Zde viz foto ilustračního náčrtu čtyř map

, na kterých jsou, na prvé mapě, americké útoky po vylodění ve dnech 7. a 8. srpna 1942. Na dalším, druhém náčrtu, je ostrov Guadalcanal s místy, která jsou zmiňována také v textu. Třetí náčrt zachycuje japonský útok v září stejného roku a čtvrtý náčrt je pak o říjnovém japonském útoku. Náčrt, jakož i jednotlivé mapy, je, jsou, pak volně na několika webech a vše bylo pro Palbu zmenšeno (Zde pak, v dalších dvou odkazech, po přiblížení a nastavení velikosti kolečkem, a následně i vyhledáním, viz ostrov Florida, jehož nejnovější dnešní název je - Nggela Sule:
https://mapy.cz/zemepisna?x=158.0992790 ... z=7&lgnd=1
za což děkuji kolegovi Mrfelix, ještě také děkuji i kolegovi Zemaktovi, viz zde z Wikipedie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Nggela_Islands
V předchozím Č 415., byla vylíčena, sice jen částečně, ale přeci, ne zrovna dobrá situace v týlovém zabezpečení americké strany, a to v konci měsíce září a na začátku října 1942.
Pojďme se podívat, jak situace vypadala u jejich protivníka, u japonských pozemních a námořních sil, ve stejném období, též v konci září a na začátku října.
V řečené době proběhlo v Rabaulu jednání mezi generálporučíkem Masao Marajamou a generálem Hjakutakem, velitelem japonské 17. armády (zde viz foto

, pod kterým byl popisek_Hyakutake_Haruyoshi, velitel 17. armády, foto bylo několikrát zvětšeno, a je majetkem Encyklopedie), Marujama musel vyslechnout rozkaz velitele armády, že musí urychleně dokončit podrobnou přípravu zbytku své druhé (Sendaiské) divize, která bude počátkem října přepravena na Guadalcanal. Admirál Tanaka pak měl zorganizovat ve dnech 3., 8., a 11. října výpravy, svým již tehdy legendárním „Tokijským expresem“ a hydroplánovou lodí Nisšin. Přepravit měl děla, traktory, tanky a motorová vozidla. Cíl přepravy na Gudalcanalu byla: Tassaforonga (a zde pak ještě viz samostatný náčrt

, pod kterým byl popisek _ostrovy_Guadalcanal, Tulagi, Gavutu a Florida /nově o Floridě, Nggela Sulu, viz výše/, náčrt je volně na několika webech a zde byl zmenšen. Po otevření náčrtu mapy, je vidět i místo, kde nad řekou Lungou západně, je řeka Matanikau a směrem
k moři i vesnička Matanikau. Patrná jsou i další místa, která jsou pak v textu). Generál Marujama žádal Hjakutakeho, aby mohl plout ihned s první výpravou, ale velitel 17. armády, po všech těch zkušenostech se svéhlavými plukovníky a generály, neměl vůbec v úmyslu svěřit útok, který byl stanoven na 17. října 1942, dalšímu svéhlavému generálu, veliteli Sendaiské divize. Nechtěl, aby se opakovaly porážky, jako byly u řeky Ilu, a na Hřebeni (Edsonův, nebo Krvavý hřeben).
Generál Hjakutake proto nařídil, aby bylo Velitelství 17. armády, v noci na 9. říjen 1942, přemístěno na Guadalacanal a ihned po vylodění se chtěl ujmout velení celé akce. Jak bylo později v jeho zápiscích zjištěno, neměl v úmyslu „zahájit útok dokud nebude mít dostatek sil. Proto nařídil, aby generálporučík Sano, okamžitě vyplul s 38. divizí, k Shortlandům“.
Tak došlo k zformování hlavní dvojice protivníků: „Jamamoto, Tanaka a Hjakutake, se měly brzy střetnout s Ghromleym, Turnerem a Vandegriftem, a to v řadě leteckých, pozemních a námořních bitev, které podle názoru císařského Vrchního velitelství mohou rozhodnout válku ve velké dálnovýchodní asijské oblasti.“
A nyní se vrátíme ještě v čase, k americké straně, jejímu velení, abychom si řekli, jak se začala nakonec, v první dekádě října 1942, měnit situace ve prospěch námořní pěchoty na Guadalcanalu. Jak došlo, přeci jenom, ke zlepšení jejich situace v přípravě na boje, které se pak v říjnu 1942, odehrály na tomto ostrově.
Se situací na ostrově, jak týlového zabezpečení (dnes se používá termín Logistika), tak i bojové připravenosti, se přiletěl seznámit, 30. září 1942, ten nejpovolanější, CinPac, vrchní velitel Tichomořských oblastí, z Pearl Harboru, sám admirál Chester Nimitz (zde viz foto

