Suchoj "Garpun"=ruský stealth ?

Letouny všech typů a použití.

Moderátor: Julesak

Uživatelský avatar
kragh
desátník
desátník
Příspěvky: 57
Registrován: 6/1/2006, 11:47
Bydliště: Boiomeium

Suchoj "Garpun"=ruský stealth ?

Příspěvek od kragh »

Ruská firma Alanger letos chystá uvést model "Sukhoi Garpun".Má to být stíhačka kategorie stealth.Víte o tom někdo něco více ? Zatím jsem na netu našel "Garpuny" dva: 1.Protilodní zbraňový systém,2.Rychlý člun.Takže se ptám: Je to a) Jiný název pro projekt PAK FA, b) Umělecká licence zmíněné firmy (viz fa Testors a MiG-37 Ferret,SR-75 apod.) c) Skutečný ruský "stealth fighter" ??? Kdo to ví,odpoví...
Lidi jsou někdy prapodivná podívaná
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Nejsem si jist,ale nejedná se o projekt letounu Suchoj T-50?
Viz obrázek ZDE:
http://www.palba.cz/forumfoto/albums/us ... j_T_50.gif
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
John Clark
četař
četař
Příspěvky: 60
Registrován: 1/6/2006, 17:49

Příspěvek od John Clark »

Já co teda vím finišují přípravy na první vzlet a představnení letounu PAK-FA, takže to možná bude nějaká kachna ne?
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

PAK FA (Perspektivnij Aviatsionnij Kompleks Frontovoj Aviacii) - perspektivní letecký komplet (pro) frontové letectvo - je zadání požadavku, nikoliv konkrétní typ letounu.
Projektů PAK FA je několik a zatím není rozhodnuto,který konkrétní projekt vyhraje. Poslední info,které prošlo na ITAR-TASSu před 3.dny je, že se finále projektu(rozhodování,který z nich přijde do výzbroje) přesouvá na r. 2009. Zatím je tento typ letounu označován kódovým označením "I-21" -přeloženo z ruštiny to znamená "stíhač 21.století" ( Istebitel 21)
Proto je tedy klidně možné,že jedním z projektů může být zmíněný T-50. Foto prototypu jsem nikde neobjevil,pouze nákres. To ovšem neznamená,že když fota prototypů MiG 1.44 a S-37(Su-47) již existují,že nic jiného již nebude.
Navíc T-50 je projekt Suchoje a není problém,zkloubit poznatky z testů S-37 ,propojit s projektem T-50 a vytvořit "třetí cestu". Pod ruce projektantů nevidíme a za 3 roky se může stát lecos.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Suchoj T-50 = Suchojův výsledek pro soutěž "PAK FA"

Garpun s tím ale nesouvisí. Skupina Suchoj je uskupením více firem, mimo jiné třeba Berjev... Jednou z těchto skupin je "skupina mořské systémy" a mezi její produkty patří rychlé čluny (mimo jiné opravdu výkonné a extrémě luxusní pro zazobance) a projekt Garpun je produktem této skupiny. Jde o rychlý hlídkový člun o max rychlosti 60 uzlů (sakra jak je zkratka pro uzel? :))

Obrázek
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

T-50 je zcela jistě označení prototypu Suchoje pro soutěž PAK FA.

Zcela oficiálně o tom mluvil šér GosMKB Vympel Genadij Sokolovský na jubielní odborné konferenci která se konala u Vympela letos 11-13 dubna. (k výročí 60ti let pracovišť Vympela)

Vympel krom nových a modernizovaných ŘS vyvíjí pro T-50 katapulty pro výzbroj umístněnou v "pumovnicích" UVKU-50L (do nosnosti 300kg) a UVKU-50U (do nosnosti 700kg) a systém výmetnic klamných cílů UV-50. (zajímavé je že se vyvíjí 8-10 ks munice do nich, mimo klasických kombinované, aktivní radiolokační)

T, stejně jako u S-37 použité S je následovatelem označení prototypů Suchoje od znovuobnovení OKB Suchoj. Su-47 je ujatý blábol....
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 268
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

Jde o rychlý hlídkový %u10dlun o max rychlosti 60 uzl%u16f (sakra jak je zkratka pro uzel?
kn - mezinárodní uzel (knots) = 1,852 km/h
Naposledy upravil(a) hornet dne 11/7/2007, 13:50, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Pegeucko píše:Nejsem si jist,ale nejedná se o projekt letounu Suchoj T-50?
Viz obrázek ZDE:
http://www.palba.cz/forumfoto/albums/us ... j_T_50.gif
Podobnost s F-22 je trošku nápadná.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 268
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

Otázka je, nakolik je tato podobnost vynucena použitými technologiemi a určením letounu a samozřejmě nakolik se ruští konstruktéři nechali Raptorem přímo inspirovat.

Pár obrázku různé kvality je ZDE:

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Omlouvám se, nepodařilo se mi vložit odkazy standartním palbáckým způsobem, ale i tak by měly fungovat.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Já sem si dovolil Hornetovi do jeho výše uvedeného příspěvku vlézt a upravit odkazy na obrázky… mě prostě nefungovaly. Takže sorry Hornet.

