Krajinotvorba - ekologie

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4675
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od niko »

1k6 a 1k4 odpovida max na celorocni celkovou vyrobu. Zcela to opomiji fakt, ze vyroba ze solaru je v zime pod 5% kapacity a wind nemusi produkovat skoro nic po vetsinu roku s lepsimi mesici. Takze to o co tu jde je mit zajistenou celorocni dodavku ( coz me vazne prijde, ze v tech vasich projektech absolutne neresis)...

Proto musi postavit hodne FVE, aby meli dost vykonu jako/podzim a meli ho dost pro elektrolyzery. takze 700GW solar + wind. a 150 GW backup v plynu/potencionalne vodiku.
Co je ale samozrejme blbost, lebo si v sieti. Ty nepotrebujes vyrabat rovnako vela. Ty potrebujes len pokryvat dopyt vtedy, ked treba. Vyborny priklad su nemecke Kombikraftwerke. Na jedno pripojne miesto pripojis solar aj vietor. Tym padom produkujes takmer 4000 plnovykonnostnych hodin v lete aj v zime cely cas a zaroven neblokukes a setris siet. Solar a vietor sa totiz v produkcii prekryvaju len asi na 10%.
Urciti lide to ale tak vidi... a je to prevazne boj mezi jadrem a plynem, kde se oze pouziva jako zaminka. Je zcela jasne, ze pri dnesnich podminkach, bude u nas nahrada uhli plynem a muzeme jen doufat, ze postupne ho jadro castecne nahradi.
Ze to urciti ludia tak vidia je irelevantne. Dnes tvrdit, ze nie je potrebna "energeticka tranzicia" so vsetkym, co k nej patri a obhajovat postoj "starej energetiky" je nie len exorbitantna hlupost a odvaha, ale aj nebezpecne pre ekonomicky rozvoj.
Uhlia mate 30 % pokial viem. Odstavovat chcete 2035. Dovtedy chcete postavit nejaky mikroreaktor, mozno dva o vykone 350 MW. No a kedze viete, ze je to sibenicny termin, tak budujete OZE. To je v skratke cesky plan. Slovensko je v zasade v pohode. Nemame ziadne terminy. Tento rok odstavime uhlie uplne, mame jadro a 30 % vody a 14 % OZE, ktore ideme rozsirovat. Do roku 2040 chceme pribudovat zdroje pre max 18 TWh. My uz mame skor problem, ze vela jadra nam moze zacat dusit investicie do inovacii v buducnosti.
tohle me vazne zajima, pokud jim na tohle delas projekty, tak jak ten energeticky mix funguje a jak je zajistena nepretrzita dodavka energie co potrebuji?
Ja prokekty nerobim. Nie som ani obchodnik s energiou. Som investor. Ale, ze sme stratili miliardovu investiciu a ze hrozi, ze prideme o dalsie je verejna informacia. Co myslis ? Ako im robia zelene energetiky profil ? Klasicky. U vas je najznamejsia firma Nano Energies. Ta zasobuje zakaznikov 100 % zelenou energiou uz to bude pozeram, ze 15 rokov. V Rakusku a Nemecku ke takych firiem hromada a posobia uz 25-30 rokov a maju miliony zakaznikov a to ako obcanov, tak i podniky. Ako sa sklada profil som uz vysvetloval.

Kazdopadne ked si nechcete zadusit inovativny priemysel, OZE robit musite. A to vo velkom. To ke holy fakt, ktory si vase MPO velmi dobre uvedomuje.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1992
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

