Mapa koordinovaných útoků

, které zmilitarizované Japonsko spustilo po 7. prosinci roku 1941. Mapa je volně přístupná na několika webech.
Ve stejné době horečně probíhajících válečných příprav japonských armádních i námořních sil, pokračovaly zastírací manévry i v diplomacii Japonska. Bylo 17. listopadu 1941, když státní tajemník Hull představil prezidentu Rooseveltovi japonského zvláštního zplnomocněnce Kurusua. Nový japonský diplomat, dle všech, kteří s ním přišli do styku, působil prý jako naprostý protiklad velvyslance Nómury (zde viz foto

, vlevo je zvláštní zmocněnec Kurusu a vpravo pak velvyslanec v USA Nómura v roce 1941, foto je volně přístupné na několika webech) a jeho chování "nevzbuzovalo ani důvěru, ani respekt". Bylo řečeno v předchozím, že Nómurův japonský plán "A" (viz předchozí článek nahoře), neuspěl, po Kurusově příjezdu byl předložen plán "B", a to 20. listopadu. Celý plán "B", jeho text, byl Američany dešifrován již několik dní předtím. Americká diplomacie tak věděla, že plán "B" Tokio považuje za absolutně poslední možnost domluvit se...! Poslední japonský plán měl pět bodů.
O dalším pak hovoří český historik, pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc, který nalezl následující fakta v archivech a píše o nich ve své knize Japonská válka 1931-1945, na str. 191 až 246, když stejná a podobná fakta jsou i v Použité podklady, zde pak v knize: Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, originál knihy byl vydán v roce 1986, na stránkách 183 až 229.
Cituji z A. S.:
"Američané a Japonci se měli vzdát jakýchkoli ozbrojených akcí v jihovýchodní Asii a jižním Pacifiku, Japonci projevili ochotu stáhnout své jednotky z Indočíny, ´až bude obnoven mír s Čínou´ , měli mít zajištěny dodávky surovin z Nizozemské Východní Indie, mělo dojít k obnově ekonomických styků mezi USA a Japonskem, americká vláda se neměla vměšovat do urovnání mezi Čínou a Japonskem. V této podobě byl návrh pro Washington nepřijatelný a byl také 22. listopadu odmítnut. O čtyři dny později, 26. listopadu, přišli Američané se svým protinávrhem.
Partnerství mezi Tokiem a Berlínem stejně jako světovládné plány Osy nebyly žádným tajemstvím. Dodnes však působí šokujícím dojmem představy o ´konečném uspořádání´. Členové císařova důvěrného kruhu a předáci ozbrojených sil stejně jako například kapitáni monopolů ´zaibacu´se opájeli neuvěřitelnými vizemi. Rozdělení světa s Hitlerem, to měl být pouze první krok a výsledek druhé světové války. Pak mělo přijít střetnutí s Německem o světovládu. Stojí za to seznámit se s představami předáků, kteří tehdy řídili osudy říše vycházejícího slunce. Po druhé světové válce mělo Japonsko získat většinu Indie a prakticky všechna území směrem odtud na východ. Jeho panství mělo zasahovat až do Střední Ameriky a Karibské oblasti. Bylo stanoveno, která území Japoncům odstoupí například Mexiko, Peru nebo Chile. Po porážce a kapitulaci Spojených států se měla suverenita washingtonské vlády omezit na území východně od Skalistých hor, formálně měly USA zůstat nezávislé. Mělo dojít ke zřízení ´Aljašského generálního gouvernementu sféry společné prosperity´ pod jehož správu měly spadat kromě Aljašky i kanadské provincie Alberta, Britská Kolumbie a americký stát Washington. Měly být zřízeny i další generální gouvernementy pro jižní Indii a ostrovy u afrických břehů, pro Hongkong a Filipíny, pro Oceánii, pro Melanésii, pro Havajské ostrovy a východní Pacifik, pro Austrálii, Nový Zéland, a dokonce i pro Antarktis. Východní Indie, Barma, Malajsko, Thajsko, Kambodža a jih Indočíny se měly stát ´nezávislými´královstvími pod záštitou Japonska. Ale to ještě nebylo vše. Po tomto uspořádání se mělo Japonsko střetnout s Německem ve třetí světové válce a vítězní dědici samurajů měli položit základy k vytvoření ´japonského světového státu´."
