
Vietnam 1964-1975 IX. Č 1.
Díl IX.
Část 1.
Když vstoupily do vojenského konfliktu v jižním Vietnamu naplno americké ozbrojené síly všech složek (US NAVY, US ARMY, US AIR FORCE), nebyla VLA a FNO schopna jejich „palebné síle“ odolávat.
Jednotky VLA a FNO tak v druhé polovině roku 1965 ztratí v bojích tisíce svých bojovníků.
Převaha USA je v druhém roce války (1965/66) naprosto jednoznačná.
VDR reaguje tak, že povolá všechny muže ve věku od 18 až 25 let, kteří jsou schopni vojenské služby, do Vietnamské lidové armády ( VLA).
VLA a FNO se co do počtů, podaří vyrovnat stav s USA do poloviny roku 1966. To se početní stav VLA zvýší z 250 000 na 400 000. Zároveň se také stane to, co mnozí předpovídali a před čím varovali. Jakmile Američané na VLA a FNO zatlačili, začalo se zvyšovat pronikání jednotek VLA do jižního Vietnamu.
Od druhé poloviny roku 1965 proniká po Ho Či Minově stezce (Ho Chi Minh Trail) do jižního Vietnamu 5 000 vojáků VLA měsíčně.
V jižním Vietnamu se tak v roce 1966 již nachází v boji 200 000 vojáků VLA. Tento stav pak vzroste do roku 1972 a činí 280 000. K tomu je nutno připočítat, že v každém roce působilo na území jižního Vietnamu vždy okolo 120 000 vojáků FNO. Jsou to vojáci, kteří působí ve svých regionech.
V roce 1965 a částečně ještě na začátku roku 1966 působila strategie velícího generála armád VLA a FNO ohromné ztráty. Generál Nguyen Chi Thanh spoléhal u svých vojáků VLA a FNO jen na „bojovou morálku a odhodlanost“. Prakticky opakoval „čínské vlny“ z války v Koreji. To proti palebné síle USA nemělo šanci. Hanoj a generál Nguyen Chi Thanh, pokud si chtěli zachovat bojovou iniciativu, museli změnit taktiku. Museli se přizpůsobit podmínkám amerického válčení. Vzhledem k stále většímu množství vojáků VLA v jižním Vietnamu a stále většímu množství jednotek USA v jižním Vietnamu, získávalo velení severního Vietnamu stále větší vliv v FNO.
Hanoj a velení VLA se dobře poučilo z bojů s americkou armádou v údolí Ia Drang na podzim 1965 (říjen, listopad), kdy se pustilo do rovnocenného zápasu s americkou armádou a prohrálo. Prohrálo bitvu. Nikoliv však válku.
Velení VLA a FNO z předchozích bojů vyšla nová taktika, zatímco USA se pokouší vnutit VLA a FNO válku velkých jednotek, VLA a FNO přechází do boje proti malým oddílům USA.
VLA a FNO začíná útočit proti malým oddílům USA a hlídkám, které se probíjejí džunglí, nebo se brodí rýžovými poli. Ke svým přesunům začíná VLA i FNO využívat dobu deště a mlhy.
Hlídka v jižním Vietnamu.

Nutí Američany, aby své síly rozdělovali a v noci vyhledávali bezpečí svých opěrných bodů.
VLA a FNO dává přednost boji zblízka. Je jasné proč. Američané tak nebudou moci nasadit svou leteckou převahu a palebnou sílu dělostřelectva.
Do roku 1972 tak VLA a FNO provádí 95% všech operací s jednotkami o síle 300 – 600 vojáků.
Nastane tak situace, že USA ovládá vzdušný prostor a komunisté začínají být pány na zemi.
VLA a FNO začíná budovat velké množství tunelů, které jim slouží jako základny (jsou v nich ubytovny, nemocnice, zbrojnice, učebny pro školení, zásobárny potravin…). Tyto tunely jdou stále hlouběji, takže brzy některým tunelům neublíží ani nálety amerického bombardovacího letectva.
