Mapa dalších japonských agresí

spuštěných, v Pacifiku a Dálném východě, dne 7. prosince 1941, mapa je volně přístupná na několika webech.
Již v době, kdy ministr námořnictva USA, Frank Knox, prováděl na Havajských ostrovech svá šetření, se v Kongresu ozvaly prvé hlasy, které žádaly zjistit okolnosti, "které Japoncům umožnily hlavní tichomořskou základnu překvapit nepřipravenou".
Knoxe v Kongresu např. kritizoval "Republikánský" senátor Charles Tobey za to, že válečné námořnictvo USA neučinilo před napadením Pearl Harboru náležitá opatření, a to slovy, cituji: "Co udělal průzkum, který měl loďstvo chránit ?" I z těchto prvých slov bylo jasné, že jednota Kongresu, která byla v předchozích, pro USA těžkých dnech, po prožitém šoku z japonského útoku nastolena je ta tam. Opět v Kongresu nastupoval boj mezi izolacionalisty, kteří chtěli po celé roky udržet USA mimo válečný konflikt, a mezi přívrženci vstupu země do války. Boj, který ani zdaleka ještě neskončil...! Jako příklad je historiky uveden názor jednoho z izolacionalistů, kterým byl americký národní hrdina, letec Charles Lindbergh, který si v tyto dny do svého diáře zapsal: "Nyní se stalo to, čeho jsem se obával. Jsme v celosvětové válce a jsme na ni nepřipraveni jak z duchovního, tak z materiálního hlediska." Prezident Roosevelt pak musel, aby uklidnil vznikající bouři, na tiskové konferenci, požádat novináře, aby nečinili předčasné závěry a vyčkali, až podá ministr Knox zprávy ze svého šetření v Pearl Harboru (jeden z obrazů, kterým je foto zkázy

, kterou v Pearl Harboru viděl ministr námořnictva Knox, po svém příletu do Pearl Harboru, foto je volně přístupno na několika webech.). Zde pak Miloš Hubáček, v knize - Pacifik v plamenech, str. 172 až 175. A Ivan Brož, Pearl Harbor, str 144. až 190. (kniha vyšla v roce 2011 a pod Lektorace, schémata a doprovodné texty, je mnou oblíbený - PhDr. Jiří Fidler, PhD., Ilustrace: ak. malíř Jindřich Žáček a - Mapy: RNDr. Jaroslav Synek), pokračují dále hovoří o této myšlence střetů a já cituji:
"Knox (zde viz foto

Franka Knoxe v roce 1943, foto je volně přístupné na několika webech.) se vrátil do Washingtonu 14. prosince (1941) a tentýž den předložil prezidentovi písemnou zprávu. Uvedl v ní, že japonský útok byl jak pro admirála Kimmela, (zde viz foto

admirála Husbanda A. Kimmela, foto je volně přístupné na několika webech), tak pro generálporučíka Shorta (zde viz foto

