Oba prostředky patří do skupiny výzbroje pro skupinové nasazení v roji - swarm. Zkoušky probíhají na letounech F-16. Při prvním zkušebním odpálení v prosinci 2020 byly shozeny dvě SDB I a bylo splněno 9 ze 13 určených cílů zkoušky.

Stačilo by zarušit pásmo, na kterém bude komunikace probíhat - jestli ho protivník zjistí a jestli bude mít čas přeladit rušičku. Ale na rušičku okamžitě vyrazí jiné prostředky, nebo i samy i některé ze "spolupracujících" když jim spojení vypadne. Ale jejich schopnost změnit zacílení jim zůstane. Zadat jim přímo falešné údaje, to by jim musel protivník nějak proniknout "do hlavy", protože už pracují samy. Útok probíhá tak, že nosič, F-35, vzdálený Reaper, Growler, RC-135, předsunutý návodčí, nebo možná i satelit zjistí cíl a datalinkem předá jeho polohu a parametry do bomby, ta je přijme, zorientuje se podle GPS a letí. Pak si sama kontroluje a upravuje dráhu a finální zacílení pomocí GPS,inerciální soustavy, nebo poloaktivního laserového navádění. Ve vývoji jsou i typy s uloženými databázemi terénu a senzory, které ho čtou.Vlastimil Čech píše:aby si po odpálení/odhozu z nosiče provedly úpravu směru nasazení a výběr cíle podle nově zjištěných údajů - nezávisle na původním zacílení.
hmmm...A nemohl by protivník třeba podsunout zjištění těch nových údajů?
No pokud bude přesvědčená, že nepřítel nemá radary a infrasenzory, tak to možná zkusí....kozlustechnykus píše:Takze pokud protistrana zjisti zebricek priorit pro tohle autonomni rozhodovani, tak navysi produkci nafukovacich atrap prislusneho typu?
Ovšem klamné prostriedky od 90tych rokov výrazne pokročili.Dzin píše:Ovšem detekční prostředky od 90tých let výrazně pokročily. ..