Proč selhal Blitzkrieg?

Operace Barbarossa, bitva o Krym, Moskvu, Stalingrad, Kursko, Čerkassy, Bagration, Berlín.

Moderátoři: michan, Pátrač

Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

rabo píše:Išli ako nôž do masla a mali problémy. Ja napíšem ešte raz to čo som napísal pred tým - čo by bolo, ak by súper nebol taký slabý ? Veď tabuľkovo išlo o súpera silného a to vedeli. To boli takí presvedčení o svojej nadradenosti a neporaziteľnosti ? To sa mi však úplne nezhoduje s racionálnym myslením a prístupom Nemcov ,ako takých.

Tu by som však dal do diskusie aj ďalšiu bočnú tému, čo by sa stalo, ak by bol "Blitzkrieg" úspešný ?Aká bola reálna šanca, že po ovládnutí politických a hospodárskych centier sa im vláda / ovládanie v tej krajine udrží ? Ponúkali im lepšiu alternatívu k bolševizmu? Ak áno, akú ? Ak nie, tak by bola len otázka času, keď by došlo k tzv. ozbrojenému národnooslobodzovaciemu hnutiu s reťazovou reakciou v celej "Ríši". Mali vôbec reálnu šancu takú veľkú krajinu ovládať a zvládnuť ?
K prvnímu odstavci. Rabo mám obavu, že asi sami nevěděli co je čeká. Na druhou stranu věděli jakým debaklem dosáhl SSSR vítězství nad slabým Finskem. Z ruské techniky strach neměli a spoléhali na překvapení, které pokud dokázali dobře odhadnout mentalitu Stalina prostě vyjít muselo. Stalinův postoj se dá popsat stylem: "já nyní válku nechci tak nebude". A v této podobě se stal dogmatem pro všechny kolem něho. Že na jeho přání nebude nikdo až tak moc brát zřetel, mu nedocházelo.

Je možné, že měli i informace z nám nyní neznámých zdrojů, které je přivedly k přesvědčení, že uspějí. Taky v tom bylo kus hazardu a a fanfarónství. Jenže. Když to tak vezmeš všechno vycházelo. Rudá armáda zkolabovala a jen zajatců bylo tolik, že jich tolik nepobrali v celé předtím dobité Evropě.

Celý postoj Němců k Rusům byl postavený na tom, že je považovali za podlidi. Ukrajince podobně, ale dokázali s nimi spolupracovat při zabíjení Rusu a Židů. V Pobaltí je vítali jak osvoboditele ale Němci rychle donutili místní lidi k vystřízlivění. Němci nechtěli spolupracovat - chtěli životní prostor a nevolníky. To by znamenalo potřebu silných okupačních složek. Na druhou stranu by wehrmacht po ukončení bojů měl dost volných sil a pokud by Rusko zastavilo boj tak by asi dlouho nebylo opravdovou hrozbou.

Rusové by se rozdělili na dvě různě velké skupiny. Ta hodně velká by byla trvale v rezistenci a byla by pomalu vyhlazována Němci a tou druhou menší částí by byla ta, která měla Stalina jeho režimu plné zuby. Ta by ale nakonec byla asi vyhlazena také. Protože Němci pro Rusy jinou alternativu než život za otrocku práci neměli.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 7/7/2011, 07:05, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Hammer
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 27/1/2011, 21:25

Hitlerovy zásahy do práce generálů

Příspěvek od Hammer »

Blitzkrieg na východě neselhal, on jen nebyl praktikován po celý rok 1941 tak, jak měl být.
Hitler odklonil Guderianovy tanky po obklíčení Kyjeva od směru na Moskvu. Věděl, že Rusové před Moskvou v tu dobu nemají žádné síly schopné Guderiana zastavit a chtěl (nevím z jakého důvodu ale lze to snadno zjistit) dokončit obklíčení asi půl milionu ruských jednotek v kyjevském kotli. To byly dva měsíce zdržení. To ho stálo válku.
Jinak debaty na vliv pádu Moskvy na další odpor Rusů už za Vás vyřešil sám Stalin, když žádal bulharského velvyslance o předání kapitulace sovětských vojsk Němcům. Bulhar to odmítl.
K tématu obrovského ruského průmyslového potenciálu máte jistě na mysli americké Studebakery, Dodge, Jeepy, děla, munici, letadla atd atd atd, ... Nebo máte někdo pocit, že Rusové svoje tažení zásobovali svými ZiSy? Tank na bojišti neznamená nic bez munice, maziv, paliva, krmení osádky, náhradních dílů. To všechno musí někdo na něčem dovézt.
Hammer
svobodník
svobodník
Příspěvky: 30
Registrován: 27/1/2011, 21:25

