Stránka 1 z 1

Arktické válčiště

Napsal: 14/10/2023, 14:38
od seabee
Rusko už delší dobu dává najevo svou snahu o rozšíření svých vojenských základen severním směrem a současně o rozšíření své výlučné hospodářské zóny o stovky kilometrů od svého pobřeží, s poukazem na údajný tvar pobřežního šelfu. Zatímco některé činy odpovídají koloniální symbolice 17. století (umístění vlajky Ruska na mořské dno z ponorky), další - znovuobsazení sovětských základen z doby studené války, ustavení speciálních jednotek a oznámení vývoje účelových polárních prostředků a zbraní - tak komické nejsou. Rusko také typicky ignoruje potřebu podobné kroky mezinárodně projednat a staví ostatní členské země dohod:
Arctic Environmental Protection Strategy (AEPS): Tato dohoda byla podepsána v roce 1991 a zahrnuje spolupráci mezi arktickými státy na ochraně životního prostředí v Arktidě1.
Arctic Council: Tato organizace byla založena v roce 1996 a zahrnuje osm arktických států a šest organizací působících v oblasti Arktidy. Cílem této organizace je podporovat udržitelný rozvoj v Arktidě a řešit problémy spojené s klimatickou změnou2.
The Agreement on Cooperation on Aeronautical and Maritime Search and Rescue in the Arctic: Tato dohoda byla podepsána v roce 2011 a zahrnuje spolupráci mezi arktickými státy na záchraně životů v oblasti Arktidy3.
před hotovou věc.

Dalším hráčem je Čína, která se jednostranně prohlásila za "stát blízký Arktidě" a začala rozšiřovat, i společnými námořními cvičeními s Ruskem perimetr svého válečného loďstva do kritické oblasti.
Nevládní Mitchell institute vydal kritický rozbor dosavadní politiky amerických vlád a Pentagonu, které si dle mínění autorů užívaly mírové dividendy po vítězství ve Studené válce a rozpadu Sovětského svazu a nevěnovaly dostatečnou pozornost negativním signálům z ruské strany, stejně jako klimatickým změnám, které umožnily plavbu podél severoruského pobřeží - včetně válečné flotily po značně delší čas, možná dokonce celoročně. Výňatky ze zprávy ve spoileru:
Komentář ke studii a odkaz na její plnou verzi zde: https://www.airandspaceforces.com/artic ... c-threats/

Re: Arktické válčiště

Napsal: 15/10/2023, 19:00
od seabee
Záběr z výcviku aljašské 11th Airborne Division "Arctic Angels". Zajímvostí jsou ty lyžnice, ke kterým se vrátili po 50 letech zkoušení různých vychytávek:
ski-soldiers-scaled-e1697116282618-1536x862.jpg

Autor: Sgt. Christopher Dennis/US Army

Re: Arktické válčiště

Napsal: 15/10/2023, 19:27
od Zemakt
Sněžnice Seabee, sněžnice :wink: . Je to model Atlas, ve výzbroji dlouhodobá stálice.
https://sneznice.heureka.cz/sneznice-us ... /#prehled/
Mám s nima něco nachozeno. Klasika, trubky z kovu, plast. Na furt.

Re: Arktické válčiště

Napsal: 15/10/2023, 21:42
od pjaro77
Ako odpovedia na ruskú expanziu do arktídy kanaďania a dáni ?

Re: Arktické válčiště

Napsal: 16/10/2023, 06:04
od Zemakt
Nijak, nic nebude. Arktické jednotky budou rozpuštěny na Ukrajině, mimochodem už se to děje.

Re: Arktické válčiště

Napsal: 16/10/2023, 06:22
od vencour
Zemakt píše: 16/10/2023, 06:04 Nijak, nic nebude. Arktické jednotky budou rozpuštěny na Ukrajině, mimochodem už se to děje.
Jestli maj útvary na severu 20% obsazení, tak tohle je spíš "what if".

