• Globalní oznámení

Příspěvek XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 79.


XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 79.



Americké útoky na západním křídle "Americké fronty" ( z prostoru oblasti UTAH a z prostoru vysazení 82. a 101. vzdušně-výsadkové divize), do 18. června 1944, které zároveň





Obrázek





znamenaly přetnutí Cotentinského poloostrova a vytvoření si předmostí pro útok na sever, na město a přístav Cherbourg. Na jihu bylo vytvořeno předmostí k útokům směrem na jih do nitra Francie.



Přes všechna protiinvazní cvičení, přes všechny přípravy po celé období protiinvazních příprav - od konce roku 1941 až do 1944 -, se v německé obraně a v jejím velení, od 6. června, objevovalo váhání a projevovaly se chybné závěry - co a jak nyní provádět?

Spojenci německá váhání viděli a ač i oni měli své váhavce, přeci jenom zareagovali lépe. Spojenci, jako útočník, byli přeci jenom od 7. června agresivnější a na útok byli přeci jenom lépe při ...

Views: 7616  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Pomocné křižníky Petěrburg a Smolensk


Pomocné křižníky Petěrburg a Smolensk

Obrázek



Parníky Petěrburg a Smolensk

Paroplavební společnost Dobrovolné loďstvo vznikla v roce 1878 díky výtěžku celonárodní sbírky a ze skromných počátků se brzy vypracovala v jedno z největších ruských rejdařství. Vzhledem k nízké úrovni zdejšího loďařského průmyslu získávalo Dobrovolné loďstvo většinu svých plavidel v zahraničí. V počátcích své existence zakoupilo několik parníků v Německu, ale od počátku 80. let 19. století byly další lodě dodávány z Británie, kde byly koupeny např. parníky VLADIVOSTOK a KOSTROMA. Teprve státní podpora zajišťující každoročně příspěvek ve výši 600 000 rublů umožnila tomuto rejdařství další rozvoj, díky čemuž britské loděnice v rychlém sledu podepisovaly smlouvy na stavbu nových parníků. Dosavadní pla ...

Views: 8059  •  Komentáře: 11  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 76.


XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 76.



Konečně jsme se propracovali k bojům po vylodění v Normandii, k situaci



Obrázek





( na mapě je postavení britské 2. A generála Dempsey, která se vylodila v oblasti pláží GOLD, JUNO a SWORD, večer 6.června), která nastala večer 6. června a pokračovala bojem 7. června 1944 ráno, a poté bojovými operacemi i v dalších dnech.



Německé protiútoky - na tahu byl Wehrmacht.

Nejen večer 6. června, ale ještě mnoho dní a týdnů po vylodění v Normandii, si velení Wehrmachtu, včetně Hitlera, stále myslelo, bylo přesvědčeno, že spojenecké vylodění v těchto místech je jen "Zastírací manévr". Cílem právě proběhnuvšího - "Zastíracího manévru", bylo určitě vylákat německé zálohy do prostoru západně od řeky Seiny a určitě prý se jednalo o předehru k "Hlavnímu vylodění" - "Hlavnímu útoku", který měl být proveden v oblasti Calaisk ...

Views: 9015  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Vzpomínky F.P. na rok 1918 a 1919


Vzpomínky F.P. na konec války v roce 1918


6. února 1918 nastoupil jsem službu vojenskou. Byl jsem 17 roků a 2 měsíce stár.
Vojenský výcvik prodělal jsem u pěšího pluku č. 81 v Jihlavě. Tento výcvik probíhal bez zvláštních zjevů, nepočítáme-li za zvláštní zjev to, že jsme velmi často vyjadřovali náš vzdor tím, že jsme při odchodu z cvičiště odmítali na povel zpívat, že jsme za trest při nadávkách chodili do nekonečna „tam a zpět“, nebo že jsme dělali různá cvičení jako ku příkladu „K zemi“ a „Vztyk“, což se do nekonečna opakovalo apod.
Cvičení a zase cvičení, ještě více nadávek a urážek, ale o to méně jídla.
Tak plynula doba vojenského výcviku. Při tom, nejdříve udiveně, později rozhořčeně a na konec snad i lhostejně jsme poznávali, že nerozhoduje myšlenka, ale systém, dril. Neměli jsme sice žádných plánů do budoucnosti, ale přece jsme již měli nějaké ideje.
Po uplynutí výcviku dostavil se den výběru a zařazení do maršky a tím den odchodu do zákopů. Zařazeni do maršky nebyli jen ti, kteří ...

