X. díl. Jugoslávie, Řecko 1941. Č 13.

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6835
Registrován: 28/10/2005, 13:43

X. díl. Jugoslávie, Řecko 1941. Č 13.

Příspěvek od michan »

X.díl. Jugoslávie, Řecko 1941. Č 13.

Mapa „ Operace Marita „ k 6. dubnu 1940.

Obrázek


Březen 1941 byl ve Středomoří velice hektický. Politické i vojenské události měly rychlý spád a to nejen na Balkáně, ale i v severní Africe.
Pojďme a řekněme si o tom něco.
Když německé jednotky ukončily v Bulharsku - v oblasti řecké východní hranice přesun na výchozí pozice – učinily tak poté, co se bulharský car připojil i se svou zemí k mocnostem OSY (říkali jsme o tom, že se tak stalo 1. března 1941 a již od 2. března, po postavení třech mostů přes Dunaj proudil Wehrmacht do Bulharska) nastala skutečně v Řecku situace bezprostředního ohrožení země.
Ještě v době kdy se Wehrmacht přesouval do výchozích pozic k útoku (Wehrmacht měl být připraven k operačnímu nasazení k 27. březnu 1941), a bylo to již 18. března 1941, dospěla britská zpravodajská služba k závěru, že jugoslávský princ regent Pavel, podobně jako bulharský car Boris, se spojili Němci. Britové věděli, že tohle znamená, že je celá severní řecká hranice ohrožena vpádem Německa do Řecka.
Sbor náčelníků štábů Velké Británie zaslal britským diplomatům působícím v Jugoslávii (zde především vojenským přidělencům a pracovníkům zpravodajských služeb) oprávnění, aby podnikli všechno „možné i nemožné“ pro svržení proněmecké jugoslávské vlády. Dokonce byli oprávněni provést taková opatření i za cenu podpory podvratných kroků, které by vedly k uskutečnění převratu v Jugoslávii.
Tehdy se princ Pavel dotázal 20. března 1941 členů jugoslávské vlády, zda schválí požadavek, aby se Jugoslávie připojila k OSE a aby poskytla volný průchod německým jednotkám, které budou směřovat do Řecka.
Než by přistoupili na takové podmínky, vzdali se 4 jugoslávští ministři raději svého úřadu.

Přes jasné vyjádření nesouhlasu však jugoslávský premiér Cvetkovič - 25. března 1941 - ve Vídni podepsal dokument, kterým se potvrzovalo, že Jugoslávie přistupuje k Paktu tří – OSE. Tímto aktem se tedy Jugoslávie v přítomnosti Hitlera, ale i japonského velvyslance v Berlíně generála Ošimy, ocitla v stále se rozšiřujících řadách mocností OSY.
Když byla v Jugoslávii zveřejněna tato zpráva, vypukly protiněmecké demonstrace pro vystoupení z OSY a to již 26. března 1941. Do ulic všech větších měst Jugoslávie, toho dne, na podporu vystoupení z OSY, vyšly odbory, rolníci, církev a připojila se i jugoslávská armáda. V časných ranních hodinách pak 27. března 1941 byla Cvetkovičova vláda svržena a prince regenta Pavla vystřídal následník trůnu – sedmnáctiletý král Petr – Petar II..

Obrázek


Nová jugoslávská vláda, v jejímž čele stanul velitel jugoslávského letectva generál Dušan Šimovič, ihned zrušila přistoupení země k OSE.

Adolf Hitler tím ztratil přístupovou cestu k útoku na Řecko – cestu, kterou ještě před 48 hodinami měl.
Historické prameny říkají, že Adolf Hitler dostal záchvat vzteku, ve kterém oznámil velitelům OKH, že je odhodlán, cituji:

„Rozdrtit Jugoslávii vojensky a rovněž jako stát.“

Útok dle Hitlera má být zahájen co možná nejdříve, a jak dále řekl, cituji:

„Politicky, je nesmírně důležité, aby úder proti Jugoslávii byl veden s nemilosrdnou tvrdostí a aby vojenská zkáza byla provedena ve stylu Blitzkriegu.“