V dnešní době, době kdy se píší tyto řádky, ale stejné bylo již napsáno v 80. a 90. letech 20. století některými historiky, se mohou napsané plány zdát jako fantasmagorické. Jenomže fakta nalezená historiky hovoří o tom, že vše co bylo napsáno výše, bylo skutečně předmětem úvah, ale i psaných úvah, a to koncem roku 1941, v Japonsku, na jejich nejvyšší i dvorské úrovni elity.
Byl čtvrtek dne 20. listopadu 1941 a znovu se sešla další společná konference vlády a vojenských špiček, která posuzovala dokument nazvaný - "Základy politiky týkající se správy obsazených území v jižních oblastech". Právě v řečený den byla na konferenci posuzována a následně i schválena uvedená dlouhodobá vize, která byla chápána jako výhled, ale i cíl Japonska. Ihned poté se začaly projednávat bezprostřední a praktické prostředky a opatření, která měla vést veškerou japonskou státní správu k tomu, že budou zvládat řízení všech pozdějších zabraných území..
Elita národa se ve válečném námořnictvu ihned dohodla, že bude spravovat nizozemskou část Bornea a všechna území na východ od něj, kdežto armádě pak připadla správa Britského Bornea, Jávy, Sumatry a území, která ležela na západ od těchto ostrovů. Byla středa 26. listopadu, když císař Hirohito výsledky konference schválil. Japonské "dělení světa" mohlo začít.
"V sobotu 22. listopadu 1941 zaslal ministr zahraničí Tógó finální instrukci Nómurovi a Kurusuovi do Washingtonu. Původně měla být jednání uzavřena 25. listopadu. Nyní ministr poskytl vyjednávačům další 4 dny, ale 29. listopad označil za nejzazší mez. kterou ´absolutně nelze znovu měnit. Poté již věci poběží automaticky...´.
Američané Tógóovu depeši dešifrovali do čtyřiadvaceti hodin po odeslání z Tokia ji měl na stole prezident Roosevelt. Čas, kdy konflikt mohl být zažehnán vyjednáváním vypršel. Nyní šlo o to, připravit se na bezprostřední srážku. Prezident Roosevelt a členové jeho kabinetu se shodovali na tom, že ´Japonci musí vypálit první´, ale současně se obávali jejich nenadálého zákeřného útoku bez vyhlášení války.
Na úterý 25. listopadu svolal Roosevelt do Bílého domu zasedání svého ´užšího´ kabinetu. Jenání se účastnili státní sekretář Cordell Hull, sekretář války Henry L. Stimson, sekretář válečného námořnictva Frank Knox, náčelník štábu armády generál George C. Marshall (zde viz foto

, na kterém je náčelník štábu armády USA George C. Marshall, foto je volně přístupno na několika webech.) a náčelník námořních operací admirál Harold R. Stark. Před šesti muži ležela na stole kopie memoranda plukovníka Rufuse Brattona z oddělení C-2 armádní rozvědky. Plukovník v něm na základě zhodnocení všech dostupných údajů došel k závěru, že válka s Japonskem propukne v sobotu 29. listopadu 1941 nebo kolem tohoto data. Přesto zasedání schválilo pokyn Hullovi, aby odmítl japonské požadavky.
Ještě téhož dne odpoledne dostal sekretář války důležitou informaci ze zpravodajského zdroje v Šanghaji. Podle ní se v ústí Jang-c´ naloďovalo na 30 - 50 lodí asi 25 000 japonských vojáků.
Jejich cílem měly být údajně Filipíny, Indočína, Thajsko nebo Barma. Ve skutečnosti šlo o 11. japonskou divizi, určenou k útoku na jih, což ovšem Američané nemohli přesně vědět.
Ostatně celé naloďování v Šanghaji bylo do značné míry zastíracím manévrem Japonců - chtěli totiž odlákat případnou pozornost od dalších příprav a současně si ověřit reakci příštích soupeřů."
