
Vietnam 1964-1975 XII. Č 1.
Díl XII.
Část 1.
V celé „Bitvě o města“, nebo „Ofenzivě Tet“, byla nejkrutější, nejagresivnější, nejničivější a nejkrvavější bitva o staré císařské město, bývalé hlavní město Annanského císařství – bitva o město Hue.
Pro americkou námořní pěchotu, to byla nejhorší bitva v celé válce ve Vietnamu (stejně jako pro celou armádu USA) a také nejhorší bitva od dob 2. světové války.
Pojďme a pohovořme si o „Bitvě o Hue“ podrobněji.
K 30. lednu 1968 je v okolí města Hue soustředěno 7 500 vojáků VLA s veškerou, i těžkou výzbrojí (minomety 80, 120 mm, protiletadlová děla a kulomety). V městě Hue na vojáky VLA čekají tisícovky buddhistických a studentských bojovníků FNO, kteří jim připravili cestu a několik měsíců shromažďovali zásoby a munici. Po obsazení města se buddhisté i studenti k bojovníkům VLA přidají.
Americká armáda a ARVN, ani jejich výzvědné složky, nemají o ničem ani páru. Nemají ani páru o tom, co se na ně za několik hodin sesype.
Je svátek Tet, všichni lidé v Hue se radují, oslavují nejvýznačnější svátek roku v jižním Vietnamu a těší se ve společnosti svých rodin.
Stejně jako v ostatních městech a ostatních místech jižního Vietnamu zaútočí VLA a FNO ve stejný čas, tedy 2 hodiny 50 minut v noci z 30. ledna na 31. ledna 1968.
Do minometné palby postupují 4 proudy Vietcongu (viz. mapa) do Hue. Minometná palba zničí stálá (Vietcongu známá) stanoviště dělostřelectva ARVN a USA. Vojáci Vietcongu ostrou, rychle provedenou ztečí během 31. ledna obsadí celé město Hue, včetně jeho letiště. Uniknout se podaří mobilním jednotkám USA a ARVN a některým předním funkcionářům RVN a části katolíkům nakloněným režimu v Saigonu. Mnoho nižších funkcionářů a členů místní správy je chyceno a popraveno.
Vietcong obsadí i okolí Hue. Na 25 dní (od 31. 1. 1968 do 24. 2. 1968) je město Hue okupováno Vietcongem.
Armády ARVN a USA se ze šoku vzpamatují až během odpoledne 31. ledna 1968, neboť cílů, kde je nutno zasahovat v jižním Vietnamu, je náhle příliš mnoho.
Teprve od 1. února 1968, po dobu 3 dnů, začíná americké letectvo, svými stihači bombardéry, zpracovávat zjištěné pozice Vietcongu v městě Hue a jeho okolí.
Napalm a tříštivé pumy začínají nejprve sporadicky, pak hustě a stále hustěji dopadat na hlavy Vietcongu.
V městě Hue si Vietcong upevňuje pozice a začíná připravovat velice efektivní obranu.
Američané a ARVN začínají po 2. únoru 1968 stahovat k městu Hue, k jeho předměstí a do jeho okolí, své jednotky.
Do boje o město Hue a jeho okolí je povolána, jako mimořádná posila i legendární americká 82. vzdušně výsadková divize, která se tam přemisťuje po ose na nákladních automobilech i svými vrtulníky Huey.
V městě Hue si kulometčíci i odstřelovači Vietcongu, v jednotlivých čtvrtích, vybírají a opevňují, co nejlepší obranná postavení tak, aby měli co nejlepší široký úhel postřelování a zároveň, aby byli dobře kryti.
Po 3 dnech bombardování, které pak bude trvat celých 25 dní, se začíná bojovat o město Hue. O město, o kterém se říkalo, že je nejkrásnějším a nejslavnějším městem ze všech jihovietnamských měst.
Mapa císařského komplexu Citadely, kam útočili mariňáci US a ARVN.

Již po prvních dnech bombardování se Hue začíná proměňovat v něco takového, jako bylo Monte Cassino za 2. světové války.
Z města se daří uprchnout 100 000 civilistů.
Po dalších 2 dnech těžkého bombardování nastupuje americká námořní pěchota a námořní pěchota ARVN do boje o město Hue a jeho okolí.
Do předměstské zástavby, s nízkými domky, vstupují mariňáci jištěni ve vzduchu palbou vrtulníků, které spolu se stihači bombardéry posílají do řad Vietcongu napalm a slzotvorné pumy. Cíle v předměstí a samotném Hue postřeluje dělostřelectvo a odspodu, od moře, tam posílá své granáty americký křižník.
Postupné útoky mariňáků v předměstí Hue, než se dostali k řece Perfume.