A Hitler nechal své důstojníky ihned jednat.
Blesková válka měla, dle Hitlera, jednoho nepřítele (Jugoslávii) zničit a druhého (Řecko) zastrašit. Zároveň měl tento příklad přesvědčit Turecko, aby zachovalo neutralitu. Když tohle Adolf Hitler všechno připravoval - 27. března 1941 - tak ještě dopoledne nabídl maďarskému velvyslanci v rozhovoru, který trval 15 minut, výměnou za pomoc ze strany Maďarska - oblast jugoslávské Bačky.
Bulharskému vyslanci pak nabídl vůdce – v 10 minut trvajícím rozhovoru - jugoslávskou i řeckou část Makedonie – oblast, kterou měla za odměnu dostat za přistoupení k OSE – Jugoslávie.
Adolf Hitler vyhlásil, že nad Jugoslávií rozpoutá bouři, která prý svou prudkostí všem těm pánům vyrazí dech.
A začal také jednat ihned vojensky. Zadal rozkaz OKH, aby okamžitě přepracovaly „Operaci Marita“, do které okamžitě musí zahrnout Jugoslávii.
Již také 27. března 1941 dostala Luftwaffe rozkaz - a hned jej prováděla – že 600 letadel přeletělo z německých letišť podél celého pobřeží průlivu La Manche, a rovněž ze základen na Sicílii a v Libyi – na letiště do Rumunska a Bulharska.

Tak se stalo, že početní stav německých letadel připravených zaútočit na Jugoslávii a Řecko se zvýšil na přibližně 1 000. Nesmírně zranitelné, a pak jak uvidíme - skutečně napadené - bylo hlavní město Jugoslávie – Bělehrad.
Již 27. března 1941 podepsal Adolf Hitler válečnou „Směrnici č. 25“, která byla vypracována na základě plánu generála Haldera, a podle které měla být zároveň napadena Jugoslávie i Řecko. Počátek útoku 6. dubna 1941.

Touto přepracovanou „Operací Marita“ se zároveň posouval z května ( z 13. nebo 15. května 1941, nejprve na polovinu červena 1941) na červen 1941 – útok na SSSR – „Operace Barbarossa“.

Nově přepracovaný německý plán „Operace Marita“ předpokládal podniknout soustředěný výpad ze Sofie, z Banátu a Rakouska na Bělehrad. Nejdříve měla z Bulharska postupovat – 6. dubna 1941 - německá 12. A (velitel – generál polní maršál List). O několik dní později (8. dubna 1941) pak měly vyrazit jednotky německé 2. A ( generálplukovník von Weichs), která byla vytvořena přímo v Rakousku.
Samotné Řecko mělo být pak napadeno částí německé 12. A z bulharského a jugoslávského území.
Italské vrchní velitelství předpokládalo postup z Istrie silami své 2. armády (velitel – generál Ambrosio) na Lublaň a podél jaderského pobřeží pak měla 2. armáda nastoupit proti Řecku.
Zároveň „Operace Marita“ předpokládala podpoření italské obrany v Albánii.
Celkem mělo být proti Řecku a v Jugoslávii nasazeno 85 divizí (35 německých divizí, 45 italských divizí a 5 maďarských divizí).
Z oněch 85 divizí bylo určeno 52 divizí proti Jugoslávii (24 německých, 23 italských a 5 maďarských) a 27 divizí proti Řecku (do celkového počtu pak 1 divize byla pro zajištění proti Turecku a 5 divizí jako rezerva OKH).

Pro ilustraci si ještě řekněme, že jugoslávský operační plán, který se nazýval „R-41“ předpokládal defenzivní nasazení skoro všech ozbrojených sil podél jugoslávských hranic (tehdy to bylo 28 divizí, což bylo 7/8 všech jugoslávských divizí). Jugoslávská armáda měla jen minimální rezervy a nějakou ofenzivní akci předpokládala jen na albánské frontě a to ještě ve spolupráci s řeckou armádou. Bylo to tohle rozptýlení všech jugoslávských svazků na dlouhé frontě podél jugoslávských hranic, které společně s špatným využitím terénu hodně omezilo operativní možnosti jugoslávské armády.

Jenomže my jsme trošku odskočili k politické situaci a k celkovému vývoji na Balkáně a trochu se nyní musíme vrátit k situaci ve Středozemním moři - od 16. do 29. března 1941, neboť události právě v tomto časovém rozmezí byly velice důležité pro vývoj událostí po 6. dubnu 1941 ( pořád je to o ovládání Středozemního moře a nebe nad ním a okolo něho).
Řekli jsme si v Č 12 viz zde na konci :
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4253
, že ten den byla neděle a že 2 bombardovací letouny He 111 z X. leteckého sboru generála Geislera ze Sicílie, které byly na průzkumném letu západně od Kréty, napadly několik lodí britského Středomořského loďstva admirála Sira Andrew Browne Cunninghama.