generálporučíka Walthera C. Shorta, foto je volně přístupné na několika webech) naprostým překvapením. Jeho počáteční úspěch, při kterém byly způsobeny prakticky všechny škody, umožnila nedostatečná připravenost obrany proti leteckému napadení a to jak ze strany námořnictva, tak armády. Knox, ale neobvinil ani Kimmela, ani Shorta ze zanedbání povinností a poukázal na to, že žádný z nich neměl přístup k rozšifrovaným japonským depeším. Též uvedl, že Kimmel a jeho štáb byli přesvědčeni, že hlavní nebezpečí hrozí od nenadálého ponorkového útoku. Pokud se týkalo Shorta, obával se sabotáží, proto soustředil letouny, aby je bylo možno snadněji střežit, což naneštěstí z nich učinilo snadný cíl. Knox též poukázal na to, že některé důležité faktory byly zcela mimo odpovědnost obou havajských velitelů: především existence silné japonské páté kolony na Havaji a nebezpečí z tohoto faktu vyplývající, dále nedostatek moderních stíhacích letadel a nedostatek protiletadlových děl."
Podle mnohých historických pramenů, včetně těch výše uvedených, prý prezident Roosevelt zřejmě neočekával, že by Knoxova zpráva z Pearl Harboru do značné míry obhajovala Kimmela se Shortem, a že zjištění plynoucí ze zprávy nepřinesou uspokojivé odpovědi na nepříjemné otázky, které klade Kongres a i americký tisk. I proto si prezident pozval na další den, tedy na 15. prosince dopoledne k sobě - Knoxe, Stimsona, Hulla a několik dalších vysokých činitelů ze svého poradního výboru.
(Zde chci dále říci, že další myšlenky zde mnou psané nevyjadřují můj názor - má poznámka)
"Knoxovi a Stimsonovi přikázal, aby každý z nich svolal tiskovou konferenci, novináře seznámil pouze s těmi částmi zprávy, které v ní označil a aby nic dalšího zatím nezveřejňovali. Měli přiznat, že ani námořnictvo, ani pozemní síly na Havaji nebyly na útok připraveny, ale když se vzpamatovaly, byla obrana základny hrdinná. Z takto pojaté informace ovšem plynulo, že hlavní odpovědnost za to, k čemu došlo spočívá na Kimmelovi a Shortovi. Nejvýznamnějším rozdílem mezi originálem Knoxovy zprávy a její interpretací pro veřejnost bylo vypuštění informace o tom, že Kimmel a Short nic nevěděli o rozšifrovaných japonských depeších naznačujících, že k válečným akcím může dojít každou chvíli, že na Oahu nebyla k dispozici dostatečná stíhací ochrana a protiletadlové dělostřelectvo a nebylo ani dostatečné vybavení radarovými aparaturami (celého PVO a jeho propojení). Je pravdou, že zveřejnění faktu, že velitelé na Havaji neměli přístup k rozšifrovaným depeším by znamenalo ohrožení jednoho z nejdůležitějších tajemství té doby; tedy z hlediska vyšších zájmů bylo zcela na místě, aby se o této věci nehovořilo. Ale veřejnost potom musela nabýt přesvědčení, že za vše mohli pouze Kimmel se Shortem. I na to bylo možno z hlediska vyšších zájmů přistoupit, situace si tento postup nemilosrdně vyžadovala, ale - a tady je klíčový moment pro hodnocení všech následujících šetření pearlharborské katastrofy - do které doby nebo jak dlouho bylo třeba tyto závažné skutečnosti před veřejností tajit? To platí především pro vyšetřování prováděné po skončení války."
Je jasné, že prvé informace, které ministr vojenského námořnictva Frank Knox z Pearl Harboru přivezl, byly jen těmi základními informacemi. Takhle závažná událost, jakou byla takřka likvidace Tichomořské flotily, určitě vyžadovala důkladnější vyšetření. Proto již 15. prosince 1941 prezident Roosevelt sdělil Franku Knoxovi, ministru vojenského námořnictva, že okamžitě jmenuje vyšetřovací komisi, která bude složená ze 4 vysokých důstojníků - dva budou z vojenského námořnictva a dva z pozemních vojsk - bude je doplňovat ještě také jeden význačný civilista:
"Rozhodnutím z 18. prosince 1941 Roosevelt stanovil úkoly komise: 'Zjistit a oznámit fakta týkající se útoku japonských ozbrojených sil na území Havaje 7. prosince 1941. Účelem požadovaného vyšetřování a zprávy bude poskytnutí podkladů pro spolehlivé rozhodnutí, zda nedbalost při plnění povinností, nebo omyl v úsudku ze strany příslušníků pozemních vojsk a námořnictva přispěly k úspěchu, kterého nepřítel při této příležitosti dosáhl; a jestliže ano, o jakou nedbalost nebo omyl šlo a kdo byl za ně odpovědný.'
Za členy (1. tzv. Robertsova komise) komise byli jmenováni:
soudce Nejvyššího soudu Spojených států Owen J. Roberts (předseda komise) /zde viz

foto, na kterém je Owen J. Roberts, foto je volně přístupno na několika webech/
,admirál mimo službu William H. Standley ,
kontradmirál mimo službu Joseph M. Reeves,
generálmajor mimo službu Frank R. McCoy
a brigádní generál letectva v činné službě Joseph T. McNarney.
Oba admirály vybral ministr Knox a oba generály ministr Stimson (s McCoyem se přátelil více než 30 roků a McNarney byl po dlouhou dobu spolehlivým spolupracovníkem generála Marshalla). Na soudci Robertsovi se ministři shodli. Roosevelt proti tomuto složení komise neměl námitek. Ve stejnou dobu ministr Stimson Roosevelta informoval, že posílá na Havaj dva důstojníky, aby vystřídali velitele pozemních vojsk generálporučíka Waltera C. Shorta a velitele letectva pozemních vojsk brigádního generála F. L. Martina. Současně doporučoval, aby toto opatření bylo synchronizováno s obdobnými kroky na straně válečného námořnictva a pak bylo vydáno společné prohlášení pro veřejnost."
Ke dni "17. prosince 1941 byl také admirál Kimmel zbaven funkce velitele Tichomořského loďstva a prozatímním velitelem byl ustanoven viceadmirál William S. Pye, dosavadní velitel skupiny bitevních lodí loďstva.
Mezitím bylo ve Washingtonu rozhodnuto, že novým velitelem loďstva bude jmenován kontradmirál Chester W. Nimitz (zde viz foto