niko píše: 4/10/2023, 23:25 Co je ale samozrejme blbost, lebo si v sieti. Ty nepotrebujes vyrabat rovnako vela. Ty potrebujes len pokryvat dopyt vtedy, ked treba. Vyborny priklad su nemecke Kombikraftwerke. Na jedno pripojne miesto pripojis solar aj vietor. Tym padom produkujes takmer 4000 plnovykonnostnych hodin v lete aj v zime cely cas a zaroven neblokukes a setris siet. Solar a vietor sa totiz v produkcii prekryvaju len asi na 10%.
Niko, prosím ťa, nerob zo seba fanatika vysvetľovaním ako manažéri vybehnú s fyzikou.
To platí pre krajiny, ktoré majú veterné moria a ani tam to niekedy nestačí. Ani budúce nemecko nebude mať dosť vetra a vodnej energie , aby im v noci vykrylo výpadok produkcie z fotovoltaiky. A v zime sú noci dlhé.
Stáva sa tiež, že na týždeň aj dlhšie v jeseni - zime vietor ustane. Razom sú všetky Kombikraftwerke na pätinovej - desatinovej produkcii.
https://www.idnes.cz/technet/technika/v ... chnika_mla
A po druhé - ako sa týmto vykryje spotreba pre ostatných 4800 hodín ? Aj v noci je dopyt po elektrine. Sú priemyselné prevádzky, ktoré idú nonstop.
Čo v situácii nízkej produkcie z OZE znamená že si v sieti ? Že otesánku Nemecku v takej situácii a bez uhlia, plynu a jadra (blízka budúcnosť) okolité štáty ASAP poskytnú desiatky GW výkonu ? Alebo vyhlásia energetické prázdniny a pošlú domov, všetko čo sa dá ? Pochybujem a ak nemeckí politici dostanú trochu rozum, nechajú si aspoň plynové elekrárne. Doba , keď budú mať veľké zásoby vodíka nasyslené cez jar a leto tak skoro nenastane.

Ad existujú firmy, ktoré zasobujú zakaznikov 100 % zelenou energiou - prepáč ale tým sa fyzika neodrbe. Toto funguje zatiaľ v malých objemoch. V situácii nedostatku energie z OZE ostatní dodávatelia nemajú inú možnosť než zobrať energiu z jadra a fosílu.

Navyše vietor vo vnútrozemských a teplejších krajinách je trvale slabý - okrem orkánov, ktoré bývajú tak raz-dva krát za rok. Tam je nutné mať okrem OZE stabilné zdroje a to je u nás jadro (ako si podotkol mix - jadro, OZE, voda).
Uživatelský avatar
Moskevskaja
podporučík
podporučík
Příspěvky: 635
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Si tady někdo koleduje o vznik nového vlákna energetika:D
Odkládám si zde video páně meteorologa Šálka z roku 2012, kde mluví o smlouvě meteorologů s EON ohledně předpovědi slunečního svitu. Prý je to velmi výhodná smlouva, ale blbě se to předpovídá, takže mu EON občas zavolá a hrozí s tím, že má najednou v síti 300 MW výkonu, se kterým nikdo nepočítal.
https://youtu.be/gK4nzkbAvSk?t=718 (řekne to v minutě 12).
Že to teda nakonec skončilo odpojením těch zdrojů o zhruba podobném výkonu v té nedávné události považuji buď za špatnou meteo předpověď nebo za nárůst lability sítě od doby té přednášky anebo protože je nová snazší možnost FVE odpojit.
Za každou špatnou předpověď umře jedna malá výhodná smlouvička anebo jedno malé slunce v duši.
Četl jsem zprávy hasičů, že když hoří barák s fotov. panely na střeše, tak ty panely furt vyrábí proud, i když je tma, že to prostě moc dobře vypnout nejde. "To maj hasiči rádi". Tudiž tuším, že to odpojení od sítě se týkalo někoho, kdo měl uložnou kapacitu na energii, možná něco na střeše fabrik? prostě baráky s baterkama?
Nebo se pletu s tím odpojením?
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4675
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od niko »

Moskevskaja: Na to maju hasici taky postup. Vola sa hasenie elektrickeho zariadenia. Hned prvy krok je vypnut poistky. Mal by si to tak robit, aj ked ti hori napriklad susic na vlasy. My sme to mali na brannej vychove na strednej skole, vy nie ? :wink:
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 14117
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

Práškovým, baba práškovým :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Shania
podporučík
podporučík
Příspěvky: 647
Registrován: 16/6/2016, 13:53

