To Zemakt, Polar:
Ale ono se jedná o exponenciální pokles, ne o stabilizaci. Kdo bude platit mým dětem důchody, to fakt nevím.
Polarfox píše: ↑17/12/2024, 19:37
Porodnost jak kde

a jak tu bylo psáno, není to ve všem úplně na škodu (množit se po stejné křivce fakt nemůžeš, pokud tu nemáš vedle dvě další planety a nebo neplánuješ nějakou pěknou globální válčičku...a upřímně pokud se přemnožíme, tak je mnohem pravděpodobnější spousta velkých válek o zdroje...chceme to?), pokud to technologie dokáží v budoucnu kompenzovat (= např. dosáhneš biologického omlazení a výrazného prodloužení života atd.). A ačkoli je vymírání nemilé, tak to není definitivní...pokud není populace sterilní a pod bodem obnovy reprodukce, tak množit se můžeš opět začít kdykoli (jen to holt bude trošku jiný svět). Proti blbosti neuděláš naopak nic a ta technologie tě před ní patrně také nezachrání, spíše naopak
No, tys tady psal o experimentu, jehož konec nemůžeme tušit. Tak jsem upozornil, že možná můžeme, jenže věřit se tomu nechce. Trend tu je už pár desetiletí, takže marginalizovat ho není na místě, ale mozek se přesto brání něco takového přijmout. Což se ukazuje třeba v tom, že na jednu stranu píšeš, že to je jedinečný experiment (ano), a na druhou, že to - navzdory desetiletí trvajícímu trendu - dopadne dobře, protože přijde řešení z říše sci-fi. Možná jo. Ale možná se naopak budou všichni divit, jak se to mohlo stát, a že se ten trend neřešil, dokud byl čas. Pokud jde o plodnost, zahrnuje velké množství faktorů, a to nejen biologických, ale i sociálních (třeba schopnost (ochotu) vychovat dítě tak, aby samo mohlo vychovat dítě), a výsledek současného stavu uvidíme, až budou se budou rozmnožovat děti těch dětí, co se dnes rodí. Tj. za cca 60 let. A pokud to bude v tu dobu špatně, bude na řešení pozdě. Jinak já nevím, jaké všechny faktory za tím trendem stojí a jak je řešit (kromě komplexní přestavby fungování společnosti, což je taky sci-fi), ale zatím se mi nerýsuje nic, co by mělo vést ke zlepšení. Naopak. Mimochodem, sociální neschopnost vychovat dítě schopné vychovat své dítě se strašně špatně napravuje, protože je memeticky dědičná. A úplně klidně může být, že tu plodnost jsme jako společnost už teď v podstatě ztratili (přesněji, nastoupili trend, který se už nedá zvrátit).
Ale třeba to bude v pohodě, co já vím. Ono zase panikařit a tlouct na poplach taky nemá smysl. Stejně nevíme, co s tím, a kdybychom věděli, nebyli bychom ochotní to jako společnost podstoupit. Ale měli bychom si existence toho problému být stále vědomi.
"Porodnost jak kde" - ve společnostech, které mají všechny ty vymoženosti, o kterých tu píšete, to tak je. Rostou společnosti, kterým alespoň některé z nich chybí.
To Alfík: No, ono to je s tím očkováním dost složité, a svého času jsme to tu hodně rozebírali. Názor na očkování je v současnosti primárně věcí víry (proto to ostatně skelet taky zavřel

), čili nemá smysl o tom polemizovat. Výhradní zastánci očkování jsou na tom s ochotou přijímat argumenty úplně stejně jako jeho zásadní odpůrci. Pokud se člověk nezabední a pokusí se o nezaujatou analýzu problematiky (což je tedy velmi obtížné), dojde k tomu, že z některých hledisek a v některých případech je skvělé, v jiných méně.