admirála Chestera W. Nimitze, foto je volně přístupné na několika webech), do té doby náčelník navigačního oddělení ministerstva vojenského námořnictva.
Nimitz současně povýšený do hodnosti admirála, dorazil na Havaj 31. prosince 1941. I Nimitz byl šokován tím, co uviděl (zde viz také jedno foto,
které ilustruje pohled z letadla na poničená zařízení v Pearl Harbor po 7. prosinci 1941, foto je volně přístupno na několika webech.), když jej motorový člun převážel od hydroplánu k přístavišti, důstojník, který jej očekával, vysvětlil zaraženému admirálovi, že člun křižující ve vodách zátoky loví mrtvá těla námořníků, která i po třech týdnech vyplouvají na hladinu. Při prvním setkání s Kimmelem mu Nimitz řekl: 'Cítím s vámi. Totéž se mohlo stát komukoliv.' "
Z tohoto ne zrovna jemného popisu událostí a míst je patrné, že změny v nejvyšším velení na Havaji byly provedeny vlastně ještě dřív, než do Washingtonu přišly vůbec nějaké výsledky vyšetřování Robertsovy komise. Všichni odvolaní důstojníci, ať již z námořnictva, nebo z pozemních sil, odlétali z Havajských ostrovů a byli provázeni přáním všeho dobrého od svých podřízených. Podřízení litovali především odchodu admirála Kimmela, který byl v loďstvu považován za důstojníka s vysokým kreditem, jak morálních, tak pracovních kvalit. Viceadmirál Homer N. Wallin, který byl tehdy, tedy v prosinci roku 1941, námořním kapitánem a funkčně zařazen jako hlavní inženýr skupiny bitevních lodí umístěných v Pearl Harboru, byl zároveň mužem, který po japonském útoku měl na starosti záchranu těžce poškozených lodí a jejich znovuuvedení do služby. Po válce napsal o všem knihu, která byla vydána v roce 1968. V knize píše o admirálu Kimmelovi tato slova, cituji: "Jeho odchodu jsme hluboce litovali, ale stav věcí vyžadoval, aby byl odvolán. Kdyby zůstal velitelem loďstva, bez pochyb by se stal jedním z největších hrdinů amerického vojenského námořnictva." Z dalšího historického popisu z výše uvedených zdrojů si pak ještě řekněme, cituji:
"Když už došlo ke Kimmelově odvolání, třeba říci, že volba admirála Nimitze za jeho nástupce se ukázala velmi šťastnou.
V prosinci 1941 to byl veřejností neznámý důstojník, kterému Roosevelt vzkázal po ministru Knoxovi: 'Řekněte Nimitzovi, ať vyždímá z Peral Harboru, co se jen dá, a zůstane tam, dokud válka nebude vyhrána!' Nimitz vkládané naděje splnil. Již zmíněný viceadmirál Wallin o něm prohlásil: 'Velkoadmirál Nimitz byl prostý člověk, který v době války nevyhledával rozruch a komplikace. Stejně tak si neliboval ve sporech, a aby došel k rozhodnutím, která bylo třeba učinit, užíval zdravého rozumu. Uměl naslouchat, ale při rozhodování spoléhal na svůj vlastní úsudek. Byl to muž, který v patřičné době získal důvěru všech tím, že jasně prokázal svoje schopnosti a dobrou vůli.'
Ještě k jedné důležité změně v nejvyšším velení amerického vojenského námořnictva v této době došlo. 30. prosince 1941 byl dosavadní velitel Atlantského loďstva admirál Ernest J. King jmenován do nově zřízené funkce vrchního velitele loďstva Spojených států. Podléhala mu všechna americká loďstva na všech mořích a odpovědný byl pouze ministrovi vojenského námořnictva a prezidentovi. V květnu 1942, když byl admirál Stark odvolán z funkce náčelníka operačního oddělení ministerstva, byl výkonem této funkce též pověřen admirál King."