Přibližovala se doba, o které se v japonské historické literatuře hovoří jako době, kdy se "věci měly vyvíjet automaticky"! Ráno dne 26. listopadu 1941 byl císař Hirohito informován, že jeho ministr zahraničí Tógó očekává z Washingtonu pro Japonsko nepříznivou zprávu. I když nebyla ještě americká nóta předána, Nómura a Kurusu již dopředu hlásili, že se bude jednat o odmítnutí všech japonských (nesmyslných a neakceptovatelných) přání. Z Deníku vyplývá, že si Hirohito k sobě povolal právě autora historické písemnosti (Deník), kterým byl strážce tajné pečeti Kidó a sděli mu následující: "Ačkoli to činím s hlubokým politováním a úzkostí, jsem nucen připustit, že jsme dosáhli bodu, odkud není návratu. Nevím, zda bychom neměli zjistit mínění starších státníků, než padne konečné rozhodnutí..." No a autor onoho historického zápisu a také písemnosti - Deník - s císařovou myšlenkou souhlasil, kdežto předseda nové a budoucí válečné vlády Japonska - Tódžó - byl důrazně proti! A řekl: "Věc se zdrží a starší státníci (zde jsou míněni bývalí premiéři Japonska) stejně neponesou odpovědnost za rozhodnutí, na němž se nepodíleli - to byl hlavní premiérův argument." Tódžův argument byl však nakonec překonán a císař pozval "starší státníky" na oběd na 29. listopad 1941...!
"26. listopadu 1941 v 17,00 přijal státní sekretář Hull oba japonské diplomaty a předložil jim svůj tzv. základní návrh na řešení vztahu obou zemí. Podle něj se Japonsko a Spojené státy měly zavázat k dodržování vzájemné neutrality na Dálném východě, japonské ozbrojené síly měly být staženy z Číny a Indočíny. Nyní už bylo zcela zjevné, že jednání uvázla na písku a neposkytují žádnou naději na zabránění konfliktu. To si uvědomoval i státní tajemník Hull, který již následujícího dne, 27. listopadu, řekl sekretáři války Stimsonovi: ´Myji si ruce, nyní je situace ve vašich a Knoxových rukou, tedy v rukou armády a námořnictva´.
V téže době, kdy ve Washingtonu jednal Hull s Nómurou a Kurusuem, začala akce japonského loďstva. Námořní svaz soustředěný u Kuril dostal rozkaz k vyplutí již 26. listopadu 1941 ráno. Za soumraku jedna po druhé opouštěly letadlové lodi záliv Hitokappu a zamířily do opuštěných vod severního Pacifiku. Pluly v pásmu, které bylo mimo dosah amerického leteckého průzkumu ze severu (z Aleut) i z jihu (z Guamu a Wake).
Bylo ráno dne 27. listopadu 1941, když se státní sekretář Hull ohlásil u prezidenta Roosevelta a seznámil jej s reakcí japonských diplomatů na předanou americkou nótu. Pak následoval od Hulla telefon Stimsonovi kde mu oznamoval již vzpomínané věty, že věci jsou od této chvíle v kompetenci vojáků a námořníků - byly vyčerpány všechny možnosti. Celé dopoledne pak probíhaly tzv. "Konference po telefonu", kdy velení námořnictva a armády projednávalo s Bílým domem a její administrativou nezbytná opatření.
"Výsledkem porady (Konference po telefonu) byla následující rozhodnutí:
- všechny letadlové lodě a polovina armádního letectva měla opustit Pearl Harbour (velmi důležité rozhodnutí - má poznámka)
- všem vyšším velitelům bylo rozesláno varování o bezprostřední hrozbě války.
- zvláště naléhavá sdělení obdrželi velitelé v panamském průplavovém pásmu, v San Diegu, Honolulu a Manile.
Podle slov admirála Starka byli jasně upozorněni na to, že ´v příštích dnech je očekáván agresivní krok Japonska´.
Pokud šlo o předpokládaný cíl japonské akce, za nejpravděpodobnější byl považován útok na Filipíny, v Malajsku, na Borneu, popřípadě zásah v Thajsku (zde je vidět, že za přesný cíl prvních úderů vůbec nebyl vyhodnocen a očekáván Pearl Harbor, který byl jen všeobecně upozorněn na základní opatření, ještě o tom bude několikrát řeč - má poznámka).