Zde viz mapu

, na které jsou zaznamenány trasy útoků, vylodění Japonců, proti všem ostrovům Filipín. A to od 8. prosince 1941, včetně vylodění, která přišla ještě v květnu 1942. Mapa je volně přístupná na několika webech.
Pád poloostrova Bataan.
V předchozích článcích bylo řečeno, že v prvých měsících roku 1942, byl poloostrov Bataan a ostrov Corregidor ještě stále pevnou baštou obrany filipínsko-amerických jednotek na Filipínách. Takový stav však byl"trnem v oku" země vycházejícího slunce, oka, které bylo, v té době, zalité krví svých nepřátel a vezlo se od prosince 1941 na vítězné vlně.! Císařský generální štáb se zlobil.
Historik Edwin P. Hoyt, který studoval mnoho let historické podklady o Filipínách nejen v Americe, ale roky i v Japonsku, v knize - Válka v Pacifiku, Japonsko triumfuje - na str. 133 až 147, konkrétně zde na str. 133. až 137., dodává, cituji:
"I když situaci zavinil i generál Honma (zde viz foto

, u kterého popisek zněl – general Honma_Masaharu, foto je volně přístupné na několika webech), spočívala chyba na samotném (japonském) generálním štábu. Když se snažila vojenská klika rychle zmocnit kořisti v Holandské Východní Indii, připravila generála Honmu o takřka celou 48. pěší divizi. Bojoval proto v bitvě na Bataanu s vojskem, jehož početní stav se rovnal jedné třetině vojsk, které měli Američané a Filipínci dohromady. Čas ale pracoval pro Honmu. Pokud jeho muži onemocněli, mohli se z bitvy stáhnout. Američané a Filipínci byli na poloostrově zabarikádováni a nemohli se hnout. Začaly se u nich objevovat nemoci a vyčerpání a nakonec je začal kosit i hlad."
Když americko-filipínské síly evakuovaly námořní základnu a přístav Cavite, stejně jako vše vojenské v hlavním městě Filipín Manile, přesunuly pak vojenský materiál do Mariveles na jihu Bataanu a na ostrov a pevnost Corregidor, který leží hned pod Bataanem. Na ostrov Corregidor a do jeho tunelů, jak již zde bylo několikrát řečeno, se přesunulo i velení a všichni nejdůležitější, jako byl i generál MacArthur a jeho štáb, stejně jako většina vojenských, leteckých a námořních specialistů (zde viz foto

, generála MacArthura s jeho pobočníkem – popisek zněl – MacArthur_tunel_ Corregidor_1942, foto je volně přístupné na několika webech).
Bylo řečeno, že US Navy provedlo několik samostatných akcí, při kterých např. major námořních sil John D. Bulkeley v hlídkovém člunu PT - 41 (zde viz foto

, na kterém je popisek:
/Název: Náborový plakát s velitelem motorového torpédového člunu (PT) Poručík John D. Bulkeley:
Popis: Tento text příspěvku z roku 1942 říká - Ouch! Japonci nemají rádi komáry, zejména odrůdu PT, s muži jako je Lieutenant Bulkeley za volantem a vybraná posádka střílející šípy na boky válečných a obchodních lodí nepřátel. Pokud chcete být na místě, kde takový útok začíná, je pro vás připraveno místo přímo v americkém námořnictvu. Jděte na nejbližší náborovou službu Navy ještě dnes! Plakát obsahuje fotografie poručíka Bulkeleye a lodi PT. Posledně jmenovaný, zobrazuje plavbu na motorovém torpédovém člunu MTB, patřícím do 2. eskadry MTB. Je na svém velitelském můstku. Zde je pravděpodobně člun PT-18 (typ ELCO 70 stop), fotografovaný v roce 1941. S laskavým svolením americké námořní umělecké sbírky, Washington, DCUS Naval History and Heritage Command Fotografie.
Katalogové číslo: NH 86429/
https://matthewsmodelmarine.wordpress.c ... pendables/
Člun MTB torpédoval japonskou přepravní loď.
"Poručík námořnictva Malcolm Champlin (hovořeno o něm bylo v souvislosti s likvidací min v Manile a v Cavite - má poznámka) se vylodil na pobřeží Bataanu, aby působil jako styčný důstojník mezi námořnictvem a armádou. Jeho hlavním úkolem bylo získávat informace, které by pomohly hlídkovým torpédovým člunům a ponorkám vést námořní operace proti Japoncům.
Na konci ledna připlula ponorka Seawolf s 37 tunami protiletadlové munice, což byly první zásoby, které posádka na Filipínách obdržela.
3. února 1942 v noci připlula z Pearl Harboru ponorka Trout a přivezla další munici pro protiletadlová děla. Potom vzala na palubu zlaté a stříbrné rezervy filipínské vlády. O několik hodin později připlula ponorka Seadragon a nalodila určitý počet radistů a dalších specialistů."
Na začátku března byli muži s flotily i z armády už dost vyčerpaní. V Mariveles bylo stále tisíc námořníků. Ve Washingtonu bylo rozhodnuto přepravit z Filipín generála MacArthura vzhledem k jeho vysoké prestiži. Byl náčelníkem štábu armády, byl nejznámějším vojákem v Americe a jeho jméno by se nemělo spojovat s porážkou Američanů.
Prezident Roosevelt ohlásil, že MacArthur odejde do Austrálie, odkud bude znovu organizovat americké vojenské operace proti Japonsku. Tak se tedy MacArthur, admirál Rockwell, jako nejvyšší přítomný námořní důstojník, MacArthurova rodina a někteří členové jeho štábu vydali ve čtyřech torpédových člunech k jižním Filipínám. Přistáli u pobřeží Mindanaa, kde přestoupili do dvou bombardérů B-17 zde viz foto
, létajících pevností B-17, foto je volně přístupné na několika webech) a odletěli do Austrálie (celá anabáze generála Mac Arthura je podrobněji popsána u letecké části - březen 1942, - v předchozích článcích - má poznámka.).
Generál Jonathan Wainwright (zde viz foto,

