
Vietnam 1964-1975 III. Č 1.
Díl III.
Část 1.
USA, které se s velkými výhradami účastnilo „Mírové konference“ v Ženevě v květnu, červnu a červenci 1954, jen těžce neslo její výsledky. Zdráhalo se jak víme oficielně podepsat příměří a i rozdělení Vietnamu. Rada národní bezpečnosti USA dokonce výsledky ze Ženevy označila za „Katastrofu“. Což potvrzuje tento dokument: US Congress, House Committee on Armed Services (ed.), United States – Vietnam Relations, 1945-1967: A Study Prepared by the Department od Defense, 12 dílů, Washington 1971, díl 10 str. 731-741.
Jediné pozitivum, které v přechodném rozdělení Vietnamu USA vidí je možnost, že vymaní (jižní) Vietnam z vlivu komunistů.
V Indočíně tak v prvé fázi Američané sledují 2 cíle:
1) Posílit antikomunistické síly a vybudovat nacionalistickou variantu proti Viet Minhu, což vyžaduje rychlé vytlačení francouzského vlivu v (jižním) Vietnamu.
2) Vytvořit v jihovýchodní Asii bezpečnostní strukturu, která zabrání vlivu komunistů.
K řešení ad. 2 chce ministr zahraničí USA Dulles použít tzv. „Společná akce“.
USA totiž v září 1954 založila společně s VB, Austrálií, Novým Zélandem, Francií, Filipínami, Thajskem a Pákistánem „Pakt pro jihovýchodní Asii – SEATO (Southeast Asian Treaty Organization). Státy, který pakt SEATO podepsaly se zavazují, že v případě komunistického ohrožení budou situaci konzultovat. Ve zvláštní příloze byl potom pakt SEATO rozšířen na státy Laos, Kambodžu a „svobodné území pod správou státu Vietnam“.
Od NATO se SEATO lišilo tím, že NATO by se bránilo, ale SEATO by jen konzultovalo. Závazek obrany v SEATO prostě nebyl. Co bylo ale v rozporu s Ženevskou Mírovou konferencí je, že tam byly zahrnuty státy Indočíny, které se nesmí účastnit žádných dohod.
Do SEATO nevstoupila Indie, Barma a Indonésie, které tušily, že pakt je prostředek vlády USA, jak chce nějakým způsobem legitimovat budoucí vměšování do záležitostí jihovýchodní Asie.
Ke konsolidaci (jižního) Vietnamu, potřebují ještě USA tajnou službu.
Prezident Eisenhower, ministr zahraničí John F. Dulles a Dullesův bratr Allen W. Dulles, který byl ředitelem CIA (Central Intelligence Agency) se shodnou, že tam kde nemohou realizovat své cíle kvůli mezinárodním smlouvám, musí postupovat jinak a tam je vhodná CIA. Zvláště proto, že CIA v této době 50tých let velmi málo podléhala kontrole Kongresu USA.
A tak do Saigonu letí v červnu 1954 plukovník letectva USA Edward Lansdale s 12ti agenty CIA, aby zachránil co se dá. Lansdale je původně specialistou na reklamu, který se významně podílel na porážce komunistického povstání na Filipínách.
Lansdale je pragmatik, který razí heslo „Půjde to!“ Pod tímto heslem chce země třetího světa proměnit v rozvinuté demokratické a kapitalistické společnosti. Brání mu v tom komunisté, kteří nyní pracují celosvětově, no tak je musí ničit konkrétním jednáním a svým osobním příkladem.
Pan plukovník Lansdale americkým vojákům vždy říkal, cituji:
„Nezapomínejte, že komunističtí partyzáni se ukrývají v mase. Když získáte lidi na svou stranu, nebudou se mít partyzáni kde schovat. Pak si je podejte, vyřiďte je.“
Je to citováno dle Stanley Karnow, Vietnam. A History, 2. vyd., New York 1991, str. 236.
