Lockheed Martin F-35 Lightning II

Letouny všech typů a použití
Odpovědět
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od arten »

Polarfox píše:
arten píše:Ja som presvedčený, že hej. Pozri, výbory kongresu sú plne pod kontrolou vojensko-priemyselného komplexu. Pentagon síce bojuje, ale vždy prehrá... Moju teóriu, že 22ku uvolnia pre vývoz v momente, keď budú mať dostatočný počet objednávok 35ky som tu už dával viackrát. Uvidíme.
No dobře, ale co to je dostatečné množství? Aby si tím nenadělali do vlastního hnízda, tak dostatečné množství znamená fakt moc až většinu plánovaných, což ten horizont posouvá bůhví kam.
Môj odhad, je že sa záväzne objedná/predá toľko, aby už prípadný výpadok objednávok v prospech F-22 neohrozil fin. stabilitu a pokračovanie programu. Ale hovorím, toto sú špekulácie...

cover: "oeing se dodáváním "on budget and on time" vysloveně chlubí jako korporátní vlastností."
Ale no, tak zase povedzme si, že Boeing si vie veľmi pekne prispôsobiť pravidlá hry a samozrejme prekračuje náklady aj mešká (tankery)
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od CAT »

Cover: Nezlob se na mě, píšeš mi to potřetí a já se to potřetí snažim nějak někde ověřit, ale nemůžu najít vůbec nic. Dokázal jsem si najít, že byl projekt něco málo přes 100 milionů přestřelenej okolo roku 2010, nic víc... Hele v životě sem nedělal v korporaci, která by se nechlubila tim, že "včas a bez více nákladů" je její moto, ale realita je jiná...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5878
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od Polarfox »

Jak píše arten, tak např. KC-46 že jo? :) Termíny a náklady překračuje takřka každý, někdo více, někdo méně, někdo to umí lépe prodat/zamaskovat, někdo hůře.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od cover72 »

CAT: už se musím držet, abych nebyl vzteklý. Tak počtvrté: je to v tom dokumentu! Od 42:40! Nevím, čím čteš, ale oči to asi nejsou :roll:
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od CAT »

cover72 píše:CAT: už se musím držet, abych nebyl vzteklý. Tak počtvrté: je to v tom dokumentu! Od 42:40! Nevím, čím čteš, ale oči to asi nejsou :roll:
Cover: Já zase nevim čim čteš ty, píšu, že sem se to snažil ověřit a nepovedlo se a snažil jsem se ne úplně málo. Můžeš to psát klidně stokrát, populárně naučný "dokument" neberu jako úplně hodnověrný zdroj. A celkově, ty píšeš, že Boeing dělá vztlak trupem a F-35 ne, zastánci F-35 tvrdí, že je to přesně naopak. Ty tvrdíš, že neni z F-35 vidět dozadu a F-35 tam nemá "radar" zastánci tvrdí, že AN/AAQ-37 pokryje 360°a dokáže zjistit i střelbu z tanku. Ty říkáš, že byl x-32 perspektivnější a téměř všichni ostatní se shodují na tom, že x-35 vyhrál i přes všechny problémy poměrně zaslouženě... Nediv se mi, že si jakoukoli informaci ověřuju a pokud si jí ověřit nedokážu, tak se ptám dál.
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od cover72 »

Aha, takže videozáznam Michaela Hougha:
http://www.jsf.mil/leadership/lead_former.htm
Jak o tom mluví je bezcenný. A dokumentaristy, které Pentagon pustil do v té době přísně tajných provozů je také nedůvěryhodný. A vše, co říká si vymyslel, protože to není na Wikipedii. Okay, I rest my cause :D :D :D
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od CAT »

Cover: Jo protože sem napsal, že když to neni na Wiki, tak to neni pravda viď? Sem od tebe zvyklej na lepší argumentaci. Zatim svojí obhajobu větší perspektivity X-32 zakládáš na argumentech typu "X-35 přetáhl rozpočet" což sám víš, že neni argument pro X-32, ale proti X-35, předpokládám, že tebe výrokovou logiku úplně učit nemusim, takže nevim co to zkoušíš... Nikde jsem nenapsal, že neni pravda, že Lockheed přesmahnul cenu, jen že bych si to rád ověřil i v jiných zdrojích, než v dokumentu na který mám očividně jiný názor než ty (nepopírám, že to je asi nejlepší dokument o JSF co jsem viděl, jen nic extra tajnýho tam podle mě neukazovali, jsem dokonce přesvědčenej, že tam neukazovali tajnýho vůbec nic, ale to by bylo na jinou debatu)... Na videozáznam kouknu až budu doma díky za něj...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od cover72 »

Mícháš páté přes deváté a já fakt nemám sílu to uvádět na pravou míru.

Střelba je v IČ spektru masivní záblesk a výron plynů, což je trošičku něco jiného, než letící stíhačka.

