Foto,

válečného prezidenta USA F. D. Roosevelta, foto je volně přístupné na několika webech.
Doba, kterou admirál Kimmel zvolil k útoku za své očistění se jevila jako velice výhodná.V řečené době, poloviny roku 1944, vedl Ameriku prezident z Demokratické strany a bylo jen několik měsíců před prezidentskými volbami. Byla to tedy chvíle, kdy se Republikánská strana mohla ujmout "věci Kimmela a generála Shorta", protože to republikánům dávalo příležitost propojit do volební kampaně i útok na Roosevelta ve věci tragédie v Pearl Harboru a všech vzniklých i domnělých odhalení.
O čem všem to dále bylo, říkají historické prameny, které jsou v Použité podklady, stejně, nebo podobně a já nyní, z Miloše Hubáčka, jeho knihy - Pacifik v plamenech, str. 184 až 187, stejná problematika je pak řešena i u Ivan Brož, Pearl Harbor, str. 144. až 190. (kniha vyšla v roce 2011 a pod Lektorace, schémata a doprovodné texty, je mnou oblíbený - PhDr. Jiří Fidler, PhD., Ilustrace: ak. malíř Jindřich Žáček a - Mapy: RNDr. Jaroslav Synek), i u Daniel Marston, Kapitola 2, Dr. Ken Kotani, Pearl Harbor, Japonské plánovací a velitelské struktury, str. 45 až 47., , cituji:
"Výsledkem bylo, že 13. června (1944) obě komory Kongresu schválily rezoluci přikazující ministrům války a vojenského námořnictva, aby pokračovali ve vyšetřování skutečností souvisejících s katastrofou ze 7. prosince 1941. Prezident Roosevelt, který měl právo veta, se opět ukázal velmi prozíravým politikem. Svoje právo nevyužil, jen vydal prohlášení, ve kterém pravil, že je přesvědčen, že Kongres nemá v úmyslu, aby požadované vyšetřování, bylo vedeno způsobem, který by ohrozil válečné úsilí země.
A na základě tohoto přesvědčení, že s rezolucí souhlasí. Nyní bylo záležitostí ministra vojenského námořnictva Jamese V. Forrestala (admirál Knox před pěti týdny zemřel na infarkt - poznámka M. H.), aby udrželi požadavek na soudní řízení s Kimmelem a Shortem v mezích, které by neohrozily pozici vlády a prezidenta před nadcházejícími volbami.
Mezitím skončilo 15. června vyšetřování vedené admirálem Hartem. Svědectví byla shromážděna a zaznamenána. S tím co Hart zjistil, veřejnost neměla být seznamována po dobu trvání války. Že tato zjištění byla zajímavá, lze jen odhadovat z dopisu, který Hart po skončení šetření poslal do Londýna admirálu Starkovi (Stark byl v březnu 1942 uvolněn z funkce náčelníka operačního oddělení vojenského námořnictva a poslán do Anglie jako velitel amerických námořních sil v Evropě - poznámka od M. H.) a ve kterém napsal, že to, co se během vyšetřování dozvěděl vrhá určité podezření na roli, kterou v pearlharborském debaklu sehrálo ministerstvo vojenského námořnictva."
Ale pojďme zase dál a řekněme si, ze stejných historických pramenů, nejprve složení vyšetřovacích komisí. Pro důležitost faktů znovu cituji:
"Na základě rezoluce Kongresu 8. července 1944 jmenoval ministr války Armádní vyšetřovací komisi ( v pořadí tedy již 3. komise) pro Pearl Harbor (The Pearl Harbor Board) tvořenou třemi důstojníky v aktivní službě: předseda komise: generálporučík George Grunert ( zde viz něco více o generálu Grunertovi:
https://en.wikipedia.org/wiki/George_Grunert
a zde je foto
na kterém je generálporučík George Grunert, nositelem autorství fota je Wikipedie)
, člen komise generálmajor Waltter H. Frank jako zástupce letectva a člen komise generálmajor Henry D. Russell, bývalý velitel divize Národní gardy. První dva důstojníci byli známi tím, že jsou přesvědčeni o velkém podílu viny generálporučíka Shorta na pearlharborské tragédii, naopak generál Russell podle svého vyjádření přijal jmenování komise jen proto, aby zajistil, že během jednání nebudou práva generála Shorta zkrácena.
