• Globalní oznámení

Příspěvek Pistole GŠ-18 (ГШ-18)


Pistole GŠ-18 (ГШ-18)



Obrázek



Pistole GŠ-18 (v anglické literatuře GSh-18) je jednou z relativně nových pistolí oficiálně zavedených (lépe snad schválených) do výzbroje ruské armády po rozpadu SSSR. Jde o zbraň konstrukčně zajímavou, což je patrné už z názvu, kde písmena GŠ skutečně znamenají zkratku jmen Grjazev-Šipunov (Грязев-Шипунов), známých to konstruktérů leteckého kanonu GŠ-23. Číslice 18 v názvu značí údajně kapacitu zásobníku. Pistoli vyrábí KBP v Tule.



Důvody ke vzniku nové pistole



Na počátku devadesátých let minulého století se rusové rozhodli, alespoň u vybraných jednotek, zavést pistole na náboj ráže 9x19 mm. Nejprve byl vyvinut nový náboj 7N31 a poté byly zahájeny konstrukční práce několika kanceláří na novou pistoli pro tento náboj. Náboj 7N31 (7Н31) je velmi výkonný průbojný náboj ráže 9x19 mm, jehož střela je poměrně lehká a vel ...

Views: 16185  •  Komentáře: 16  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Kufstein - Klíč k Tyrolsku


Kufstein - Klíč k Tyrolsku



Obrázek



47° 35′ 0″ N 12° 10′ 0″ E



Začátek údolí Innu na bavorsko-rakouské hranici je sevřen mezi alpské masivy na levém břehu dosahující téměř 1 000 metrů na pravém pak více než 1 200. Šířka údolí je zde kolem dvou a půl kilometru. A každý kdo tudy za posledních 800 let cestoval do Insbrucku (krásně staročesky Jinomostí) či Brennerským průsmykem a později tunelem do Itálie musel minout soliterní skalnatý vrchol v těsné blízkosti řeky zvedající se impozantně nad úroveň její hladiny zvaný Kufstein. Snad si jej všimnou i milovníci zimních sportů ve chvíli, kdy míří do alpských údolí, zcela určitě si jej pak zapamatují při návratu, kdy nárazově až v 10 km dlouhé koloně popojíždějí k nesmyslně zúžené dálnici A12/93 na hranicích. Německá policie v maskáčích a s reflexními vestami.. bedlivě sleduje zpomalený jízdní pruh a hledá možné uprchl ...

Views: 10547  •  Komentáře: 7  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Reichsjägermeister Hermann Göring.


Reichsjägermeister Hermann Göring.



Obrázek



Hermann Göring (1893-1946), po roku 1933 druhý najmocnejší muž Tretej ríše, bol vášnivým lovcom, milovníkom a ochrancom prírody a zvierat. Štvorročný plán prijatý roku 1936 na docielenie sebestačnosti Nemecka a schopnosti viesť vojnu síce výrub lesa výrazne zvýšil, ale určite sa nedotkol oblasti Rominter Heide na severovýchode Pruska, ktoré si Göring zobral pod osobnú ochranu. Rominter Heide (dnes na území Poľska a Ruska) bol najväčší nemecký poľovný revír a svojho času raj pre poľovačky cisárov.



Nacisti mali vždy snahu obnoviť svoje lesy späť do ich pôvodnej stredovekej krásy. Nacistická ideológia chápala les a jeho obyvateľov ako germánsku svätyňu a zdroj energie pre vyvolenú rasu. Heinrich Himmler sa zaoberal významom lesa a stromu v rovine árijsko-nemeckej intelektuálnej a kultúrnej histórii.
...

Views: 21733  •  Komentáře: 49  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek SNP, boj RA a čs. armády v ČSR 1944. Č 46.


SNP, boj RA a čs. armády v ČSR 1944. Č 46.

Mapa bojů v karpatsko-dukelské operace od 8. září do 27. listopadu 1944. Je na ní vidět



Obrázek



, jihozápadně od města Dukly i Hyrowa hora - kóta 694, - další krvavá hora.

