ČSL vs.Lw (II.)

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Johan
podporučík
podporučík
Příspěvky: 604
Registrován: 12/8/2007, 22:27
Bydliště: Praha

ČSL vs.Lw (II.)

Příspěvek od Johan »

:lol: :twisted: A neprošli :twisted: :lol:
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17911
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

tak nějak mám opačný pocit. Spíš to skončilo dle očekávání
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Bez velkorážních kulometů (20 mm kanony) a celkovému omezení flaků bylo jasné, že LW bude excelovat.
Snaha byla tu dočasnou leteckou technologickou převahu nějak minimalizovat, aby to i pro červené bylo hratelné.
A možná se to i povedlo...
Uživatelský avatar
Vocko
svobodník
svobodník
Příspěvky: 35
Registrován: 1/12/2009, 16:49
Kontaktovat uživatele:

Re: ČSL vs.Lw (II.)

Příspěvek od Vocko »

Johan píše::lol: :twisted: A neprošli :twisted: :lol:
Nenastala náhodou u Domažlic situace, že se tam skupina německých tanků zasekla, když se snažila střelbou přes kopec zničit poslední lehké dělo?
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Jo to nevím, ale mise byla nastavena tak, aby německé tanky projely, a následně aby začaly ustupovat před československými tanky téměř až do výchozích pozic.

Vzhledem k tomu, že IL-2 se na zemi neumí chovat dynamicky, tak už před akcí bylo pevně dané, jak se vývoj na zemi bude vyvíjet.

Tzn. Johan má pravdu, "neprošli". Ale bylo to výsledkem mého rozhodnutí, že neprojdou, nikoliv díky akcím ČSL či Luftwaffe.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

No já nevím, šmolíci tam čistili vcelku dobře (hlásili, že tam už není nic ke zničení). BTW, má to VGR_Lekk ve svém raportu.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Je možné, že se některé tanky (nebo klidně i všechny) se mohly zaseknout podobně, jako se zasekla ta skupina o jeden z mostů. Tenhle sim prostě na pozemní boje absolutně neni stavěnej.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

VGR_Lekk to kontroloval a jen ta jedna kolona českých tanků u mostu to byla (když tak více info on), kterou však zásah LW do mostu propustil dále.

Přednostně jsem posílal letadla k ničení pozemních cílů, neb jsem to dostal (od Tebe) rozkazem (viz výše), až teprve poté až bylo pozemní bojiště od německého živlu v této oblasti čisté, tak dostali bitevníci rozkaz k náletům na Cham. Náletu na pozemní cíle se v té chvíli zúčastnila i ta letka Avií, která měla povoleno nést bomby (hlásili myslím také nějaké zásahy), nízký průzkum prováděly i B-71.
Vůbec pozemní operace vázaly dost velké síly ČSL, ať to byl průzkum, nebo akce, na to se moc nehledí.

Jinak jak jsme se bavili - radar byl pro nízko letící letouny až příliš přesný, tam zpoždění mělo být cca pět minut nebo vůbec (i v reálu radarové odrazy z údolí zkrátka nejsou a tady to byly lidské hlásky na telefonu. Ale to už jsou zkušenosti ex post a natož to tak nastavit, aby to fungovalo, když to den před akcí nefungovalo vůbec a nevěděli jsme o tom jak to funguje vůbec nic!

Když jsem přemýšlel, jak by celá akce vypadala bez radaru (jak jsi ještě avizoval v pátek), tak bombardéry obou stran by v podstatě nic nenapadalo, nad každým letištěm by musel létat nějaké průzkumné stroje, které by měly problém daný nízko letící nálet zjistit. Šmolíci by tak byli pro letiště LW velmi nebezpečné (možná letištní sirény by byly rychlejší a spolehlivější) a jejich ochrana by vázala značné síly LW, které by pak chyběly jinde.
Ale bez radaru by to bylo dost nudné a k většině soubojů by prostě nedošlo, protože by se jednotky často míjely.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Pochybuji, že by se Luftwaffe bránila jinak, než útokem :)
LWG
vojín
vojín
Příspěvky: 14
Registrován: 10/5/2010, 21:43

Příspěvek od LWG »

Jako neúčastníka by mě celkový průběh bojů zajímal. Nešlo by ze záznamů dát dohromady něco jako:

6:23 Plzeň, startuje skupina 8 Avií
6:24 Praha, startuje...
...
7:15 Pilot LW X.Y. (Bf. 109) sestřelil u Písku toho a toho...

a tak dál, zásahy letišť, zničené tanky... z toho by se dalo celkem dost odvodit (neříkám, že by to bylo stručné, ale taková akce by si možná zasloužila zaznamenat pro dějiny)
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