Views: 6831  •  Komentáře: 6  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 73.


XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 73.



Mapa vylodění v Normandii od 6. do 12. června. Na mapě je ukázána i ta skutečnost,



Obrázek



že ke konečnému spojení všech oblastí pláží - UTAH, OMAHA, GOLD, JUNO a SWORD došlo až 12. června 1944 ráno, po dobytí a obsazení Isigny.



Jak vypadalo normandské bojiště?

K pochopení pomalého a těžkého postupu Spojenců za plážemi nám přispěje i seznámení se s rázem krajiny v Normandii. Pojďme a řekněme si něco o Normandii blíže.

Veškerá historická literatura říká (všichni historici popisující D – DAY se na tom shodují), že naplánování „Operace OVERLORD“ bylo vůbec tím nejpečlivějším, co kdy spojenečtí štábní důstojníci vytvořili. Štábní důstojníci při plánování kladli důraz na všechny možné i nepříznivé, nahodilé okolnosti, které by mohly nastat v období, kdy se budou výsadky na plážích Normandie vyloďovat. No jo, al ...

Views: 9687  •  Komentáře: 2  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Leonid Iľjič Brežnev


Leonid Iľjič Brežnev

Obrázek



Pred 30-timi rokmi zomrel Leonid Iľjič Brežnev. Možno bude pre vás zaujímavé si ho pripomenúť.



Narodil sa r. 1906 vo východnej Ukrajine a bol synom robotníka v oceliarni v dnešnom Dneprodzeržinsku. V detstve zažil občiansku i prvú svetovú vojnu, vo veku pätnásť rokov musel školu opustiť a zamestnať sa. Vzdelanie si dopĺňal vo večernej škole, zmaturoval a pred tridsiatkou absolvoval technickú vysokú školu. Dva roky pracoval v oceliarstve, ale viac ho zaujímala politika. Vstúpil do komunistickej strany a budoval stranícku kariéru.



Cez druhú svetovú vojnu bol politrukom - politickým armádnym funkcionárom. Na konci vojny bol v Prahe, kde popri oslobodzovaní pomáhal organizovať tunajších komunistov. Po vojne odišiel z armády do civilu a to konkrétne do Moldavska, ktoré práve pripojili k Sovietskemu zväzu. Z pozície šéfa miestnych štrukt ...

Views: 38787  •  Komentáře: 57  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Nosič hydroplánů Commandant Teste


Nosič hydroplánů Commandant Teste
“aneb ten v pozadí“

Obrázek


Po stručných článcích zabývajících se letadlovými nosiči Béarn a Joffre/Painlevé musela logicky přijít řada i na poslední kousek z francouzské předválečné „triády“, aneb nosič hydroplánů Commandant Teste. I když se v pořadí ocitl až na samotném chvostu, tak to nic nemění na faktu, že je to plavidlo nejen elegantní, ale hlavně o nic méně zajímavé než jeho vzdálení příbuzní (byť hydroplánové nosiče nikdy moc nestály v popředí zájmu většiny fandů námořní techniky). Spolu s informacemi o konstrukci a službě samotného nosiče opět zároveň uvádím i stručný přehled provozovaných letounů.