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Shania »

niko píše: 5/10/2023, 13:39 Moskevskaja: Na to maju hasici taky postup. Vola sa hasenie elektrickeho zariadenia. Hned prvy krok je vypnut poistky. Mal by si to tak robit, aj ked ti hori napriklad susic na vlasy. My sme to mali na brannej vychove na strednej skole, vy nie ? :wink:
Na zacatku toho videa je ten problem popsan. Vyhodit pojistky pri haseni strechy kde jsou panely asi moc nepomuze.
Hlavní rizika spojená se solárními panely jsou úraz elektrickým proudem a úraz elektrickým proudem. Dokud jsou solární panely vystaveny světlu, budou produkovat potenciálně smrtelné množství stejnosměrného proudu (DC), který je v oboru znám jako "nebezpečná zóna DC". To znamená, že každý, kdo se pohybuje v blízkosti systému solárních panelů během denního světla, se vždy pohybuje v blízkosti elektrického zařízení pod napětím.

Pro představu o riziku solárních panelů uveďme, že domácí 240voltová zásuvka střídavého proudu je obvykle dimenzována na deset ampérů a poskytuje výkon 2 400 wattů. Průměrná velikost obytné fotovoltaické instalace je pět kilowattů, obvykle nakonfigurovaných do několika řetězců o napětí až 600 voltů na řetězec. S dostupností až deseti ampérů může průměrná obytná solární fotovoltaická soustava vyrábět až 5 000 wattů energie. V současné době jsou běžné instalace v obytných domech o výkonu do deseti kilowattů, zatímco komerční instalace mohou dosahovat až několika set kilowattů a výrobní zařízení mohou přesahovat 100 megawattů a více.

Smrtelné chyby
Jedním z problémů spojených s bezpečností solárních panelů je prostý fakt, že tato technologie je relativně nová a rychle se rozvíjí. V oblasti bezpečnosti solárních panelů je jen velmi málo skutečných odborníků a úřady si teprve začínají uvědomovat mezery ve znalostech a bezpečnosti. V důsledku toho jsou pracovníci záchranných služeb vystaveni riziku, že se při práci dopustí fatálních chyb.

Například praxe "plachtování" poškozených solárních panelů je extrémně nebezpečná a je v jasném rozporu se standardními operačními postupy, podle kterých by posádky měly předpokládat, že solární systém a jeho okolí jsou pod napětím. Standardní operační postupy nařizují, aby kolem poškozených součástí solárních panelů byla vytvořena ochranná zóna o šířce nejméně tři metry, a pokud jsou součásti v kontaktu s vodivými materiály, musí být ochranná zóna zvětšena na osm metrů.

Bouřky s krupobitím v Sydney v prosinci 2018 ukázaly, že tento nebezpečný postup je stále využíván, protože agentury se snaží přizpůsobit a vyrovnat se s reakcí na události týkající se solárních panelů. Zakrývání solárních panelů plachtou je zastaralá, ale přetrvávající praxe, která je prováděna s dobrými úmysly, ale v konečném důsledku je nebezpečným řešením.

Neočekávaná rizika: požár a led
Po stejné bouřce v Sydney se objevilo nové a dříve nepředvídané riziko, když poškození solárních panelů krupobitím vedlo k sekundárním požárům. Jeden z příkladů se odehrál na předměstí Sydney Moorebank, kde došlo k silnému poškození solárních panelů na střeše továrny krupobitím. Přestože byl následně odpojen přívod elektřiny, vrátilo se horké a slunečné počasí a o tři dny později se na poškozených panelech začal vytvářet elektrický oblouk a vznikl rozsáhlý požár střechy, který ohrozil celou továrnu.

Po celém Sydney je stále mnoho střech s krupobitím poškozenými solárními panely. Někteří majitelé si nadále neuvědomují, že tyto systémy představují značné trvalé riziko požáru, dokud nejsou solární panely odpojeny a odstraněny.

Škody způsobené požárem střechy se solárními panely v Moorebank

oškození solárních panelů v továrně Moorebank v Novém Jižním Walesu krupobitím vyvolalo rozsáhlý požár střechy. Foto: Foto: Tacca Plastics Pty Ltd
Problém s toxickými látkami
Solární články vložené mezi ochranné sklo, rám a zadní fólii solárního panelu nepředstavují žádné zdravotní riziko, ale jakmile panel shoří a solární články jsou obnaženy, mohou být hořící panely vysoce toxické a nebezpečné pro člověka. Solární články obsahují karcinogenní látky tellurid kademnatý a arsenid galia a také potenciálně smrtící fosfor. Vdechování těchto toxických nanočástic způsobuje silikózu plic a mělo by se s nimi zacházet se stejnými bezpečnostními opatřeními jako s azbestem. Při událostech spojených s hořícími solárními panely by měl být vždy použit autonomní dýchací přístroj (SCBA).