Tentýž den ministr Forrestal jmenoval Námořní vyšetřovací komisi (The Navy Court of Inquiry), do jejíhož čela postavil penzionovaného admirála Orina G. Murfina, bývalého velitele Asijského loďstva, a za členy vybral další dva penzionované admirály Adolpha Andrewse a Edwarda C. Kalbfuse."
Ještě dříve než začalo jednání čerstvě ustavených vyšetřovacích komisí o Pearl Harboru, obrátil se admirál Kimmel na ministerstvo vojenského námořnictva, aby bylo umožněno jednomu z jeho právníků, vyhledat v tajném archívu rozšifrované japonské depeše. Tedy ty depeše o kterých ve svých výpovědích hovořil námořní kapitán Safford... (zde viz více o kapitánu Safordovi:
https://stationhypo.com/2016/03/08/capt ... ryptology/
!). Kladně, bez jakýchkoliv námitek, zareagoval admirál Ernest King, který ten den zastupoval ministra válečného námořnictva Jamese V. Forrestala. Ve stejný den se začal právník A. Levender probírat hromadami depeší, ze kterých jich vybral 43. Byly to ty depeše, o kterých si právník myslel, že s nimi měl být admirál Kimmel seznámen, již před dvěma a půl roky. Později o všem Levender napsal: "Když jsem seděl na židli a díval jsem se na vybrané depeše a potom na hromady dalších, dělalo se mě špatně, neboť jsem si uvědomil, co by tyto informace byly znamenaly pro Kimmela a příslušníky Tichomořského loďstva, kteří zahynuli."
Po velice krátkém čase však zatelefonoval na ministerstvo vojenského námořnictva zástupce generála Marshalla a velice ostře protestoval proti tomu, že bylo vůbec umožněno Levenderovi prohlížet si tajný archiv...!
Svá jednání zahájily obě dvě vyšetřovací komise 7. srpna 1944, v budovách vzdálených od sebe jen několik stovek metrů. A jako první svědek byl předvolán před Armádní komisi náčelník generálního štábu generál Marshall (zde viz foto

náčelníka štábů ozbrojených sil USA generála George-Marshalla, foto je volně přístupné na několika webech).
"Na řadu dotazů odpověděl, že si vzpomíná jen matně, a když generál Russell, jehož averze vůči Marshallovi byla veřejným tajemstvím, začal s dotazy takříkajíc ´na tělo´, Marshall prohlásil: ´Musím už jít. Mám něco, co nemůže čekat.´ Tím jeho výslech skončil. Byl slyšen i ministr Stimson a řada vysokých důstojníků. Významný byl výslech plukovníka Rufuse F. Brattona, náčelníka sekce zpravodajského oddělení ministerstva války pro Dálný Východ.
Bratton potvrdil, že večer 6. prosince 1941 osobně předal Marshallovvu tajemníkovi plukovníku Bedellu Smithovi třináct částí rozšifrované japonské nóty. Plukovník Otis K. Stadler ze spojovacího oddělení ministerstva války vypověděl, jak 5. prosince 1941 seznámil Bedella Smithe a náčelníka oddělení válečného plánování brigádního generála Leonarda Gerowa se zachyceným ´meteorologickým´ hlášením a jak oba pokládali za zbytečné varovat Havaj, přestože z vlastní iniciativy již varování pro Filipíny, Panamu a Havaj připravil. Slyšen byl i kapitán Safford, který mimo jiné opakoval, že depeše obsahující ´meteorologické´ hlášení stále nejsou v archívech k nalezení. Později byl znovu předvolán generál Marshall, který část otázek odpověděl písemně."
Velmi dramaticky se, dle historických záznamů, vyvíjelo, a to po většinu doby, i jednání "Námořní vyšetřovací komise", kde byl jedním z nejdůležitějších svědků admirál Stark (zde viz foto

admirála Harolda R. Starka, foto je majetkem archivu a je volně na několika webech). Členům komise, včetně předsedy se zdálo, jako by bývalý náčelník operačního oddělení admirál Stark trpěl na čas ztrátou paměti, když si například vůbec nepamatoval, kde, v kterých místech byl v sobotu dne 6. prosince 1941. Prý si náhle vůbec nevzpomínal, že by v ten večer obdržel "třináct částí japonské depeše"!!! Ale i další ze svědků, kontradmirál R. E. Schuirmann, což byl bývalý Starkův styčný důstojník na ministerstvu zahraničí se při vyšetřování, když mu byly položeny otázky, stále odvolával na povinnost zachovávat státní tajemství a odmítl odpovídat.