Obrázek


Osádky německých bombardérů po návratu na Sicílii nahlásily svým nadřízeným, že zasáhly u Kréty 2 těžká britská plavidla, která však omylem označily za bitevní lodě. Protože byl tento jejich úspěch považován za výrazné oslabení britského Středomořského loďstva, začalo německé velení naléhat na italské námořnictvo, aby zasáhlo. Připravovala se totiž „Operace Marita“ – na den 6. dubna 1941, kdy mělo být prostě Němci, Italy a Maďary napadena Jugoslávie a Řecko. A právě v rámci přípravy na tuto „Operaci Marita“ Němci chtěli, aby italské loďstvo vyrazilo a zničilo severně a jižně od Kréty „ teď oslabené britské Středomořské loďstvo admirála Cunninghama“.
Italské námořnictvo pak plánuje skutečně – a nyní i na popud Němců - napadení britského Středomořského loďstva admirála Cunninghama na 6. dubna 1941.
Tuto skutečnost – tuto přípravu útoku na Středomořské loďstvo - odhalí již 25. března 1941 dešifrátoři Enigmy a vyhodnocovači ULTRY. Tehdy F. W. Wintherbotham, což byl důstojník odpovědný za předávání dešifrovaných hlášení Enigmy přímo Churchillovi, později řekl, že, cituji:

„Měli jsme velké štěstí, že detaily operačního plánů byly předávány rádiem. Zachycené depeše v nichž Italové požadují od Luftwaffe leteckou podporu při chystané akci, jsme včas předali admirálu Cunninghamovi.
Náčelník štábu italského válečného loďstva admirál Richardi tehdy na základě hlášení německého Luftwaffe z onoho 16. března 1941, skutečně plánoval překvapivou akci, při které měly být západně od Kréty napadeny britské konvoje směřující do Řecka. Mělo se po Tarentu – debaklu italského námořnictva – jednat o první ofenzivní iniciativu italského loďstva. "


Ono to není tak úplně doslova – první ofenzivní akce - neboť v úterý 25. března 1941 prováděla jedna italská utajená sekce – ofenzivní akci u Kréty.
Bylo to právě toto úterý 25. března 1941 ve 23 hodin 30 minut, když spustily italské torpédoborce „Crispi“

Obrázek


a „Sella“

Obrázek


, ve vzdálenosti 10 námořních mil před Sudským zálivem (u Kréty – mapa ostrova Kréta, kde je vidět zátoka Suda – je to ono Órmos Soúdas

Obrázek


A zde je náčrt zátoky Suda i s bariérami - které musely malé čluny překonat - a loděmi v době útoku člunů / pozor – bílé je zde moře./

Obrázek


) - spustily na hladinu 6 malých člunů s výbušninami. Tomuto malému utajenému odřadu velel italský kapitán Fagioni. Jednalo se o 5,2 metru dlouhé jednomístné čluny,

Obrázek


které měly na přídi nálož o hmotnosti 300 kg.
Osádka - onen jenom jeden muž - z člunu vyskakoval zhruba 100 metrů před cílem a člun pokračoval v plavbě k určenému cíli sám.
A Italům se navzdory trojité síťové a trámové baráži, podařilo s rychlým člunem s výbušninami proniknout do zálivu.
Anglické osádky zakotvených lodí, tyto italské čluny zpozorovaly dost pozdě a palbu zahájily až v době, kdy italské čluny prorazily poslední baráž.
Při italském útoku na krétský přístav Suda, byl těžce poškozen těžký britský křižník „HMS York“

Obrázek


, který klesl ke dnu. Další italský člun zasáhl a potopil tanker „Pericles“ (8 324 BRT).
Několik dalších člunů bylo obranou palbou Britů vychýleno z dráhy a svůj cíl nezasáhly. Další čluny pak byly rozstříleny. Všichni italští námořníci, kteří tyto čluny řídili byli vyloveni z moře a zajati.


Zde je ještě opožděně mapa Středomoří – na které je zakreslen zeleně sen Mussolliniho o – „ velké Říši římské“ i v Evropě - před 28. říjnem 1940. Mapu Středomoří jsem sem dával i proto, aby bylo vidět, jak malá je Malta a jak blízko je ostrov Sicílie, ze kterého „řádil“ ve Středomoří i směrem na Maltu ( po více jak 2 roky) německý 10. letecký sbor, se svými He 111 a Stuka Ju 87.
Zároveň je patrná vzdálená Kréta a její velikost ( Kréta je asi 26x větší než Malta).

