Hotové modely letadel a další létající techniky

Hotové modely všech měřítek a druhů (pozemní, letecká a námořní technika)

Moderátor: jarl

Odpovědět
Bohus44
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 11/2/2012, 11:45

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Bohus44 »

No toto ero mam doma a je fakt pekne, len by ma zaujimalo aku uspesnost mali nocny stihaci s timi raketami pod kridlami :-? Teda ak ich vobec v noci pouzivali :D
A otazocka do plena. Aka je spokojnost s Ju 290 od Amercomu? 8-)
Uživatelský avatar
spider74
praporčík
praporčík
Příspěvky: 350
Registrován: 9/12/2012, 13:19
Bydliště: USS Petřvald

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od spider74 »

No toto ero mam doma a je fakt pekne, len by ma zaujimalo aku uspesnost mali nocny stihaci s timi raketami pod kridlami :-? Teda ak ich vobec v noci pouzivali :D
Teda nevím přesně jak v noci ale např.DEU - WGr. 21 (210mm neřízená raketa)-s tímhle jsi ani moc mířit nemusel, čím větší bombardovací svaz tím lépe.
Malý příklad :
V noci 14. října uskutečnila "Mocná osma" mohutný nálet na továrnu, vyrábějící kuličková ložiska ve Schweinfurtu. Z 228 zúčastněných bombardérů bylo 62 sestřeleno, nouzově v Británii muselo přistát 17, dalších 121 letadel bylo poškozeno, přičemž z nich 30% muselo být odepsáno.
Německé ztráty byly 38 sestřelených a 51 poškozených stíhaček.
Hlavní zásluhu o tento masakr bombardérů měla nenápadná zbraň, použitá na německých jednomístných stíhačkách při tomto náletu poprvé ve větším měřítku.
Pod křídla Bf 109G a Fw 190 A7 v letištních dílnách připevnili raketnice pro neřízené rakety (jako doplňková sada R-6 a R-2) ráže 210 mm, používané v armádních šestihlavňových raketometech (reaktivních minometech) Wfr.Gr.21, jimž se říkalo "Nebelwerfer".
Rakety měly praktický dolet 2200 m, rychlost 315 m/sec., vážily 111 kg, z čehož na pohonnou hmotu připadalo 18,4 kg a na trhavou nálož v hlavici 38,6 kg.
Rakety byly načasovány tak, aby ze vzdálenosti cca 2000 m mohly být vystřeleny doprostřed bombardovacího svazu, kde vybuchly. Minovým účinkem výbuchu, střepinami hlavice, nebo eventuálním přímým zásahem měly být poškozeny okolní stroje svazu, narušena jeho obranná "boxová" struktura a svaz se tím stal zranitelnějším.
Obdobné sady byly neseny i na Bf - 110G. Na jednom Me-410A1 bylo zkoušeno vypouštění těchto střel ze zapuštěné montáže. V trupu byl umístěn svazek šesti hlavní, pod trup vyčnívala vždy jen jedna a ta byla odpalována, poté se svazek pootočil (jak u revolveru) a ven se dostala další nabitá hlaveň. Tato varianta nebyla bojově použita.

Co se týč Bf 110 tak daleko lepší byla jejich speciality tzv."Schräge Music" - dvojice za pilotní kabinou šikmo nahoru zaměřených 20mm kanónů. Stíhačka tudíž nemusela nalétávat proti břichu bombardéru přímo, stačilo pohodlně letoun jen podletět a bombardér to měl spočítané. Díky vybavení radarem Lichtenstein SN-2 nebo CN-2 mělo tohle v noci ďábelskou úspěšnost. :twisted:
Bohus44
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 11/2/2012, 11:45

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Bohus44 »

Toto co si napisal je mi zname :rotuj: Ale mna skor na tom modely zaujali tie rakety resp. to ze ich ma nocny stihac. Ja som nikde v literature nenasiel ich pouzitie v noci. Tak len ci som zle hladal, alebo ako? :mrgreen: :mrgreen:
Alebo sudruhovia s HM ich tam praskli, aby bol model zaujimavejsi ! :roll:
Uživatelský avatar
spider74
praporčík
praporčík
Příspěvky: 350
Registrován: 9/12/2012, 13:19
Bydliště: USS Petřvald