Příspěvek od Hammer »

K tématu Pátrače: Stalin od roku 1917 spolu s dalšími rudými bestiemi připravoval jedinou věc: rozšíření světové revoluce do celého světa. V roce 1941 byla jeho vojska už přemisťována k hranicím SSSR. Tam je nešlo držet do nekonečna. Ruské deníky psaly o válce, ale žádná ještě nezačala. Ruští generálové odjížděli do války, ale žádná ještě nezačala.
Ruské jednotky měly rozkazy v obálkách a všechny rozkazy zněly jednoznačně: obsadit to a to území toho a toho státu, útočit tím a tím směrem na území toho a toho státu.
Hitler jen Stalina předběhl. Dohady že Stalin věřil nebo nevěřil že ho Hitler napadne jsou zcela mimo, věření nebo nevěření nemohlo urychlit přípravy Rusů na zachvácení světa, protože Rusové neměli pořádné cesty a všecko vozili po železnici. Stalin dělal co mohl, ale jen to nestihnul. Nemohl ani vojska stáhnout, aby zaujaly obranu když už věděl, že Hitler zaútočí, jeho armády neměly potřebné vybavení ani výzbroj v hromadě, mohl jen čekat.
Stejně tak jako DRRA měla ČSLA jako "hráz míru" rozkazy svým divizím útočit na Mnichov atd. SSSR měl svoje vojska rozmístěna tak, že Hitlerův první úder musel do takto rozmístěné armády vnést naprostý chaos. Ve stejné situaci byla koalice Spojenců v roce 1991 v Saúdské Arábii, kde měla spousty vojsk shromažďovaných na hranici neschopných vést ještě bojové operace. Sám Schwarzkopf uvádí, že kdyby Saddám udeřil v tu dobu, nastalo by totéž, co se stalo s Rusy 22. 6. 1941.
obc
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 105
Registrován: 8/8/2010, 15:37

Příspěvek od obc »

8-O
A je to tu zas.
"the first casualty when war comes, is truth"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12004
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Ale to je samozřejmé. Časem byla vypěstována určitá historická paměť národa a tu nemohou vymazat ani seriozní publikace. Bude muset uplynout více času, než se i informace v nich obsažené dostatečně rozšíří. Do té doby se obecně věří výmyslům a nářkům nacistických generálů.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12004
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

Hammer: Jen heslovitě, protože je toho hodně na probrání:
- Kyjev. Předně byl problém, že jižní křídlo Sk.A.Střed nebylo chránené a proto bylo třeba nastalou situaci řešit. Hlavně se zde ale jednalo o klasickou "obkličovací bitvu", kterou Wehrmacht vždy vyhledával. A snahu o konečné určení "hlavního bodu", ve kterém se zlikviduje hlavní síla nepřítele a dosáhne se zhroucení jeho odporu.
- Sk.A.Střed to měla na Moskvu ještě pěkně daleko (vzdušnou čarou asi 1000 km) a síly proti ní byly taktéž značné. Postupovat vpřed bez alespoň snahy o zajištění svých křídel byl postup, který by asi žádný vvysoký velitel nezvolil.
- Síly RA byla nezpochybnitelná, naopak, jen a pouze chybné strategické, operační a tatktické velení mohlo za katastrofální ztráty. Wehrmacht byl sice dobrý, ale za značnou část ztrát si mohli Sověti sami v čele se Stalinem. Ani Wehrmacht nebyl motorizovaný a moc mu to nevadilo. To že SSSR měl málo vozů nahrazoval stejně jako Wehrmacht koňskou silou. Motorizace určitě RA pomohla v dalším postupu v pozdějších letech a v tomto období nebyla její nedostatečnost achilovou patou RA.
-
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12004
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