Něco tak přesného by se muselo dělat již během akce a to se nestalo. Sám jsem ani na konci akce nevěděl kolikrát jsem startoval, natož s přesnými časy a událotmi.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Ač by to asi technicky realizovatelné bylo, tak enormní časová náročnost by byla jasnou překážkou. Minimálně několik týdnů intenzivní práce.
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

Ono by to možná šlo vytáhnout z logu, tak jako ty ztráty letadel, pilotů atd. Jenže hra počítá některé věci trochu nevhodně pro vyhodnocení. Dám příklad - při souboji nad Chamem jsem poškodil Bf 109, kouřilo se mu z motoru. O chvíli později mi hra připsala sestřel. Jsem si jistý, že jsem onen Messerschmitt nezničil, ale jen poškodil a pilot šel na nouzové přistání. Ale protože jsem ho zasáhl a on dal refly dříve než já, počítá se to jako bych ho zničil. I proto jsou ty výsledky které jsem tady psal o stránku nebo dvě zpátky značně zkreslené.

Jinak nějaká rekonstrukce průběhu bojů dle paměti účastníků je v podstatě nemožná. Snad nikdo si nevybavil přesné časy bezprostředně po akci, teď by to bylo ještě horší. Což mimochodem krásně potvrzuje to, co vždycky tvrdím - vzpomínky pamětníků jsou zpravidla tím nejméně věrohodným zdrojem informací. :D
LWG
vojín
vojín
Příspěvky: 14
Registrován: 10/5/2010, 21:43

Příspěvek od LWG »

Tak pardon, představoval jsem si to jako Hurvínek válku :-) - jak po stránce záznamů vedených lidmi, tak hrou.
Uživatelský avatar
VGR_j4ck41
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 448
Registrován: 1/9/2010, 10:23

Příspěvek od VGR_j4ck41 »

Rosomak píše: Když jsem přemýšlel, jak by celá akce vypadala bez radaru (jak jsi ještě avizoval v pátek), tak bombardéry obou stran by v podstatě nic nenapadalo, nad každým letištěm by musel létat nějaké průzkumné stroje, které by měly problém daný nízko letící nálet zjistit. Šmolíci by tak byli pro letiště LW velmi nebezpečné (možná letištní sirény by byly rychlejší a spolehlivější) a jejich ochrana by vázala značné síly LW, které by pak chyběly jinde.
Ale bez radaru by to bylo dost nudné a k většině soubojů by prostě nedošlo, protože by se jednotky často míjely.
tak ja osobne jsem byl proti hlasne sluzbe od chvile kdy se poprve oficialne zminilo ze se o ni uvazuje a nastinilo se jak by asi mohla vypadat

bez radaru by to urcite nudne nebylo, akorat by oba staby museli cast stihacu prevest na pruzkumne hlidky pokud by si chteli zachovat nejakou solidni reakcni dobu -> stejne velka cast akce probihala na ose Plzen - Cham takze pri takovy koncentraci letadel by o sebe zakopavali i bez hlasek... vyrazne, cti bodove (vetsi mesta, letiste, "koncetrace" jednotek, hlasky na kopcich), omezeni hlasne sluzby ci jeji uplne vyrazeni by celou Palbu 1938 priblizilo rekonstrukci mnohem vic nez ty vselijaky pravidla o tankovani a prezbrojovani
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

To ti klidně podepíšu Šakale.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

VGR_j4ck41 píše: stejne velka cast akce probihala na ose Plzen - Cham takze pri takovy koncentraci letadel by o sebe zakopavali i bez hlasek...
Nemáš pravdu. Úkolem ČSL (viz výše rozkaz) bylo zastavit pozemní ofenzívu Wehrmachtu a ochránit před ní Plzeň, což se jí beze zbytku podařilo. To že napadala letiště LW, byla ukázka toho, že ČSL se nebojí ofenzivní činnosti.
Pravdou je, že tato strategie boje byla z naší strana přijata proto, aby si kluci zalítali a zabojovali, protože pro rekonstrukci nebyly odpovídající podmínky (postavení akce, flaky atp).
Krom toho někteří červení měli keců dost, tak ať si vyzkouší jaké je to sedět před počítačem a tři hodiny si kousat nehty. Těm to bude jen ku prospěchu do dalších akcí.

