Kamov Ka-50 a Ka-52

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Jo, to se omlouvám - já jsem se překoukl a četl "lepší" místo "levnější" - už jsem to totiž četl mockrát - takže jsem se rychle smazal po detekci chyby :)

relevantní část mého postu:
Stoupavost má lepší kvůli koaxiálním rotorům a absenci výkon-žeroucí převodové soustavy pro vyrovnávací rotor; má ale horší pancíř, než Mi-28N, pročež ho plánují jen pro speciální operace (tedy tam, kde nepřijde pod palbu nebo přijde pod takovou, po které to už bude jedno).
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

má ale horší pancíř, než Mi-28N, pročež ho plánují jen pro speciální operace (tedy tam, kde nepřijde pod palbu nebo přijde pod takovou, po které to už bude jedno).
Tu sa budem s Tebou troška prieť. Mi-28N/NE je naozaj veľmi odolný, jeho titanovo - keramická ochrana dôležitých častí, mu dáva odolnosť do kalibru - 12,8mm proti protipancierovým projektilom a do 23mm proti trieštivo-trhavým. No pri Ka-50 a to Ka-52 v tom nemá prečo zaostávať, je udávaná odolnosť až do 14,5mm a pri trieštivo.trh. až do 27mm.

V 93 vyšiel v časopise "Military technology" rozsiahli článok od Scotta Barnesa,US pilota s 10000 nalietaných hodín a 3000 cvičných boj. súbojov.

"Ruské kompozitné útočné vrtuľníky - Nové výzvy pre hlavňové a raketové systémy"

Nejdem prepisovať všetko, ale....Ka-50 dokáže aj po odstrelení chvostovej časti lietať normálne rýchlosťou 200km/h
- jeho vážne poškodenie môžu spôsobiť iba projektili ráže viac ako 27mm a aj to zo vzdialenosti menšej ako 1000m
- bežné pl strely s IČ navádzaním nie sú schopné dostatočne poškodiť Ka- 50 nakoľko ich črepiny nemajú dostatočnú energiu a skôr sa odporúča použiť ťažšie radarom navádzané.
- vážne poškodenie môže spôsobiť len náboj s energiou väčšou ako 2000J
a. A iné.

Ka-50 bola od začiatku navrhovaná ako veľmi odoloná mrška - pancier, bez chvostovej vrtule,katapult .
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Příspěvek od Hektor »

na stránke ATM som čítal asi tak pred mesiacom že 12 kusov Ka-52 bolo vyrobených a odovzdaných neurčenej krajine.
Nemali by sa zbrane predávať tak trochu transparentnejšie? O akú krajinu mohlo ísť?
Idem pohľadať článok potom tento príspevok upravím.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

na stránke ATM som čítal asi tak pred mesiacom že 12 kusov Ka-52 bolo vyrobených a odovzdaných neurčenej krajine.
Nemali by sa zbrane predávať tak trochu transparentnejšie? O akú krajinu mohlo ísť?
Idem pohľadať článok potom tento príspevok upravím.
Obávam sa, že sa budeš s hľadaním článku namáhať zbytočne. Vrtuľník Ka-52 nebol s určitosťou vyrobený vo väčšom počte kusov, ako 2 a aj tie sú vo vlastníctve firmy Progress / čísla 061 a 062 / . Keby sa niečo podobné udialo, tak je to ďaleko viacej prezentované. Takáto vec by sa neprehliadla a bola by značne rozmazaná. To skôr niekto pustil do éteru takúto hlášku a nejaký "skúsený" redaktor z ATM sa toho chytil a hodil to do éteru. O serióznom podpise predaja lietadiel, vrtuľníkov,tankov,lodí,BVP, OT, diel a iných veľkých zbraniach sa vždy píše a veľa.

Vývoj Ka-52 nie je ešte na konci, neukončené testy niektorých podsystémov, nevybratá výzbroj / Vichr je už out / atď. Tento stroj sa objaví, na trhu niekedy budúci rok a možno ešte neskôr.
Uživatelský avatar
Czarnian
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 124
Registrován: 5/1/2008, 15:24
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Czarnian »

Nejdem prepisovať všetko, ale....Ka-50 dokáže aj po odstrelení chvostovej časti lietať normálne rýchlosťou 200km/h

- jeho vážne poškodenie môžu spôsobiť iba projektili ráže viac ako 27mm a aj to zo vzdialenosti menšej ako 1000m

- bežné pl strely s IČ navádzaním nie sú schopné dostatočne poškodiť Ka- 50 nakoľko ich črepiny nemajú dostatočnú energiu a skôr sa odporúča použiť ťažšie radarom navádzané.

