AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
Pre porovnanie, aky progresivny je slovensky vyrobok:
https://defence-blog.com/rheinmetall-te ... in-norway/
https://defence-blog.com/rheinmetall-te ... in-norway/
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
no.. když dva dělají totéž není to totéž.. tahle novinka od Rheinmetallu má víc společného s kontejnerovou verzí minometu NEMO, než se slovenským SAM-120. Proč? SAM-120 je pevně lafetován na podvozku, zatímto tento minomet od Rheinmetallu je umístěn v kontejneru a střílí z klasického hákového nakladače 8x8 (nebo je to valník bez bočnic?)



-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
Minomet v kontajnery, to je riesenie ako z cias vojny proti terorizmu v Afganistane, kde taketo riesenia sluzili na ochranu zakladni.
Kde su teraz tie ukrajinske hlasy, ktorym sa zdal AM120 velky dinosaurus lahko znicitelny dronmi?
Kde su teraz tie ukrajinske hlasy, ktorym sa zdal AM120 velky dinosaurus lahko znicitelny dronmi?
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
tak tebou uvedený Ragnarok je umístěný v kontejneru. Má to své výhody, protože teoreticky nepotřebuješ specializovaný podvozek. Otázka je jak se bude chovat podvozek při střelbě. Na délce kontejneru jde vidět, že se v pohodě vleze na náklaďák 6x6 a možná i na 4x4.



-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
Pri minometoch nikdy nebola problem velkost dl=~1.5-2m, ani hmotnost ~150kg.
Problem bol vzdy spatny raz , pri tahanom nie je problem ho preniest do zeme cez tanier, pri samohybnom to uz problem je.
Problem bol vzdy spatny raz , pri tahanom nie je problem ho preniest do zeme cez tanier, pri samohybnom to uz problem je.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
On aj je ľahko zničiteľný dronmi. Náš výrobok vyzerá dobre ale posledné mesiace si myslím, že veľký minomet 120mm+ je už minulosť. Aspoň v prehľadnom teréne. Drony ktoré likvidujú všetko v dosahu do 30 km zabránia minometom sa vôbec priblížiť k fronte.NagyAttila píše: ↑17/3/2026, 14:09 Minomet v kontajnery, to je riesenie ako z cias vojny proti terorizmu v Afganistane, kde taketo riesenia sluzili na ochranu zakladni.
Kde su teraz tie ukrajinske hlasy, ktorym sa zdal AM120 velky dinosaurus lahko znicitelny dronmi?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
Drony su problem, ked strana nema vzdusnu nadvladu. V case totalnej vzdusnej nadvlady, ako s nou uvazuju vsetky plany NATO by drony tahali za omnoho kratsi koniec. Najma ich odpalovacie a ovladacie teamy.
Bolo by zaujimave vediet ako na drony reaguju pasivne sledovacie pristroje z produkcie ERA.
Bolo by zaujimave vediet ako na drony reaguju pasivne sledovacie pristroje z produkcie ERA.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
Prepáč Lynx, ale SVO v Iráne ukázala, že letectvo drony celkovo nepotlačí. Len tie veľké typu Predator, Global Hawk, Ankaa... Aj v prípade vzdušnej nadvlády budú pracovať mikro a mini nepriateľské drony. Malý dron, v podstate hračka ktorý vyletí z kdejakej šopy a kurníku by zlikvidoval minomet na vzdialenosť 20 km ako nič.
Nezabúdaj na roje , ktoré môžu byť ukryté v zamaskovaných ISO kontaineroch.
Nezabúdaj na roje , ktoré môžu byť ukryté v zamaskovaných ISO kontaineroch.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
Maly dron je v podstate moderny ekvivalent RPG, alebo ked chcete PTRS.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
Absolutne nespochybnujem prieskumnu rolu dronov.