Úplný rozsah rizik solárních panelů
Vzhledem k tomu, že solární panely jsou nyní instalovány na každé páté budově v celé zemi, je důležité vzít v úvahu širší rozsah incidentů zahrnujících konstrukce a požár. Na každou událost, která vznikla v důsledku poruchy v systému solárních panelů, připadá mnohem více případů, kdy příčina vznícení nesouvisí, ale kdy požár může zasáhnout do systému solárních panelů a ohrozit bezpečnost. V těchto případech je stejně důležité odpojit napájení od systému solárních panelů jako odpojit napájení ze sítě. Doposud se to pro hasiče ukazovalo jako problematické a v mnoha případech byla použita obranná taktika, protože systémy solárních panelů nebylo možné snadno nebo spolehlivě izolovat.

Solární řešení
V současné době je na trhu k dispozici řada elektromechanických řešení, včetně oddělovacích spínačů, systémů mikroinvertorů a zařízení pro optimalizaci stejnosměrného proudu, ale všechny tyto možnosti fungují za panely a neizolují energii vyráběnou samotným panelem. Nedávno byla vyvinuta australská inovace PV Stop, která se nyní používá jako reaktivní řešení pro bezpečnou izolaci energie vyráběné solárními fotovoltaickými systémy. Funguje jako kapalná plachta, kterou lze nastříkat na solární panely a zablokovat tak dopad světla na panely, což během několika sekund izoluje energii vyráběnou systémem a eliminuje riziko úrazu stejnosměrným proudem vysokého napětí.


Rozhodujícím hlediskem pro hasičské a záchranné složky při přijímání nového výrobku je jistota, že výrobek je bezpečný pro jejich personál, komunitu a životní prostředí. Systém PV Stop, který v roce 2018 získal ocenění FPA Australia za inovativní výrobek a technologii, byl testován agenturou NSW Environment Protection Agency na přítomnost škodlivých prvků a byl shledán bezpečným pro životní prostředí a personál pracující v blízkosti solárních panelů. Jedná se jen o jeden z příkladů kroku průmyslu směrem k přizpůsobení se ekologičtějším postupům a výrobkům, které neomezují naši schopnost přijímat řešení čisté energie.
https://www.afac.com.au/auxiliary/publi ... anel-risks
Naposledy upravil(a) Shania dne 5/10/2023, 14:25, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19010
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od skelet »

FVE snad vyrábí elektřinu bez ohledu na jistič..
ObrázekObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4675
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od niko »

Aha takto. Panel ma napätie nejakych 30-40 Voltov. Toto samozrejme vyraba pri osvite. To ale hadam pre hasicov nebude prekazka. Nie je to asi prekazka, ani keby boli v serii a dostali by sa ku seriovemu kablu, aj ked tu vidim najväcsie riziko. Dolezity je hlavne ale menic a tiez hlavny istic. Hlavny istic treba kazdopadne urcite vypnut. Po odstaveni hlavneho istica sa vypne menic a tym padom je to najhorsie zazehnane.
Shania
podporučík
podporučík
Příspěvky: 647
Registrován: 16/6/2016, 13:53

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Shania »

niko píše: 4/10/2023, 23:25
1k6 a 1k4 odpovida max na celorocni celkovou vyrobu. Zcela to opomiji fakt, ze vyroba ze solaru je v zime pod 5% kapacity a wind nemusi produkovat skoro nic po vetsinu roku s lepsimi mesici. Takze to o co tu jde je mit zajistenou celorocni dodavku ( coz me vazne prijde, ze v tech vasich projektech absolutne neresis)...