- železnice byla hlavní dopravní tepnou všech armád za WW2. Argument, že neměli dobré cesty a proto vše vozili p oželeznici je naprosto nesmyslný! Jakékoliv velké přesuny vojsk jsou nejefektivnější právě po železnici.
- Stalin nevěřil, že by Hitler mohl zaútočit a podobně na tom byla RA. Sice měla zprávy o možném Německém útoku, ale finálně byla protknuta duchem nedůvěry k niím, protože se zde projevil paralizující strach nést odpovědnost v případě, že nesouhlasím s "věrchuškou". Celkové hodnocení strategické situace je také dost plytké. Zajímalo by mě, na základě čeho si dospěl k takovímto závěrům?
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Hitlerovy zásahy do práce generálů

Příspěvek od kenavf »

Hammer píše:K tématu obrovského ruského průmyslového potenciálu máte jistě na mysli americké Studebakery, Dodge, Jeepy, děla, munici, letadla atd atd atd, ... Nebo máte někdo pocit, že Rusové svoje tažení zásobovali svými ZiSy? Tank na bojišti neznamená nic bez munice, maziv, paliva, krmení osádky, náhradních dílů. To všechno musí někdo na něčem dovézt.
Celková pomoc bola asi 10%,teda 90% si rusi vyprodukovali sami.Zároveň prvé dodávky tejto pomoci začali prichádzať až v termíne keď už boli nemecké vojská zastavené pred Moskvou.Rusi by Nemcov porazili aj bez západnej pomoci,len by ich to stálo viac času a niekoľko milionov obetí naviac.Nemcov zastavila nedostatočná príprava na ruské prírodné podmienky a to že ich zdroje surovín boli obmedzené,zatiaľ čo rusi mali aj zdroje aj materiálne aj ľudské.Nemci mali lepšiu organizovanosť a systém,čo si postupne zlepšili aj rusi.
K tým Stalinovým plánom na útok-Každá armáda musí mať tieto plány spracované už v dobe mieru.Skryje sa to pod formuláciu"Odrazenie útoku s následným protiútokom"Len ignorantské velenie by takýto plán nemalo pripravený,pretože v prípade napadnutia už nie je čas niečo vymýšlať a musí sa začať s obranou podľa predom pripravených plánov.Takže s tým Stalinovým úmyslom zaútočiť to nie je také jasné a sú to len dohady a konšpirácie.To je to isté, ako sa to hovorilo u pripravovanom útoku Varšavskej zmluvy proti NATO.Určite také plány boli spracované ,ale aj tak bola väčšinou použitá veta "odrazenie útoku s následným protiútokom"(ktorý by sa asi skončil niekde na brehoch Atlantiku).A určite takéto plány boli pripravené aj v NATO,len sa to nespomína,pretože to nie je zrovna "žiadané" téma.
Uživatelský avatar
Milos984
praporčík
praporčík
Příspěvky: 350
Registrován: 14/10/2009, 09:48
Bydliště: Žochárovce

Příspěvek od Milos984 »

