pjaro77 píše: ↑21/10/2024, 21:13
Danik píše: ↑21/10/2024, 17:21
HONZIK11 píše: ↑21/10/2024, 17:11
Danik : ..Jestli se ptáš na drony jakožto loitering munici. Tak kromě FPV pro specky zatím nic masově zavedeného.
A o tom se tady bavime. O spotrebkach s hromadnou vyrobou. Ty nelze nakupovat ,jinak prijdes na buben!Ty se musi vyrabet doma.
Tak proč se tady o tom pak k**va bavíte, když tu jsou drony nemesis a další asi tři prdele nejrůznějších výrobců dronů. Na kterých případně pak může být proveden hardening. Drony Nemesis jsou masovka. I ty vozim drony jede ve vysokých číslech.
A já možná někoho překvapím, ale i doma vyráběné drony se musí kupovat.
VozimDrony sú garážisti, MO s nimi ťažko oficálne spraví zmluvu.
Nemesis je akcia Řehku a spol, ktorý sa celý čas, čo je šéfom snaží niekam posunúť AČR. Za testovanie dronov vrámci Nemesis na armádnom cvičení dostal vyhubované.
V prípade vypuknutia vojny by sa také skupiny iste uplatnili , AČR by hrabala prstom.
Ale otázka je ako chce vybaviť pravidlené zásobovanie jednotiek dronmi. Netuším, či MO chce vlastne drony nakupovať po sadách v jednotlivých tendroch alebo rámcovými zmluvami. Pretože firma ktorá bude zásobovať armádu musí mať nejakú kapacitu výroby a to sa nevybuduje z rána do večera.
VozimDrony teď garážisti jsou, i když ten počet dronů (i vlastních typů) už dodaly mnohem více než některé soukromé "negarážové" subjekty, ale dobrá.
Nemesis je akce AČR a tohohle spolku kdy Řehka je tam jeden z garantů. Vyhubované možná dostal, nicméně kurzy FPV jedou dál. Stejně tak ta spolupráce.
Právě proto, že dodávka není jen o produktu ale i jeho kapacitách a ověřenosti, tak ta akvizice trvá trochu déle a nehmátlo se hned po prvním českém produktu co se někde zjevil (viz Bivoj co se hodně snažil, ale stále je tam očividně dost práce). Jsou tady podepsány ty dohody s univerzitami, UNOB, VZLÚ, VVÚ, VTÚ a VOP na bezpilotních technologiích spolu s VÚT, ČZU a ČVUT makají. Ovšem MO ČR se právě kvůli kapacitám a ověřenosti dívá zvláště u systémů vyšší třidy i do zahraničí.
Pěkné by bylo užít ukrajinské spolupráce. Ale má to dvě ale.
1) Težko teď od nich žádat nějakou masovou výrobu pro AČR, když ZSU je jaksi potřebuje prioritně
2) Např. Bulava je stále novinka co se testuje. Teď v dalších týdnech tam borci z UAC jedou pro feedback z nasazení.
Tudíž, celý tenhle proces ještě potrvá. A není to jediná bolístka AČR, takže to bude i o financích a prioritách.