Views: 11497  •  Komentáře: 5  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Výsuvná otočná věž RO


Vývoj a konstrukce dělostřelecké věže

(Označení pro zbraň 2Y, vojenské věže RO, tovární F3V)



Obrázek

V souvislosti se současným zájmem o bunkrologii na Palbě, jsem prošel některá starší témata o čs. opevnění a přepracoval jedno podstatné téma, a tím je nejdůležitejší zbraň tvrze, skoro bych napsal kvůli ní se vlastně forty stavěly. Ironií dějin bylo, že tato na svou dobu sofistikovaná zbraň se bohužel nestihla do žádného objektu osadit. Právě dělostřelecké věže za bojů ve Francii v roce 1940 na severní frontě Maginotovy linie dokázaly i po ústupu polní armády zabránit pádu mnohých malých pěchotních tvrzí. Kromě našeho těžkého opevnění, francouzské Maginotovy linie, či belgické pevnosti Battice a Eben Emael se obdobně složitý prvek pevnostní výzbroje nikde nerealizoval.

Ve Škodových závodech dle zakázky od armády byly rozpracovány celkem 4 kusy RO. P ...

Views: 10988  •  Komentáře: 8  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Obrněný transportér typové řady M113


Americký obrněný transportér typové řady M113



Obrázek


ÚVOD : Předchůdci transportéru M113



Před vstupem do dění druhé světové války Spojené státy moc specializovaných vozidel pro převoz pěchoty neměly. Jakmile byly do tohoto světového konfliktu zataženy, začal americký průmysl chrlit stovky těchto vozidel, převážně polopásových typu M3, M5 a M9. V průběhu války docházelo také k úpravě různých zastaralých obrněných vozidel, která po odstranění věže s výzbrojí byla používána jako transportéry pěchoty.

Ukončení druhé světové války znamenalo nejen nové politické rozdělení světa, ale i změna ve vzájemných vztazích, kdy se ze spojenců stali protivníci. Byly vyvíjeny nové druhy zbraní a systémů, přednost dostaly atomové zbraně a jejich nosiče. Změnily se i bojové podmínky a do koncepce bleskového úderu byly zahrnuty tankové a mechanizované armády, které k nově vyvinutým tankům potřebovaly dost ...

Views: 12510  •  Komentáře: 17  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]

Příspěvek Startování prvních německých proudových motorů


Startování prvních německých proudových motorů



Vznik proudových leteckých motorů na konci třicátých let minulého století provázely zcela nové problémy, které museli při vývoji tohoto doposud nepříliš známého typu techniky jejich konstruktéři řešit. Jednou z otázek bylo s dostatečnou účinností zajistit nepřetržité spalování směsi vzduchu a paliva za konstantního tlaku. Samozřejmě bylo třeba takovýto motor, podobně jako motor pístový, nějakým způsobem uvést do chodu a dle Braytonova cyklu nastartovat jeho vnitřní kontinuální procesy, což si ovšem u proudového motoru žádalo speciální (a mnohdy složitější) postupy. V následujícím textu bude popsáno, jak si s tímto zajímavým problémem poradili konstruktéři prvních německých proudových motorů, které byly na konci II.světové války v několika reaktivních letounech bojově nasazeny.



Obrázek



...

Views: 12143  •  Komentáře: 4  •  Odeslat odpověď [ Číst dále ]


  •  Novinky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

  • Kdo je online?
  • Ve fóru je celkem 171 uživatelů :: 6 registrovaných, 0 skrytých a 165 hostů (založeno na uživatelích aktivních během posledních 5 minut)
    Nejvíce zde současně bylo přítomno 1106 uživatelů dne 19/6/2024, 15:23





  • Hledání

  • Statistiky
  • Totals
    Celkem příspěvků 444533
    Celkem témat 9100
    Total Announcements: 1579
    Total Stickies: 14
    Total Attachments: 24348

    Topics per day: 4
    Posts per day: 181
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 90
    Posts per topic: 49

    Celkem zaregistrovaných uživatelů 4943
    Nejnovějším uživatelem je Rekir554