Proto musi postavit hodne FVE, aby meli dost vykonu jako/podzim a meli ho dost pro elektrolyzery. takze 700GW solar + wind. a 150 GW backup v plynu/potencionalne vodiku.
Co je ale samozrejme blbost, lebo si v sieti. Ty nepotrebujes vyrabat rovnako vela. Ty potrebujes len pokryvat dopyt vtedy, ked treba. Vyborny priklad su nemecke Kombikraftwerke. Na jedno pripojne miesto pripojis solar aj vietor. Tym padom produkujes takmer 4000 plnovykonnostnych hodin v lete aj v zime cely cas a zaroven neblokukes a setris siet. Solar a vietor sa totiz v produkcii prekryvaju len asi na 10%.
No ted je jasne, ze nemluvime stejnou reci a divame se na problem zcela rozdilne.

Je to jako nekdo kdo ma domaci FVE. Ma 70-80% energie z vlastnich zdoju, obzvlast pokud ma baterie a netopi el. Jeste ji zvladai exportovat a mysli si jakou ze to nedela sluzbu svemu okoli. A pokud ma stesti anebo zije v jinem state, tak ma virualni baterku, kam si ten svuje bezcene prebytky uklada a v zime dostava 1:1 el. ze site a vubec neresi, kde se tam vezme. Naprosto skvely a idealni svet. Vubec se neresi, ze to zaplati nekdo jiny.

Muj pohled je z jineho uhlu (celkovy vliv na cely system) a to je kde tu energii vzit 24/7/365. Takze tobe mozna prijde ta extra kapacita jako blbost, ale pro nemce, co se snazi vytvorit funkcni system zalozeny na oze je to realita... On je zasadni rozdil mit OZE jako setritko spotreby plynu a mit cely system zalozeny na solar/wind (+ jeste hur se zalohou zavislu na (castecne) vlastni vyrobe vodiku), cim vetsi podil OZE, tim vic se to nabaluje. Cim vic sousedi budou delat stejnou vec, tim se situace zhorsi.

Prave ted nemci reaktivuji dlasi tri zakonzervovane uhelne elektrarny pro tuto zimu, aby setrili plyn.
https://www.bloomberg.com/news/articles ... #xj4y7vzkg

Tady je slany nemecky import/export - zadarmo/nebo podcenou exportuji prebytky OZE a pak draho importuji.
https://twitter.com/JomauxJulien/status ... 7928269971
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4675
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od niko »

To, ze Nemci lacno vyvazaju a draho davazaju je realita uz niekolko desatroci. Ved z toho zije Salzburg AG, Aaebo, ako ty to volas - Rakusania, uz roky.
Tvoj problem Shania je, ze sa na vec pozeras len optikou podpornych sluzieb a miesas to s obchodom. Lenze tak to nefunguje. Uz sa mi tu nechce dookola rozpisovat to iste. A ako som pisal, je to jedno. Cesko a aj EU ma jasny plan a ked si presvedceny, ze problematiku ovladas lepsie, ries to na MPO.
Shania
podporučík
podporučík
Příspěvky: 647
Registrován: 16/6/2016, 13:53

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Shania »

Podle dokumentu je připravena příslušná novela zákona o obnovitelných zdrojích energie (EEG) a podíl větrné nebo solární energie by měl do roku 2030 dosáhnout 80 %.

Do té doby by se měla kapacita větrné energie na pevnině v Německu zdvojnásobit až na 110 gigawattů (GW), větrná energie na moři by měla dosáhnout 30 GW, což je aritmeticky kapacita 10 jaderných elektráren, a solární energie by se více než ztrojnásobila na 200 GW, ukázal dokumentquote]
https://www.reuters.com/business/sustai ... 022-02-28/
Uživatelský avatar
Moskevskaja
podporučík
podporučík
Příspěvky: 635
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

niko píše: 5/10/2023, 13:39 Moskevskaja: Na to maju hasici taky postup. Vola sa hasenie elektrickeho zariadenia. Hned prvy krok je vypnut poistky. Mal by si to tak robit, aj ked ti hori napriklad susic na vlasy. My sme to mali na brannej vychove na strednej skole, vy nie ? :wink:
Nie nie:)
Koukal jsem na to a info přímo ze solárních stránek je, že se k tomu přistupuje tak, že se hasí zařízení pod napětím. Jistič nejistič, pojistky nepojistky. Kor, pokud mohou být zasaženy i kabely.

