Od 6.října do 31. října 1940.

To, že se Hitlerovi a jeho Luftwaffe, nepodařilo zničit v měsících červenci, srpnu, září a počátku října 1940 sílu britského stíhacího letectva, a tak získat leteckou nadvládu, aby mohl uskutečnit „Seelöwe“( 12. října 1940 jí odložil – na později – vlastně neurčito, viz Č 39:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4127
neznamenalo, že by konflikt mezi Velkou Británií a Německem končil.
Ne!
To určitě ne!
Již minule jsme si říkali, že začala brutální část konfliktu – bombardování i civilních cílů – a to na obou nepřátelských stranách.
Že neprobíhal jen tento letecký boj nad Británií a částečně jako odveta i nad Evropou, tak o tom svědčí i boje nad některými dalšími částmi Evropy, moři a oceány světa. Řekněme si o některých konfliktech a přípravách na budoucí konflikty, aby bylo patrné, že i v měsících září, říjnu 1940 se skutečně také dalo říci, že se jedná o válku „Světovou“.
V třetí dekádě září 1940 Royal Navy, pod vedením viceadmirála Johna Cunninghama, spouští operaci „Menace“ s cílem zmocnit se přístavu Dakar, což měl být předběžný krok na cestě k pozdějšímu získání celé Francouzské západní Afriky pro věc Svobodných Francouzů,
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=132
generála Charlese de Gaulla.
Operaci „Menace“, viz zde od Norada - v článku - Tragédie francouzského loďstva – 3 část:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1770
včetně toho jak byla operace „Menace“ neúspěšná.
Vichistická Francie na to reagovala prakticky největším leteckým bojovým vystoupením Francie ve 2. světové válce – bombardováním Gibraltaru. Viz krátké pojednání od kolegy Tunac:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1530
V třetí dekádě měsíce září 1940 bombardovali Němci i Britové hlavní město svého protivníka téměř každou noc.
V posledním zářijovém týdnu 1940 došlo na Dálném východě k dalšímu prohloubení roztržky mezi USA a Japonskem ( pomalá příprava dalšího konfliktu v „ 2. Světové válce“).
Oni totiž představitelé USA dne 25. září 1940 oznámili, že poskytli další půjčku Číně a tak jasně řekli (i když ne oficiálním vyhlášením), že hodlají nadále podporovat generála Čankajška v boji proti Japonsku. A dne 26. září 1940 USA rozšířilo licenční systém, jemuž podléhal vývoz zboží do Japonska - o ocel a železný šrot všeho druhu.
Následující den, tedy 27. září 1940, uzavřely Německo, Itálie a Japonsko tzv. „Pakt tří“, čímž byla „Osa“ Řím – Berlín rozšířena o Tokio – včetně zavedení „Nového pořádku v Evropě i Asii“. Hovořilo se tam o tom, že si smluvní strany poskytnou vzájemnou pomoc v případě, že jedna z nich bude napadena velmocí, jež se nezúčastní války v Evropě – to byly jasně Spojené státy. Nyní byl tento pakt rozšířen i na Dálný východ.
Reakce Velké Británie 8. října byla taková, že pro USA a případné spojence otevřela tzv. „Barmskou cestu“, po které byly dopravovány dodávky všeho druhu do Číny.
K 30. září 1940 se váže jedna špionážní historie.
Toho dne vystoupili na skotském pobřeží u jedné malé rybářské vesnice, jménem Buckie – 3 němečtí špioni – 2 muži a 1 žena.
Ale netrvalo ani 24 hodin a Britové německé špiony pochytali a postavili před soud.
Oba muži – Karl Drugge a Robert Petter – byli oběšeni.
Britské těžkosti se projevily na mořích. V říjnu 1940 12 německých ponorek, které operovaly jako „vlčí smečky“, z obsazeného Atlantického pobřeží Francie a nebyly už nuceny projíždět uličkou v oblasti Severního moře a La Manche (pluly nyní volně do Atlantiku západní cestou) - potopilo 32 spojeneckých obchodních lodí (Němci ono léto nazývali s odstupem času – „Tučné léto“).
Ještě jedna důležitá akce vznikala dnem 1. října 1940. To totiž německá armáda zahájila "Operaci „Otto“.
"Operace „Otto“ spuštěná již 1. října 1940 byl komplexní program výstavby a zlepšování všech silnic a železnic, které vedly k sovětským hranicím. Celé budování znamenalo, že na západním břehu řeky Bug byli nuceně nasazeni Poláci a to především Židé, kteří tam takto vybudovali i tzv. „Ottovu linii“.