Útoku směrem na Hyrowu horu - kótu 694 (kde před Hyrowou horou ležela ještě kóta 576, která musela být dobita první), spuštěném po dobytí města Dukla, se 20. září 1944 v 21,00 účastnily svými jednotkami oba československé útvary, 1. i 3. brigáda. Všechny jednotky, při tomto večerním a nočním útoku Čechoslováků, Němci zastavily. Až na Steinerovu kulometnou rotu z 2. praporu 1. brigády při jejím boji o kótu 576. Před mýtinou, v obklíčení Němců, se v mlze kulometná rota Steinera zakopala a na další dění zteče, vzpomínal ppor. následovně:

"Rozednilo se ( tedy bylo již ráno 21. září 1944 - má poznámka), ale podzimní mlha nás stále ...

Views: 7351  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Incident v Černém moři z roku 1988


Incident v Černém moři z roku 1988

“Aneb když dva dělají totéž, není to totéž“

Obrázek


Vzhledem k tomu, že čas letí, byly tomu nedávno již dva roky, co v médiích východního prostoru figuroval USS Donald Cook (DDG-75), nebohý americký torpédoborec s o nic méně nebohou posádkou. Dva roky od osudného 12. dubna 2014, kdy byl výkvět amerického námořnictva, jak technický, tak i služební, při své plavbě v Černém moři zdeptán a ponížen na dosud nevídanou míru. Systémy lodě selhávají a jsou „vypnuty“ prostředky elektronického boje nalétávajícího protivníka (letouny Su-24) a stejně tak odpadávají samotní námořníci, kteří po návratu do mateřského přístavu na základě těžkého psychického traumatu hromadně odcházejí ze služby. Inu služba na moři není lehká.



Tento příběh, poplatný činům dávných udatných bohatýrů, však ze zasloužilého hlubokého spánku křísit netřeba (byť ...

Views: 86452  •  Komentáře: 315  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek SNP, boj RA a čs. armády v ČSR 1944. Č 43.


SNP, boj RA a čs. armády v ČSR 1944. Č 43.

Mapa karpatsko-dukelské operace od 8. září do 27. listopadu 1944, kde je uprostřed mapy,



Obrázek



více vpravo, vidět i útok 2. paradesantní brigády směr vesnice Pulawy. Až poté se připravovala 2. paradesantní brigáda na odlet směr Slovensko, pomoci SNP.

Útoku ve směru Pulawa, dobytí osady, které 2. paradesantní brigáda slíbila maršálu Koněvovi, předcházela dělostřelecká příprava, do které se zapojilo i sovětské dělostřelectvo ze sousedního úseku. O době dělostřelecké a minometné palby napsal Pivoluska, který hovořil v ten čas polním telefonem s velitelem těžkých minometů, tedy ráže 120mm, které pálily z postavení pod kopcem: "Jozef, ďakujem ti v mene chlapcov. Hneď im je veselšie, keď čujú šúchotať nad sebou vlastné miny. Zásahy boli skvelé!" Popis celé dělostřelecké přípravy pak říká, že se z ...

Views: 6916  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Wellman a Atlantik


Dovoluji si začít příspěvek obrázkem, který vložila Stuka.



Obrázek



Wellman a Atlantik



Dobytí severního pólu nárokovali Frederick Cook roku 1908 a Robert Edwin Peary roku 1909. Kolem jejich nároků byla spousta tahanic, ale Walter Wellman uznal svou porážku. Měl i jiné plány a jeden z nich byl jako první přeletět Atlantik.



Nová America, která jej měla přes Atlantik přenést, byla opět neztužené koncepce. Plynové těleso bylo do třetice prodlouženo; při délce 69,5 m a největším průměru 15,8 m mělo objem 9770 m3 a dávalo vzducholodi nosnost téměř 11 tun. V tělese bylo umístěno šest balonetů, plněných dmychadlem; pomocný motor pro pohon dmychadla poháněl zároveň dynamo.

Pod plynovým tělesem byla zavěšena nová gondola, rovněž postavená Vanimanem. Byla opět průřezu písmene V, 47.5 m dlouhá a 2,44 m široká. Kýl gondoly tvořila ocelová palivová nádrž na 1500 galonů benz ...

Views: 21283  •  Komentáře: 37  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Palivo pro RKKA


Pohonná jednotka sov. středních a těžkých tanků
Proč vznětový motor?

