Grumman F-14 Tomcat

Letouny všech typů a použití
Odpovědět
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Grumman F-14 Tomcat

Příspěvek od Dzin »

Jj, tyhle pokusy měli dobře popsané v knize "tajná fabrika" co jsme tu už párkrát zmiňoval.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4648
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Grumman F-14 Tomcat

Příspěvek od seabee »

Nevím, nečet jsem, děkuju za upozornění. Já to mám z L+K někdy ze sedmdesátých.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Grumman F-14 Tomcat

Příspěvek od Dzin »

Tajná fabrika. Ve své době výborná kniha, protože objasňovala docela dost věcí do té doby ne zcela obecně známých, hlavně u nás. Dnes už je ale v některých částech překonaná, ovšem dle mého v rámci dání věcí do souvislostí stojí stále za přečtení.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
segal7
praporčík
praporčík
Příspěvky: 367
Registrován: 26/11/2014, 18:21
Bydliště: Vysočina

Re: Grumman F-14 Tomcat

Příspěvek od segal7 »

Kocour letící s asymetrickým šípem
Gp4aTP8WIAADL37.jpeg
Nejhorší je nebýt...
Amiz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1294
Registrován: 7/12/2012, 17:19

Re: Grumman F-14 Tomcat

Příspěvek od Amiz »

Izraelské obranné síly (IDF) oznámily, že při nedávném leteckém úderu na leteckou základnu v íránském Isfahánu zasáhly hangáry s letouny F-14 Tomcat íránského letectva. Informace pochází z oficiálního prohlášení armády zveřejněného na sociální síti X a převzala ji zahraniční média včetně specializovaných leteckých portálů. Podle některých analýz mohly být zasaženy poslední provozované stroje tohoto typu na světě
https://tradeoff.drbna.cz/zpravy/obrana ... .sznhp.box
Putin budiž proklet.
NOTNA
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 185
Registrován: 5/1/2021, 22:11

Re: Grumman F-14 Tomcat

Příspěvek od NOTNA »

segal7 píše: 2/5/2025, 12:27 Kocour letící s asymetrickým šípem
Gp4aTP8WIAADL37.jpeg
Je to závada alebo to má nejaky účel?
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Grumman F-14 Tomcat

Příspěvek od Alfik »

NOTNA píše: 10/3/2026, 20:39
segal7 píše: 2/5/2025, 12:27 Kocour letící s asymetrickým šípem
Gp4aTP8WIAADL37.jpeg
Je to závada alebo to má nejaky účel?
Jistojistě závada, dovedu si představit jediný účel pro který by se to hodilo, a to nácvik pro případ závady, a to by bylo mnohem lepší, levnější a bezpečnější na simulátoru.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
Saburo
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 233
Registrován: 12/8/2012, 19:31

Re: Grumman F-14 Tomcat

Příspěvek od Saburo »

Je to test a zkoušeli jak se bude letadlo chovat při rozdílných polohách křídel.
Pravé měly nastavené na 20° a levé postupně na různé úhly.
To letadlo je třetí testovací kus.

V reálu to samozřejmě nešlo kvůli mechanickému spojení křídel.
Obrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Grumman F-14 Tomcat

Příspěvek od Alfik »

Saburo píše: 11/3/2026, 10:33 Je to test a zkoušeli jak se bude letadlo chovat při rozdílných polohách křídel.
Pravé měly nastavené na 20° a levé postupně na různé úhly.
To letadlo je třetí testovací kus.

V reálu to samozřejmě nešlo kvůli mechanickému spojení křídel.
Jj to jsem tím myslel, že bez závady na tom spojení křídel by to nešlo.
Že je to test dává smysl. Dík.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Odpovědět

Zpět na „Letadla“