no prave, pokud byla efektivita stejna, rozhodne nebyla srovnatelna hmotnost. Dat stejne tlusty plat trhavine (napr. jeji integraci do pancire) tak snim nejspise dosahne jeste mnohem lepsich vysledku.Pokiaľ viem tak práve novo vivinuté NERA tuším vyvynutá firmou Nobel alebo Dupont neboli oveľa horšie ako ERA, možno práve preto, že nemusia operovať len s tenkými plátmi ale aj hrubšími.
"Nove materily" se lehko rekne, ale vyroba materialu schopnych absorbovat velke mnozstvi mechanicke energie predstavuje dlouhodobe tvrdy orisek. U oceli je to si 1J/cm3, u normalni gumy ~ 3-5J/cm3, cetl jsem o elastomerech s az 20J/cm3, uhlikove a kevlarove vlakna pred prasknutim jsou napnuty energii 20-50J/cm3, skelne az 100J/cm3, pavucina je nevratne schopna absorbovat (nikoli uvolnit) az 500J/cm3
Ale ted - trhavina ma energetickou hustotu 10KJ/cm3 coz je 100x tolik nez skelne vlankna a 1000x tolik nez nejlepsi gumy !!!
Nejde o to aby se pancir neznicil kolem projektilu, protoze tam se znici tak jako tak. jde o to aby ho to neznicilo moc daleko od mista dopadu. Coz lze realizovat s pomoci trhaviny, stejne jako s pomoci gumy. Navic diky mensimu objemu trhaviny, nebude zabirat v panciri tolik mista a tim snizovat jeho celkovu strukturalni pevnost.
(btw. hezky clanek o pevnosti a pruznosti ruznych vlaken: Rate-Independent Energy Dissipation Mechanisms in Fiber-Matrix Material Systems (2007) )
Vsak cely svrchni (dnes) keramicky by mel byt jako "pridavny plat", vcelku nema smysl aby bloky keramiky mely byt napevno zabudovani do strukturalni kostry tanku.takže tvoje riešeenie je tak či tak užitočné len pre prídavné pláty
verze 1) Dam tam malo trhaviny aby to elementy pancire pohlo jen tolik kolik NERAtaktiež by ma zaujmalo kam chceš urýchlovať doštičky v pancieri
verze 2) Odstrelim celou horni vrstvu pancire proti projektilu jako v "Tezkych ERA"
v obou pripadech to bude znamenat jen male navyseni hmotnosti a tlousty pancire, narozdil od NERA nebo Tezkeho ERA ktere jsou oboje docela tluste a tezke.