- vážne poškodenie môže spôsobiť len náboj s energiou väčšou ako 2000J
Myslím, že větší energii než 2000J má kdejaký kulomet, tam asi bude nějaká chyba.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Myslím, že větší energii než 2000J má kdejaký kulomet, tam asi bude nějaká chyba.
Nemusí. Pravdou je, že autor nerozpisuje o ktoré časti stroja ide, ale na druhej strane koľko nábojov má ešte na vzdialenosť 1000m dopadovú energiu 2000J a viacej ? 1km uvádzam preto, lebo v článku bola viac krát uvedená táto vzdialenosť a je možné, že to je predpokladaná min. vzdialenosť postreľovania.

Okrem toho, ide o článok z roku 93 opisujúci konštrukciu stroja z polky 80. rokov, kedy nebolo také veľké množstvo vysoko výkonných hlavňovích systémov a nábojov do nich. O veľkorážnych odstreľovačkách sa ešte nechyrovalo a klasické odstreľovačky išli na 7,62mm a guľomety na max. 12,7mm väčšie.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

táto fotka ukazuje časť z časti panciera na Ka-50 po zásahu 12,7mm protipanc. projektilom

Obrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Předpokládám, že je to obrácené - tedy že dole je pancíř s dírou a průstřelem a nahoře nějaký další plát (má tedy Ka-50 něco jako představný pancíř?)

Souhlasím, že původní Ka-50 bla velmi těžce pancéřovaná, ale Ka-52 na tom už z principu nemůže být tak dobře - však porovnej jen prosklení kokpitu. Četl jsem to v delším článku, který mi poslal kamarád - až se dostanu domů, tak sem na to editem vložím link
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Předpokládám, že je to obrácené - tedy že dole je pancíř s dírou a průstřelem a nahoře nějaký další plát (má tedy Ka-50 něco jako představný pancíř?)
Áno, pri konštruovaní "brnenia" pre Ka-50 bola použité poznatky z konštrukcie nepriestrelných viest a panciera obrn. techniky, ako aj nové prístupy, ale obdobne to bolo aj pri Mi-28. Samozrejme, že celý stroj nie je takto pancierovaný. Hlavný dôraz je kladený na miesto pilota.



ale Ka-52 na tom už z principu nemůže být tak dobře - však porovnej jen prosklení kokpitu.
To je viac-menej isté. Bez ohľadu na modernejšie technológie a materiály.


len tak pre zaujímavosť. To to je predná časť z Mi-28 po obstreľovaní rôznymi druhmi ráži a typov zbraní / tiež tam vidno použitie 2 vrstiev /

Obrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Tak jsem se k tomu dostal až s dvoudenním zpožděním, neb jsem se včera vrátil z práce v 11 a už jsem neměl sílu zapínat mašinu.

"As Maj. Gen. Alexander Chernyaev, Chief of Army Aviation's Combat Training Center, explained to the Russia & CIS Observer, "the Mi-28 is a rotorcraft for massive fire support on the battlefield, while the Ka-52 is suited more for special missions," adding that the purchase of both types is absolutely justified. Air Force representatives admit that the major reason for assigning such a special role to the Ka-52 is its insufficient armor protection compared to the Mil rival. So it will be used in operations with limited enemy counteraction — such as observation and target detection."

( http://www.ato.ru/rus/cis/archive/24-2009/def/def3/ )
Jen pozor, když jsem tu stránku otevřel tak se hned pokusil spustit nějaký podezřelý program "a.exe" a naházet mi svinstvo do registrů - možná je na té stránce nějaký malware (na rusko-anglických sitech je to časté - na englishrussia.com mi taky pořád skákají varování o podezřelé aktivitě věcí v cache)
Uživatelský avatar
Svarboj
desátník
desátník
Příspěvky: 47
Registrován: 22/12/2008, 18:25

Příspěvek od Svarboj »

/ Vichr je už out /
Proč je out? Měl jsem za to, že to je nejvýkonnější PTŘS v Rusku. Náhradou bude Hermes?
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