Obrázek
Naposledy upravil(a) michan dne 22/9/2010, 07:12, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6835
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

X.díl. Jugoslávie Řecko 1941. Č 14.

Vzhledem k tomu, že chce italská flota okolo 6. dubna 1941 ničit „oslabenou britskou Středomořskou flotilu“, vyráží Italové již 26. března 1941 z italských přístavů.
Silnou italskou flotilu, která vyrazila z italských přístavů na širé moře, tvořila bitevní loď „Vittorio Veneto“ (na její palubě byl velitel celé flotily admirál Iachino), 5 těžkých křižníků, 2 lehké křižníky a 13 torpédoborců. Ochranu tomuto loďstvu zajišťoval německý X. letecký sbor generála Geislera ze Sicílie.
Připomeňme si ještě, že cílem této velké námořní akce bylo ochromit zásobování Řecka z Kréty a Egypta - soustředěnými útoky na britské konvoje a Středomořské loďstvo.
Vzhledem k tomu, že Britové znali záměry Němců a Italů, stali se později, koncem března 1941, „z lovců ti, kteří byli loveni“.
Admirál Cunningham, velitel Středomořského loďstva, stáhl z bezprostředních bojů své válečné lodě a v Italech vzbudil dojem, že není na námořní bitvu nijak připraven. Aby zakryl, že informace má, nechal pod rizikem sestřelení vzlétnout průzkumné hydroplány, které měly Němcům potvrdit, že informace o přítomnosti italské flotily v Egejském moři má právě od těchto průzkumných hydroplánů a od ničeho jiného.
Známý je i jeho zakrývací manévr, kdy nařídil připravit k vyplutí 3 bitevní lodě z Alexandrie a sám pak demonstrativně opustil areál s golfovými holemi, aby tak zmátl nepřátelské agenty v Egyptě. Později se pak tajně vrátil zpět a za soumraku vyplul z Alexandrie s britskými bitevními loděmi „HMS Warspite“

Obrázek


, „HMS Barham“

Obrázek


a „HMS Valiant“

Obrázek


, s letadlovou lodí ( LL) „HMS Formidable“

Obrázek


a s 9 torpédoborci.
V dalších dnech pak následovala tzv. „Bitva u Matapanu“, která je zde na Palbě popsána – viz:

Mapa „ Bitvy u Matapanu“.

Obrázek


Popis bitvy viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=838

Pro náš historický popis je důležité to, že výsledkem „Bitvy u Matapanu“ byla nesporná námořní nadvláda Velké Británie ve východním Středomoří.
Zároveň je zde nutno říci, že to byla první velká námořní bitva ve 2. světové válce v evropských vodách, která zároveň znamenala přechod od klasických námořních bitev, vedených – podobně jako v dobách 1. světové války – pouze dělostřelectvem a torpédy, k pozdějším námořním operacím letadlových lodí v Pacifiku, při nichž se s konečnou platností prosadily jako rozhodující strategický prvek námořních bitev – letadlové lodě ( LL).


Zároveň se v „Bitvě u Matapanu“ ukázalo, že italské námořnictvo nebylo vycvičeno pro noční boj, „neboť se italští velitelé domnívali, že bojové operace za tmy nelze velkými válečnými loděmi uskutečnit“....
Další chyba, která se ukázala u italského námořnictva spočívala v tom, že italské válečné lodě nebyly vybaveny plamenovzdornými stěnami při ústí hlavní, které měly zabránit oslepení obsluhy děla při výstřelu. Dalším problémem u italských válečných lodí bylo, že ani jedna nedisponovala radarovým přístrojem a proto nemohla ani těžká děla v noci zaměřovat a střílet. No a o zpravodajské tmě, o neznalosti záměru nepřítele – o tom jsme již mluvili.

