Légion Arménienne
V druhé polovině 19.století se v Osmanské říši začínalo vzmáhat Arménské národní cítění a byly zde obavy, že v případě snah o autonomii, by došlo k intervenci některé z velmocí - především Ruska. Z obavy ze ztráty vlivu nad oblastí, rozhodl se sultán Abdülhamid II. podniknout demonstrativní ukázku moci. V letech 1894 až 1896 při násilnostech zemřelo přes 88 tisíc Arménů. Dalších 100 000 podlehlo následnému hladomoru a nemocem. Jedná se o odhad německého evangelického teologa a orientalisty Johannese Lepsiuse (1858–1926), který se celou událostí podrobně zaobíral. Násilí vypuklo v létě roku 1894 v oblasti Sasun, následujícího roku se nepokoje šířily od města Trapezunt na pobřeží Černého moře na jih do téměř každého většího města s arménskou populací. Bylo zničeno dva a půl tisíce vesnic, přičemž obyvatelé asi 500 z nich byli donuceni konvertovat k islámu. Došlo ke znesvěcení asi 650 kostelů a klášterů, z nichž asi polovina byla přestavěna na mešity. Hlavní problémy říše se tím vyřešit nepodařilo a stát se propadal stále hlubší krize. Bezmoc státu na mezinárodním kolbišti se většina politiků rozhodla řešit svalováním viny na menšiny, mimo jiné Armény. Začátkem listopadu 1914 se Osmanská říše zapojila do první světové války na straně centrálních mocností. Tentýž den vyhlásil turecký ministr války Enver Paša džihád, neboli svatou válku všem "nevěřícím" v rámci Osmanské říše. Tradičně křesťanští Arméni byli neoprávněně obviněni z drtivých porážek a čelní představitelé státu proti nim začali připravovat další genocidu. První úder byl namířen proti Arménům ve službách turecké armády, kteří byli odzbrojeni a v masovém měřítku postříleni. Jeden český inženýr zaměstnaný v Osmanské říši na železnici, později zmínil, že: "...během šesti hodin bylo povražděno ve městě Angora více než 1 500 mužů. Všechny svázali a odvedli za město, kde je na odlehlém místě řezníci poráželi jako jateční dobytek." V dubnu 1915 ministerstvo vnitra nařídilo zatknout všechny arménské politické a regionální vůdce podezřelé z protistátní, nebo nacionalistické činnosti. Jen v Istanbulu bylo během příštích pár týdnů zadrženo a popraveno 2 345 Arménů. Velká část z nich nebyli nacionalisté, ani nebyli nijak spojeni s politikou, nikdo z nich nebyl souzen z válečných ani jiných zločinů a naprostá většina nepřežila. Od května byli Arméni z východních provincií deportováni směrem ke koncentračnímu táboru v Aleppu. Většina z nich tento transport nepřežila, ať již podlehli nemocem, hladu, nebo byli cestou popraveni. Lidé co přežili přesun do Aleppa, byli v další etapě posláni přes Syrskou poušť do tábora Dajr az-Zaur v Mezopotámii. Přeživší byli vyhnáni do pouště nebo upáleni. Ne všichni Arméni ale byli smířeni se svým osudem a dokázali v čas reagovat.
Vesničané z arménských osad na úpatí hory Musa Dagh (turecky Musa Dağı) v turecké provincii Hatay na pobřeží Středozemního moře, tehdy zde žilo 8 500 Arménů, dostali v červenci 1915 příkaz k odchodu. Část vesničanů se však rozhodla neuposlechnout nařízení a dne 22.července se opevnili na vrcholu zmíněné Mojžíšovy hory. Jednalo se o zhruba 4 200 osob z vesnice Kabusia (Kaboussieh), Yoghunoluk, Bitias, Vakef, Kheter Bey (Khodr Bey) a Haji Habibli. Obránci měli k dispozici pouze 120 pušek, 350 starých křesadlových předovek a něco málo munice. Velitelem obrany byl zvolen veterán z turecké armády Movses Ter-Kalutsian. Dalšími významnými vojáky byl Yesayi Yakhubian, Yesayi Aprahamian a Nerses Kazandjian. Dodejme, že vojáků bylo mezi Armény pouze zhruba 250. Reakce Turků byla rychlá a dvě stovky dobře vyzbrojených mužů pravidelné armády s jedním dělem zaútočilo na pozice vesničanů. Byli odraženi a 120 jich padlo nebo bylo raněno. Brzy dorazily posili v počtu 2 000 vojáků, kteří se probojovali na vzdálenost 500 m od arménských