Jedním slovem bez radaru by to byla nuda a strategické šachy.
Aneb už vidím, jak objevujete z pěti km bez radaru šmolíky. :eek:

Tak proboha tady pořád nerozvádějte teorie, jak by LW ČSL smetla atd, zkrátka ČSL by měla ve skutečnosti takovou taktiku, které nemohla být v této akci a danými omezeními realizována a pokoušet se o ni by byla pro obě strany nuda.
Aneb bavilo by Tě to, kdyby jsi si za celý den na nikoho ani pořádně nevystřelil?
Uživatelský avatar
Cassius Chaerea
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1247
Registrován: 19/9/2007, 10:52

Příspěvek od Cassius Chaerea »

Rosomáku to co řikáš je...
Ano z pěti šmolíky neobjevíš, proto frontové letectvo zpravidla lítalo za 2. s.v. do 3 km. A na takové mapě, s takovou hustotou letadel, by sis zastřílel až až, kdybys hlídkoval (nebo tě velení posílalo) tam, kde se dá očekávat nepřátelská letecká aktivita. Mnozí z nás mají za sebou už nejednu speciálku a nejednu ilovskou "válku", mezi nima vyníká třeba Kurtisův Smolensk 1943, kde se po celý den bojovalo přinejmenším na stejně velkém prostoru jako na Palbě38, s třetinovým stavem pilotů obou stran a intenzivnost bojů byla značná, i když se skutečně některé hlídky klidně po 3 a více hodin nesetkaly s nepřítelem.
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1177
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Příspěvek od Farky »

Rosomáku, tvoje příspěvky pramení z toho, že šturma moc neznáš a nehrál jsi ho. Palba 1938 nebyl nějaký projekt, který by byl naprosto nový a revoluční. Byla to spíš evoluce. Existovali a existují servery a projekty, kde se odehrává válka třeba týden nebo i měsíc, např. Air Domination War. Není to tak svázané pravidly jako Palba 1938, ale je jí to svým konceptem podobné. Jde tam dokonce ovlivnit pohyb fronty.

Pokud jde o radar - ve šturmovi se objevil radar až v poslední době. Předtím se dloooouhá léta hledali letadla navzájem jen vizuálně. Na drtivé většině serverů radar není, můžeš se spolehnout jen na svoje oči a řekněme instinkt lovce. :D Bez radaru to prostě jde úplně v pohodě.

P.S. - celkem si nabíháš, když poučuješ starý mazáky jako je Šakal nebo Cassius o šturmu. Oni mají několikaleté bohaté zkušenosti, ty cca tříměsíční a značně omezené. :wink:
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

Ale já je nepoučuji, to se špatně rozumíme (a že Šturma a jeho možnosti znají určitě lépe, to není doufám nutné zdůrazňovat).
Já jen říkám, že by to byla nuda, protože bychom bez radaru měli úplně jinou taktiku, nebo by se muselo úplně změnit zadání - ale do akce typu "chraňte letiště Plzeň a Rokycany před nálety LW za každou cenu" bych nešel, protože by výsledek byl bez 20 mm flaků jasný (stejně mne pořád není jasné, že protiletadlové kulomety ač mají kadenci podobnou, zatěžují prý server podstatně méně)...

Tady jsem posílal stíhače do přímých leteckých soubojů (držel proto Plzeň - už jsem vysvětloval proč), kde bylo jasné že budou stejně tahat za kratší konec (jinak by se červení stíhači nudili stejně jako letka Masaryk , která byla celé dopoledne bez přímého bojového střetu - a kluci se nad rakouskými letišti nudili, protože modří tam nic neposlali, sice pak pět ze šesti - víc ta letka po odchodech před akcí neměla - tři hodiny seděli na zemi, ale prožili si u Plzně melu, na kterou mohou vzpomínat a nadávat na kolegy, kteří se z akce odhlásili, protože na těch šest tam ve výsledku těch Befek bylo cca třikrát víc), bez radaru by měli červení stíhači úplně jiné úkoly a bylo by to spíše jak Ну погоди!

Když se podíváš do statistik, tak největší ztráty mají stíhači a to právě z těchto přímých bojů.
B-71 jen z nouzového přistání či po přistání na letišti, kde stejně byla pro akci odepsaná (pravidla nepovolovala opravení nádrží na jiném než mateřském letišti, což bylo pravidlo, které ke generálovi Jiříčkovi neprobublalo a tak se v Chamu opravovalo co přistálo, místo aby to tam zůstalo stát, pokud by se tam neredislokovala celá letka, a to jen v případě, že to měla definované před akcí), šmolíci se rozsekávali při přistání díky chybnému modelu nebo lagování (typicky přistání při 1 FPS), které v trénincích nenastávalo, zkrátka tyto ztráty byly mnohem vyšší, než činily ztráty v bojích.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“