Koncem 1 týdne se propracovávají námořní pěšáci obou armád, při těžkých pouličních bojích, k prvním blokům samotného města Hue. Dokud se nepodařilo ostatním jednotkám spojenců uzavřít a vyčistit okolí města Hue, je Vietcong v městě zásobován z okolí a z VDR (protiletadlové dělostřelectvo, munice, RPG a proviant).
Během 25 dnů bojů přiznává americká strana 60 zasažených vrtulníků (neuvedla kolik zničeno, kolik těžce poškozeno a kolik opravitelně poškozeno), tak silná byla protiletadlová palba Vietcongu. Vrtulníky vykonaly 446 operačních letů.
V 2 týdnu bojů se daří námořní pěchotě, hlavně bombardováním, tlačit Vietcong k Citadele a zdem Císařského paláce, ale ještě musí dobýt 2 čtvrti (bloky domů). Odtud kulometčíci a odstřelovači Vietcongu, z nejvyšších pater, věží a věžiček, působí masakr mezi postupující námořní pěchotou US a ARVN.
Do mrholení, po každém výbuchu, vystupuje červený dusivý prach z cihel, který znesnadňuje zaměřování. Boj o Hue je boj v městské zástavbě a 1 americký velitel ho nazve, cituji:
„… bojem o každou červenou cihlu.“
Boj za zdmi Hue.

Mariňáci obou armád musí vytlačit obránce z Citadely. Blízkou podporu námořní pěchotě poskytují americké tanky M48A2C Patton. Při těžkých bojích je Vietcong zatlačen do 3 opevněných kapes, když opevnění pro obě strany zajišťují především ruiny města. V těchto ruinách a mezi zdmi se odehrává veškerý boj.
Boj mariňáků v ruinách Hue.

Jihovietnamští mariňáci, z boku jištěni Černými pantery z Rangers, otevřou granáty do zdí Císařského města otvory. Těmito otvory pak postupují dovnitř. Když se propracují dovnitř oba proudy mariňáků, brání se v obrovském komplexu Císařského paláce 2 000 vojáků Vietcongu. Obránce však neustále ničí těžké bombardování, palba z vrtulníků a dělostřelecká palba, která si mezi Vietcongem vybírá krutou daň. Vietcong se také skrýval v tichých domcích Císařského města, v rozbité, 6 mil dlouhé zdi s cimbuřím a za další zdí Císařského města. Byly to nejtěžší boje v městské zástavbě od ww2.
Oblasti kam postupovali mariňáci ARVN a mariňáci US.

Mariňáci útočili dvěma hroty.
Američtí mariňáci jižním směrem na východ a mariňáci ARVN jižním směrem na západ. Americké tanky M48A2C střílely na všechny strany a ze vzduchu postřelovaly Vietcong vrtulníky, které shazovaly napalm, slzotvorný plyn a střílely rakety. Stíhací bombardéry rozbily 3 hlavní obranné pozice Vietcongu a ničily jeho minometná postavení a kulometná hnízda.
V 3 týdnu bojů již byly obě strany velice unavené a ztráty byly velké na obou stranách. Přestávalo drobně mrholit a tak byla vzdušná podpora mariňáků stále častější.
Nejlepší obranu Vietcongu poskytovala půlkruhovitá pozice opřená o západní zeď. Než bylo úplně obklíčeno Hue, dostával přes toto půlkruhovité postavení Vietcong posily a zásoby zvenčí. Když se pak mariňáci dostávali k západní zdi a město bylo uzavřeno, byl s tím konec.
Aby měl Vietcong možnost pohybu v areálu a mohl manévrovat palbou a silami a zásobovat své obranné posice, začal využívat kanály. Ve spleti kanalizační sítě vedoucí pod městem Hue, se náhle pohybovali vojáci Vietcongu.
Než na tuto skutečnost zareagovala námořní pěchota, zažila si horké chvilky. Náhle se za americkými liniemi pohybovali vojáci Vietcongu s RPG, AK – 47 a kulomety. Takto bylo zasaženo RPG, zezadu několik tanků M48A2C Patton. Tanky rychle po zásahu ujížděly za zeď. Vojáci vytáhli z tanku zraněné a často museli měnit osádku.
Na konci 3 týdne pronikli mariňáci do nitra Citadely. To již bylo obránců Vietcongu jen 350, ve 3 malých opevněných kapsách odporu.
Když potom sehnutí mariňáci pronikli na dlouhou jižní zeď, ze které bylo vidět celé koryto řeky Parfume, bylo líp. Z jižní zdi se dařilo ovládat ostatní zdi Citadely.
Ztráty mariňáků činily 450 mrtvých, z toho na americké straně to bylo 100 mrtvých mariňáků.
Největší ztráty měl 5. prapor 1. pluku námořní pěchoty, který přišel o ½ stavu (mrtvých a zraněných).
Boj ještě pokračoval, bylo nutno ještě dobýt samotné Císařské město z 19. století. Když tam však námořní pěchota dorazí, obránci tam až na 1 místo nejsou. Všude se jen válela munice a u císařského trůnu byly nevybuchlé granáty a zbytky psů, kterými se Vietcong živil.
Město Hue bylo dobyto 24. února 1968, ale jedno místo v Císařském paláci se bránilo ještě pár dní po osvobození. Teprve když mariňáci zabili posledního obránce, byl konec!
Hue vypadalo strašně, stejně hrozně jako města po bombardování, po 2. světové válce v Evropě.
Jeden americký voják, který se bojů o město Hue účastnil, pro novináře řekl, cituji:
„V tomhle městě jsme použili všechno, co máme k dispozici, kromě nukleárních zbraní.“
Jiný voják pro novináře řekl, cituji:
„V Hue už toho moc nezůstalo.“