Ve stejné době, kdy končí „Bitva u Matapanu“ začínají v Africe průzkumné akce německého DAK (Deutsche Afrika Korps), které od 30. března 1941 přerostou z průzkumných výpadů a oklamání britských jednotek v německo-italskou protiofenzívu, viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1121

K 30. březnu 1941 se váže jedna velice závažná událost. Ten den promluvil v Berlíně před 200 nejvýše postavenými představiteli německých ozbrojených sil a členy jejich štábů Adolf Hitler.
Byl to právě 30. březen 1941, když k těmto nejvyšším německým důstojníkům Adolf Hitler prohlásil, že k vpádu do bolševického Ruska – do SSSR – dojde 22. června 1941.
Tehdy Hitler prohlásil, cituji:

„Máme možnost rozdrtit Rusko, zatímco budeme mít krytá záda. Taková příležitost se jen tak znovu nenaskytne. Zradil bych budoucnost německého národa, kdybych ji teď nevyužil.“

Pak Hitler podával vysvětlení k dekretu, který se týkal zacházení s komisaři – onen Dekret o politických komisařích na východě. Nejvyšším německým důstojníků tehdy řekl, že na východě bude krutost znamenat „laskavost do budoucna“. Všichni ruští komisaři, označení na rukávě rudou hvězdou mezi zlatým srpem a kladivem, jsou zločinci a musí být zlikvidováni: „Nemáme se co starat o to, aby tito zločinci přežili.“
Ale i prý sám Adolf Hitler vycítil, že jeho slova otřásla mnohými z přítomných vojenských představitelů a proto skoro jednoznačně – dle své zločinecké povahy dodal, aby nikoho nenechal na pochybách, cituji:

„Vím, že nutnost vést válku takovým způsobem přesahuje možnost chápání vás generálů, nemohu však a ani nebudu měnit své rozkazy a trvám na tom, aby byly prováděny se slepou a bezpodmínečnou poslušností, která se na nic neptá.“

Byla středa 2. dubna 1941, když končila „Operace Lustre“. Během „Operace Lustre“ bylo z Alexandrie do Řecka přesunuto přibližně 58 000 vojáků Commonwealthu ( celkem pak do konce 17. dubna 1941 to bylo 60 364 vojáků – 4 divize z toho 2 tankové) viz. Č 12:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4253
„Operace Lustre“ si vyžádala dosti velké materiální ztráty, neboť během přepravy se Luftwaffe a italským bombardérům podařilo potopit 25 britských lodí (celkem 115 026 BRT).

Dne 3. dubna 1941 spáchal v Budapešti sebevraždu předseda maďarské vlády hrabě Pál Teleki, poněvadž byl přesvědčen, že Maďarsko ztratilo rozhodnutím regenta, admirála Horthyho – připojit se k německému vpádu do Řecka – svoji čest.

Adolf Hitler ve válečné „Směrnici č. 28“ – vydané také 3. dubna 1941 – potvrdil svá slova, že když se Maďaři budou podílet nejen na obsazení oblasti jugoslávské oblasti Bačka, ale i na „dalších operacích směřujících k zničení nepřítele“ - dostanou slíbená území.
Bulharsko mělo „dostat zpět“ Makedonii.
Rumunsko mělo omezit své válečné úsilí na „střežení hranic s Jugoslávií a s Ruskem“.
Italové měli rovněž vytáhnout proti Jugoslávii, avšak teprve potom – „co útok Němců začne být účinný…….“.

Nyní si řekněme složení německých jednotek, které stály připraveny k útoku na Jugoslávii a Řecko.
Nejprve tedy součásti německé 12. A, která byla soustředěna k operačnímu nasazení v Bulharsku a Rumunsku pod velením polního maršála von Lista.
I když hornatý terén nebyl zrovna vhodný pro nasazení tanků, měly tanky a samohybná děla sehrát důležitou roli.
Postupně německou 12. A tvořilo 680 000 vojáků.
V Bulharsku to byla 1. tsk ( tanková skupina - v Rusku pak přejmenována na 1. TA – 1. Tankovou armádu) generála von Kleista, která se skládala
- z XIV. (budeme psát raději 14.) motorizovaného sboru, který tvořila 5. a 11. td, 4. horská divize a 294. pěší divize a
- 41. motorizovaný sbor, který se skládal z 2. mot. divize SS Das Reich, motorizovaný pluk Grossdeutschland a brigáda „Hermann Göring“.
- 18. as – 2. td, 5. a 6. horská divize, 71. pěší divize a 125. samostatný pěší pluk.
- 40. motorizovaný sbor – 9. td, brigáda SS „Liebstandarte Adolf Hitler“ a 73. pěší divize.

Do severní části Jugoslávie pak měla proniknout v Rakousku - po 25. březnu 1941 vytvořená - německá 2. A, které velel generálplukovník Weichs.