, pod kterým byl popisek, admirál Chester W. Nimitz, foto pochází z amerického námořního archivu.). Po přistání B-17, bez velkých oficialit, čestné stráže, bez hudby, když se usadil prach zvířený letounem, vystoupil svižně, prošedivělý důstojník, kterého zdravil generál Vandegrift. Čtyřhvězdičkový admirál se osobně dostavil na ostrov, aby se seznámil se situací, kterou předtím znal jen z hlášení podřízených a z Memorand. Na ostrově Guadalcanal to byla jeho prvá návštěva. Chtěl prostě vědět to, co se objektivně nemohl dozvědět na svém havajském velitelství – „Co se děje v jižním Tichomoří“?
A generál Vandegrift (zde viz foto

, na kterém je generál Vandegrift, foto je volně na několika webech a bylo zde pro Palbu zmenšeno) vyprávěl a ukazoval. V době kdy japonské letouny nebombardovaly, projel a ukázal generál Nimitzovi, nejen Edsonův hřeben, ale zavedl jej samozřejmě i do leteckého operačního střediska, kde si admirál pohovořil s generálem Geigrem (zde viz foto

, pod kterým je popisek_general Roy S. Geiger, foto je majetkem Wikipedie, pro Palbu bylo zvětšeno) a s Woodsem. Zavedl jej také do divizní nemocnice, kde tehdy ještě čekalo několik raněných, z „Druhé Matanikau“, až budou odsunuti na tiché místo jižnějších ostrovů, pomocí zásobovacích a evakuačních letadel DC-3 plukovníka Perryho Smitha (o kterých věděl z Memoranda generála Arnolda). Admirál se s každým s raněných zastavil a „dal pár kamarádských a účastnických slov a přál rychlé uzdravení“.
Stejně a podobně o tom co se pak událo na Vandegriftově velitelství, o čem byla řeč, hovoří většina historických pramenů uvedených v Použité podklady, pozdější generál v.v. Samuel B. Griffith, ve svém druhém opraveném vydání u nás Praha 2001, napsal, na str. 141., následující slova, cituji:
"Později, na Vandegriftově velitelství, byl už (admirál) méně povzbudivý. Jednou z vlastností, pro něž byl Nimitz velitelem velkého formátu – a takových vlastností měl mnoho - , byla jeho schopnost zachovat si klidnou objektivitu i za vypjatých situací. Nimitz nebyl ani optimista, ani pesimista. Byl realista. Byl si vědom nejen toho, že udržet Guadalcanal je obtížné, ale i toho, že existuje bezprostřední nebezpečí japonského pokusu zmocnit se ostrova.“
Ještě než 1. října 1942 ráno, odlétal z Guadalcanalu na Nové Hebridy, předal admirál Nimitz „vyznamenání 20ti důstojníkům a mužům“. Za jízdy v mrholivém dešti na Hendersonovo letiště, pak ujistil Nimitz Vandegrifta „podporou do nejzazších mezí našich možností“.
V souvislostech k dění v začátku prvé dekády měsíce října 1942, je vzpomenuto v historické literatuře, poměrně nešťastné usilování admirála Turnera (zde viz foto

, pod kterým byl popisek viceadmirál Richmond_Kelly_Turner, foto je volně na několika webech.), který chtěl neustále splnit jeden z bodů, který byl v plánu „Operace WATCHTOWER“ také zahrnut. Jednalo se o obsazení ostrova Ndeni v souostroví Santa Cruz, které leží asi tak 300 mil východně od oblasti Guadalcanal Tulagi a Gavutu, oblasti, kde tehdy probíhaly všechny popisované boje. Operace na získání Ndeni, byla náčelníky štábu do plánu „Operace WATCHTOWER“ zahrnuta v instrukci z 2. července 1942, byla pak několikrát odsunuta, neboť bylo stále nedostatek bojeschopných vojáků a důstojníků, materiálu a i zbraní, a také samozřejmě i lodí…! Všichni v té době operaci na obsazení Ndeni, považovali za “samoúčelnou“, i když, z vojenského hlediska, měla chránit pravý bok Guadalacanalu a spol. (myšleno ostatních ostrovů ve směrech k Austrálii). Tak do této operace se prý „tak nějak“, zcela zamiloval, jinak skvělý admirál Turner.
Oproti tomu, generál Vandegrift, tuto operaci neměl rád a byl „neustále proti obsazení Ndeni a na svém stanovisku trval“. Generál Vandegrift totiž „nepovažoval za účelné odesílat na odlehlá místa vojáky a materiál, jichž bylo naléhavě zapotřebí na Guadalcanalu“. Mimo jiné, i když měl admirála Turnera rád, spíše řekněme vážil si ho, nechtěl, aby se jeho nominální nadřízeny, námořní velící, pletl do spíše pozemních starostí…
Známo také bylo, že již dříve, 29. srpna, začal Turner, a to bez jakéhokoli oprávnění, disponovat nenasazenými zbytky druhého pluku námořní pěchoty, které tehdy s sebou přivezl 9. srpna, když ustoupil od Lungy. V době následné pak z těchto vojáků vytvářel úderný prapor. „Zároveň informoval admirála Ghromleyho, že jakmile bude moci disponovat sedmým a osmým plukem námořní pěchoty, uloží jejich velitelům, aby vytvářeli obdobné prapory“.
A právě i na tento nešvar ostře zareagoval generál Vandegrift, a řekl jej admirálu Nimitzovi, který okamžitě nařídil Turnerovi, „aby přestal zasahovat do organizační struktury námořní pěchoty“. Zde následuje trochu ironická věta, která říká: „Tu a tam si Richmond Kelly Turner počínal jako svéhlavý generál“.
Plán na udržení Guadalcanalu.
Po osobních návštěvách, inspekcích na válčišti, po přezkoumání všech i animozit v myšlení jemu podřízených velitelů, se začala u CinPac, vrchního velitele Tichomořských oblastí admirála Nimitze, vznikat nejoptimálnější řešení, jak se na Guadalcanalu ubránit. Když se pak 3. října 1942 dostavil na Novou Kaledonii, ihned začal, nejprve mezi čtyřma očima, jednat s viceadmirálem Ghormleym (zde viz foto