Ale aj na zaklade clankov p. Jajcaya - on veteran zo spec jednotiek UA - az tak neverim ulohe FPV dronov a ich aure svateho gralu. Aj on tvrdi, ze vo vacsine pripadov by bol ciel rychlejsie a lacnejsie zniceny prave delostrelbou ci minometmi. On poukazuje na fakt, ze jednuduche FPV drony casto nemaju ani kompas! ci ine navigacne prostriedky a su navadzane bud vdaka obrazu z prieskumneho dronu ci len vdaka znalosti lokalneho prostredia - to je vzdy lahsie ked je staticka linia a operatori maju cas si zvyknut na prostredie.
Bol by som zvedavy ako by UA, ci RU prevadzkovala svoje drony v situacii absolutnej vzdusnej nadvlady protivnika. Asi by po par dnoch nemal kto tie drony obsluhovat...
Ale aj na zaklade clankov p. Jajcaya - on veteran zo spec jednotiek UA - az tak neverim ulohe FPV dronov a ich aure svateho gralu. Aj on tvrdi, ze vo vacsine pripadov by bol ciel rychlejsie a lacnejsie zniceny prave delostrelbou ci minometmi. On poukazuje na fakt, ze jednuduche FPV drony casto nemaju ani kompas! ci ine navigacne prostriedky a su navadzane bud vdaka obrazu z prieskumneho dronu ci len vdaka znalosti lokalneho prostredia - to je vzdy lahsie ked je staticka linia a operatori maju cas si zvyknut na prostredie.
Bol by som zvedavy ako by UA, ci RU prevadzkovala svoje drony v situacii absolutnej vzdusnej nadvlady protivnika. Asi by po par dnoch nemal kto tie drony obsluhovat...
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
Nikto nepovedal, že je to svätý grál a že drony musia byť FPV. Už teraz sa navigujú niektoré drony samé.
Vzdušná nadvláda nezlikviduje do posledného kolena pás o hrubke 30 kilometrov.
Proste malé drony sú tí malí gašparkovia ktorí dokážu spraviť veľkú šou. Sú to čističi obrnennej aj logistickej techniky do vzdialenosti niekoľko desiatok kilometrov. A tie mršky niekto len tak nepotlačí, keďže sa dajú sekať ako Baťa cvičky.
Vzdušná nadvláda nezlikviduje do posledného kolena pás o hrubke 30 kilometrov.
Proste malé drony sú tí malí gašparkovia ktorí dokážu spraviť veľkú šou. Sú to čističi obrnennej aj logistickej techniky do vzdialenosti niekoľko desiatok kilometrov. A tie mršky niekto len tak nepotlačí, keďže sa dajú sekať ako Baťa cvičky.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
Otázka je, či má SAM-120 implementovanú nejakú predprípravu na "protidronovú" ochranu. Podľa modelov a aj predvádzacích kusov, je to čisto len kus železa na vojenskom podvozku. Myslel som, že na predvádzacích modeloch/kusoch, čo budú predvádzať po svete na výstavách budú aspoň atrapy nejakých elektronických systémov alebo zbraňových staníc. Zatiaľ je to len holý, veľmi zraniteľný kus ingotu, ktorý si podá ktokoľvek s upraveným DJI dronom.
"Alea iacta est"
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
No faktom je, ze pri dostrele ca. 10 km bude AM-120 posobit v pasme aktivnej cinnosti dronov. Bez protidronovej ochrany to bude v zasade len terc.
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
Zas tak dramaticky bych to neviděl. Je pravda, že instalace nějakého autonomního systému, třčeba i atrapy, by z marketingového hlediska bylo jednoznačné plus. Na druhou stranu si také umím představit v reklamním prospektu větu "autonomní protidronová stanice" dle přání zákazníka. Dávat na to nějaké drahé APS je blbost. Ale jo, oči prodávají.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
Zober si, že keď vystavujú nové vozidlo na nejakom autosalóne, je vybavené max. výbavou, aby sa výrobca prezentoval, ako je na tom technologicky a čo môže ponúknuť zákazníkovi, ktorý by mohol mať max. požiadavky v danom segmente.