Hammer píše:K tématu Pátrače: Stalin od roku 1917 spolu s dalšími rudými bestiemi připravoval jedinou věc: rozšíření světové revoluce do celého světa. V roce 1941 byla jeho vojska už přemisťována k hranicím SSSR. Tam je nešlo držet do nekonečna. Ruské deníky psaly o válce, ale žádná ještě nezačala. Ruští generálové odjížděli do války, ale žádná ještě nezačala.
Ruské jednotky měly rozkazy v obálkách a všechny rozkazy zněly jednoznačně: obsadit to a to území toho a toho státu, útočit tím a tím směrem na území toho a toho státu.
Hitler jen Stalina předběhl. Dohady že Stalin věřil nebo nevěřil že ho Hitler napadne jsou zcela mimo, věření nebo nevěření nemohlo urychlit přípravy Rusů na zachvácení světa, protože Rusové neměli pořádné cesty a všecko vozili po železnici. Stalin dělal co mohl, ale jen to nestihnul. Nemohl ani vojska stáhnout, aby zaujaly obranu když už věděl, že Hitler zaútočí, jeho armády neměly potřebné vybavení ani výzbroj v hromadě, mohl jen čekat.
Stejně tak jako DRRA měla ČSLA jako "hráz míru" rozkazy svým divizím útočit na Mnichov atd. SSSR měl svoje vojska rozmístěna tak, že Hitlerův první úder musel do takto rozmístěné armády vnést naprostý chaos. Ve stejné situaci byla koalice Spojenců v roce 1991 v Saúdské Arábii, kde měla spousty vojsk shromažďovaných na hranici neschopných vést ještě bojové operace. Sám Schwarzkopf uvádí, že kdyby Saddám udeřil v tu dobu, nastalo by totéž, co se stalo s Rusy 22. 6. 1941.
Jaj, kolega moc rôznych vecí (často nesúvisiacich) na jednej hromade, to nie je čo by stálych členov na palbe.cz príliš tešilo.
Bolo by lepšie si jednotlivé myšlienky utriediť a potom trochu rozpísať podrobnejšie.
Materiálu na študovanie a rozmýšlanie je tu habadej. Napr.:
- http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=445 ... &start=140
- http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4291
alebo (konkurencia :) ) :
- http://www.fronta.cz/zukovuv-plan-preve ... vetna-1941
- http://www.nkp.cz/seminar/22_6_1941.htm
- http://img.valka.cz/viewtopic.php/title ... R/t/116788
kenavf píše:Celková pomoc bola asi 10%,teda 90% si rusi vyprodukovali sami.Zároveň prvé dodávky tejto pomoci začali prichádzať až v termíne keď už boli nemecké vojská zastavené pred Moskvou.Rusi by Nemcov porazili aj bez západnej pomoci,len by ich to stálo viac času a niekoľko milionov obetí naviac.Nemcov zastavila nedostatočná príprava na ruské prírodné podmienky a to že ich zdroje surovín boli obmedzené,zatiaľ čo rusi mali aj zdroje aj materiálne aj ľudské.Nemci mali lepšiu organizovanosť a systém,čo si postupne zlepšili aj rusi.
K tým Stalinovým plánom na útok-Každá armáda musí mať tieto plány spracované už v dobe mieru.Skryje sa to pod formuláciu"Odrazenie útoku s následným protiútokom"Len ignorantské velenie by takýto plán nemalo pripravený,pretože v prípade napadnutia už nie je čas niečo vymýšlať a musí sa začať s obranou podľa predom pripravených plánov.Takže s tým Stalinovým úmyslom zaútočiť to nie je také jasné a sú to len dohady a konšpirácie.To je to isté, ako sa to hovorilo u pripravovanom útoku Varšavskej zmluvy proti NATO.Určite také plány boli spracované ,ale aj tak bola väčšinou použitá veta "odrazenie útoku s následným protiútokom"(ktorý by sa asi skončil niekde na brehoch Atlantiku).A určite takéto plány boli pripravené aj v NATO,len sa to nespomína,pretože to nie je zrovna "žiadané" téma.
Napríklad niečo je spracované aj tuná: http://www.fronta.cz/dotaz/vyznam-lend- ... omoci-sssr
---
"Každá armáda musí mať tieto plány spracované už v dobe mieru.Skryje sa to pod formuláciu"Odrazenie útoku s následným protiútokom"Len ignorantské velenie by takýto plán nemalo pripravený,pretože v prípade napadnutia už nie je čas niečo vymýšlať a musí sa začať s obranou podľa predom pripravených plánov.Takže s tým Stalinovým úmyslom zaútočiť to nie je také jasné a sú to len dohady a konšpirácie."
Však každá armáda má také plány aj spracované. Len tá Sovietska ich v lete 1941 mala spracované tak, že neboli reálne. Po napadnutí ZSSR nemeckom nebol čas niečo vymýšlať - a tak to aj dopadlo (viz. "legendárna" Smernica č. 3).
Ale máte pravdu v tom že sú to len dohady - možno keby ruský predstavitelia odtajnili a zverejnili plány strategickej obrany, boli by sme múdrejší (ako upozorňuje napr. Solonin alebo Fidler, plány obrany a plány kriyu mobilizácie sú dve rozdielne veci).
“Není mé pravdy,” řekl Josef Arimatejský. “Je jen jediná pravda pro všechny.”
“A která je to?”
“Ta, ve kterou věřím.”
(Karel Čapek, Kniha apokryfů - Pilátovo krédo)
Mechac
vojín
vojín
Příspěvky: 14
Registrován: 20/9/2010, 23:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč selhal Blitzkrieg?

