Stránka 1 z 1

Deperdussin Monocoque

Napsal: 4/8/2017, 14:25
od Rase
Obrázek

Závodní letoun Deperdussin Monocoque

Před válkou byly oblíbenou adrenalinovou zábavou a prestižní záležitostí souboj letounů v rychlosti, kdy nejprestižnější a nejstarší byl Pohár Gordona Bennetta (Coupe Aéronautique Gordon Bennett). Mezinárodní letecká federace FAI (Féderation Aéronautique Internationale) byla založena v roce 1905 a v roce 1906 zaregistrovala první rychlostní rekord, který stanovil Santos-Dumontův let. Rychlostní speciály vyvinuté pro tyto závody, představovaly dobový vrchol aerodynamické jemnosti, konstrukční účelnosti a vytříbenosti pohonné jednotky k vysokému měrnému výkonu a propulzní účinnosti. Významné postavení měla v tomto soupeření společnost SPAD.
V roce 1911 ji založil Armand Deperdussin (1867-1924) pod celým názvem Société Provisoire des Aéroplanes Deperdussin a technickým vedením pověřil mladého inženýra, kterým byl Louis Béchereau (1880-1970). Béchereau zkonstruoval v roce 1911 takzvaný monocoques neboli samonosný skelet, trup letadla ve tvaru vřetena pro zajištění lepší aerodynamiky. Trup byl vyroben z vrstev překližky o celkové tloušťce 4 mm, přičemž do té doby byla běžná konstrukce drátěná, potažená plátnem. Obdobný princip využil téhož roku, u své konstrukce letounu, i švýcarský inženýr Eugene Ruchonnet. Takováto konstrukce dovolovala dosáhnout dosud nemyslitelných výkonů. Béchereauovými přímými spolupracovníky byl pilot Louis Janoir a André Herbemont. Tento nový revoluční koncept konstrukce, umožnil společnosti Deperdussin zkonstruovat závodní letoun Deperdussin Monocoque a vyhrát mnoho cen, dokonce i slavný pohár Gordona Bennetta. V roce 1912 zkonstruoval Louis Béchereau závodní jednoplošník Deperdussin Monocoque, který dosáhl na svou dobu maximální aerodynamické jemnosti. letoun měl délku 6,1 m, rozpětí 6,6 m, hmotnost 612 kg a poháněl jej vzduchem chlazený, čtrnáctiválcový motor Gnome Lambda o výkonu 160 koní (120 kW).
Dne 29. září roku 1913 se v Remeši konal závod o pohár Gordona Bennetta a jednalo se o pátý a poslední předválečný ročník. Závodu se účastnil francouzský tým složený ze tří pilotů: Eugène Gilbert, Rost a Prévost. Právě pilot Maurice Prévost na letounu Deperdussin Monocoque, zde dosáhl průměrné rychlosti 203,850 km/h a překročil tak rychlost 200 km/h. Na druhém místě se umístil Védrines na jednoplošníku Ponnier D.3 s průměrnou rychlostí 197,5 km/h, třetím Gilbert a čtvrtým Crombez.

Zdroje:
http://www.rcmodely.cz/archiv/2006/10/17/
http://www.letouny.webz.cz/letadla/ponnier_m1.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Deperdussin_Monocoque
http://palba.cz/viewtopic.php?f=353&t=3 ... 28e#p64800

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
letecký konstruktér, inženýr Louis Béchereau

Re: Deperdussin Monocoque

Napsal: 4/8/2017, 14:55
od Aaron Goldstein
Ihned se mi vybavil seriál Muži na křídlech, kde Etienne Leroux závodil s "jednoplošníkem" Deperdussin... :)

Re: Deperdussin Monocoque

Napsal: 4/8/2017, 20:06
od Pátrač
Mě se vybavil super film "Báječní muži na létajících strojích", tyto údálosti z pravěku létání jsou prostě kouzelné. Inu, je zde pořád čo číst....

Re: Deperdussin Monocoque

Napsal: 4/8/2017, 20:23
od Zemakt
Mne se tedy Deperdussiny nikdy moc nelíbily, myslím spíš ty sériové verze. Nicméně je o nich pěkná monografie ve starých časopisech LK tuším konec osmdesátek :D . Možná je to tím, že jako malej kluk jsem spíš tíhnul k duralu a ne plátnu. Dnes je to opačně. Každopádně tento stroj na svůj věk opravdu pokrokový, co se aerodynamiky týče.

Re: Deperdussin Monocoque

Napsal: 4/8/2017, 21:55
od parmezano
"Báječný muže" si pouštím každý Silvestr

Re: Deperdussin Monocoque

Napsal: 4/8/2017, 23:42
od Rase
Mě neskutečně zaujal ten moderní vzhled letounu, které předběhl svou dobu a jednalo se o velice vymazlený stroj. Mě jako dřevaře hodně bavila výroba trupu z vrstvené překližky, což je opravdu posun vpřed, oproti původní vzpěrám a trubičkám na drátku :) Jinak letoun Deperdussin Monocoque je i v britském akčním filmu The Thirty Nine Steps z roku 1978, zde jej ale pilotuje německý agent, který pronásleduje hlavního hrdinu - Richarda Hannaye.