Lansdale chtěl především odstranit francouzský vliv na vietnamskou armádu a zasadil se o výcvik specialistů na partyzánskou válku.
Některé jeho akce si popíšeme. Některé působily komicky, ale některé byly skutečně účinné. Posuďte sami.
Po skončení Ženevské mírové konference vysílal do severního Vietnamu do Hanoje malé skupinky špionů. Ti měli do nádrží autobusů sypat cukr, aby tak ochromili dopravní systém hlavního města VDR.
Podplácel astrology, neboť ve Vietnamu bylo zvykem chodit k astrologovi. Astrologové měli prorokovat temnou budoucnost severního Vietnamu. Své letákové akce (Lansdale dělal původně v reklamě) směřoval především na katolíky severu Vietnamu, aby opustili zemi. V letácích se říkalo, že i Panna Maria se otočila k severnímu Vietnamu zády a odešla na jih. Chce tak ukázat, že režim ve VDR je bezbožný. Na kolik byla letáková akce úspěšná, nikdo nezjistil. Faktem však zůstane, že 1 000 000 Vietnamců, převážně katolíků odešlo po rozdělení země 17. rovnoběžkou ze severního Vietnamu do jižního Vietnamu. Pro tuto akci vytvořilo americké námořnictvo tzv. „mírový most“, kterým dopravilo tyto přesídlence do jižního Vietnamu. Akce měla zastrašit a destabilizovat komunistickou vládu VDR.
Velkým a důležitým problémem se pro USA po Ženevské mírové konferenci stalo získání vhodné osoby, která by se postavila do čela státu a jihovietnamské vlády. Musel to být člověk, antikomunista, musel být protikoloniální a zároveň nacionalista. Úzká hospodářská elita Vietnamu kolaborovala s Francouzi.
Nakonec se americký ministr zahraničí John F. Dulles vytasí s Ngo Dinh Diem. Kdo byl Ngo Dinh Diem.
Ngo Dinh Diem se vypracoval v 20tých letech ve francouzské koloniální správě. Za Bao Daie byl dokonce v roce 1933 ministrem vnitra, ale po kompetenčních sporech s Francouzi za několik týdnů odstupuje. Stáhne se úplně z politiky a vede život starého mládence. Za války ho Japonci, na jaře 1945, tahají do vlády – neuspějí. Po válce se ho snaží dokonce získat i Ho Či Min ke spolupráci s Viet Minhem, ale ten narazí úplně. Ngo Dinh Diem komunisty nenávidí. Viet Minh mu totiž zabil jednoho z bratrů.
Diem se přestěhuje do USA, kde provádí přednáškové cesty po zemi a získá mnoho kontaktů ve vlivných amerických kruzích. Do okruhu vlivných osob, které v roce 1955 zakládají „American Friends of Vietnam“ patří např.: kardinál Frances Spellman, William O. Douglas, soudce Nejvyššího soudu, Joseph Kennedy a jeho syn, mladý senátor John F. Kennedy (je to budoucí prezident), senátor Mike Mansfield a bývalý šéf americké tajné služby (OSS) za 2. světové války generál William Donovan („Divoký Bill“).
V protekci právě těchto lidí je nutno spatřovat důvod, proč Dulles vybral právě Diema jako vůdce protikomunistického a protikolonialistického (jižního) Vietnamu.
Tlak USA donutí Bao Daie a francouzskou vládu, aby Diema přijala jako předsedu vlády.
Ngo Dinh Diem přijede do Saigonu dne 25. června 1954. Ne všichni jsou s volbou Diema za předsedu vlády spokojeni. Americký velvyslanec v Paříži Diema označuje za „mystika, podobajícího se jogínům“ a diplomaté USA v Saigonu ho označí za „mesiáše bez poselství“, jehož všechna politika bude spočívat jenom v tom, že bude požadovat americkou pomoc.
Jak uvidíme Diem by se bez podpory CIA a USA skutečně neudržel.