'A' v "CALF" znamenalo "Affordable", takže jakou to má spojitost s perspektivou X-32 orientovanou na cenu a X-35, která již ve stadiu prototypu přetáhla rozpočet o 33%, je jasné každému, kdo naopak výrokovou logiku umí.

Bez ohledu na to, jak populárním dokumentem něco je, přímý a soustavný videozáznam papaláše USAF (ten link ode mne není videozáznam, je to důkaz o tom, že onen pán jaksi seděl v čele programu JSF - videozáznam je v tom "zlém dokumentu") je přímý sekundární zdroj, což je to nejsilnější, co můžeš v ČR dostat a o několik řádů nad psaným textem.

Cokoli vyvozovat z toho, že jsi detaily o událostech roku 1995-7 nenašel na internetu je symptomatické pro tuto dobu - připomíná mi to povzdech v Echu, kde redaktor glosoval, že jistý extrémně zkorumpovaný chlap dnes kritizuje korupci, jenže v době, kdy ji páchal nebyl internet, tudíž to dnes lidi nevygooglí a tudíž jako by se nestalo. Wiki byla hyperbola, ale ani ta už dnes koukám není k pochopení.

Doba k zblití. Kašlat na to.
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od CAT »

Cover: Co ty si z toho co jsem napsal všechno vyčetl... A plácáš ty, píšeš tu o dogfightu na 3-4 km když má ten systém dosah pro zachycení letounu minimálně v desítkách km. To že Lockheed přeprsknul cenu při při vývoji nemusí mít na to "A" až takový vliv, pokud se to přestřelení o 33% rozpustí do celé produkce nějakejch 2500 letounů (ale neznám přesná čísla)... Hyberbolu si nech od cesty, pokud si "Nediv se mi, že si jakoukoli informaci ověřuju a pokud si jí ověřit nedokážu, tak se ptám dál" překládáš jako "tudíž to dnes lidi nevygooglí a tudíž jako by se nestalo" pak nemluvíme stejnou řečí. Jo je k zblití, když lidi hledaj zdroje a nespokojí se hned s tim prvnim a k pos°ání je, když o tom chce někdo vědět víc...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5878
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od Polarfox »

cover72 píše:a X-35, která již ve stadiu prototypu přetáhla rozpočet o 33%
Teď hloupý nevinný dotaz - proč 33%? 750M, 100M - 33%?
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od cover72 »

Polar: protože jsem slepoň a z výsledku kalkulačky 0,13333333333333333333333333333333 jsem viděl jen ty "třicettrojky" a první jedničku ne :oops: Mea maxima culpa.

CAT: opět tvé zaměňování faktů. Tady se nebavíme o ověřování zdrojů, nýbrž o tvém zpochybňování sekundárního zdroje kvůli tomu, že jsi nebyl s to najít zdroje terciární. Říkám si, zda opravdu myslíš tak zmateně, nebo zda je to ze tvé strany úmysl a snaha o manipulaci...
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od CAT »

Cover: Po třetí ti píšu, že to co ty považuješ za ignoraci sekundárních zdrojů byla jen snaha dočíst se o tom něco víc (nemám v žádném problém s přešvihnutim budgetu, ale to prohlášení o tom, že se nad tim zavřely oči jen kvůli tomu, aby ze zahraničních partnerů náhodou někdo něco neřekl mi přijde dost vachrlatý). Ale co, doba k zblití, kašlat na to... A jistě že šlo o manipulaci, od Lockheedu dostávám prachy za propagaci F-35 :razz:

Ale abychom se hnuli, ty si tedy stojíš za tim, že AN/AAQ-37 nenajde letoun 3-4 km daleko? Dále tvrdíš, že přešvihnutí rozpočtu vývoje X-35 o 100M odstranilo ono "A" z názvu "CALF" (i přes to, že těhle 100M se rozpustí v dvoutisícové sérii), nebo jinak, z toho že Lockheed přestřelil o 100M už při projektu vyvozuješ, že když se to nestalo Boeingu, tak že by se u Boeingu náklady dále nezvedaly? Také tvrdíš, že X-32 využíval vztlak trupu a F-35 to neumí? Popravdě mě zajímají hlavně ty technický detaily, proč by neměl být AN/AAQ-37 schopen zachytit letouny za F-35 vzdálené 3-4 km? Jak je to s tim vztlakem u trupu a proč jedni "odborníci" tvrdí, že trupem vztlak dělal X-32 a ne X-35 a pak druhý "odborníky", kteří tvrdí přesný opak. A ještě tě upozorním - o problematiku se zajímám, ale rozhodně jí nerozumím, to že píši v otázkách není snaha "Sokratovsky" tě otázkama dostrkat k odpovědi kterou chci já, ale dozvědět se od tebe něco víc!
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od CAT »

https://www.warhistoryonline.com/featur ... ebate.html

Lt. Col. Raja Chari, který šéfuje testování F-35 a je to velitel 461st Flight Test Squadron popisuje rozdíly mezi F-35 a A-10 v prípadě CAS. A-10 je podle něj super řešení pokud je potřeba létat a podporovat levně, problém ale nastává v prostředí nasyceným PVO, kde má podle něj F-35 značné výhody ve schopnosti přežít.
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od CAT »

Nizozemci a F-35. Alespoň trošku agresivní létání, a podle tohohle to nevypadá s tou manévrovací schopností tak zle...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od Skeptik »

CAT píše:Nizozemci a F-35. Alespoň trošku agresivní létání, a podle tohohle to nevypadá s tou manévrovací schopností tak zle...
To jako, že dokáže udělat zatáčku????

