• Globalní oznámení

Příspěvek Méně známé modifikace a použití střel Standard SM-1


Méně známé modifikace a použití střel Standard SM-1

“Aneb nestandardní Standardy“

Obrázek


Existují zbraňové systémy, které zůstávají laikovi (a často i řadě zasvěcenějších) takřka či zcela neznámy. Pak jsou tu ovšem takové, jež za sebou i při notorické známosti skrývají řadu zajímavých, ale zřídka probíraných verzí a aplikací. Námět tohoto článku bude spadat právě do druhé uvedené skupiny.



Když byl v roce 1963 v USA zastaven program námořní protiletadlové střely RIM-50 Typhon (ve verzích MR a LR, jako náhrada systémů RIM-2 Terrier, RIM-24 Tartar a RIM-8 Talos), otevřela se cesta náhradnímu programu v podobě rodiny střel Standard v počátečních variantách RIM-66 Standard MR (Medium Range) a RIM-67 Standard LR (Long Range). Tato „rodinka“ se následně úspěšně rozrostla do myriády rozličných evolučních variant, jež se propracovaly na paluby lodí takřk ...

Views: 8030  •  Komentáře: 9  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Stahlhelm M1916


293018794_1190758945034316_5424263252261493618_n.webpfull.jpg

Stahlhelm M1916

Ocelová přilba se stala symbolem moderní války, tak jako kulomet nebo ostnatý drát,
ale právě přilba v sobě nese krom vědecko-průmyslového pokroku i lidské měřítko.
Připomíná nám prosté muže, kteří žili a umírali v nekonečných zákopech,
kde měly jejich životu hodnotu pouhé položky na dlouhém seznamu.


Pokud mám mluvit o slavné německé přilbě Stahlhelm model 1916, je třeba se až k jejím počátkům, možná i dál, až k muži který je navrhl. Tím mužem byl profesor Dr. Friedrich Magnus Schwerd. Historie jeho rodiny je spjata s Jižním Německem (Porýním). Schwerd se narodil 13. června roku 1872 do středostavovské rodiny v Karlsruhe. Pocházel ze vzdělaných poměrů a jeho dědečkem byl známý učitel, zeměměřič, astronom a fyzik ze Speyeru - Friedrich Magnus Schwerd (1792-1871). Na počest tohoto významného měšťana a nejvýznamnějšího člena rodiny Schwerdů, dostal mladý Friedrich své jméno. Svému jmenovci nezůstal ...
Přílohy
21179505961932903618_original_3777486-prilba-helma-vz-20-rohatka-001.jpg

Views: 127499  •  Komentáře: 29  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek První asijské barbetové obrněnce (2)


První asijské barbetové obrněnce (2)



Obrázek



Služba před čínsko-japonskou válkou

ŤING-JÜEN spustili na vodu ve Štětíně 28. prosince 1881, zatímco sesterská loď sjela ze skluzu 28. listopadu následujícího roku. Pokaždé se v loděnici sešli oficiální čínští představitelé a pozvaní hosté, tudíž u křtu ŤING-JÜENU držel slavnostní řeč čínský vyslanec Li Fong-pao a tleskal mu mj. velitel německého námořnictva generál (1) Albrecht von Stosch. Obrněnce odpluly do Kielu a pak do Svinoústí, kde na ně usadili děla, jejichž transport z Essenu si vyžádal postavení speciálního vagónu, a po dokončení zkušebních plaveb a střeleb, si je mělo převzít Severní loďstvo.



Obrázek

Spouštění na vo ...

Views: 9593  •  Komentáře: 14  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Rakety na Okinawě


Rakety na Okinawě

Článkem bych rád přiblížil jednu z nepříliš známých událostí, ke které došlo během Karibské krize v říjnu 1962 na ostrově Okinawa. Nedílnou součástí šachové partie obou velmocí během studené války bylo rozmisťování taktických raket s jadernými hlavicemi do strategicky výhodných lokalit. Jedním z těchto míst byl i ostrov Okinawa, kde na počátku šedesátých let Spojené státy zahájily výstavbu zodolněných odpališť pro taktické rakety země-země typu TM-76B Mace B. Rakety, později označované jako CGM-13B, byly schopné dopravit jadernou hlavici typu W28 o síle 1,1 megatuny na vzdálenost přes 2000 kilometrů. Stejný typ raket byl mimochodem rozmístěn v daném období i v Západním Německu na leteckých základnách Sembach, Hahn a Bitburg.