na kterém je general Jonnathan M. Wainwright, foto je volně přístupné na několika webech.) se stal velitelem, který měl bojovat co možná nejdéle a nakonec se vzdát Japoncům."
Byla polovina března roku 1942, když na poloostrově Bataan začaly filipínsko-americkým obráncům docházet zásoby všeho druhu. Docházeli i léky a na poloostrově trpěli muži malárií a úplavicí. Nad hlavou jim v tu dobu každý den přelétala japonská letadla a prakticky každý den obránci přicházeli o několik yardů bráněného území.
Bylo 16. března když k ostrovu Corregidor připlula americká ponorka Permit, která naložila poručíka Champlina, pobočníka admirála Rockwella, přibrala určitý počet zdravotních sester a některé další specialisty jako např. šifranty a odvezla je do Pearl Harboru.
V polovině března se začal tlak Císařského hlavního velitelství zvyšovat, když štáb poukazoval generálu Honmovi fakta, "že Holandská Východní Indie už padla do rukou Japoncům". A vlastně v Pacifiku není žádné další ohnisko odporu kromě Filipín, které by bylo za zády útočících sil...!
Na str. 134 a 135 studie pak historik Hoyt poukazuje a pokračuje, cituji:
"Američané na Filipínách Japoncům život opravdu ztrpčovali. Tři dělové čluny z Číny, Mindanao, Oahu a Luzon, objevily v noci 25. března skupinu japonských malých člunů a bárek, jak převáží zásoby z Cavite. Dělové čluny k nim připluly, vyvolaly zmatek a 6 bárek a tažných člunů potopily.
Tou dobou se americké zásoby potravin a léků na Filipínách ještě více ztenčily. Na Corregidoru se živili Američané převážně rýží a rajčatovými konzervami. Japonci vyslali letadlo, které shazovalo letáky určené generálu Wainwrightovi:
´Provolání:
Poloostrov Bataan bude rychle dobyt. Strategické pozice na jižním Luzonu mezi Ternate a Nasugbu jsou v rukou japonských sil a ústí Manilské zátoky je plně pod kontrolou japonského námořnictva. Naděje na připlutí posil jsou naprosto marné. Osud ostrova Corregidor je zpečetěn.
Pokud budete pokračovat v odporu použijí japonské síly všechny dostupné prostředky, aby nelítostně zničily a zlikvidovaly vaše ozbrojené síly do posledního muže.
Toto je vaše poslední šance přestat klást odpor. Další odpor je naprosto zbytečný.
Váš velitel všechny obětuje a nakonec se stejně vzdá, aby si zachránil život.
Vojáci, vezměte to laskavě v úvahu. Vzdejte se, odevzdejte zbraně a okamžitě přestaňte klást odpor.
Vrchní velitel císařských japonských sil."
K Provolání bylo vydáno ještě předtím Prohlášení, které bylo sepsáno 23. března, a generál Honma v něm vyzval Wainwrighta, aby se vzdal. Nedostal však od něho žádnou odpověď.
A přišlo období, kdy bylo Američanům a Filipíncům ještě hůř a na Bataanu hladověli! Byl konec měsíce března roku 1942 a obránci poloostrova museli jíst ještěrky i ještěrky.Jeden důstojník, který tehdy na Bataanu byl pak o svých lidech okolo sebe pak dokonce později prohlásil: "Vypadáme jako chodící mrtvoly." Když měli někteří trochu štěstí, měli k jídlu rýži a ryby. Většina obránců již naplno trpěla malárií, neboť došel chinin. Všichni měli průjem a mnozí úplavici.
Na str. 136 dokonce píše historik Hoyt i takováto slova a věty, cituji:
"Z hladu se začaly u důstojníků i u mužstva projevovat ty nejhorší vlastnosti. Vojáci věděli, že někteří důstojníci obchodují s kartóny cigaret a vyměňují je s námořníky za cukr, ovoce, nápoje a džemy. Důstojníci si tyto zásoby nechávali ve svých ubikacích a nechtěli se o ně dělit. Jeden důstojník řekl, že potraviny raději hodí do moře, než by se s nimi dělil, ale když jeden z poddůstojníků položil na stůl svůj automatický kolt ráže .45 a vyzval důstojníky, aby o tom trochu přemýšleli, začaly se džemy a želé vynořovat.