K Těm obrázkům, aniž bych věděl odkud jsou a znal články k nim:
Ten první: s ogivální částí trupu je asi inspirován dřívějšími projekty OKB Suchoje. Není nereálný, ale ta ogivální část není moc vhodná z pohledu vysokého RCS, nevylučuji samozřejmě jiný vývoj v Rusku než v USA, ale nemyslím si, že jsou v Rusku platné jiné fyzikální zákony a zisk z toho by byl podle mě nižší než problémy, každopádně je tam patrno použití trysky s plochým průřezem. Ještě v dobách Sovětského svazu byl jejich vývoj u Suchoje a Ljulky ukončen a vzhledem k tomu, že mají zvládnutu kruhovou trysku na výkony 150kN+, tak ploché provedení, které je energeticky horší asi nepoužijí.
Ten druhý: vpředu je F-22, to vzadu je vidět málo, mě to připadá jako Mig-29 přemaskovaný na Raptor. Ty aerodynamické plůtky před SOP sou asi blbost ale opravdu moc není vidět.
Třetí: Opět ploché trysky, jednoznačně omalované z F-22, vůbec je to F-22 s tím, že odtokové hrany křídel jsou kolmé k trupu a to je generátor RCS. Podle mého skromného názoru půjdou cestou odklonu od osy podobně jako Američané.
No a čtvrtý: ten se mi zdá nejreálnější, pokud půjdou cestou „klasické koncepce“ což asi ano, jelikož koncepce Suchojova „trojplošníku“ je asi mrtvá.

Myslím si ale, že Rusové budou konzervativní a asi i konzervativnější neř USA. V projektu není neúspěch možný, mohlo by to znamenat konec té které firmy, budou opatrní.

Počkejme si ještě asi rok a uvidíme, tento můj názor neberte moc vážně.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Jo ještě o několik příspěvků výš, dával Pegeučko obrázek P. Butowského, to se mi zdá nejreálnější a nejlogičtější:

http://www.palba.cz/forumfoto/albums/us ... j_T_50.gif
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
hornet
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 268
Registrován: 16/6/2006, 10:57
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvek od hornet »

redboy: v pohodě ...a díky.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Dnes proběhli Agenturami další informace ohledně ruského programu PAK FA - (Perspektivnij Aviatsionnij Kompleks Frontovoj Aviacii) - perspektivní letecký komplet (pro) frontové letectvo.
Do výzbroje budou zařazeny 2 typy letounů 5.generace: lehký a střední. Oznámil to min.obrany Ivanov.
Dodal,že jmenovitě u lehkého typu půjde letoun "na bázi konstrukce MiG" - bez dalších podrobností.
A aby to nebylo tak jednoduché,zástupci MiGu doplnili,že pro zmíněný projekt mají rozpracované 2 typy letounů 5.generace - opět bez upřesnění.
Stejná situace je u středního typu - tam je uvažováno o fa Suchoj a i zde je situace podobná - 2 typy.

Navíc je to docela zvrat - MiG-1.42 je považován za střední a S-37 za lehký.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
John Clark
četař
četař
Příspěvky: 60
Registrován: 1/6/2006, 17:49

Příspěvek od John Clark »

To je bordel... já osobně se přiznám, když jsem se vydal do pátrání o pprojektu PAK-FA tak jsem našel takové množství odkazů od nesmyslných,až po odcela seriozní, že jsem z toho jelen.Skoro se mi připadaá, že Rusové trochunaschvál vypouštějí dým... Obrázků taky hodně takže bude nejlepí si počkat na oficiální paramety a obrázky všech společností
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

A cos na internetu čekals? Proč by v tom bylo "vypouštění dýmu"? to jen o tom píše každý, kdo má v zadku ....
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
John Clark
četař
četař
Příspěvky: 60
Registrován: 1/6/2006, 17:49

Příspěvek od John Clark »

http://www.atmonline.cz/news/2006/zari/060906b.htm jen tak aby to nebylo jednoduchý se v tom vyznat :D
Podle toho to teda vypadá, že projekt PAK-FA vyhrála společnost MiG ale jméno PAK-FA v tom článku není vůbec zmíněno.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Taky jsem to četl - slušně řečeno,je to "neúplná informace".
To co jsem napostoval na předchozí stránce je info z oficiálních ruských zdrojů.
To info z ATM vypadá na převzaté "z druhé,možná třetí,ruky".
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Zde předkládám ty ruské zdroje v originále:

http://lenta.ru/news/2006/08/18/generation/

Zde je jen část informace,zbytek vidí jen registrovaní v sekci (материалы по теме) - možná je to důvod, proč to u ATM "neviděli".

http://www.armstass.su/?page=article&aid=29373&cid=25
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Ja kvuli některým článkům přestal ATM (obě) kupovat, prostě si ho v tarfice prohlidnu a koupim pokud tam jooo něco je, nechci se tam dotknout všech, ale tady mamě i lepčí autory....... na netu to ale čtu, je to někdy dikobraz, ale někdy chytnou v čas.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Z ATM si musiš vybrat jen to co za něco stojí, HPM se mi líbí daleko víc. Proto jsem si ho předplatil. Přece jen historie je zajímavější než stále omílání skvělých vlastností tanku M1A2.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Zamčeno

Zpět na „Letadla“