Německá 2. A se postupně skládala ze
- 46. ( mot.) sboru, ve kterém byly 8. td, 14. td a 16. mot. divize, dále pak postupně
- 49. as s 1. horskou, 101. pěší divizí a
- 51. as – 79. a 125. pěší divize a
- 52. as – 183. a 132. pěší divize.
Cílem tohoto uskupení – 2. A - bylo obsazení Slovinska a části Chorvatska, včetně hlavního města Chorvatska – Záhřebu.

Zálohy OKW – 1. as, který se skládal z 16. pěší, 198. pěší, 76. pěší a 46. pěší divize.

Zálohy OKH – 19. motorizovaná divize, 12. td a 4. td. – zálohy OKH nebyly během tažení nasazeny.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6835
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

X.díl. Jugoslávie, Řecko 1941. Č 15.

Nyní si ještě řekněme jak vypadala před 6. dubnem 1941 připravenost vzdušných sil útočníků a obránců.
Před 6. dubnem 1941 byla připravena proti Jugoslávii a Řecku německá 4. letecká armáda generála Löhra (k 10. leteckému sboru ze Sicílie to byl 8. letecký sbor z Bulharska a připraven byl také 11. letecký sbor, ve kterém byla 7. a 22. výsadková divize) s asi 210 stíhačkami a 400 dálkovými bombardéry a Stukami Ju 87 a také přibližně 170 průzkumnými letouny. Itálie měla na bojišti - a to jak v samotné Itálii, tak na řeckých ostrovech k dispozici přibližně 666 letadel všeho druhu.
Jugoslávie před 6. dubnem měla celkem, přibližně, 400 letadel ( některé prameny říkají, že to bylo asi 600 letadel všeho druhu) – z toho bylo asi 144 stíhaček, asi 160 bombardérů a něco přes 40 průzkumných letadel (zbytek – ostatní - jsou školní a dopravní letouny).
Řecko v té době vlastnilo po těžkých bojích již jenom asi 80 letadel, mezi nimiž bylo 6 Huricanů
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=391
, které v té době měly už za sebou sestřelení 27 italských letadel bez jediné vlastní ztráty.
Tady je třeba říci, že již od listopadu 1940, a to až do 19. května 1941 působili piloti RAF a to jak stíhacích, tak bombardovacích letadel z ostrova Kréta. Základny - námořní přístavy i letitiště na Krétě - začali Britové používat ihned po obsazení Kréty, tedy 29. října 1940.
Teprve 19. května 1941, když byl na spadnutí vzdušný útok 11. leteckého sboru Luftwaffe dostali britští piloti rozkaz přelétnout na základny do Egypta.
Na Krétě pro krátkost dráhy stihači RAF používali letiště Malemes a bombardovací letadla pak letiště u Rethymnonu a u Heraklionu.
Díky kolegu Farky jsou zde odkazy o působení pilotů RAF ve prospěch Řecka:

"Pat" Pattle –
http://surfcity.kund.dalnet.se/commonwealth_pattle.htm

"Cherry" Vale –
http://surfcity.kund.dalnet.se/commonwealth_vale.htm

RAF OOB 5. dubna 41' –

http://orbat.com/site/ww2/drleo/017_bri ... reece.html

RAF pro podporu svého expedičního sboru létala i z řeckých letišť, která piloti RAF vyklidili do 21. dubna 1941 ( o squadroně, typu letadel, počtu letadel, však nemám podklady).

Pro podporu ve Středomoří pak od roku 1940 a především pak 1941 až 1943 létali především na ochranu ostrova Malta i piloti RAF - byli to především dobrovolníci z celého Commonwealthu - a to za neustálého bombardování od Italů - a pak po 10. lednu 1941 za neustálého bombardování od X. leteckého sboru Luftwaffe ze Sicilie.


Luftwaffe v neděli 6. dubna 1941 provedla již dlouhodobě zkoušenou, zatím ne vždy úspěšnou - metodu leteckého útoku (proti Polsku byla metoda méně úspěšná, stejně jako proti Francii – úspěšná byla proti Holandsku a Belgii) - začátku útoku na nějakou zemi – zde Jugoslávii a Řecko – nejprve zničit letadla nepřítele na jeho letištích.