Lidské slabosti situaci změnit nemohly. Američané byli postupně Japonci deptáni, dopadaly na ně bomby, každý den bojovali v první linii a přitom nepolevující tlak Japonců stále trval.
Na konci března Japonci svůj tlak zvýšili, neboť císařské hlavní velitelství si žádalo vítězství. Téměř každý den přicházely Japoncům posily. Dorazilo více než 20 000 nových vojáků a rovněž další letadla a polní děla.
Do 1. dubna nahradili Japonci nemocné vojáky na frontové linii čerstvými a byli tak připraveni zahájit konečnou ofenzívu. Ta začala 3. dubna 1942 čtyřhodinovou palebnou přehradou ve směru hory Samat, hned za středem linie Bagao-Orion.
5. dubna byly boje velmi intenzivní, protože Japonci nasadili na bojovou linii čerstvé úderné síly, kterým odolávali unavení Američané a Filipínci. Jejich nejmocnější zbraní bylo dělostřelectvo. Japonci vypálili tisíce dělostřeleckých granátů na pozice, které byly jen jednu míli hluboké. Po celý den létala nad bojovou linií japonská letadla, bombardovala a ostřelovala. Američané postupně ztráceli děla, auta, spojovací rádia a všechno ostatní vybavení. Tvrdošíjně však odolávali, území se vzdávali jen po malých kouscích a formovali se znovu do skupin složených až ze tří nebo čtyř různých jednotek, které pokračovaly v boji."
Již 7. dubna 1942 vydalo americké ministerstvo obrany oficiální komuniké, ze kterého vyplývalo, jak rychle se blíží konec jednotek na Bataanu, cituji:
"Silné nepřátelské síly s podporou tanků a dělostřelectva pokračují v útocích na střední úsek naší obrany na Bataanu. Japonci vrhli do bojů čerstvé síly a dosáhli dalšího území. Naše síly utrpěly těžké ztráty.
Japonské střemhlavé bombardéry útok podporují shazováním bomb a ostřelováním našich vojáků na frontě."
A tak se pak zhroutila americko-filipínská obranná linie u hory Sarmat obránci začali ustupovat podhůřím, když je cestou pronásledovala japonská těžká dělostřelecká palba.
Jeden z vojáků amerických sil, který tam tehdy byl, popisoval scény, které bezprostředně viděl slovy, cituji historika Hoyta ze str. 137:
"Dostali jsme rozkaz k protiútoku. Neměl jsem vůbec představu, čím ho provedeme. Ale takové jsme dostávali rozkazy. Naši důstojníci se sešli pod skupinou stromů a já jsem stál opodál. Právě v tu chvíli Japonci skupinu stromů zasáhli. Prásk! Nevím, kolik jich bylo zabito. Odhodilo mě to a srazilo k zemi. Když jsem vstal, začal jsem okamžitě utíkat."
Určitě je to dosti syrová a zároveň surová scéna a byl jich mnohem a mnohem víc. Bylo 8. dubna 1942 a na Bataanu už byla situace beznadějná.
"Bylo zřejmé, že Japonci s tím chtějí rychle skoncovat. Jejich bombardéry stále přelétaly nad obrannými liniemi v jedné vlně za druhou, následované stíhačkami.
Nikde nebylo bezpečno. Přijel autobus, aby naložil zraněné Američany a Filipínce a odvezl je do týlu. Plně naložen raněnými se rozjel zpátky, když tu byl zasažen bombou, která zabila všechny uvnitř. Kdyby se dostali do nemocnice, stejně by zjistili, že zraněné není kam uložit, neboť už nebyla žádná další lůžka. Pacienti spali, kde se dalo, na hadrech a roztrhaných matracích.
Ten den byla rozbombardována nemocnice č. 1. Přímo na ni dopadla 500librová bomba, která zabila a zranila mnoho pacientů."