Boj o Kavkaz - II. Část Přístupy

Krym - Sevastopol - Kavkaz

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6605
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Boj o Kavkaz - II. Část Přístupy

Příspěvek od michan »

Boj o Kavkaz – II. Část Přístupy

Polní maršál List velitel „ skupiny armád A “ obdržel „ směrnici hlavního stanu č. 45 “ dne 25. července. Podivil se jí, později v zajetí v důvěrném kroužku přátel prohlásil, „ jen důvěra v to že vrchní velení má lepší zprávy než my, mě a mému náčelníkovi štábu generálu von Greiffenbergrovi umožnila pochopit nový operační plán.“
Podle toho co mu „ Směrnice č.45,“ předepisovala a podle sil, které měl k dispozici vytvořil tento plán, který se mu zdál schůdný.
Armádní skupina „ Ruoff,“ zesílená 17. armáda, měla z prostoru Rostova útočit na jih, na Krasnodar. Motorizovaná vojska 1. tankové armády von Kleista na levém křídle následována von Hothovou 4. tankovou armádou prorazí vnější rameno kleští z donských předmostí východním směrem na Majkop.
Tímto způsobem měly být v součinnosti s pomalu postupujícími Ruoffovými pěšími divizemi, Kleistovými rychlými svazky, obklíčeny a zničeny nepřátelské síly jižně od Rostova , viz směrnici č. 45.
4. tankové armádě generála Hotha na východním křídle připadl úkol, zajistit východní bok celé operace. Jejím prvním úkolem byl Vorošilovsk ( dnešní Stavropol ) již v předhůří Kavkazu.
Teď trochu popis krajiny, té krajiny, kterou měla Listova skupina armád za bojů projít a v níž měla zničit sovětská vojska zde dislokovaná až k předhůří Kavkazu. Mezi Azovským mořem na severu pod Rostovem a Černým mořem na jihu a Azovským mořem na východě leží dole na jihu Kavkaz, vysoké hory, ke kterým se má skupina armád A probojovat.
Toto území, větší než Francie, je protkáno desítkami řek, které se vlévají buď do Azovského moře, nebo Kaspického moře a jsou jako stvořené pro obránce, ostatní území tvoří stepy, ve kterých je tráva tak vysoká, že ze stojícího koně je vidět jen hlava. Velkou část území též tvoří poušť.
První velká překážka před 1. a 4. tankovou armádou je řeka Manyč 700 km dlouhá, která se kroutí od východu na severozápad a severně od Rostova se vlévá do Donu.
Za Manyčí je již Asie zeměpisně.
Jižní břeh ovládali sovětské jednotky a vytvořily zde pevnosti. Manyč se skládá se spousty přehrad a tím příslušných jezer. Pod městem Manyčistroj leží největší přehrada a jezero, které napájí vodou a elektřinou Manyčistroj a jeho závody.
Hráz přehrady je zaminovaná a připravená k vyhození do vzduchu, jednotky německé armády zde zvolí neortodoxní řešení. Sověti je očekávají na nejužším místě, oni však na člunech překročí nejširší místo jezera 2 až 3 km široké.
Vytvoří zde předmostí, udrží jej do příchodu posil a za podpory letectva zaútočí z týlových cest do města Manyčistroj a dobijí ho a odstraní zaminování. Poslední závora při cestě na jih ke Kavkazu a k naftě je prolomená. Po 2. srpnu 1942 stojí skupina armád A v Asii a útočí směrem na Kavkaz. Ve stejné době zasáhl Hitler rozkazem do 4. tankové armády odebral jí 40. tankový sbor a poslal ho z jihu na Stalingrad, pozdní pomoc Stalingradu a velké oslabení vojsk bojujících o Kavkaz.
Dvě stejně velká tanková uskupení směřovala v pravém úhlu, každá za jiným cílem
( Stalingrad, Kavkaz ), vznikl velký zásobovací problém.
Směrnice vůdce z 31. července 1942 ukládá vojskům na Kavkazské frontě druhou fázi operace „ Edelweiss “ tj. obsazení pobřeží Černého moře.
„Skupina armád A “ měla zasadit své motorizované svazky z 1. tankové armády ve směru Armavir – Majkop ( je již u Kavkazu ) tj. střed. Skupina „ Ruoff “ pronikne přes Novorossijsk a Tuapse podél pobřeží Černého moře ve směru na Batumi. Německé a rumunské horské divize, s 49. horským sborem generála Konráda, měly být nasazené na levém křídle přes vysokohorské průsmyky Kavkazu s úkolem udeřit na Tuapse a Suchumi.
Do 14. srpna 49. horský sbor a 5. armádní sbor obsadí Krasnodar a přechody přes Kubáň.
V prvních srpnových dnech stojí všechny jednotky skupiny armád A před Kavkazem, když překonaly step a pohybovaly se od jednoho zdroje vody, ke druhému.
Do poloviny srpna 1942, stojí všechny jednotky po překonání stepy s až 55° C horka na předhůří Kavkazu.
Skupina „ Ruoff “ a 1. tanková armáda von Kleista dosáhly Majkopu, kde uzavřely kotel, ale v tom nic nebylo, Rusové ustoupily a tak nebyl splněn zásadní bod „ příkazu směrnice č.45.“
Příkaz zněl: Nepřátelské sily, kterým se podaří ustoupit za Don, obklíčit a zničit v prostoru jižně a jihovýchodně od Rostova.
Od 10. srpna do 14. srpna se bojuje o město Krasnodar. Zde je znám případ, že most přes Kubáň, když k němu dorazili německé jednotky byl i s ruskými vojáky, kteří na něm byli, vyhozen do povětří dne 11. srpna. Německé armádě se podařilo až 14. srpna překročit Kubáň a vybudovat zde předmostí.
Dobytí Novorosijska postup na Tuapse, Suchumi a Batumi již souvisí s boji v horách o tom si povíme v části III. Boje v horách.

Obrázek
Kavkaz 09 42.

Použité podklady pro celou Východní frontu:

Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem.
Lucas Cooper - Hitlerovy elitní jednotky.
G. K: Žukov – Vzpomínky a úvahy 2.
Paul Adair – Hitlerova největší porážka.
Paul Carell – Operace Barbarossa a Spálená země.
Horst Scheibert – Německé obrněné jednotky.
Dějiny Velké vlastenecké války.
Memoáry – maršál Vasilevskij
Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak – Ocelová lavina.
Christhoper Andrew, Vasilij Mitrochin – Neznámé špionážní operace KGB.
Mé poznámky a mapy.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Map jsme s michanem na toto téma objevili málo.
Tak přihodím jednu, na které jsou znázorněny pozdější události v r. 1943, ale zobrazuje alespoň zmiňovanou oblast.

Obrázek
taman43.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 13:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Mapy jsou dobré, ale pro mladší generaci prakticky nečitelné - kdo z nich umí azbuku :shock:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Jinak podrobnější mapy Rostova na Donu a okolních oblastí je ZDE:

http://www.roaming.mtsgsm.com/mts/rostov-on-don/

Celá mapa je fragmentální a kliknutím na konkrétní část se zobrazí detailní mapu konkrétní části.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta - operace na jihu“