• Globalní oznámení

Polský voják budoucnosti TYTAN


polsky_vojak_budoucnosti_titan_4.jpg

Polský voják budoucnosti - TYTAN

V polovině roku 2014, podepsal Polský Inspektorát pro vyzbrojování (Inspektorat Uzbrojenia) smlouvy na vývoj a dodávku 14 tisíc kompletů vojáka budoucnosti TYTAN, za 5 miliard zlotých (29,5 miliardy Kč). Na projektu vojáka budoucnosti ZISW TYTAN (Zintegrowanego Indywidualnego Systemu Walki Tytan) probíhají práce od roku 2007 a vývoj má být dokončen v roce 2019. Prototypy jsou již testovány vojáky ze 14. Velkopolské mechanizované brigády (17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana). Sériová výroba má být zahájena v roce 2020. Nejdůležitější části projektu TYTAN jsou nejmodernější prostředky velení, řízení, spojení, počítače, zpravodajství, sledování, zaměřování cílů a průzkum (C4ISTAR). Kvalitní C4ISTAR zajišťuje nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace, rozhodovat se a splnit zadaný úkol, co nejefektivněji, a s co nejmenšími prostředky. TYTAN řeší také balistickou ochranu, chranu proti chemickým, biologickým a nukleárním zbraním. Součástí projektu TYTAN je i uniforma s novým maskovacím vzorem a nová výzbroj, kterou představuje především nová útočná puška Grot - dříve MSBS (Modulowy System Broni Strzeleckiej). Tento projekt je ale financován nezávisle na programu TYTAN.
Nová útočná puška byla vyvinuta ve spolupráci společnosti FB Radom a Vojenské technické akademie WAT (Wojskowa Akademia Techniczna) ve Varšavě. Finální podoba svým vzhledem nápadně připomíná americkou ACR (Adaptive Combat Rifle), dle polského serveru Altair je zbraň velmi skladná, funkční a ergonomicky přívětivá. Kromě útočné pušky/karabiny v ráži 5,56 mm pracují Poláci také na novém podvěsném granátometu ráže 40mm, nové pistoli ráže 9 mm pistoli a odstřelovací pušce v ráži 8,6×70 mm (.338 Lapua Magnum). Vývoj financuje polské státní Národní centrum pro výzkum a vývoj NCBiR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju). Státní NCBiR je vlastníkem práv na technickou dokumentaci - pro zavedení do výzbroje polské armády je tak nutné splnit řadu administrativních formalit požadovaných NCBiR. Vývoj útočné pušky byl dokončen v roce 2014, ale kvůli byrokratickým překážkám, dosud nedošlo k jejímu zavedení pro polskou armádu. Zajímavostí je, že na zbraně bude osazen polský puškový termovizní zaměřovač SCT RUBIN, který je schopen spolupracovat s přilbovým displejem, což umožní vojákovi vést palbu z bezpečí úkrytu.
Tak jako projekt MSBS (útočná puška Grot), je i projekt TYTAN financován polským ministerstvem obrany a NCBiR. Celkově se na vývoj vydá 400 milionů zlotých (2,6 miliardy Kč), což je oproti obdobným projektům velmi nízká částka. Projekt poskytuje obranným silám nové možnosti a bojové schopnosti, ale díky němu získá i polský průmysl nové zkušenosti a technologie. Polské ministerstvo obrany bude následně lobovat za komplety TYTAN a nabízet je dalším státům. Velké modernizační plány polské armády, jsou možné díky postupnému zvyšování obranných výdajů - v roce 2021 chce Polsko vydávat na obranu 2,1 % HDP a v roce 2030 minimálně 2,5 % HDP. Část polských politiků přitom mluví o urychleném zvýšení výdajů až na 3 % HDP. V roce 2016 Polsko vydalo na obranu 2 % HDP, tj. 9,7 miliardy dolarů. Pro porovnání - Česká republika vydala v roce 2016 na obranu 1 % HDP, tj. 2,3 miliardy dolarů.

Zdroj:
http://palba.cz/viewtopic.php?f=323&t=7745
http://www.armadninoviny.cz/polska-utoc ... ledat=MSBS
http://www.armadninoviny.cz/polsko-kupu ... edat=Tytan

tytan.jpg
puw0xf-tytanmsbs.jpeg

Views: 6556  •  Komentáře: 12  •  Odeslat odpověď [ Back ]

  •  Novinky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

  • Kdo je online?
  • Ve fóru je celkem 225 uživatelů :: 4 registrovaní, 0 skrytých a 221 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
    Nejvíce zde současně bylo přítomno 1106 uživatelů dne 19/6/2024, 15:23





  • Hledání

  • Statistiky
  • Totals
    Celkem příspěvků 444221
    Celkem témat 9099
    Total Announcements: 1579
    Total Stickies: 14
    Total Attachments: 24292

    Topics per day: 4
    Posts per day: 181
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 90
    Posts per topic: 49

    Celkem zaregistrovaných uživatelů 4938
    Nejnovějším uživatelem je JosephheF