Alfik píše:spor je o to, jestli se Malinovský připravil zodpovědně či nikoli
Hmm...ne, není

Ostatně už ti to celkem výstižně napsal Zemakt plus kdyby jsi pořádně četl co píšu, tak zjistíš, že nikde neříkám, že by nebyli připraveni, případně to obecně provedli zle. Jediné co mi vadí je to, že Sověti rozmázli kokosák desetitunovým bucharem, ale staví se to na úroveň obtížnosti a výkonu, jako kdyby to byl železobetonový bunkr a nesmí se říci, že to byl kokosák, protože je to příliš nekorektní a nespravedlivé. Aneb proti bucharu nic nemám, proti bunkru už ano...rozmázli kokos, ne bunkr a i když se to s bunkrem tisíckrát zopakuje a odpapouškuje (=rozdrtí se mocná kuantungská armáda a budou se jen fascinovaně posuzovat čísílka), i když se to s kokosem tisíckrát prohlásí za politický akt a ukrádání Sovětům a i když se to díky takovému názoru opět smete pod stůl/bude to ignorováno, tak to stále reálně bude kokos...sorry. A to že Sovět rozmázl kokos neznamená že Sovět je blbec a neumí rozmáznout kokos...to je jen zažraný stihomam.
Alfik píše:To že toto vše Japonci neměli, není chyba Malinovského, ale Japonců.
Není ale chyba Japonců, že Sověti ve svém světonázoru, politice a historiografii udělali z kokosu masivní kus betonu. To co zde uváděl Dzin není žádná výjimka a dost často se s tím setkávám (naposledy to ostatně v těch oficiálnějších vodách vyplulo minulý rok i od ruských vládních špiček, takže je tam dlouhodobá kontinuita).
Skeptik píše:Ale na druhou stranu to neplatilo jen pro Kwantungskou armádu, ale pro japonskou armádu 1945. Tedy včetně té, co bránila Okinawu.
Nerad bych kecal, ale alespoň jádro zde tvořily klasické bojové jednotky a ne extrémně špatné (byť ne extra kvalita, tak alespoň regulérnějšího rázu, připravené a slušně vyzbrojené pro daný účel). Vzít ne sice zanedbatelný, ale co do síly/významu stále podružný odvedenecký kontingent je ne zcela fér a účelový můstek ke generalizaci. Kuantungská armáda byla hlavně početnou týlovou formací, vhodnou tak maximálně pro protipartyzánské operace...s jakoukoli funkční armádou na světě, zvláště ve spojení s totálním marastem na konci války, se dá srovnávat jen dost lámaně přes koleno.
Skeptik píše:A neřekl bych, že Okinawa byla pro Američan "procházka růžovým sadem".A to měli Američané více než trojnásobnou převahu v lidské síle (oproti dvojnásobné u Sovětů) a jejich palebná převaha nad japonskou armádou dokonce převyšovala to sovětskou.
Jabka a hrušky. Usekni kus Mandžuska, pokud možno hodně kopcovitý, posaď do moře pár set km od kontinentu a pár set km od Japonských ostrovů, popros Japonce, ať Sověty nevymažou z hladiny mořské a neukončí existenci celé Tichooceánské flotily SSSR+výsadkových plavidel během jednoho, maximálně dvou dnů, nech Sověty vylodit na tom kusu šutru připomínajícím spíše plovoucí bunkr, klidně to obsaď podobnou sortou Japonců jako na Okinawě a sleduj co se stane (selský rozum a např. Šumšu by měly napovědět...garantuji ti, že nových hrdinů SSSR in memoriam by bylo tolik, že by z toho leckomu bylo zle). Ev. překlop americkou armádu ze Západní fronty na hranice Mandžuska. Pak máme nějakou srovnávací bázi.
Mimochodem pokud jsme u problémů - jen upozorním na to, že průměrné sovětské ztráty/poměr ztrát i s ohledem na náročnost některých operací jsou někdy stále dost alarmující.
Farky píše:Na druhou stranu je fakt že samotní Sověti by v Evropě Osu jen těžko porazili, zatímco v okamžiku vstupu SSSR do války proti Japonsku už byla "Země vycházejícího slunce" poražena. Kdyby SSSR nevyhlásilo válku Japonsku, na konečném výsledku by to nic nezměnilo, Japonsko by stejně vyjednávalo o příměří.
Na druhou stranu je nutno říci, že Japonci díky tomu přišli o iluze a opravdu to podnítilo snahu už to moc neodkládat. Vstup SSSR do války je záležitost, která se přeceňuje i podceňuje.
Alfik píše:Plus je tu ještě jedna věc. Osobně nepochybuji, že když se Japonské nejvyšší velení dozvědělo o tom sovětském parním válci, který je na ně nachystaný, tak se nepochybně rozhodoval o své kapitulaci i pod dojmem toho, že pokud nekapitulují, tak se na jejich mateřské ostrovy kromě amíků "podívá" i fůra sovětů - s těmi tvými tisíci letadel Byli by fakt blbí, kdyby něco takového nebrali v potaz.
Japonci byli podělaní hlavně z toho, že by Sověti mohli být přizváni/protlačit se k okupaci japonského mateřského území. Tj. že jim bude dejme tomu do okupační správy přiděleno Hokkaidó atp. A dalo se to chápat, přičemž ještě ani netušili, co se později stane s Východním Německem a Severní Koreou. Ale to je asi tak, kromě symbolického výsadku v nějaké rybářské zádeli, jediná možnost, jak se mohli Sověti na Japonské ostrovy podívat. Parní válec i s letadly by sice mohl korzovat po Mandžusku/Číně, Koreji sem tam, nahoru dolů a ještě stokrát dokolečka plus výhružně cenit zuby a pokusit se udusit Japonce posíláním zplodin z výfuků tankových divizí, ale to je asi tak vše.