"Došlo i k další významné kuriozitě: ministerstvo vojenského námořnictva odmítlo s odvoláním na vojenské tajemství uvolnit pro potřeby komise třiačtyřicet depeší vybraných před několika dny v jeho archívu kapitánem Lavenderem. Když přes dlouhá jednání ministerstvo stále odmítalo depeše vydat, admirál Kimmel pohrozil, že svolá tiskovou konferenci a tam oznámí, že vyšetřovací komisi je odpírán přístup ke klíčovým informacím nezbytným pro posouzení celé věci. ´Válečná lest´ zabrala a již příští týden měla komise část materiálů k dispozici. Kapitán Lavender popsal, jakým způsobem členové komise, admirálové, kteří po léta vykonávali vysoké velitelské funkce, reagovali, když byly depeše čteny: ´Nikdy jsem neviděl tři důstojníky, a byli to velmi schopní důstojníci, tak zblednout, jak se stalo, když poslouchali čtení těch věcí... Admirál Murfin uhodil tužkou o stůl tak, že odlétla tři metry. Admirál Kalbfus se prostě schoulil do sebe a admirál Andrews - nikdy jsem neviděl nikoho vypadat tak zle´."
V Oklahoma City měl dne 25. srpna 1944 pronést velmi důležitou řeč republikánský kandidát na prezidenta Spojených států guvernér Thomas E. Dewey. Okamžitě se začaly objevovat různé zvěsti a pověsti, že guvernér určitě promluví, a nyní prý již velice zasvěceně, o tom jak to před několika lety, bylo s Pearl Harborem... A tehdy prý do věci zasáhl velice rychle, mluvilo se, že okamžitě, generál Marshall, který vyslal k Deweyovi svého důvěrníka plukovníka Cartera Clarka s dopisem, který si nechal podpisem schválit i od admirála Kinga.
"Žádal guvernéra, aby se v zájmu utajení skutečnosti, že Američané četli a stále ještě čtou purpurový kód, všechny zmínky o Pearl Harboru, které by mohly toto tajemství ohrozit, vynechal. Dewey, který několik dnů předtím prohlásil, že Roosevelt byl odpovědný za ´šokující stav našeho obranného programu´ v měsících předcházejících Pearl Harboru a že Amerika byla zcela nepřipravena na válku, byl tvrdý politický matador a ovlivnit jej nebylo snadné. Marshall musel vyvinout ještě další značné úsilí, než jej přiměl ke slibu, že o všem, co je mu známo o rozluštěných japonských kódech, ve svých předvolebních projevech pomlčí (v době válečné je určitě pochopitelné, že některá tajemství může vědět jen určitý okruh lidí - viz ve VB, oněch jen 31 zasvěcených do Enigmy - poznámka autora)."
Hodně se čekalo od kapitána Safforda, který před Námořní vyšetřovací komisi předstoupil dne 29. srpna 1944, když pak ve své výpovědi v podstatě uvedl vše co uvedl i před Armádní vyšetřovací komisí. Pak byl vyslýchán admirál Stark, který ve své výpovědi několikrát přiznal skutečnost, která vyplynula i ve světle pozdějších událostí, že hluboce lituje, že admirála Kimmela dostatečně neinformoval o tom, jak byla situace vážná.
"Byl slyšen i generál Marshall. Opět zvolil taktiku nepamatování si. Kimmelův hlavní zástupce Rugg jej vyslýchal velmi opatrně, bylo mu totiž jasné, že kdyby generála s nejvyšší hodností v americké armádě a po celou válku náčelníka generálního štábu začal příliš tisknout ke zdi před komisí složenou z důstojníků, mohl by věc svého klienta ohrozit. Stačilo mu, že Marshallovy vyhýbavé odpovědi snižovaly věrohodnost jeho výpovědi.
Po Marshallově výslechu komise odletěla na Havaj. Tam mimo jiné vyslechla i korvetního kapitána Kramera, bývalého náčelníka překladatelské sekce Úřadu námořní rozvědky. Kramer potvrdil, že na vlastní oči viděl 3. nebo 4. prosince 1941 , meteorologické´ hlášení, a uvedl jeho obsah. Měl je v rukou a předal fregatnímu kapitánovi Saffordovi, který je odnesl do kanceláře náčelníka spojovacího oddělení kontradmirála Noyese. Na otázku, zda podle jeho vědomostí bylo hlášení odesláno náčelníku operačního oddělení admirálu Starkovi, Kramer odpověděl: ´Jsem si jist, že bylo´."