Motor , je ta součást tanku, která tuto zbraň mění ze statického bunkru na pohyblivý výkonný bojový stroj.
Tedy je jasné, že o volbě motoru tanku probíhaly a probíhají velké a rušné diskuze.
U středních a těžkých tanků provenience SSSR v období WW2 volba pohonné jednotky nebyla výjimkou. Ve všelijakých zdrojích se dá dozvědět, jak konstruktéři tanku T 34 vzali odpovědné osoby na nějaký dvůr, kde byly přichystány dvě otevřené nádoby, v jedné benzín, v druhé nafta.
A předváděli, jak lze otevřeným ohněm snadno zapálit benzín a nesnadno naftu.
(Mě tedy napadla „kacířská myšlenka“: co konstruktéři těžkého tanku KV? Ti nepředváděli divadlo se zapalováním PHM?)
Ve skutečnosti nemuseli, v reálu nástup vznětových motorů do tanků v SSSR měl jiný průběh a důvody jejich zavedení byly ryze praktické(hořlavost druhu PHM byla pouze minoritním důvodem).

Ekonomický faktor provozu vznětového a zážehového tankového motoru
Srovnání motorů M 17 ...

Views: 22150  •  Komentáře: 28  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Čs. výzvědný oddíl, 1919


Obrázek


Čs. výzvědný oddíl, aneb „čs. speciálové“ v bojích o Slovensko


Co svět světem stojí, jsou dějiny válek nerozlučně spjaty s dějinami různorodých diverzí, diverzantů či diverzních jednotek. Jazykem jednadvacátého století populárně nazývaných „speciálové“. Oporu ve svém tvrzení mohu nalézt v mnoha historických dokumentech nebo archiváliích napříč epochami. Vždyť, vzpomeňme třeba na Trojského koně či zde na Palbě uveřejněný Parmezánův článek z období Prusko-rakouské války. O to více však překvapí ta skutečnost, že vojenskou jednotkou naplňující svým určením význam definice diverzní, disponovala i v křečích se rodící armáda Republiky Československé.



Obrázek článek z období Prusko-rakouské války. O to více však překvapí ta skutečnost, že vojenskou jednotkou naplňující svým určením význam definice diverzní, disponovala i v křečích se rodící armáda Republiky Československé.



...

Views: 9251  •  Komentáře: 5  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek SNP, boj RA a čs. armády v ČSR 1944. Č 40.


SNP, boj RA a čs. armády v ČSR 1944. Č 40.



Mapa bojů v karpatsko-dukelské operaci od 8. září do 27. listopadu 1944 i se všemi hlavními



Obrázek



body v terénu.

Důstojník pro zvláštní úkoly při Přikrylově 2. paradesantní brigádě, vlastně jeho pobočník, poručík Mastný, vyrazil s rozkazem od velitele brigády k 1. praporu, kde jej měl předat jeho veliteli kapitánu Uchytilovi. Byla noc z 16. na 17. září 1944. Rozkaz říkal, že 1. výsadkářský prapor má, za podpory i těžkých sovětských tanků, ráno 17. září útokem "proniknout do vesnice Pulawy, dvanáct kilometrů do týlu nepřítele." Po dohodě z náčelníkem štábu štábním kapitánem Hlásným (na fotografii z okolí vesnice Besko, v září 1944, je zleva štábní kapitán





Obrázek



body v terénu.

Důstojník pro zvláštní úkoly při Přikrylově 2. paradesantní brigádě, vlastně jeho pobočník, poručík Mastný, vyrazil s rozkazem od velitele brigády k 1. praporu, kde jej měl předat jeho veliteli kapitánu Uchytilovi. Byla noc z 16. na 17. září 1944. Rozkaz říkal, že 1. výsadkářský prapor má, za podpory i těžkých sovětských tanků, ráno 17. září útokem "proniknout do vesnice Pulawy, dvanáct kilometrů do týlu nepřítele." Po dohodě z náčelníkem štábu štábním kapitánem Hlásným (na fotografii z okolí vesnice Besko, v září 1944, je zleva štábní kapitán





...

Views: 6894  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]


  •  Novinky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

  • Kdo je online?
  • Ve fóru je celkem 233 uživatelů :: 6 registrovaných, 0 skrytých a 227 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
    Nejvíce zde současně bylo přítomno 1106 uživatelů dne 19/6/2024, 15:23





  • Hledání

  • Statistiky
  • Totals
    Celkem příspěvků 444214
    Celkem témat 9098
    Total Announcements: 1578
    Total Stickies: 14
    Total Attachments: 24288

    Topics per day: 4
    Posts per day: 181
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 90
    Posts per topic: 49

    Celkem zaregistrovaných uživatelů 4938
    Nejnovějším uživatelem je JosephheF