Jen připomenu, že Rheinmetall má v plánu postavit "tank" vyzbrojený vlastním kanónem ráže 130 mm na podvozku vozidla Lynx. Zde jen dodám, že bude zajímavé jak bude vypadat výsledek. Zda i sníží výšku korby, nebo ji nechají tak jak je. Stejně tak umístění motoru - často je přesouván na záď na místo výsadku. Ve výsledku tak může jít o úplně nové vozidlo. Osobně si myslím, že výsledek by mohl být dost podobný na polský PL-01 / Gepard. Tím chci jen říct, že Rheinmetall má sám o sobě potenciál na stavbu moderního tanku, tak by nejspíš chtěl šéfovat i projektu MCGS. Nexter má ale stejný potenciál i schopnosti, tak uvidíme jak to dopadne.
Dle Frankfurter Allgemeine Zeitung, Francie a Německo dospěli k dohodě o rozdělení podílu práce na novém tanku. Nexter získal 50 %, zatímco německý KMW a Rheinmetall obdrželi každý 25 %. Německý konzervativně-liberální deník rovněž zmiňuje, že nový tank vstoupí do služby u Bundeswehru a dalších ozbrojených silách evropských zemí, pravděpodobně od roku 2038. Zajímavé bude rovněž sledovat, jakým směrem se vydá Polsko (více viz odkaz dole), které hledá rovněž nový tank, ale bude jej patrně potřebovat dříve než bude MCGS k mání. Novinkou je rovněž, že italská společnost Leonardo zahájila předběžné práce na vozidle, které nahradí tanky C-1 Ariete. Nic bližšího ale není známo, tak se klidně může jednat pouze o soukromou iniciativu společnosti.
Tak dle aktuálních zpráv se francouzsko-německý projekt MGCS posouvá hodně zajímavě vpřed. Doposud se pouze zmiňovalo, že první tanky budou dodány v roce 2035. Díky dokumentu, který ve čtvrtek zveřejnilo německé ministerstvo obrany, je nyní možné vyjasnit pořadí hlavních úrovní programu. Předběžná fáze se letos dostala do fáze vývoje úplného demonstrátoru, který bude dokončen do roku 2028. Do roku 2025 budou technologické koncepty (zdá se, že nemusí jít o jeden) vybrané Francií a Německem zdokonaleny a konvergovány prostřednictvím definice systémové architektury (SADS). Tento první mezistupeň, nazvaný "technologická demonstrace" (TDP), by měl dokončit harmonizaci provozních požadavků obou armád. Pro rok 2022 je naplánován přechodný krok, před rokem 2024 bude dokončeno přezkoumání systémových požadavků (Kontrola systémových požadavků). Druhá přechodná fáze, zvaná "demonstrace úplného systému" (FSD), se bude prodlužovat od roku 2024 do roku 2027. Částečně integrovaná na předchozí úrovni povede k sestavení a vyhodnocení prvního úplného demonstrátoru. Předběžné přezkoumání návrhu by mělo být dosaženo v roce 2027. Dokončení demonstrační fáze umožní průmyslníkům vstoupit od roku 2028 do fáze realizace a industrializace, pro první dodávky o sedm let později. Tato časová osa samozřejmě zůstává teoretická a úroveň ambicí, která je obzvláště vysoká, by mohla přivodit zdržení. Efektivní spuštění programu MGCS je v každém případě podmíněno podpisem architektonické smlouvy (SADS). Podle zprávy německé obrany budou tyto návrhy předloženy Bundestagu ke schválení v prvních dnech března 2020, než budou v následujícím týdnu ratifikovány německou a francouzskou vládou. Jakmile budou tyto dohody ratifikovány, lze konečně uzavřít smlouvu SADS s průmyslovou částí, dodává dokument. Za překlad se omlouvám, francouzštinu zkrátka neumím, tak to máme akorát strojově.