"As Maj. Gen. Alexander Chernyaev, Chief of Army Aviation's Combat Training Center, explained to the Russia & CIS Observer, "the Mi-28 is a rotorcraft for massive fire support on the battlefield, while the Ka-52 is suited more for special missions," adding that the purchase of both types is absolutely justified. Air Force representatives admit that the major reason for assigning such a special role to the Ka-52 is its insufficient armor protection compared to the Mil rival. So it will be used in operations with limited enemy counteraction — such as observation and target detection."
Pôvodne sa Ka-52 s Ka-50 zhodovala na 85%. To však už bolo dávnejšie. Pôvodne bol rivalom Mi-28, ako úderného vrtuľníka, Ka-50 a neskôr Ka-52.
Aby boli zachované obidva typy, alebo skôr konštrukčné kancelárie, vymyslela sa pre Ka-52 nová úloha "špeciálne misie". Podľa mňa v tom zohrala dosť výraznú úlohu cena a silný lobing Milovcou.
Či je odolnejší Ka-52, alebo Mi-28N sa môžeme len dohadovať. Jeden typ má svoje plusy, ale aj druhý. Čo sa týka sedadiel vedľa seba, nevidel by som to, ako nejako veľký problém, s výnimkou útočných vrtuľníkov, to tak majú spravené všetky a to aj tie čo lietajú v dosť "horúcich" oblastiach a čelne sú ďaleko rozmernejšie.
Umiestnenie nad seba, bolo v minulosti zavedené hlavne z dôvodu lepšieho výhľadu pilota a aby bol strelec bližšie k senzorom, so zlepšením odolnosti to nemá nič spoločné. Mi-28 je čelne skoro tak široký, ak nie aj širší, ako Ka-52 a vďaka sedadlám nad sebou, je zboku ďaleko rozmernejší.


Proč je out? Měl jsem za to, že to je nejvýkonnější PTŘS v Rusku. Náhradou bude Hermes?
Už sme to preberali dávnejšie, táto raketa nebol prijatá do výzbroje. Je nosič mali byť Ka-50 a Su-39, ale prvý je zavedený v počte len pár kusov a druhý vôbec. K navádzaniu týchto rakiet mal slúžiť systém "Škval", určite by nemal byť problém s ich prestavbou na iný, ale už to nemá význam. S menom Ka-52 sa v súčasnosti spájajú rakety zo systému Ataka, Hermes a Chrizantéma / o tomto to uvádza hlavne Piotr Butowski /
gorejsi
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 27/2/2009, 19:54

Příspěvek od gorejsi »

Pouze pár drobností ke Ka-52.

Letos by konečně měly jít do výzbroje, někdy před letními prázdninami byl představen kus 063, který má být skoro stoprocentně shodný se sériovou verzí. Kusy 061 a 062 byly v zásadě testovací stroje.
Údajně mají Ka 52 být opravdu velitelské vrtulníky letek jednomístných Ka 50.
Nějak závratně velké množství Ka 52 zatím v plánu není. Sice nevím kolik jak a v kolika kusech, v bližších letech se budou počty Ka 52 i Ka 50 navyšovat.

jako zdroj posloužil časopis AIM.

EDIT: a jestli tu něco podobného už napsané je, tak se omlouvám.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Zdravím Ťa gorejsi. O tom predvedení stroja vo finálnej podobe v lete tohto roku, sme sa už bavili koncom min. roka / v tom čase to bolo oznámené výrobcom /, znamená to, že v niečom idú už konečne podľa plánu. Tento rok mali prebiehať štátne skúšky niektorých jeho elektronických systémov - určite tom mal byť radar a systémy ochrany, či boli ukončené a ako, je mi však neznáme. No ak by došlo k jeho zaradeniu do výzbroje, bolo by okolo toho dosť veľké haló. Stačí si zaspomínať na Mi-28N a Ka-52 je troška iná káva.

Naozaj sa uvažovalo o použití Ka-52, ako vedúceho stroja pre Ka-50, ale Ka-50 je zavedených od 8 do 12 ks a k tomu to množstvu sa dopracovali dokončením nedokončených strojov z rokov 90. Novo výroba sa neplánuje.
Tu je dobré upozorniť na to, že pôvodne mali byť vedúcimi vrtuľníkmi pre Ka-50 v "Bojových úderných skupinách" Ka-29, ktorý disponoval niektorými časťami z bojovo-navigačného komplexu Ka-50. Jeho názov bol Ka-29VPNCU.
Jedna takáto skupina, tvorená 2 vrtuľníkmi Ka-50 / číslo 24, 25 / a jedným vrtuľníkom Ka-29VPNCU, bola odoslaná v roku 2000 na skusy do Čečénska. Výsledkom bolo, že sa našli peniaze, bol dopracovaný stroj s číslom 23 a zaradený do tejto úspešnej skupiny / piloti dostali za túto misiu viaceré voj. ocenenia /. Hlavne sa však rozhodlo o vytváraní týchto "BUS" / Boj.úder. skup. - 3 Ka.50 + 1 Ka-29 /. Neskôr mali byť Ka-29 nahradené výrazne lepšími Ka-52, ale..... nič sa z toho neudialo, došlo k rozformovaniu jedinej skupiny a nové sa už nevytvárali. Dôvod - rubľe.