pozic. Obránci se ale rozhodli k protiútoku a při překvapivém nočním úderu a boji muže proti muži, byl nepřítel zahnán na útěk. Arménům se tak podařilo zmocnit zbraní, munice a potravin. Nyní již Turci nehodlali ponechat nic náhodě a přisunuli proti hrstce na Mojžíšově hoře neuvěřitelných 15 000 bojovníků (většinou Arabů z okolních vesnic) podporovaných děly a kulomety. Následovalo několik dílčích útoků, které se Arménům podařilo odrazit. Velký útok přišel 10.srpna, kdy po dvanáct hodin marně útočilo 5 000 tureckých vojáků za podpory děl. Další útok následoval 19.srpna, útočilo 9 000 Turků, boj trval dva dny a opět byli odraženi. Ještě před úplným obklíčením hory, vyslali Arméni několik poslů se žádostí o pomoc, rovněž na vrcholu hory vztyčili dvě bílé vlajky, tak aby byly viditelné z moře. Jednu s velkým červeným křížem a druhou s nápisem "KŘESŤANÉ V NOUZI: ZACHRAŇTE NÁS". Dne 9.září byli vyčerpaní obránci naposled vyzváni aby se vzdali. Po odmítnutí následoval další marný úder, leč druhý den se přiblížil francouzský křižník Guichen, jehož osádka si všimla zmíněných praporů. Turecké pozice zasypala palba lodních děl a z dva dny dorazila 3. francouzská středomořská eskadra, jíž velel Louis Dartige du Fournet (1856-1940). Jednalo se o plavidla jménem Foudre, D’Estrées, Guichen, Amiral Charner a Desaix, na jejíž paluby nalodilo 4 000 hladových, raněných a nemocných Arménů. Arméni zde kladli odpor 20 000 turkům po celých 40 dní (!)
Uprchlíci byli evakuováni do egyptského přístavu Port Said, kde žili ve stanech a různě se zapojili do tamního života. Děti chodily do školy v Sisvan (dnes Cilicia) a nemocní byli opečováváni v místní nemocnici. Zhruba 500 až 600 mladých mužů vstoupilo roku 1916 francouzské cizinecké legie French Légion d’Orient, později přejmenované na Légion Arménienne. Tuto jednotku Arménských dobrovolníků rozšířil příjezd dobrovolníků z USA, Evropy a dalších míst. Celkem do roku 1918 sloužilo v legii 4 124 arménských dobrovolníků a vzniklo 6 praporů, každý o síle zhruba 800 mužů. Dalších 6 praporů bylo plánováno. Zmiňme, že již na počátku války, se do Francie vypravilo zhruba 1 000 až 1 500 Arménů, kteří vstoupili do cizinecké legie. Po tvrdých bojích přežilo pouze 250 z nich. Přeživší se tedy připojili k bývalým obráncům Musa Dagh a jejich počet doplnili čerství dobrovolníci. Výcvik probíhal na Kypru. Dne 19.září roku 1918 porazili arménští vojáci osmanskou armádu v bitvě u Arara v Palestině. Samozřejmě zde sloužili v rámci většího celku Dohodové armády. V roce 1919 se mohli Arméni vrátit zpátky do svých vesnic. Od prvního ledna byla Kilíkie okupována francouzskými vojsky a v následujících dvou letech území spravovali francouzští guvernéři. Kilíkie se podle smlouvy ze Sèvres z roku 1920 měla stát součástí francouzského protektorátu v Sýrii, avšak tato dohoda nikdy nevstoupila v platnost. V průběhu turecké války za nezávislost byli Francouzi nuceni vyklidit Kilíkii, která tak připadla nově zřízené Turecké republice, což bylo potvrzeno ve smlouvě z Lausanne v roce 1921. Po té, co celou oblast opět převzala turecká vláda, místní Arméni se rozhodli odejít do Libanonu. Pouze obyvatelé vesnice Vakıflı se rozhodli zůstat a v současnosti tvoří jejích 140 obyvatel jedinou arménskou komunitu v Turecku.
Zdroj:
http://asbarez.com/139756/a-brief-histo ... armenians/
http://ovenk.com/heroes-musa-dagh/
http://www.yerakouyn.com/?p=362
https://en.wikipedia.org/wiki/Musa_Dagh
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Forty ... _Musa_Dagh
https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Nemesis
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Arara

Hlavy osmi arménských profesorů zmasakrovaných Turky

arménští legionáři na Kypru


lebky povražděných Arménů v roce 1919

francouzský křižník Guichen

Louis Dartige du Fournet (1915)