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od spider74 »

Hmm tak to jsem nikde nenašel. Pouze to že Bf 110 verze F2 v gondolách nesl ještě výkonnější motory DB 601 F (1350 PS), tedy stejné, jaké poháněly jednomotorové Messerschmitty Bf 109 F-4 a byla vyvíjena jako těžký stíhač, později nosila pod křídly čtyři neřízené rakety WGr.21 ráže 210mm, jež byly neseny ve dvou trubicích pod každým křídlem. Jestli si soudruzi od HM zvýšili atraktivitu a nebo to některé letadlo opravdu mělo i v noční úpravě by asi bylo na delší hledání.
Obrázek

všechny fotky na http://www.palba.cz/album/thumbnails.php?album=63
Naposledy upravil(a) spider74 dne 29/5/2013, 18:52, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1383
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od p3tris »

Bohus44 píše:A otazocka do plena. Aka je spokojnost s Ju 290 od Amercomu? 8-)
Je ho cekem kus, největší letadlo ze série u mě na poličce. S celkovým zpracováním jsem relativně spokojenej, jen ten můj konkrétní byl docela upatlaný od lepidla, čehož se budu těžko zbavovat a špatně sedí pravý vnější motor. :evil:
Uživatelský avatar
Dominik
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 128
Registrován: 18/8/2011, 13:27

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Dominik »

Chtěl jsem se zeptat , jestli Němci na konci války bojově použili své řízené ,,air-to-air" rakety ? Je mi známo , že s nimi experimentovali , ale použili je i bojově ??
Uživatelský avatar
spider74
praporčík
praporčík
Příspěvky: 350
Registrován: 9/12/2012, 13:19
Bydliště: USS Petřvald

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od spider74 »

Chtěl jsem se zeptat , jestli Němci na konci války bojově použili své řízené ,,air-to-air" rakety ? Je mi známo , že s nimi experimentovali , ale použili je i bojově ??
Zřejmě máš na mysli střelu X-4 (Ruhrstahl X-4). Střela se naváděla malou řídící pákou z kokpitu a sledování její dráhy usnadňovaly dvě světlice, upevněné na křídlech. Řídící povely se přenášely pomocí drátů odvíjejícími se z cívek na trupu střely.Bojová hlavice měla max.ničivý účinek v okruhu o poloměru 8m a byla odpalována akustickou distanční roznětkou "Kranich". První zkušební let se konal 11.8.1944. Střela byla vypuštěna z letadla Fockewulf 190 (testováno to bylo i na Me 262 a Ju88). Sériově vyráběné střely byly určené právě pro Ju 88. Ač jich továrna Ruhrstahl v Brackewede stihla počátkem roku 1945 vyrobit více jak 1000 kousků tak se celková výroba zpozdila z důvodu nedodání motorů od společnosti BMW ve Stargradu (továrna byla vybombardováná). Takže oficiální-neoficální historické stanovisko je takové, že v závěru války bylo "možná" malé množství střel X-4 použito bojově. Dle dokumentů, ale oficiálně nikdy Luftwaffe předány nebyly. Nic lepšího Ti asi nikdo nebude schopen říci. 8-)
Obrázek

všechny fotky na http://www.palba.cz/album/thumbnails.php?album=63
Naposledy upravil(a) spider74 dne 29/5/2013, 18:52, celkem upraveno 3 x.
Bohus44
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 11/2/2012, 11:45

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Bohus44 »

Tak som este popatral po nocnych stihacoch s raketami na nete a v knihach (Me 110 a pod.). No a nic :cry: Resp. len to testovali a asi nenasadili :???: Tak asi HM si ten model trochu vylepsilo, lebo sa mi nechce verit ze by na nete nebolo foto, alebo info. o danom lietadle s touto vybavou (tie rakety) :shock:
Diky za info k tomu Ju 290 :-? Ak je to velky kusok tak sa tesim :-? Tu v SVK to asi dorazi az v lete/koncom leta, tak budem musiet cakat. Ono tie poleptane lietadla a tanciky sa v poslednom case dost mnozia. Niekedy vyberam aj s 10 kuskov naraz a je problem vybrat nejaky neposkodeny :mrgreen:
Uživatelský avatar
spider74
praporčík
praporčík
Příspěvky: 350
Registrován: 9/12/2012, 13:19
Bydliště: USS Petřvald