No a teda jak se odpojuje FVE z důvodu přílišné výroby? Panel tu elektřinu přece musí někam poslat, ne? Nebo to má v sobě udělaný nějaký vybijítko? elektrosvod?:D Určitě na to existují plány.
Četl jsem si o tom velikonočním odpojení a to bylo odpojení zejména velkých solárních parků. Ne malých FVE z baráků, kde je drtivá většina s baterií protože dotace.
Imho bylo to poprvé, co se to stalo!.Šálek s tím strašil už roku 2012 a stalo se to až letos. Ale zřejmě za to nemohli meteo ale spíš blbý odhad spotřeby, bylo hezky, volno a lidi venku..
To platí podmínka pro stavbu velkých FVE, že musím stavět i baterky???
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4675
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od niko »

Moskevskaja: Ano v podstate sa to hasi pod napätim, ale napätie by tam nemalo byt vysoke.30-40 V na panel. Uprimne si nie som isty, ak by horel aj kabel stringu, ale to by uz najskor string bol preruseny pri väcsom poziari.

Kazda elektraren, je jedno aka musi mat hlavne rozpojovacie miesto ohladane na dialku energetikou. Na dialku ku proste vypnu zo siete.

Odhad meteo sa bezne robi. Nevedel som, ze to robi aj CHMU. Ja poznam len firmy zo Spanielska a Nemecka.

Ziadna podmienka na baterky neexistuje. Pri ziadnych elektrarnach. Dnes sa uz ale komercne stavaju baterky aj bez elektrarni.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4675
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od niko »

Shania. Ked moze Cesko do 5 rokov postavit 20 GWp solaru, preco by nemohlo Nemecko postavit 200 GWp.
Uživatelský avatar
Moskevskaja
podporučík
podporučík
Příspěvky: 635
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

Jojo, jak to psal Zemakt:
Při hašení FV se používají nevodivá hasiva, např. CO2, práškové přenosné hasicí přístroje, případně se používá hašení vodou elektrických zařízení a vedení pod napětím do 400 V.

https://www.energosolar.cz/pokud-zacne- ... tovoltaika

V červenci začala ohledně FVE platit nová vyhláška. Musí se tam dávat optimizér, což nevím co je, ale píše se o tom, že to po vypnutí asi dokáže rozložit napětí?? asi aby to nezabíjelo hasiče.
https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/25 ... -instalaci

Nicméně, požár domu s FVE je i tak složitý, protože (citace energosolar):

Mezi největší komplikace při hašení požárů solárních panelů patří tyto důvody:

Nemusí být v místě požáru vidět (např. kvůli umístění panelů na ploché střeše apod.).
Hasivo nelze vždy aplikovat na celou plochu požáru.
Střechy budov jsou často více zatížené a při požáru hrozí riziko zřícení střechy nebo budovy.
Na střeše jsou použity různé typy solárních panelů.
V místě instalace elektrárny často chybí nebo je nedostatečná ochrana proti šíření požáru dále na jiné objekty.
Hašení je možné pouze z výškové techniky, protože žebříky se nesmí dostat do kontaktu se střechou.

Že se prej nemáme divit, když hasiči přijedou a jen okouněj okolo, protože si to vyhodnotili jako příliš nebezpečné...
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Shania
podporučík
podporučík
Příspěvky: 647
Registrován: 16/6/2016, 13:53

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Shania »

niko píše: 5/10/2023, 23:45 Moskevskaja: Ano v podstate sa to hasi pod napätim, ale napätie by tam nemalo byt vysoke.30-40 V na panel. Uprimne si nie som isty, ak by horel aj kabel stringu, ale to by uz najskor string bol preruseny pri väcsom poziari.

Kazda elektraren, je jedno aka musi mat hlavne rozpojovacie miesto ohladane na dialku energetikou. Na dialku ku proste vypnu zo siete.

Odhad meteo sa bezne robi. Nevedel som, ze to robi aj CHMU. Ja poznam len firmy zo Spanielska a Nemecka.