Dne 6. dubna 1941 již před 5 hodinou ranní jsou tak nejprve nasazena letadla Luftwaffe proti letištím v Jugoslávii a Řecku. Zvláště v Jugoslávii se Luftwaffe podařilo zničit leteckou sílu nepřítele ( většinu letadel) již na zemi.
Luftwaffe získává v celé Jugoslávii nebe.
Její letadla mohou neomezeně bombardovat nepřipravený stát a podporovat postupující pozemní jednotky.
Vzdušná nadvláda Luftwaffe nad Jugoslávií je úplná a trvalá – a to po celou válku.
Pod tímto dojmem - pod touto nadvládou ve vzduchu - pak Luftwaffe bombarduje v pěti náletech, vždy je to nejméně 150 bombardérů a Stuk se stíhací ochranou - z leteckých základen v Rakousku a Rumunsku - hlavní město Jugoslávie – Bělehrad.

Když se den 6. dubna 1941 chýlil ke konci leželo v městě Bělehradě – většinou na ulicích - od 3 000 do 17 000 mrtvých, většinou civilistů ( od různých historiků jsou čísla různá – nejvíce u starých i nových historiků převládá číslo 17 000 – zločin je přirovnáván k Varšavě a Rotterdamu).
Stalo se totiž to, že v neděli 6. dubna 1941 byl v Bělehradě církevní svátek ( Pravoslavná církev) – „ Květnová neděle“.
Do Bělehradu přijelo -– nic netušíce – bez informací – na církevní svátek hojně lidí i z venkova.
Bomby zasahovaly v Bělehradě - v několika vlnách - nic netušící lidi na ulicích…..!!!!


Tady si ještě řekněme - z vojenského hlediska, že zásah Itálie ze vzduchu – do války v Jugoslávii - vypadal jinak, než tomu bylo u Luftwaffe.
Některé historické prameny říkají, že během celé této letecké války nad Jugoslávií sestřelilo italské vojenské letectvo při několika stovkách vzletů svých letadel jen 4 jugoslávská letadla a samo ztratilo těch letadel 5.


Jednou z příčin bojové slabosti vojenského letectva Itálie prý byla ta skutečnost, že mezi italskou „Regia Aeronautica“ – „ Vojenské letectvo Itálie“ – a Luftwaffe nikdy neexistovala žádná koordinace…

Luftwaffe se podařil hned druhý den, tedy 7. dubna 1941( v jednom historickém díle byl datum již první den – 6. dubna 1941), důležitý bombardovací počin.
Ten den totiž provedlo 11 německých bombardérů z X. leteckého sboru ( ze Sicílie) nálet na athénský přístav Pireus. Při tomto náletu měl dopad jedné z bomb do přístavu Pireus katastrofální následky.
Ta jedna z bomb totiž zasáhla britskou muniční loď „SS Clan Fraser“
http://en.wikipedia.org/wiki/SS_Clan_Fraser_(1938)
a způsobila výbuch 250 tun trhavin, které zpustošily přístav od jednoho konce k druhému.
Potopeno bylo 12 lodí o celkovém výtlaku 51 569 BRT, mimo toho 60 lehkých a 25 motorových plachetnic (nejenže bylo potopeno spousta vojenského materiálu, ale i spousta munice).
Tehdy velitel britské Středomořské flotily admirál Cunningham suše řekl, cituji:

„Zdrcující úder.“

Později k tomu dodal, že tímto přímým zásahem byly britské jednotky připraveny o své jediné a dobře vyzbrojené překladiště pro přísun. V důsledku jenom tohoto bombardování – protože existovalo další bombardování všech kolon postupujících na frontu – při letecké nadvládě Luftwaffe – mohl pak vést slabý britský expediční sbor a řecké vojsko pouze opatrné boje. Chyběla totiž munice a další důležitý vojenský materiál, a to během celé války.

A nyní tedy pojďme na pozemní frontu.
Řekli jsme si, že „Operace Marita“ byla po 25. březnu 1941 přepracována tak, že z Bulharska a Rumunska měla zaútočit 12. A a z Rakouska tam nově vytvořená německá 2. A.

A tak v neděli dne 6. dubna 1941 po bombardování cílů v Jugoslávii a Řecku zahajuje útok německá 12. A již v 5 hodin 15 minut ráno, když její jednotky překročily bulharskou hranici a postupovaly podle plánu „Operace Marita“ do vnitrozemí.

Obrázek


Byla to zvláštní situace – Řecko s útokem počítalo již několik týdnů – Jugoslávie však byla při svém momentálním vnitřním chaosu - výměny vlád – naprosto překvapena.
Jugoslávie měla totiž ještě navíc i nedokončenou mobilizaci a mimo toho její jednotky potlačovaly početné provokace chorvatských Ustašovců ( Poglavnika – vůdce – Ante Paveliče).

