
Zo školy som už štvrťstoročie von - a toto je navyše celkom obtiažna oblasť, ktorú som nikdy nepotreboval riešiť ani na teoretickej úrovni, nie to ešte numericky.
Moderátor: jarl
Vytáhl jsem to narychlo z tabulky na military a tam jsou tato čísla...Polarfox píše:AG: Chudák Scharnshorst, jak dopadl...350mm a cca 95-110mm (podle toho co se bere) by bylo přesnější.
Takže se omlouvám...Pancéřování lodi bylo, jak je uvedeno výše, provedeno velmi kvalitně a masivně. Boční pás měl maximální tloušťku 320 mm nahoře a od zhruba jedné třetiny výšky se směrem dolů klínovitě zužoval na tloušťku 170 mm. Horní paluba byla chráněna pancéřem tloušťky 48,3 mm a další paluba měla tloušťku 150 mm. Přední přepážka měla tloušťku 150 mm, pancéř věží a barbet dosahoval tloušťky 350 mm.
Chtěl jsem Bismarcka porovnat s jedinou třídou lodí která je mu hodně podobná (navíc je taky od Němců). Tedy přestože je na tom podle mého s pancéřovou a protitorpédovou ochranou Scharnhorst podobně, byl Bismarck z jakýchsi důvodů odolnější. Už to kolik zásahů z Rodneyho a King George V snesl je obdivuhodné, že nedošlo k žádnému proniknutí granátu do muničního skladiště, i když do něj stříleli na tak krátkou vzdálenost. Scharnhorst (či Gneisenau) pokaždé když byly zasaženy torpédem, vedlo to k dosti velkému poškození. Netýká se to však jen těchto lodí. Snad každá lod na světě utržila po torpédovém zásahu nějaké to větší poškození, nabrání aspon 1000 tun vody, ...Třeba když si srovnáme Bismarck s třídou Vittorio Veneto - u ní je PT ochrana hodnocena většinou lépe než u Bismarcka - ale jak to bylo v praxi? Vittorio Veneto v bitvě u mysu Matapan po zásahu nabralo 4000 tun vody a bylo vážně poškozeno. Littorio v Tarentu po 3 zásazích bylo úplně vyřízeno a torpéda jí udělaly díry o průměru plus minus 10x10 metrů. Oproti tomu Bismarcku po zásahu z letadla z lodi Victorious výbuch jen odrýpl trochu barvy. Zásah z letadla od Ark Royalu způsobil jen malé průniky vody. Jen onen zásah do kormidla způsobil větší škodu, ale tam byla zranitelná každá lod. Každopádně při "normálních zásazích" do trupu Bismarcku, snad opravdu jako jediné lodi na světě, to neudělalo prakticky nic. Někdy se to vysvětluje tím že torpéda do něj narazila moc vysoko, do hlavního pancéřového pásu, a proto to nezpůsobilo požadovaný efekt. Ale proč se to tedy alespon někdy nestalo i u jiných lodí které byly torpédovány? Zatím se zdá že onen Wotan opravdu byl zázračný a u Scharnhosta bud ještě nebyl tak kvalitní nebo jej bylo použito méně než u Bismarcka. Ale jestli má někdo jiné vysvětlení, tak by mě to zajímaloPolarfox píše:Wotan je legendární spíše proto, že se z ní legenda udělala.
Wsh je Wotan Starrheit... Takže ano, je...Alchymista píše: je oceľ Krupp Wsh oceľ "Votan" ???