychlých reakcích jejich důstojníků a vojáků, které vyplynuly za zpráv brigádního průzkumu, cituji:
"Současně s 1. brigádou se ráno v patnáctistupňovém mrazu (18. ledna 1945 - má poznámka) daly do pohybu vpřed i jednotky 3. brigády (3. čs. samostatné pěší brigády) na levém křídle sboru. Němci se před ní již v polovině noci začali stahovat zpět. Téměř celá brigáda překročila zamrzlou řeku u vsi Nižná Olšava a rychle postupovala za couvajícími Němci na Bardějov. Její 4. předvojový prapor narazil na odpor nepřítele u vesnice Kučín a Kurima. Rozvinul se k boji a chystal se zaútočit. Němci v obou vesnicích se chystali odvléci s sebou všechny práceschopné muže. Toto zjištění podnítilo vojáky k urychlení útoku. Poručík Tyrichtr na levém křídle strhl svou rotu k prudkému útoku na Kučín, jímž přeťal Němcům jedinou ústupovou cestu."
Armádní generál Klapálek (v popisované době byl ještě velitelem 3. samostatné pěší brigády, aby k datu 06.04.1945 převzal celý 1. čs. armádní sbor, kterému velel až do 15.05.1945, zde viz foto

generála Karla Klapálka - má poznámka) na tehdejší skvělý manévr vzpomínal slovy:
"Získali jsme pro tuto noc střechu nad hlavou (ranní mráz byl 15 stupňů pod nulou - má poznámka), což bylo vítané, protože foukal mrazivý vítr a naše prapory měly za sebou už dvě noci v lese bez ohňů a teplého jídla. Ženy, jejichž muže jsme v poslední chvíli zachránili, pekly a vařily novým přátelům, zatímco vojáci prohledávali vesnici dům od domu. Dlouho do noci nacházeli nacisty poschovávané na půdách domků, ve stodolách. Měli jsme šedesát zajatců (Historickým podkladem pro informace je zde výňatek z: Karel Klapálek. Ozvěny bojů - vzpomínky z druhé světové války, Naše vojsko 1966, které zde také použil: pan PhDr. Karel Richter, CSc., - Dobývání domova. Osvobozování Moravy a Čech bez cenzury a legend, str. 30, 31, vydalo Nakladatelství NOOS s.r.o. v roce 2016, s jejichž laskavým svolením je možno mnou citace použít, jejich web je: www.noos.cz., na více místech i s mým komentářem a textem.)."
Ale zpět k manévru 3. čs. samostatné brigády. Ve stejném čase, kdy ještě probíhal boj v Kučíně, prapor samopalníků již za setmění vtrhl do vesnice Kurimy (viz také výše v textu s Kučínem - má poznámka) na bardějovské silnici a podařilo se jí dobýt ještě dřív, než jí Němečtí ženisté stačili ohněm a trhavinami zničit.
"Ve večerních hodinách se vyznamenala 2. rota ze 4. praporu. Pod velením poručíka Tyrichtra odvážným útokem osvobodila vesnici Němcovce a postoupila až za řeku Topĺá.
Vcelku vojska 1. GA včetně 1. čs. armádního sboru prvního dne útoku postoupila místa až o 25 km na západ a přitom osvobodila celkem 75 obcí. Jednotky Klapálkovy 3. brigády pronikly nejdále. Ale i 1. samostatná brigáda pod velením plukovníka Jana Satorie v tichém mrazu a navzdory hlubokému sněhu, minovým polím a destrukcím na ose postupu pronikala odhodlaně vpřed stále ještě bez svého dělostřelectva, které se teprve vracelo z prostoru Jasla.
Jednotky 1. čs samostatné brigády odčinily svůj počáteční částečný neúspěch. Devatenáctého ledna v ranních hodinách vyrazily k útoku. Prudkým náporem zlikvidovaly silné nepřátelské odpory podél zborovské silnice. Odpoledne postoupily až k obce Cigla a do prostoru východně od obce Čarno, kde narazily na předsunuté nepřátelské pozice před Zborovem. Postup se zastavil (Historickým podkladem pro informace je zde výňatek z: Karel Klapálek. Ozvěny bojů - vzpomínky z druhé světové války, Naše vojsko 1966, a další výňatky, které zde také použil: pan PhDr. Karel Richter, CSc., - Dobývání domova. Osvobozování Moravy a Čech bez cenzury a legend, str. , 31, vydalo Nakladatelství NOOS s.r.o. v roce 2016, s jejichž laskavým svolením je možno mnou citace použít, jejich web je: www.noos.cz., na více místech i s mým komentářem a textem.)."