Tady je třeba také říci, že oba balkánské státy – Jugoslávie i Řecko – vybudovaly své obranné linie tak, aby se vzájemně doplňovaly.
V případě porážky Jugoslávie se měla jugoslávská armáda přesunout do Řecka a tam měla posílit řeckou obrannou linii.

K 6. dubnu 1941 je nutné pochopit, že jádrem obou armád byly především pěší divize a několik dělostřeleckých divizí. Ani Jugoslávie, ani Řecko, nemělo žádnou samostatnou tankovou jednotku. Těch několik desítek tanků, které oba státy mělo – především francouzské výroby (R-35
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1674
a H-38
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2537
), tak ty byly určeny jen jako podpora pozemních jednotek – rozptýleny do pěších rot a praporů.
Situaci měl na řecké frontě zachraňovat britský expediční sbor, který disponoval 3. tankovým plukem 1. tankové brigády, který byl dislokován v bojových pozicích v Makedonii, nedaleko řecko-jugoslávské hranice.
Celkem měla vojska Jugoslávie, Řecka a britského expedičního sboru 300 tanků - z nichž něco míň než polovinu tvořily tanky britské - z 1. tankové brigády.
Zachycená čísla říkají, že Řecko vlastnilo 50 tanků, Jugoslávie 110 tanků.
Britové pak v 1. tankové brigádě měli 140 tanků Matilda II.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1240
a Cruiser
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1162
- jen tyto britské tanky byly srovnatelné s nasazenými německými tanky.

Použité podklady:

Duce – Anatomie jedné kariéry – Luboš Taraba.
Adolf Hitler a jeho cesta k moci – Rainer Zitelmann.
Nacismus – Alessandra Minerbiová – editor: Flavio Florani.
Pakty Stalina s Hitlerem – výběr z dokumentů 1939 a 40 – Naše vojsko.
Přísně tajné 3/99, 4/99, 3/05 a 3/08.
HPM ročník XIV. – Ivo Pejčoch – Těžký křižník Canarias.
Září 1938 – Role a postoje spojenců ČSR – Miloslav John.
Dějiny světa, svazek IX – L. I. Zubka, A. M. Zubinský a G. N. Sevosťjanov.
Dějiny světa, svazek X. – V. V. Kurasov, A. M. Někrič.
Krev, slzy a pošetilost v nejtemnější hodině 2. světové války – Len Deighton.
Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert.
Blitzkrieg od Hitlerova nástupu po pád Dunkergue - Len Deighton.
Druhá světová válka – John Keegan.
Polské tažení Hitler a Stalin rozbíjejí Polskou republiku – Janusz Piekalkiewicz.
Tanková válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Letecká válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Námořní válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Historie německé armády 1939 – 1945 – Philippe Masson.
Slovenská armáda 1939 – 1945 – Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal.
Hitlerovi válečníci – Guido Knopp.
Německé obrněné jednotky – Horst Scheibert.
Hitlerovy elitní jednotky – Lucas Cooper.
Němečtí parašutisté ve II. světové válce – Volkmar Kühn.
Operace Jubilee, Dieppe 1942 – Norman Franks.
Narvik – Donald Macintyre.
Ocelová lavina – Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak.
Bitva o Británii – Leonard Mosley a redakční kolektiv Time-Life Books.
Černí andělé, Historie zbraní SS – Rupert Butler.
Historie válek – David Brownstone a Irene Franck.
Neznámé špionážní operace KGB – Mitrochinův archiv – Christopher Andrew, Vasilij Mitrochin.
Den D, 1944, Hlasy z Normandie – Robin Neillands, Roderick de Normann.
Druhá světová válka den za dnem – Donald Sommerville.
Svět ve válce 1939 – 1945 – Dr. Duncan Anderson, Dr. Stephen Badsey, David Chandler, Dr. Paddy Griffith, Sean McKnight, Gary Sheffield.
Marcel Jullian – Bitva o Británii – červenec-září 1940
Alan Cooper – Cíl Drážďany.
Průběžně tématické články: www.Palba.cz
A
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1176
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1179
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1193
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1209
a v nich následné diskuze.
Další související historická literatura.
Mé dlouholeté poznámky a mapy.


Případnou diskuzi a doplnění prosím směřujte na tento odkaz:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4228
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Západní fronta 1939-1945“