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od spider74 »

No nevím po mých zkušenostech radši volím 1 model od HobbyMasteru, než za stejnou cenu 5 modelů od Amercomu. Aspoň nemám hned zaplněné vitríny něčím co mnohdy vypadá jako něco co si můj syn zapoměl na pískovišti :roll: .....(jenom můj názor tak mě hned nekamenujte :wink: ). Tím nechci říct, že existuje jenom HM nebo CW. Nedávno jsem po dlouho dlouhém rozmýšlení koupil Arado 196A-3(taky i proto, že jej nikdo jiný v kovu nedělá), jelikož jsem si nebyl moc jistý kvalitou a od Oxfordu jsem zatím nic neměl. Pak jsem byl opravdu velice příjemně překvapen a dole jsou fotečky. Nevím jak ostatní kousky od téhle firmy,ale ta 196-ka je za ty prachy super (cca.400,-Kč dle prodejce). Pinčlíci nejsou součástí balení, ty jsem si doplnil sám. :-?
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

všechny fotky na http://www.palba.cz/album/thumbnails.php?album=63
Naposledy upravil(a) spider74 dne 29/5/2013, 18:52, celkem upraveno 1 x.
Bohus44
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 11/2/2012, 11:45

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Bohus44 »

No ja mam od Oxfordu 5 modelov a tento patri k tim lepsim co maju v ponuke :D ale tiez este bude treba na nom dorobit min. kanonky atd. :-P
Hej renomovane firmy nemavaju poleptane modely od lepidla vid. Amercom, ale co by sme zas chceli od modelu za 6€ :) To ale netvrdim ze sa najdu aj dobre kusky :rotuj:
Uživatelský avatar
spider74
praporčík
praporčík
Příspěvky: 350
Registrován: 9/12/2012, 13:19
Bydliště: USS Petřvald

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od spider74 »

Jojo.......od Amercomu mám všehovšudy asi 18 bojových helikoptér, které jsem jakž takž vyspravoval. Pak už jsem na to neměl nervy - v poslední době to byly jenom neřešitelné hlavolamy a pokrouceniny. A to přitom jsem někdy mohl vybírat i z 6-8 kousků !!! Prostě i při nejlepší vůli a všech opravách by mi bylo stydno tohle vystavovat. Navíc při obecném problému všech sběratelů a to - nedostatku místa ve vitrínách - je škoda to zaplácat nějakými zmetky. :(
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Hans S. »

Bohus44 píše:Tak som este popatral po nocnych stihacoch s raketami na nete a v knihach (Me 110 a pod.). No a nic :cry: Resp. len to testovali a asi nenasadili :???: Tak asi HM si ten model trochu vylepsilo, lebo sa mi nechce verit ze by na nete nebolo foto, alebo info. o danom lietadle s touto vybavou (tie rakety) :shock:
U raket X-4 nemáme jediný hmatatelný důkaz, že by snad mohly být nasazené. Jejich nasazení je krajně nepravděpodobné až vyloučené. Pokud by k nasazení došlo (byť v posledních dnech války), jistě by se dochovalo množství informací a vzpomínek.
Co se týče raketometů WGr.21, tak ty na nočních stíhačkách, pokud vím, používány nebyly. Raketa nebyla určena pro střelbu na bodový cíl, ale jak už bylo zmíněno, na střelbu do formace. Problém byl v tom, že noční bombardéry ve těsnějších formacích nelétaly. Za dne tyto rakety byly používány s určitými úspěchy i jednomotorovými stíhačkami. Jakmile ale Američané začali eskortovat bombardéry po celé trase, rakety rychle vymizely a byly nahrazeny spíše těžkými kanony MK 108.
Uživatelský avatar
spider74
praporčík
praporčík
Příspěvky: 350
Registrován: 9/12/2012, 13:19
Bydliště: USS Petřvald