A jak bývalo na osvobozeném území zvykem, přihlásilo se místní obyvatelstvo se svou znalostí místních poměrů a vysledováním německých pozic a i s jejich prováděnými manévry. Ze zpráv obyvatel plynulo, že v prostoru Zborova Němci vybudovali souvislou zákopovou obranu, kterou obsadili vším co měli. Velitel 3. samostatné pěší brigády, generál Klapálek, jak víme, neměl 19. ledna ještě dělostřelectvo a tak nechtěl riskovat útoky na opevněné pozice nepřítele plné kulometů a dalších nezjištěných podpůrných prostředků obránců. A tak v noci vyslal dopředu průzkumné hlídky, které dostaly za úkol zjistit nejen minová pole, rozmístění podpůrných prostředků, ale i sílu nepřítele. Zároveň nařídil, aby se 2. prapor nepozorovaně dostal do hloubky německé obrany, kterou měl obchvátit město Zborov zprava. A tak musel 2. prapor překročit státní hranice ČSR a pak postupovat na slovenské území. Jeden, který tam tehdy byl, Oldřich Kvapil později o manévru řekl:
"Nepřítel nás nebral na vědomí, nebo o nás nevěděl. V každém případě zjistil náš průzkum v krátké době všechno, co jsme potřebovali vědět. Rychle jsme se připravili a zahájili útok. Jeho palebnou podporu zajistila naše minometná rota. Ani nepotřebovala mnoho střeliva. Když se rojnice našich jednotek objevily před prvním nepřátelským zákopem, když v něm vybuchlo několik min a palbu zahájily i naše jednotky, němečtí vojáci se v panice dali na útěk. Jejich ústup obnažil severní křídlo jednotek, které bránily prostor Zborova proti útoku z východu. Pod hrozbou, že jim udeříme do týlu, i tyto jednotky rychle ustoupily z dobře k obraně připravených postavení."
Je jasné, že průnik 2. praporu do týlu německé obrany u Zborova, uvolnil cestu jednotkám ostatních praporů stojících čelně a na levém křídle. Byl to 3. prapor, který využil vzniklé situace a prudkým útokem vnikl ještě v nočních hodinách do města a s minimálními ztrátami jej osvobodil dříve, než se zmatený nepřítel stačil vzpamatovat.
"Jednotky Klapálkovy 3. samostatné brigády v čele s přidělenými (sovětskými) tanky a samopalníky toho dne navázaly na svůj včerejší úspěch. V 9:30 vyrazily směrem na Bardějov. Během dopoledne obsadily Dubinné, Poliakovce, Hrabovec. Následoval útok na Bardějovskou Novou Ves. Osadu bránily zhruba dvě stovky nepřátelských vojáků s podporou několika děl a minometů.
Prapor pod velením poručíka Krejcárka, který nahradil majora Rileje padlého předtím v Hrabovci, společně s 2. samopalným praporem kapitána Šachra skvěle provedeným útokem z obou boků zlikvidovaly nepřátelský odpory a osadu obsadily."
Krátký, ale urputně vedený boj pěšáků podpořily už vydatně i dělostřelci (jejich části se již vrátili od Jasla - má poznámka). Což dosvědčil plukovník Alfréd Ressel, který tam také tehdy byl: "Baterie našich šestasedmdesátek vyjela bravurně na otevřenou planinu před osadou a ze vzdálenosti necelého kilometru zahájila na děla a kulomety ničivou palbu. O vítězství rozhodovaly rychlost a přesnost střelby. Než se nepřítel vzchopil k ničivému zásahu, byly cíle umlčeny. Krajní stavení vzplála v šedi večera ohnivou červení (Historickým podkladem pro informace je zde výňatek z: Karel Klapálek. Ozvěny bojů - vzpomínky z druhé světové války, Naše vojsko 1966, které zde také použil: pan PhDr. Karel Richter, CSc., - Dobývání domova. Osvobozování Moravy a Čech bez cenzury a legend, str. 31, 32 vydalo Nakladatelství NOOS s.r.o. v roce 2016, s jejichž laskavým svolením je možno mnou citace použít, jejich web je: www.noos.cz., na více místech i s mým komentářem a textem.)."
Ve stejné době již měla Klapálkova 3. samostatná pěší brigáda vlastně město Bardějov na dosah, jen postoupit ještě tak 4 až 5 kilometrů. To již druhá rota ze 4. praporu, které velel vzpomínaný, energický, poručík Tyrichtr, pronikla polními a lesními cestami dokonce až k mostu v těsné blízkosti města Bardějova. 2. rota však sama na město útočit nemohla a musela čekat na hlavní síly 3. brigády.
Sborové a praporní průzkumné hlídky při obhledávání nepřátelských pozic narazily na německá kulometná hnízda a další místa odporu. Ke svým jednotkám průzkumné hlídky přinesly zakreslená místa německého odporu a zjištění, že celá obrana města Bardějova je poměrně slabá a dá se do ní proniknout.
"Velitel brigády proto nařídil svým praporům vyrazit na zteč z chodu ještě v noci.
Jednotky se rozvinuly a bez dělostřelecké přípravy se vrhly na nepřítele. V součinnosti s rudoarmějci do rána umlčely všechna ohniska nepřátelské obrany. Bardějov byl osvobozen (v noci z 19. na 20. ledna 1945 do něho vstoupily jednotky 3. samostatné brigády a ráno 20. ledna pak i RA z 1. GA - má poznámka). Obyvatelé radostně vítaly československé vojáky, své osvoboditele (Historickým podkladem pro informace je zde výňatek z: Karel Klapálek. Ozvěny bojů - vzpomínky z druhé světové války, Naše vojsko 1966, které zde také použil: pan PhDr. Karel Richter, CSc., - Dobývání domova. Osvobozování Moravy a Čech bez cenzury a legend, str. 33, vydalo Nakladatelství NOOS s.r.o. v roce 2016, s jejichž laskavým svolením je možno mnou citace použít, jejich web je: www.noos.cz., na více místech i s mým komentářem a textem.)."