Pri tomto ShM vidíš len nákladné auto s kabínou v určitom bezpečnostnom štandarde a nejakou neštandarnou nadstavbou na korbe, z ktorej trčí nejaká rúra. Marketingovo sa tam aspoň nejaká atrapa zbraň. stanice pýtala, prípadne nejaký ucelený systém vlastnej ochrany. Niekto zaspal v 90-tych rokoch a potom sa čudujú, že to nikto nekupuje. Síce predali Azerom, ale to je skôr akcia Strnada a kokaíňaka.
Pri tomto ShM vidíš len nákladné auto s kabínou v určitom bezpečnostnom štandarde a nejakou neštandarnou nadstavbou na korbe, z ktorej trčí nejaká rúra. Marketingovo sa tam aspoň nejaká atrapa zbraň. stanice pýtala, prípadne nejaký ucelený systém vlastnej ochrany. Niekto zaspal v 90-tych rokoch a potom sa čudujú, že to nikto nekupuje. Síce predali Azerom, ale to je skôr akcia Strnada a kokaíňaka.
"Alea iacta est"
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
A tak zrovna tento výrobce je tímto známý ne, takže to zas nepřekvapuje. Nicméně já kdybych nakupoval, vybíral bych si podle jiných kritérií. Ale jinak máš samozřejmě pravdu.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
ZTS-Special je vyrobca tej krabice s rurkou vzadu. Nie vozidla ako takeho.
Azerbajdzan si kupil len zbranovu cast bez podvozku a SRP.
Keby mali dohodu povedzme s EVPU, mohli prezentovat vyrobok s rusickami ci zbranovou stanicou. No v takom pripade by mohlo ist o zavaadzanie zakaznika a vzniku zbytocnych otazok.
Azerbajdzan si kupil len zbranovu cast bez podvozku a SRP.
Keby mali dohodu povedzme s EVPU, mohli prezentovat vyrobok s rusickami ci zbranovou stanicou. No v takom pripade by mohlo ist o zavaadzanie zakaznika a vzniku zbytocnych otazok.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
A tu je vidieť, že to vedú socialistický pohrobkovia, ktorí sa stále spoliehajú na to, že je to štátna fy. Nič naviac sa neurobí.
Neviem, čím by zavádzali zákazníka, keby na vozidlo niekde rozumne prilepili zbraň. stanicu alebo iné komponenty. Sami seba ako výrobcu zbraňového systému ako celku by prezentovali, to že by to mali od inej fy je samozrejmé, keďže to nemajú vo výrobnom portfóliu.
Len to by niekto musel premýšľať už pri vývoji. Toto je tak zlepené, ako u kutila v garáži bez ďalšej invencie. Aj ten by to asi vedel lepšie vymyslieť, aby sám seba dobre prezentoval.
Aby som len nehanil, zbraň je to dobrá, ale to celkové prevedenie je také, slovenské.
Neviem, čím by zavádzali zákazníka, keby na vozidlo niekde rozumne prilepili zbraň. stanicu alebo iné komponenty. Sami seba ako výrobcu zbraňového systému ako celku by prezentovali, to že by to mali od inej fy je samozrejmé, keďže to nemajú vo výrobnom portfóliu.
Len to by niekto musel premýšľať už pri vývoji. Toto je tak zlepené, ako u kutila v garáži bez ďalšej invencie. Aj ten by to asi vedel lepšie vymyslieť, aby sám seba dobre prezentoval.
Aby som len nehanil, zbraň je to dobrá, ale to celkové prevedenie je také, slovenské.
"Alea iacta est"
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
Štátna firma má manažment , ktorý radšej stojí v kúte a nesnaží sa firmu niekam potiahnuť ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: AM-120 Autonómny automatický mínomet - ZŤS Špeciál
Možno snaží, ale málo. A konkurencia nespí.
"Alea iacta est"


