
Vietnam 1964-1975 V. Č 1.
Díl V.
Část 1.
John Fitzgerald Kennedy, 44letý prezident (*29. května 1917, +22. listopadu 1963) – 35. prezident USA v pořadí, nastupuje do svého úřadu v lednu 1961.
Mladý, optimistický prezident se ve své administrativě obalil také některými mladými poradci. Byli jimi, jak se tehdy vžilo „ti nejlepší a nejchytřejší“ (The best and the brightest) – bratr Robert, dále poradce pro bezpečnost McGeorge Bundy, bývalý děkan Harvardovy university, ministr obrany Robert S. McNamara, dříve předseda Ford Motor Company, historik z Harvardu Arthur M. Schlesinger ml. a právník Theodore C. Sorensen, který prezidentovi připravoval jeho projevy. Jen do úřadu ministra zahraničí jmenoval J. F. Kennedy méně výrazného Deana Ruska, neboť se chtěl na zahraniční politice podílet sám. Jako zvláštního vojenského poradce si vybral generála Maxwela D. Taylora, jenž v éře prezidenta Eisenhowera odstoupil z funkce velitele štábu armády na protest proti doktríně „Nový pohled“ („New Look“).
J. F. Kennedy chtěl jako prezident probudit USA z politické a hospodářské stagnace a své spoluobčany přivést k tzv. „novým obzorům“. Chtěl prolomit „staré struktury“, chtěl překonat rasovou nesnášenlivost, oživit hospodářství a zahraniční a bezpečnostní politice dát nový směr. V některých jeho výrocích je to i vidět. Památným je jeho:
„Neptej se, co může udělat tvá zem pro tebe. Ptej se, co můžeš ty udělat pro svoji zem.“
Inagurační projev JFK, Washington 20. 1. 1961.
Jeho tiskové konference, které byly přenášeny živě a kterými si získával veřejnost začínaly slovy – Mám hezký dům, do práce mám kousek, mám hezký plat…
Spoluobčanům Ameriky slíbil v květnu 1961, že do konce desetiletí vyšle USA svého občana na Měsíc.
Převzal však po bývalé administrativě problémy, které ještě zesílil, v jižním Vietnamu a učinil z nich měřítko „důvěryhodnosti“ (credibility) USA ve světě. Tak jako dbal na to, aby Západní Berlín byl svobodný a nedotknutelný (bylo tomu tak již od H. Trumana) a přítomnost USA v Evropě budila respekt ve světě, chtěl i jižní Vietnam udělat prestižní záležitostí.
Americká přítomnost v jižním Vietnamu pomalu přestávala být motivována surovinovým a odbytovým trhem a čím dál více šlo o zahraničněpolitickou vážnost a „důvěryhodnost“.
Vysoký úředník ministerstva obrany John T. McNaughton to vyjádřil vzorcem:
„70% - aby se zabránilo ponižující porážce (kvůli naší prestiži jako garanta);
20% - aby se území jižního Vietnamu (a území k němu přiléhající) nepostoupila Číňanům.
10% - aby se lidem v jižním Vietnamu umožnilo žít lepším, svobodnějším životem.“
Citováno z – McNaughton McNamarovi, 14.3.1965, in: The Pentagon Papers (The Senator Gravel Edition), díl 3, str. 695.
Zvláště těch 70% velice výmluvně hovoří, že to byla prestiž, co USA zajímalo.
Vietnam se pro USA a nového prezidenta J. F. K. stává v průběhu roku 1961 ohniskem krizových opatření.
J. F. Kennedy a jeho tým se nejprve soustřeďuje na Laos. I Laos, soused Vietnamu, byl jak víme předmětem jednání „Mírové Ženevské konference“ v roce 1954.
Eisenhowerova administrativa do Laosu, zemi o 2 miliónech lidí, doslova napumpovala 300 miliónů dolarů, jako „Hospodářskou a vojenskou pomoc“.
Úspěchy vidět nebylo!
V roce 1957 se rozhádané strany Laosu – vláda, armáda a Pathet Lao ( Pathet Lao je laoská obdoba Viet Minhu) – dohodnou na neutrální koaliční vládě.
USA ani tady v Laosu nechce tolerovat nárůst komunistického vlivu a tak buduje pravicově orientovanou laoskou armádu. V této armádě má silné postavení Phumi Nosavan, proamerický, ale politicky neschopný a zkorumpovaný důstojník, který velkou část svých příjmů postavil na pěstování opia (USA prostě nemá čuch na lidi, ani v jižním Vietnamu, ani v Laosu). Tento Phumi Nosavan slibuje USA, že bude tvrdě bojovat (on slaboch) proti stále rostoucímu hnutí Pathet Lao. Koncem 50tých let je vnitropolitická situace v Laosu podobná jako v jižním Vietnamu, probíhá tam občanská válka.
Na scénu vstupuje v srpnu 1960 princ Suvanna Phuma, který vytvoří neutrální vládu a chce tím ukončit občanskou válku. Vládu Suvanna Phuma uzná diplomaticky Francie i Velká Británie. Phumia Nosavana nezastíraně podporují USA. Princ Suvana Phuma, který to vidí se obrátí o pomoc pro Laos na Moskvu. V očích USA se tím zdiskredituje.
Když Eisenhower odstupuje, radí J. F. Kennedymu, den před inaugurací (20. ledna 1961), aby zabránil všemi prostředky vítězství komunismu v Laosu. Říká mu, že třeba i za cenu vyslání amerických jednotek do Laosu.
J. F. Kennedy slyší dobře. Na příkaz nové vlády vypracovává Sbor náčelníků štábu USA (JCS) plány vojenské intervence do Laosu. Situace v Laosu se v březnu a dubnu 1961 pomalu vymykala kontrole.
Pro hnutí Pathet Lao přichází do Laosu letecky zbraně od SSSR.
Pentagon reaguje okamžitě. Do Jihočínského moře přemisťuje svou 7. flotilu a ministr zahraničí Dean Rusk dosáhne příslibu od členských států SEATO, Thajska, Pakistánu a Filipín, že také vyšlou své jednotky. Jen neúspěšné vylodění kubánských emigrantů v „Zátoce sviní“ na Kubě zabrání další eskalaci.
J. F. Kennedy, ač příprava začala za Eisenhowera, převezme zodpovědnost za „ Zátoku sviní“ a od této doby je nedůvěřivý k CIA a Sboru náčelníků štábu.
V Laosu tak musí USA místo vyslání jednotek, dát přednost vyjednávání. Zprostředkování vyjednávání mezi USA a SSSR převezme Velká Británie a v červenci 1962 se dospěje ke křehkému příměří. Dohoda legitimuje neutrální vládu Suvanna Phumy a počítá se stažením všech nelaoských jednotek.
Jak my však dále uvidíme, tuto smlouvu v 60tých letech nebude dodržovat ani severní Vietnam (VDR), ani USA.
Je to také J. F.Kennedy, kdo odsouhlasí protipartizánský program CIA v Laosu, který se postupem času rozroste ve skutečnou tajnou válku.
Ale samozřejmě i Hanoj, VDR, používá po roce 1963 laoské území stále více k podpoře FNO na jihu Vietnamu – Ho Či Minova stezka (Ho Chi Minh Trail – viz. mapa).