Ziadna podmienka na baterky neexistuje. Pri ziadnych elektrarnach. Dnes sa uz ale komercne stavaju baterky aj bez elektrarni.
Jsem to snad jasne postnul vyse:
Hlavní rizika spojená se solárními panely jsou úraz elektrickým proudem a úraz elektrickým proudem. Dokud jsou solární panely vystaveny světlu, budou produkovat potenciálně smrtelné množství stejnosměrného proudu (DC), který je v oboru znám jako "nebezpečná zóna DC". To znamená, že každý, kdo se pohybuje v blízkosti systému solárních panelů během denního světla, se vždy pohybuje v blízkosti elektrického zařízení pod napětím.

Pro představu o riziku solárních panelů uveďme, že domácí 240voltová zásuvka střídavého proudu je obvykle dimenzována na deset ampérů a poskytuje výkon 2 400 wattů. Průměrná velikost obytné fotovoltaické instalace je pět kilowattů, obvykle nakonfigurovaných do několika řetězců o napětí až 600 voltů na řetězec. S dostupností až deseti ampérů může průměrná obytná solární fotovoltaická soustava vyrábět až 5 000 wattů energie. V současné době jsou běžné instalace v obytných domech o výkonu do deseti kilowattů, zatímco komerční instalace mohou dosahovat až několika set kilowattů a výrobní zařízení mohou přesahovat 100 megawattů a více.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4675
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od niko »

Moskevskaja: Jasne, ze je to komplikacia v potovnani s beznou strechou. Ta ale hadam na to manu postupy.
Shania, ta cast o kednosmernom prude mi je jasna. Alonahle vsak vypnes istic a tym aj menic, striedavy prud v zasuvkach atd. nie je.
Shania
podporučík
podporučík
Příspěvky: 647
Registrován: 16/6/2016, 13:53

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Shania »

niko píše: 6/10/2023, 09:30 Moskevskaja: Jasne, ze je to komplikacia v potovnani s beznou strechou. Ta ale hadam na to manu postupy.
Shania, ta cast o kednosmernom prude mi je jasna. Alonahle vsak vypnes istic a tym aj menic, striedavy prud v zasuvkach atd. nie je.
vzdyt mluvi o napeti v tech panelech, takze se musi zamezit pristupu svetla k panelum aby byli zcela odstavene a nedoporucuji zakryvat je plachtou.

Dale poskozeny panel muze zpusobit pozar (primo zminen realni priklad), takze je treba ho odpojit, odmontovat a zlikvidovat.

Takze dalsi problem je, ze tu case m bude spousta opustenych domu a jinych instalaci FVE, kde majitel technicky stav neresi a nedojde k likvidaci. Dalsi vec s cim se musi pocitat.

Nebude to riziko ani tak pro hasice, ale spis pro normalni lidi, co budou delat uklid/neodpornou udrzbu v blizkosti tech panelu.
Uživatelský avatar
Moskevskaja
podporučík
podporučík
Příspěvky: 635
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

A teda já určitě nerozumím elektrice, ale jakmile ten panel vyrábí, tak udržuje pod napětím nějaký okruh. Je to teda hypoteticky stejné, jakoby to místo toho panelu bylo zapojeno do zásuvky třeba. Jde mi o to, že laicky bych měl potřebu hledat kam se ta elektřina ztrácí, když ten panel furt vyrábí. Ale on to drží furt pod stejným napětím, nedochází nikde ke hromadění, říkám to správně? (dejte mi klidně kuli z fyziky)
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4675
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od niko »

Odpoved je zrejma. Rizikovy je string/seria panelov. Tam sa spocita 10 panelov po 30 Voltov a zrazu je na stringu 300 voltov jednosmerneho napätia. Ak sa prerusi string, napriklad zhorenim jedneho z modulov, prehorenim dratu, alebo ak je tam istic, nebezpecenstvo ohrozenia zivota vyrazne klesne. Zaroven sa bavime o jednosmernom prude, ktory je menej nebezpecny ako striedavy. Zatial, co striedavy je nebezpecn uz od 48 V, jednosmerny az od 120 V. Teda dostat ranu od jedneho az styroch panelov nie je nejako vyrazne nebezpecne. Nebezpecne a to extremne je ale, ak niekto nevypne istic a schytas 300 V striedaveho prudu.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“