Každý ze čtyř zodolněných objektů ukrýval za vraty o váze sto tun celkem osm samostatných odpalovacích ramp. Dostavěné objekty se staly součástí letecké základny Kadena, kterou na ostrově od roku 1945 USAF provozovalo a vznikla tak 498. taktická ra ...

Views: 11021  •  Komentáře: 10  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Lotyšsko, Litva a Estonsko 1944. Č 1.


Lotyšsko, Litva a Estonsko 1944. Č 1.

Mapa vývoje bojových operací na sovětsko-německé frontě po Operaci Bagration, v období



Obrázek



od 19. srpna do 31. prosince 1944, a to od severu až k jihu. Patrný je vývoj bojů v Pobaltí.

Jak východní, tak západní historici o létě 1944 píší stejně. Ještě v létě roku 1944, bylo Lotyšsko, Litevsko a Estonsko spojencem, satelitem, Třetí říše, a to od léta 1941. Velkoněmecká říše si v těchto pobaltských republikách počínala celé tři roky více než jako u spojence. Chování Němců v Pobaltí spíše připomínalo, že chtějí, aby se tyto tři státy staly buď součástí říše, nebo, aby tam došlo ke "germanizaci a zničení nežádoucích živlů (historickým podkladem pro informace jako pro celek jsou z - Velká vlastenecká válka. sv. 4. str. 296., Norimberský proces. Sborník materiálů, I. díl, Praha 1953, str. 163, Martin Gilbert, ...

Views: 7458  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek (Nejen) letecké systémy detekce ostřelování ručními zbraněmi


AH-64E "Guardian Apache" zahrnuje mezi všemi novinkami i přelomový senzor: systém GFAS, který s vysokou přesností detekuje postřelování helikoptéry nejen neřízenými raketami či tankovým kanonem, ale i ručními zbraněmi od kulometů až po útočné pušky; a co více, umí je i automaticky rozeznávat. Podívejme se tedy této zajímavé technologii a jejím vývojovým předstupňům na zoubek.

Kořeny GFAS se překvapivě táhnou k Velitelství Vesmírné & Raketové Obrany (SMDC). V době protiteroristických a protipovstaleckých operací v Iráku a Afghanistánu na "Vesmírném velitelství" přemýšleli, co by mohli udělat pro pěšáky na zemi kromě předpovědí počasí, satelitních map a poněkud přebytečné schopnosti varování před napadením balistickými raketami – a vyšli právě z toho posledního.

Za studené války a pak na sklonku 90. let se totiž v rámci programu PRO vysoce rozvinula technologie výstrahy před startem balistických střel, založená na hlídání území o velké rozloze (kvůli mobilním OZ MBŘS) na výskyt infra ...

Views: 28612  •  Komentáře: 33  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Voják dvou armád- generál František Schöbl


ObrázekxxxxxObrázek



VOJÁK DVOU ARMÁD FRANTIŠEK SCHÖBL



Obrázek


ÚVOD



Kolegové, právě se díváte na začátek další práce z volného cyklu o rakousko-uherských vojácích, kteří se po Velké válce dali do služeb nové Československé republiky. V ní se stali součástí komplikovaných událostí, které provázely její vznik a počátky budování nové československé armády. Zpravidla se ctí obstáli.



Tato část cyklu bude o plukovníkovi - rytíři - rakousko-uherské armády a plukovníkovi a generálovi ...

Views: 13232  •  Komentáře: 18  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek SNP, boj RA a čs. armády v ČSR 1944. Č 52.


SNP, boj RA a čs. armády v ČSR 1944. Č 52.

Mapa SNP i



Obrázek



s místy posledního odporu 1. čs. armády a partyzánů v III. dekádě měsíce října, roku 1944.