Na stavbu „Ottovy linie“ byli shromážděni Židé nejen z několika polských velkých měst včetně Varšavy, Radomi a Czenztochowe, ale i z některých měst na Slovensku. Jeden z velkých táborů, který sloužil jako základna pro práce na této stavbě byl vybudován v polské vesnici Belzec u východní hranice Velkoněmecké říše.
Na setkání dvou diktátorů Evropy, Adolfa Hitlera a Benita Mussoliniho, v Brenerském průsmyku dne 5. října 1940, prohlásil Adolf Hitler, cituji:
„Válka je vyhraná. Britové byli vystaveni nelidskému vypětí a ve válce se drží pouze naději v pomoc Ameriky a Ruska.“
Dne 7. října 1940 vstoupil Wehrmacht do Rumunska, což byl další krok k vybudování souvislé frontové linie, která se připravovala, díky Hitlerovu plánu, pro útok na Východ.
Někdy mezi 12. až 15. říjnem 1940 začali britští váleční zajatci, zadržovaní ve Francii, zkoumat - jak by mohli uskutečňovat útěky z německých zajateckých táborů.
Velký podíl na pozdější cestě, kterou se dostalo mnoho pilotů zpět do Anglie, měl jeden britský voják – Jimmy Langley, který byl zajat u Dunkerque poté, co utrpěl vážná zranění paže a hlavy, a jemuž musela být roztříštěná končetina amputována a rána mu ještě v říjnu 1940 mokvala.
Tak tento Jimmy Langley utekl z nemocnice v Lille. Ukryla ho francouzská rodina, která bydlela 1,5 km od nemocnice. Několik týdnů poté se Langley dostal do Marseille ve vichistické části Francie a poté se vrátil do Anglie.
Ve Velké Británii pak Langley sehrál rozhodující roli při řízení nebezpečné činnosti spojené s útěky, úniky a návraty mnoha stovek zajatých vojáků, z nichž velká část byli piloti, kteří se tak dostávali zpět do Velké Británie. Tato činnost se neomezovala na pouhou záchranu.
Každý voják, námořník, nebo letec s sebou totiž přinesl neocenitelné poznatky a zpravodajské informace, které se týkaly armády, námořnictva a letectva Třetí říše. Stejně tak jako pro britské zpravodajce důležité informace o civilním životě v Německu a okupovaných zemích (mnohdy profesionální zprávy, (doplňovaly i informace z Enigmy – do ULTRA) důležité do mozaiky zpravodajce k závěrečnému vyhodnocení).
Říjen 1940 je také spojen se vznikem speciální léčebny popálenin v East Grinsteadu. Pro letce, kteří byli sestřeleni v leteckých soubojích nad Velkou Británií a byli těžce popáleni, tak vzniklo v East Grinsteadu centrum ( centrum podobně znetvořených, podobně postižených lidí – z psychologického hlediska později velice ceněno) - speciální léčebna popálenin, kterou řídil plastický chirurg Archibald McIndoe, narozený na Novém Zélandu. Zde díky obětavosti a bádání Archibalda McIndoe, byl zachráněn nejen život pilota, ale pilot začínal pomalý, bolestný proces od úplného znetvoření až k nějakému přijatelnému vzhledu. Pilot se začal připravovat postupně na těžký život. To vše by nebylo možné bez obětavosti, obratnosti celého týmu lékařů a pomocného personálu řízeného Dr. McIndoe.
Jen pro představu – za 5,5 roku bylo v East Grinsteadu léčeno 4 500 pilotů, z nichž 200 pilotů potřebovalo úplnou rekonstrukci obličeje a rukou.
Jedním z důležitých momentů 2. světové války byl projev prezidenta USA Roosevelta dne 12. října 1940 v Daltonu ve státě Ohio.
Tehdy mimo jiné Roosevelt řekl, cituji:
„Naše směřování je jasné. Rozhodnutí bylo učiněno. Budeme posilovat svou obranu a hromadit výzbroj. Budeme nadále poskytovat pomoc těm, kdo čelí agresi a kdo teď zadržují útočníky daleko od našich břehů.“
Mimo jiné pak ještě v souvislosti s „Blitzem“ (bombardováním Londýna a civilních cílů v UK) Roosevelt ve svém projevu řekl, cituji:
„Britské ženy a britští mužové ukázali světu, jak svobodní lidé brání co považují za správné. Jejich hrdinská obrana bude navždy zapsána v análech. Stane se trvalým důkazem, že demokracie, je-li vystavena zkoušce může předvést z jakého materiálu je stvořena.“