Příspěvek od Mechac »

Samotna teorie Blitzu pocita s nashromazdenim sily v jednom miste a prunikem nepratelskou linii. Rusove se ale dokazali prispusobit a prisli s dohloubky clenenou obranou. To se da prirovnat ke kulce a neprustrelne veste. S kazdou dalsi vrstvou vlaken, se rychlost vystrelene kulky zpomaluje a rozptyluje, az se zastavi uplne.
Kdyz Nemci dokazali proniknout obranou nepritele, velice zahy narazili na dalsi pripravenou obranou linii a za ni dalsi a dalsi, az se nakonec museli zastavit. V tu chvili Rusove prisli s protiutokem na boky prulomu, cimz ho uzavreli a tak se casto obklicujici Nemecke jednotky samy ocitli v obkliceni. Tady nastupuje role Hitlera, ktery nedokazal rozpoznat kdy je lepsi se stahnout a trval na udrzeni dobytych pozic za kazdou cenu, coz ve vysledku casto vedlo ke zbytecnym a nadmernym ztratam. Neuspech u Kurska je toho prikladem.

Jinak tuhle doktrinu nevymysleli Nemci, pouze ji Guderian upravil pro pouziti modernich zbrani. Tahle taktika se pouzivala uz ve stredoveku, jen se misto tanku se pouzivala tezka a lehka kavalerie, jinak to v principu bylo to stejne.

Samotny Blitzkrieg(bleskova valka) je pouzitelna proti pocetne slabsimu nebo srovnatelnemu protivnikovi, ale neni pouzitelna proti mnohem pocetnejsimu protivnikovi a na velkem uzemi.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12004
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Proč selhal Blitzkrieg?

Příspěvek od Dzin »

Jen rychle na poslední větu. Německé válečnictví naopak vždy počítalo s bojen proti početně silnějšímu nepříteli a libovolném území.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Proč selhal Blitzkrieg?

Příspěvek od Skeptik »

Dzin píše:Jen rychle na poslední větu. Německé válečnictví naopak vždy počítalo s bojen proti početně silnějšímu nepříteli a libovolném území.
Absolutní souhlas - proto Blitzkrieg ... využití manévru a agresivního vedení boje. Vždy stejný postup:
1) Soustředění sil a vytvoření lokální převahy
2) Agresivní útok s využitím převahy v taktické hloubce obrany
3) Proražení obrany a vnesení zmatku do řad bránící se armády (narušení velení a zásobování, vznik paniky)
4) Obklíčení a likvidace ohnisek obrany
5) Stabilizace fronty a soustřeďování sil
a tak pořád dokola.
Zpočátku, západní tažení a první dva roky na Východě, to fungovalo skvěle - s výjimkou zimního období, kdy počasí omezovalo manévr.
Uvedený postup je pravděpodobně jedinný, který umožňuje porazit papírově i početně silnějšího protivníka - pokud má problémy s velením a manévrováním. Opět ideální příklad je červen - září 1941. S jistou nadsázkou lze říci, že panika byla pro RKA mnohem silnější protivník než Wehrmacht.

P.S. Omlouvám se všem teoretikům válečného umění za tak kruté zevšeobecnění, ale chtěl jsem blitzkrieg popsat co nejnázorněji :)
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12004
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Proč selhal Blitzkrieg?

Příspěvek od Dzin »

Mechac:
Ještě k předposlední větě. Tam bylo důležité novum nasazení tankových jednotek. Hlavně jejich soustředění do předpokládaného průlomu a dostatečné zálohy pro jeho využití. Dokonce sami Němci byli překvapení, jak to fungovalo. Na prvním cvičení, kde tuto taktiku použili (tuším v roce 35) to byl takoví úspěch, že cvičení trvalo pouze polovinu doby, jelikož "útočící" tanková divize naprosto rozvrátila "obranu" nepřítele.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Proč selhal Blitzkrieg?

Příspěvek od kenavf »

Niekde som čítal článok o tom, aké vlastne boli v SSSR protisovietské nálady(na Ukrajine,Bielorusku,Pobaltských krajinách) a aj protistalinské.Prvé čo ma napadlo tak som si povedal, že keby Hitler namiesto vyhladzovania a likvidácie týchto dobytých území,išiel na týchto obyvateľov po dobrom, tak by mu pomohli a možno by tú vojnu aj vyhral.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12004
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Proč selhal Blitzkrieg?