V době kdy Němci napadli naráz čtyři povstalecké TS, což bylo v souladu s operačním plánem generála Höfleho a jeho čtvrtým cílem (cíl d/) - zničit centrum povstání," byli povstalci posíleni příletem většiny výsadkářů z československé 2. paradesantní brigády.

Českoslovenští výsadkáři byli letecky dopraveni "na letiště Tri Duby i s veškerou výzbrojí mezi 25. září a 15. říjnem 1944." Přepravu na Slovensku, v řečeném časovém úseku, "zpomalily podzimní deště, které často rozmáčely travnaté letištní plochy, takže těžká dopravní letadla někdy nemohla přistávat i několik dní."

V říjnu,



Obrázek

Českoslovenští výsadkáři byli letecky dopraveni "na letiště Tri Duby i s veškerou výzbrojí mezi 25. září a 15. říjnem 1944." Přepravu na Slovensku, v řečeném časovém úseku, "zpomalily podzimní deště, které často rozmáčely travnaté letištní plochy, takže těžká dopravní letadla někdy nemohla přistávat i několik dní."

V říjnu,



...

Views: 8036  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Válka o landshutské dědictví - Landshuter Erbfolgekrieg


Válka o landshutské dědictví - Landshuter Erbfolgekrieg 1504-1505



Obrázek





Minule jsem se v článku o hradu Kufsteinu dotkl války o Landshutské dědictví, v jejímž rámci se udála i bitva u Schönbergu. Nyní tedy předkládám spletitý vývoj Bavorska, který vyústil v tuto válku a její průběh včetně již zmiňované bitvy.





Když v Bavorsku nastoupil roku 1180 vládu rod Wittelsbachů, jednalo se o poměrně kompaktní území. V roce 1214 navíc získal bavorský vévoda Ludvík I. také území Dolní neboli Rýnské Falce. V roce 1255 se jednotné Bavorsko rozdělilo mezi syny Oty II. na Dolní Bavorsko s centrem v Landshutu a Horní Bavorsko s centrem v Mnichově s Nordgau a Falcí. Hornobavorský vévoda Ludvík pak roku 1314 dosáhl císařského důstojenství a stále spletitější vztahy v rámci rodu vyřešil smlouvou v Pavii v roce 1329. Potomci jeho bratra Rudolfa obdrželi Dolní neboli Rýnskou Falc a Nordgau, později zvanou Falcí Horní. Pro císařovi poto ...

Views: 18097  •  Komentáře: 24  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek SNP, boj RA a čs. armády v ČSR 1944. Č 49.


SNP, boj RA a čs. armády v ČSR 1944. Č 49.



Mapa SNP až do jeho hořkého konce



Obrázek



, v třetí dekádě měsíce října, v roce 1944.



II. etapa SNP.

Okolo 9. září 1944, tedy po deseti dnech bojů, skončila I. etapa ve Slovenském národním povstání, což souviselo i se začátkem karpatsko-dukelské operace.

I v předchozích článcích je k těmto dnům řečeno, že v karpatsko-dukelské operaci, která začala 8. září se ukazovalo, do 10. září, že Rudá armáda, která původně s operací přes průsmyky nepočítala, musela náhle své plány měnit ve prospěch SNP. Narazila však na obtíže hned v tyto prvé dny. Němci zase, díky útokům RA směrem na Dukelský průsmyk, museli mezi 8. 9. a 10. zářím a dál průběžně, začít posilovat karpatskou frontu. Což znamenalo, že začali již v noci z 8. na 9. září stahovat jednotky ze Slovenska, aby co nejrychleji posílili karpatskou frontu ...

Views: 8795  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]


  •  Novinky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

  • Kdo je online?
  • Ve fóru je celkem 233 uživatelů :: 6 registrovaných, 0 skrytých a 227 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
    Nejvíce zde současně bylo přítomno 1106 uživatelů dne 19/6/2024, 15:23





  • Hledání

  • Statistiky
  • Totals
    Celkem příspěvků 444214
    Celkem témat 9098
    Total Announcements: 1578
    Total Stickies: 14
    Total Attachments: 24288

    Topics per day: 4
    Posts per day: 181
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 90
    Posts per topic: 49

    Celkem zaregistrovaných uživatelů 4938
    Nejnovějším uživatelem je JosephheF