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od spider74 »

Dle dokumentů, ale oficiálně nikdy Luftwaffe předány nebyly.
Nic jiného jsem ani netvrdil.............. :wink:
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od TonyHazard »

Hans S. píše:U raket X-4 nemáme jediný hmatatelný důkaz, že by snad mohly být nasazené. Jejich nasazení je krajně nepravděpodobné až vyloučené.........Za dne tyto rakety byly používány s určitými úspěchy i jednomotorovými stíhačkami. Jakmile ale Američané začali eskortovat bombardéry po celé trase, rakety rychle vymizely a byly nahrazeny spíše těžkými kanony MK 108.
Hansi děkuji, už jsem se chystal napsat Ti SZ, abys nám to zde objasnil. :up:
spider74 píše:No nevím po mých zkušenostech radši volím 1 model od HobbyMasteru, než za stejnou cenu 5 modelů od Amercomu. Aspoň nemám hned zaplněné vitríny něčím co mnohdy vypadá jako něco co si můj syn zapoměl na pískovišti :roll: .....(jenom můj názor tak mě hned nekamenujte :wink: ). Tím nechci říct, že existuje jenom HM nebo CW. Nedávno jsem po dlouho dlouhém rozmýšlení koupil Arado 196A-3(taky i proto, že jej nikdo jiný v kovu nedělá), jelikož jsem si nebyl moc jistý kvalitou a od Oxfordu jsem zatím nic neměl. Pak jsem byl opravdu velice příjemně překvapen a dole jsou fotečky. .....
Také jsem se před časem dal touto cestou a už nějakou dobu probíhá výměna. Je samozřejmé, že se všech modelů od Amercomu nezbavím, neboť Amercom vydal modely techniky, která se od renomovaných výrobců nedočká vydání.
To, že výměna probíhá dobře, svědčí i fakt, že v roce 2011 byl poměr 70 (Amer) ku 19 (ostatní) a na začátku roku 2013 byl poměr 61 (Amer) ku 50 (ostatní). Dnes, po razantních změnách v průběhu dvou měsíců se poměr obrací. Amercom 44 : 53 Ostatní modely
Z první ediční řady "Tanky" mám pouze 14 původních vozidel. Z druhé ediční řady „Bojová vozidla“ zůstalo 30.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od Hans S. »

Jo Tony, od toho jsem tady :razz:
spider74 píše:
Dle dokumentů, ale oficiálně nikdy Luftwaffe předány nebyly.
Nic jiného jsem ani netvrdil.............. :wink:
Na můj vkus jsi v čtenáři nechal snad až přespříliš naděje, že se to někde objevit mohlo :D. Ale jinak ten tvůj příspěvek byl správný :)
Uživatelský avatar
spider74
praporčík
praporčík
Příspěvky: 350
Registrován: 9/12/2012, 13:19
Bydliště: USS Petřvald

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od spider74 »

No problemo......já se jen držím pravidla, že to co nemůžeš bez důkazů potvrdit tak to samé nemůžeš bez důkazů ani popřít. Čili vyloučeno není nic - dokázat to nelze a samozřejmě naopak(napsal jsem jen, že to možné bylo- né že se to stalo a to je velký rozdíl .....a také to, že nikdy oficiálně Luftwaffe předány nebyly !!!!). Ale to jsou jen spekulace a myslím, že tohle by jsme mohli uzavřít...... :wink:
Za dne tyto rakety byly používány s určitými úspěchy i jednomotorovými stíhačkami.
Jen jako perlička pro doplnění - podle dochovaných záznamů byl znám případ kdy raketa (výše uváděná Werfer-Granate 21 odpalovaná z raketometu Nebelwer42- ráže 210mm) vybuchla pod bombardérem B-17, toho to odhodilo na dalšího a pak zbytky toho co zůstalo z těch dvou poslaly k zemi ještě třetí B-17. Ale jak se tu psalo byly to vzácné a dílčí úspěchy.
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1383
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Kolekce "Létající pevnosti"

Příspěvek od p3tris »

Obrázek

V kolekci "Létající pevnosti" Vám představíme nejslavnější bombardovací a transportní letadla, jaká se ve světě zrodila během posledních 80 let.
Liší se sice výkony, funkcí, i velikostí, přesto mají jedno společné - všechna se natrvalo zapsala do historie letectví.
Modely jsou vyrobeny v měřítku 1:144 (v případě větších strojů 1:200).

