Skeptik píše:Taktika napadení svazu letadlové lodě se dlouhodobě vyvíjela / vyvíjí jak v bývalém SSSR, tak v dnešním Rusku a Číně, nově pak v Indii. A to včetně pro tento účel určených zbraní.
Proč by to dělali, když je to nesmysl předem určený k nezdaru ???
Stratégům Ruska i Číny určitě vychází, že šance na úspěch je vysoká ... stejně jako stratégům USA bude vycházet vysoká pravděpodobnost, že se svaz LL ubrání.
Kde je pravda žádná simulace neukáže, protože ani jedna strana nezná schopnosti té druhé ... a ani jedna strana nemá důvod dokazovat, že jejich strategie je od počátku chybná.
No a protože platí, že obránce musí odvrátit všechny útoky, ale útočníkovi stačí uspět jednou (zvláště pak v případě jaderné hlavice) pak vidím mnohem více šancí na straně útočníka.
Pozn. Bitevní lodě s kanóny ráže 380 mm plus se nestaví již 75 let. Proč? Protože letectvo. Kolik bylo před WWII simulací na to, že se BL leteckému útoku ubrání.
Kdo před 100 lety věřil Billy Mitchellovi?
Říkám, ty válčení bereš jako herní arkádu a záležitost jasných dělících linií. Stejně jako je brutálně přestřelená významnost Mitchella a zranitelnosti lodí a je z toho takový fetiš typu "každý přeci ví, že..", tak stejná arkádovitost a simplicita je použita i na ten zbytek. Nacvičuje se a připravuje X věcí, což automaticky neznamená, že fungují, případně fungují bezchybně. Nemluvě o tom, že velice často dotyční dělají jen co je v jejich silách a co si myslí, že v rámci jejich omezených možností bude fungovat nejlépe...opět bez záruky. Opakuji, svět není arkáda, kde celá akce začíná a končí odpalem nějaké hypersupercool zbraně s arbitrárně nastavenými pevnými parametry v limitovaném prostředí, které se pevně vykalkulují a udělá to bum (a nebo neudělá bum).
Skeptik píše:Taktika napadení svazu letadlové lodě se dlouhodobě vyvíjela / vyvíjí jak v bývalém SSSR, tak v dnešním Rusku a Číně, nově pak v Indii. A to včetně pro tento účel určených zbraní.
Proč by to dělali, když je to nesmysl předem určený k nezdaru ???
Je asi celkem jasné, že když nějaký protilodní letecký pluk vypálí na nepřátelský svaz desítky střel za naprosto ideálních podmínek (to znamená povětrnostní podmínky, technický stav střel, správné navedení/zaměření, ideální průnik obrannými prostředky protivníka atd.), tak ho vymaže z povrchu zemského nebo značně pochroumá. Když za ideálních podmínek odpálíš balistickou raketu a ona v rámci své omezené přesnosti něco trefí, asi to pro ten cíl nebude zrovna ideální, že jo? Na druhou stranu pokud ten pluk pošleš na blind nad moře a ty rakety odpálíš pánubohu do oken, tak jen úpěnlivým bodáním do voodoo panenky asi ten svaz nezničíš... A vůbec bez splnění celé té sekvence najít-sledovat-odpálit-trefit-zničit. To samé celé slavné balistické rakety, které rozhodně vypadají na papíře obdivuhodně, ale nikdo nemá šajna, co jsou za bojových podmínek opravdu schopné trefit (když budou mít šanci). Ale samozřejmě když to zjednodušíme na herní "balistická raketa se odpaluje-balistická raketa letí-systém si hodil kostkou a v rámci zadaných parametrů padla trefa, takže balistická raketa zasahuje", tak je to velice jasná záležitost a letadlové lodě jdou ke dnu po desítkách...stačí mít jen dost těch raket