Re: Arktické válčiště

Napsal: 22/10/2023, 14:38
od seabee
Ruské vlajky a přehlídka flotily. Válku na Ukrajině pocítily i norské Špicberky
22. října 2023 14:15
Na fjord hledí busta Lenina, za níž stojí pomník s heslem Naším cílem je komunismus. Na budovách vlají ruské vlajky. Místní hospoda Rudý medvěd účtuje útratu v rublech. Barentsburg vás vítá, hlásá nápis v ruštině nad molem v tomto malém přístavu na arktickém souostroví Špicberky. Barentsburg se ale nenachází v Rusku, nýbrž v Norsku, píše list The Guardian. Po ruské invazi na Ukrajinu ale vztahy ochladly. Letos 9. května, kdy si Rusko připomínalo vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem, vedl ruský generální konzul Andrej Čemerilo v Barentsburgu přehlídku desítek vozidel a vrtulníku nesoucích ruské vlajky.

Terje Aunevik, který v místním zastupitelstvu reprezentuje norskou Liberální stranu Venstre, vzpomíná, že 9. květen býval v Barentsburgu přátelským happeningem s dárky, proslovy a hudbou. „Se všemi vlajkami a vrtulníky je to teď ale podivný happening. Za 25 let, co jsem tady, jsem nic podobného nezažil,“ říká.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_mgn

Re: Arktické válčiště

Napsal: 7/2/2025, 09:44
od Rase
Západ v arktické oblasti vojensky zaostává

Prvním důvodem, proč tomu tak je, jsou strategické zájmy Moskvy v oblasti. "Arktida je pro Rusko citlivým regionem, protože má zásadní význam pro jeho ekonomické vyhlídky. Ztráta západních trhů a partnerů způsobila arktickým energetickým projektům značné problémy, ale Rusko bude v tomto regionu i nadále realizovat významné investice a je přesvědčeno o dlouhodobé životaschopnosti těchto projektů," vysvětlil Pavel Devyatkin působící v čele The Arctic Institute. Zároveň Moskva vnímá Arktidu jako vojenské propojení mezi Baltským mořem, severním Atlantikem a Tichým oceánem. Považuje ji za součást své sféry vlivu, a proto obezřetně sleduje jakékoli kroky Spojených států. Zatímco dříve tedy byla Arktida vnímána především jako prostor pro spolupráci v oblasti výzkumu a ochrany životního prostředí, dnes se z ní stále více stává prostor pro geopolitickou rivalitu. Moskva rozšířila svou Severní flotilu, vybudovala nové vojenské základny a modernizovala infrastrukturu na svém arktickém pobřeží. Ruská vojenská strategie zde zahrnuje jak obranné prvky, tak schopnost projekce síly do klíčových arktických oblastí. V posledních letech Rusko znovu otevřelo desítky arktických vojenských základen z dob Sovětského svazu, modernizovalo své námořnictvo a vyvinulo nové hypersonické střely schopné překonat americké obranné systémy. Od roku 2010 pak Rusko značně posílilo svou severní hranici rozmístěním vojenských sil v arktické zóně. Například Arktická brigáda disponuje kapacitami přizpůsobenými extrémním podmínkám tohoto prostředí. Severní flotila byla modernizována a vybavena technikou speciálně uzpůsobenou pro operace v Arktidě. Kromě toho se ruské letectvo pravidelně zapojuje do operací v oblasti Severního pólu. Dle analýzy The Wall Street Journal by Západ potřeboval nejméně deset let, aby ruskou vojenskou převahu v Arktidě vyrovnal. Tyto skutečnosti potvrzuje i rostoucí počet vojenských cvičení a operací, jež Moskva v regionu provádí. V uplynulém roce například ruské jaderné ponorky cvičně odpalovaly řízené střely poblíž členů NATO Norska, Finska a Švédska.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... .seznam.cz

arktidaewewew.jpg