11. BŘEZNA 2013

Kolekce "Létající pevnosti"

Obrázek

Dne 11. března vyšel časopis číslo 31 s modelem námořního průzkumného a bomardovacího létajícího člunu Consolidated PB2Y-3 Coronado

Seznam vydaných modelů

1 Obrázek 2 Obrázek 3 Obrázek 4 Obrázek 5 Obrázek 6 Obrázek

1. Junkers Ju-88A-4
2. Boeing B-17F Flying Fortress
3. Boeing B-52H Stratofortress
4. Consolidated B-24D Liberator
5. Avro 698 Vulcan B Mk.2
6. PZL P-37B Łoś

7 Obrázek 8 Obrázek 9 Obrázek 10 Obrázek 11 Obrázek 12 Obrázek

7. Avro 683 Lancaster B Mk.I Special
8. Dornier Do-17Z-1
9. Handley Page H.P.63 Halifax B Mk.III
10. Lockheed F-117A Nighthawk
11. Consolidated PBY-5A Catalina
12. Beriev A-50M Mainstay

13 Obrázek 14 Obrázek 15 Obrázek 16 Obrázek 17 Obrázek 18 Obrázek

13. Boeing C-17A Globemaster III
14. Lockheed YF-12C / Lockheed SR-71A Blackbird
15. Boeing E-3B Sentry
16. Northrop Grumman B-2A Spirit
17. Lockheed AC-130A Spectre
18. Boeing C-97A Stratofreighter

19 Obrázek 20 Obrázek 21 Obrázek 22 Obrázek 23 Obrázek

19. Boeing Washington B Mk.1 / Boeing B-29A Superfortress
20. General Dynamics F-111A Aardvark
21. Grumman A-6E Intruder
22. Blohm & Voss BV-222 V2 Wiking
23. Vickers Type 440 Wellington B Mk.X

24 Obrázek 25 Obrázek 26 Obrázek 27 Obrázek

24. Focke-Wulf FW-200C-4 Condor
25. Bloch MB.210
26. Vickers Type 706 Valiant B Mk.1
27. Junkers Ju-52/3m g9e


28 Obrázek 29 Obrázek 30 Obrázek 31 Obrázek

28. CANT Z.506B Airone
29. Kawaniši H8K2 Emily
30. Junkers Ju-290A-5 Seeadler
31. Consolidated PB2Y-3 Coronado


Měřítko 1:144 / 1:200

ČASOPISEM ČÍSLO 31 SE KOLEKCE LÉTAJÍCÍCH PEVNOSTÍ UZAVÍRÁ

Obrázek

Zdroj (text a foto): nakladatelství AMERCOM S.A.
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1383
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Kolekce "Létající pevnosti"

Příspěvek od p3tris »

A klasicky přidávám po dokončení kolekce i celkový "plakátový" přehled všech čísel včetně obálek:
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
kingandcountry
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 272
Registrován: 11/4/2010, 12:20
Bydliště: mnichovice

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od kingandcountry »

slušné množství modelů !!!!!!!!
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1383
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Hotové modely letadel a další létající techniky

Příspěvek od p3tris »

kingandcountry píše:slušné množství modelů !!!!!!!!
Ani ne, od Amercomu to byla "nejhubenější" série, když počet modelů zkrouhli z 48 na 31.
Občas bych chtěl vidět do hlav marketingového oddělení, protože dražší a nejspíše i méně prodejné helikoptéry teď pro změnu navýšili z 48 na 60 :shock:
Odpovědět

Zpět na „Hotové modely“