Jinak to éro je prostě vošklivý :(
Ale možná je to jen otázkou vkusu, který se vyvíjí. Třeba se mi jednou začnou líbit i tlustý ženský :)
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od CAT »

Skeptik: Tak mám za to, že u té manévrovací schopnosti jde o zatáčení dost a pár utáhlejch zatáček už jsem viděl... A jinak jo, to éro fakt neni pěkný...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Shania
podporučík
podporučík
Příspěvky: 634
Registrován: 16/6/2016, 13:53

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od Shania »

cover72: AN/AAQ-37 DAS je jeden z mnoha senzoru F35 a poskytuje následující funkce:

Missile detection and tracking
Launch point detection
Situational awareness IRST & cueing (tzv sleduje vše okolo stoje ve vzduchu i na zemi - je shopen detekovat a identifikovat i auta...)
Weapons support
Day/night navigation

http://www.northropgrumman.com/capabili ... fault.aspx

Kvalita výstupu z DASA je dobrá

https://www.youtube.com/watch?v=v5VuCsQJy8Y

Ale to neznamená, že pilot musí nutně koukat přes feed, to je doplňková funkce, to co DAS hlavně dělá je, že sleduje všechny cíle v jeho dosahu (pro stíháče je to minimálně stejný dosah jako má lidské oko) a poskytuje ty data centralnímu počítači a ten pak tyto a všechny ostatní sloučí a pilotovi (ketrý nemusí hnout prstem) jsou ty data prezentovany ve vizoru pomocí symbolů (něco jako druhá čast videa 0:40, představ si to jako tagování v simulatorech, kde je to ale bráno jako cheat...).

Takže nejenže je F35 velmi těžké překvapit VWR, F35 taky neustale ví, kde kdo okolo něj je ve furbalu a poskytuje SA kterou nikdo předtím neměl... Pro jakýkoliv jiné letadlo i s excelentním kokpitem jako má F16 je naprosto běžné, že ztratí vizuální kontakt s protivníkem.

Pilot na feed z DAS přepne v okamžiku, kdy se potřebuje podívat pod stroj, za špatných povětrnostních podmínek nebo v noci (kolik jiných strojů je vůbec schopný vést dogfight v noci?), doplňkové funkce jako sledování cíle ve výřezu atd jsou použít, to je na preferencích pilota.

Taky nezapomenout na další duležitou věc, když něco zachytí jeden senzor, track bude upřesněn všemi ostatními senzory a data okamžitě předána dalším letadlum ve formaci, kteří udělají to stejné...
Dál formace F35 jsou otevřené, stroje můžou operovat desítky kilometrů od sebe a přitom se vzájemně podporovat, takže i kdyby někdo jednu F35 překvapil, schytá to od wingmanu o kterých nemá ani páru.
QVAK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 384
Registrován: 31/10/2009, 10:02
Bydliště: Praha

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od QVAK »

Tyto senzory a doprovodnou technologii mohu namontovat do jakéhokoli doposavad provozovaného typu stroje a je otázkou zda nebude výsledek lepší resp. pro provozovatele rentabilnější. O to zde v debatě jde. Zda pokrok který typ sebou přináší je adekvátní vynaloženým nákladům a odpovídá přínosům jež typ předurčují a zdůvodňují k zavedení do služby. Nebo by bylo rentabilnější těmito pro tento typ F 35 vyvinutými technologiemi osadit stávající typy ve službě a šetřit tak možná neefektivně vynaložené ale vždy omezené zdroje? To znamená, že typ po odečtení vychytávek jež jsou schopny montáže i provozu ve stávajících typech strojů ve službě musí ještě jako komplet přinést další nadstavbu oproti současným sloužícím typům včetně "vychytávek" (větší letová obálka, rozšíření stealth a pod.). Jinak není rentabilní typ zavádět do služby ale místo toho šetřit investice a modifikovat již zavedené typy ve službě.
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od Franz Trubka »

20.-21. srpna se jako kazdy rok kona Chicago Air and Water Show.
Poprve bude tady predveden F 35,takze budu mit moznost videt ho "na zivo".
http://www.cityofchicago.org/city/en/de ... rshow.html
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Mike
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 105
Registrován: 2/1/2010, 07:40

Re: JSF-Joint Strike Fighter/Lockheed Martin F-35

Příspěvek od Mike »

ZDE píšou, že první bojové nasazení by mohlo proběhnout již v letošním roce.
Odpovědět

Zpět na „Letadla“