, pod kterým byl popisek viceadmirál Ghromley_Robert_foto zde bylo zvětšeno, a je majetkem Wikipedie.), “ jehož pesimistické hodnocení na něho zapůsobilo – jak potvrdily pozdější události – hlubokým dojmem“. Totiž když se hovořilo o posílení Guadalcanalu Ghormley namítl, že by bylo nebezpečné připravit vzdálenější ostrovy o posádky, protože podle jeho názoru trvalo stále nebezpečí, že by „Japonci mohli prorazit a napadnout naše spojovací cesty“. Naštěstí však zde byl člověk, jeden z podřízených velitelů, který si „uvědomil naléhavé požadavky dané chvíle lépe než admirál Ghormley“.
Tím člověkem byl generálmajor Harmon (v poznámce k vydání z roku 2001 knihy Bitva o Guadalcanal je napsána charakteristika, tohoto generála, která zní: „Harmon byl velícím generálem pozemních vojsk USA v oblasti jižního Tichomoří. Z titulu své funkce byl též členem Ghormleyho štábu“.).
Generál Harmon již jistou dobu o celé situaci v jižním Tichomoří a na Guadalcanalu uvažoval, stejně jako uvažoval o obnoveném doporučení Kellyho Turnera, aby byl obsazen ostrov Ndeni (rozptylování sil), bylo podnětem, aby jeho myšlenky vykrystalizovaly. Třebaže zatím oficiálně svůj názor nevyjadřoval, domníval se i on, že obsazení souostroví Santa Cruz by znamenalo „zbytečně mrhat energií, kdežto posílit Guadalcanal je naléhavě nutné“. Nakonec předložil, 6. října 1942, svému přímému nadřízenému obsáhlé a dobře doložené memorandum. Pro důležitost tohoto memoranda ocituji, některé skutečnosti, které v Memorandu byly:
„V tomto memorandu, jež se stalo rozhodujícím dokumentem v historii guadalcanalské operace, Harmon důrazně vyslovil přesvědčení, že nepřítel je schopen dobýt Guadalcanal zpět, a že to v nejbližší době učiní, jestliže tamní postavení nebude materiálně posíleno.
Memorandum obsahovalo úplný rozbor tehdejší situace a doporučovalo, aby se s operací na Ndeni vyčkalo, dokud na dolních Šalamounových ostrovech nebude zajištěn stav přiměřené stability a bezpečnosti. Dále Harmon naléhavě doporučoval, aby byl Guadalcanal, okamžitě posílen bojovým odřadem pěšího pluku, aby hladinové námořní síly vystupňovaným úsilím čelily stále nebezpečnější a znepokojivější činnosti ´tokijského expresu´a aby bylo na Guadalcanal velmi rychle odesláno co nejvíce mužstva a materiálu pro údržbu letiště.“ Píše generál v.v. Samuel B. Griffith, ve svém druhém opraveném vydání u nás, Praha 2001, na str. 143.
Admirál Nimitz s memorandem souhlasil. A již příštího dne, tedy 7. října 1942 dostal plukovník Bryant E. Moore rozkaz, aby se jeho 164. bojový pěší plukovní odřad Patchovy Americké pěší divize připravil k okamžitému nalodění.