Příspěvek od Dzin »

Jenže tím by popřel samotnou podstatu, proč na SSSR zaútočil. Jemu nešlo o nějakou osvobozeneckou misi či (ač se to tak mnohdy nepodává) válku proti ideologickému nepříteli. Hlavním motivem byla klasická imperiální politika (vybudování nové světovládné říše).
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
madrabbit
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 192
Registrován: 9/3/2010, 14:13

Re: Proč selhal Blitzkrieg?

Příspěvek od madrabbit »

Dzin píše:Jenže tím by popřel samotnou podstatu, proč na SSSR zaútočil. Jemu nešlo o nějakou osvobozeneckou misi či (ač se to tak mnohdy nepodává) válku proti ideologickému nepříteli. Hlavním motivem byla klasická imperiální politika (vybudování nové světovládné říše).
To sice ano, ale proč to těm "osvobozeným" co nejdéle netvrdit. Počkat na výhru a pak si jít po vlastních cílech. Na druhou stranu při obsazení LiLoEs (pobaltí) a Ukrajiny to na budoucí porážku nevypadalo. Na druhou stranu - proč nepoužít odpůrce Stalina a šetřit vlastní síly?
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12004
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Proč selhal Blitzkrieg?

Příspěvek od Dzin »

PRotože to zase není tak jednoduché. Aby jim mohl přesvědčivě tvrdit, že je osvobozuje, musel by jim něco relevantního dát. Tedy určitou samostatnost a samosprávu se vším všudy. Tím by ale dost špatně moh držet dobyté území pod plnou kontrolou Německa. Nejde o to jim jen něco říkat, musí i dělat.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
madrabbit
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 192
Registrován: 9/3/2010, 14:13

Re: Proč selhal Blitzkrieg?

Příspěvek od madrabbit »

No myslím, že pro začátek by stačilo se k "osvobozovaným" chovat trochu slušněji. Bylo to i doporučováno od velitelů, kteří na těchto územích působili. Ale AH si stál za svým. Následky pak postupně přicházely. Obyvatelstvo zjistilo, že Stalin je sice hrůza, ale alespoň přežijí, což od Němců čekat nešlo.
Můj (asi naivní pohled) - zakázat excesy vůči obyvatelům, podpůrné jednotky z místních (likvidace zbytků RA), okupační správa pak pořebuje méně mužů a mají podporu vděčného obyvatelstva (alespoň nějaký čas), propaganda a snaha o rozklad RA - "osvobodíme Vás". Rasové teorie a likvidace obyvatelstva mohou přijít později. Informační izolovanost by hrála svou roli.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Proč selhal Blitzkrieg?

Příspěvek od Mirek58 »

madrabbit:
Jenomže to by Áda nesměl už predem zveřejnit MK. A pokud by jen nezveřejnil, neměl by politický důvod k napadení SSSR, likvidaci komisařů atak dále.
Jak by německému národu vysvětlil, že má jít umírat na ruské pláně?
Vše souvisí se vším, a tady jedno podminuje druhé. Jeden krok přímo linkuje směr pro druhý.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Re: Proč selhal Blitzkrieg?

Příspěvek od M1A2 Abrams »

madrabbit píše: Rasové teorie a likvidace obyvatelstva mohou přijít později.
Nemohou prijit pozdeji, nebot vojakum bylo prislibeno, ze po skonceni tazeni dostanou pozemky aby se mohl Vychod "kolonizovat". Celni jednotky uzemi obsadi Einsatzgruppen uzemi "vycisti". Jednoduche a efektni reseni. Obsadit evropskou cast Ruska a pak se pustit do represalii je nemozne vzhledem na rozsahlost uzemi.
Muzeme si nechat zdat kolik velitelu skutecne nabadlo k civilisovanemu zachazeni s obyvatelstvem, avsak i kdyby to tak skutecne bylo, nikdy by to Hitler neschvalil, jelikoz Rusko je prece kolos na hlinenych nohou a staci jednou silne kopnout a vsechno se to zriti, takze jaky saky paky?
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“