Sám som zvedavý na použitie Ka-52A. Prvé určite pôjdu na výcvik, ale ďalšie ? Kto vie ?
gorejsi
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 27/2/2009, 19:54

Příspěvek od gorejsi »

Bylo utopické zavádět nový vrtulník v devadesátých letech, kdy ekonomika Rusko byla katastrofální a na nějáké novinky ve vojenské oblasti peníze nebyly. Teď je situace jiná. Rok od roku je financování vojenské oblasti vyšší a vyšší.
Časopis AIM (bouhžel, nemám ho, četl jsem to v ústřední knihovně :) ) uvádí, že má být počet Ka 50 navýšen na 30 kusů. Do jakého roku, to už si bouhžel nepamatuju.
Myslím, že by bylo vhodné nahradit Ka 52 místo Ka 29. Je to přeci jen něco trochu jiného.
Ale zajímalo by mě, kdy začnou Mi 28 nahrazovat Hindy ve velkém. Nevím, jestli by se vyplatila i modernizace Mi 24.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

No to zavádzanie Mi-28N nebude asi až také rýchle,ale tak ako si uviedol - rok od roku lepšie. Mi-24 je môj obľúbený vrtuľník a jeho vyradenie bez porovnateľnej náhrady by som ťažko znášal. Jeho mohutná výzbroj v kombinácii s možnosťou výsadku, plus pancierovanie, plus rýchlosť plus...ak sa dá, tak nech čo najdlhšie lieta.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Mi-24 si ešte v Rusku nejaký čas určite polieta - výmena prebehne/prebieha postupne.
Čo sa týka modernizácie, tak momentálne určite minimálne na Kaukaze slúžia modernizované Mi-24PN(vybavenie na operácie v noci, skrátené krídlo pre výzbroj...), ale koľko ich je netuším .O obdobnej modernizácii Mi-24V som počul, ale žiadnu fotku som nevidel.
Inak tá schopnosť niesť výsadok u Mi-24 - čo som čítal tak napr. v Afganistane vozili iba mechanika, nakoľko každý kg navyše výrazne obmedzoval letové vlastnosti, čiže nejaké masové vysadzovanie asi nebolo možné. Aj keď napr. v inom teréne by to možno bolo inak.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
gorejsi
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 27/2/2009, 19:54

Příspěvek od gorejsi »

Tak primární funkce je provedení výsadku a následně provést leteckou podporu vysazenýcch vojáků. Nemyslím si, že Hind letá do akce s naloženou skupinou. Je trochu riskantní kličkovat mezi stingery s bojovým vrtulníkem, kde momentálně sedí 10 lidí :)
Mi 24 létat budou a ještě dlouho, hlavně protože evropské NATO je skoro z poloviny vybavené Hindy. I my je máme a nepřijde mi, že by se chtěli měnit. Pokud je teda vůbec někdy budeme měnit a nedojde k zakonzervování, jako k tomu dojde u našich modernizovaných T 72. Nakonece naše armáda bude mít na zemi jenom Pandury, pár BVP 2 a jako leteckou podporu budeme mít vylepšený Mi 2 - W3A Sokol :(
Ale to jsem trochu odbočil. Zajímalo by mě, jak to bude z vývozem Kamovů. Četl jsem, že Slovensko má zájem o 6 kusů Ka 50...
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Julesák, napísal si to presne, Afganistan bola špecifická krajina.
Čo si pamätám, tak vnútorná nosnosť Mi-24D bola 1400 až 2200Kg, alebo vonkajšia 2000kg. To znamená, že by prakticky mohli niesť 8 vojakov a niečo ľahšie na krídlach. Ono, ani samotných 8 vojakov nie je nejaká sila, ale pri dnešných proti teror. akciách, by takáto malá skupinka, krytá paľbou vlastného vrtuľníka, mohla postačovať.

V 90. rokoch sa naozaj reálne uvažovalo o kúpe Ka-50 pre Slovenskú armádu, financovať sa to malo formou deblogácie Ruské dlhu, ale došlo k zmene vlády, s tou bol spojený aj iný pohľad na niektoré veci a od zámeru sa upustilo. Z toho obdobia je známa fotka letiaceho Ka-50 ponad Spišský hrad. Išlo o tak vydarenú fotku, že ju sami Kamovci používali vo svojich propagačných materiáloch.

Slovenský Ka-50
http://wp.scn.ru/en/ww4/v/731/74/0/1
Uživatelský avatar
absik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 8/12/2008, 19:04
Bydliště: pri Čiernej vode

Příspěvek od absik »

Do roku 2012 by v armáde malo slúžiť cca 30 sériových Ka-52 a keď sa podarí nákup francúzskych lodí Mistral tak budú používané ako námorné výsadkové.
Odpovědět

Zpět na „Vrtulníky“