Většinu svých ofenzivních akcí a útoků směřuje však Vietnamská lidová armáda (VLA) a Lidová osvobozenecká armáda (FNO) do roku 1967 na jihovietnamské ozbrojené síly (ARVN). Vědí, že ARVN je oslabena korupcí a dezercí a je proto ideálním cílem útoků. Velké množství vojáků ARVN a příslušníků místní a regionální domobrany, kteří střeží vesnice, opěrné body, hlídají mosty a silnice, svou službu pro saigonský režim zaplatí životem.
Válka proti Vietcongu nutí Američany, aby na venkově své síly rozdělovali a pomáhali ARVN, nebo dokonce, aby přebírali jejich bojové úkoly a hlídali vesnice místo nich.
Tady na venkově však mají navrch komunisté, neboť Američan Vietnamci nerozumí a komunista se vydává za bratra rolníka, který ho brání proti „cizímu agresorovi“. Taktika komunistů začíná být na vesnici úspěšná a v této malé válce, je to čára přes rozpočet Američanů, kteří chtěli vyhrát bez velkých ztrát. Objevují se trhliny v taktice USA „vyhledej a znič“ a Thanhovy jednotky VLA a FNO začínají Američany dostávat do strategické defenzívy. Postupně o době a místě bojů začínají rozhodovat Severovietnamci a FNO.
Americké ozbrojené síly v roce 1966 začínají přebírat zásadní podíl na vedení války v jižním Vietnamu. Ale nejen to. Bez zásadní pomoci USA by se vojenská junta, vedená generály Ky a Thieuem zhroutila.
Profil generála Nguyen Van Thieu je zajímavý, neboť hovoří o obojakosti a prodejnosti špiček (VIP) jižního Vietnamu.
Nguyen Van Thieu se narodil v roce 1923 v skromné rodině provinčního charakteru. V době koloniální války mezi Francií a Viet Minhem byl příslušníkem armády vytvořené Francií a vypracoval se do hodnosti majora. Když přišel k moci Diem vstoupil do jeho armády. Jako její příslušník pak byl poslán do USA, kde absolvoval vyšší vojenské vzdělání. Po svém návratu do jižního Vietnamu se oženil, on buddhista, s katoličkou z bohaté a vlivné rodiny.
Po svatbě konvertoval (nechal se pokřtít a vstoupil do katolické církve) a využil všech styků manželčiny rodiny. To ho katapultovalo do vyšších funkcí v armádě, ač neměl žádné mimořádné vůdčí schopnosti (jak uvidíme politické schopnosti neměl také žádné).
V roce 1966 měla vojenská junta jižního Vietnamu oporu mimo armády, ještě v katolících a v čínských a jihovietnamských hospodářských elitách. Tato skupina lidí tvořila tak 1/8 všeho obyvatelstva jižního Vietnamu. Ve skutečnosti vlastně měla vojenská junta oporu jen ve městech. Velká část (jak víme 1965 ¾ obyvatelstva, v roce 1972 25% se hlásilo k FNO) země byla pod kontrolou FNO. Na územích, kde nebyla vyjasněna náklonnost k saigonské vládě, nebo k FNO, se tyto regiony snažily válce vyhnout a být neutrální. Neutralita byla spíše výhodná pro FNO, která si uměla venkovské obyvatelstvo lépe naklonit (jsme bratři v boji s „cizím agresorem“), než vojáci USA.
Ještě jednou (jako již poněkolikáté) mělo USA šanci zavést demokratizaci v jižním Vietnamu. Bylo to při politických nepokojích v březnu 1966 (popíšeme si v díl IX část 2).
Ale opět jako již poněkolikáté prezident Johnson a jeho poradci svou šanci propásli. Opět se tak ukázalo, že demokratizace jižního Vietnamu, je pro Johnsona a jeho administrativu sekundární problém. Opět se ukázalo jak je Johnsonova vize o „Greet Society“, jeho „Velká společnost“ jen proklamace, která má zavřít ústa veřejnému mínění jak v USA, tak ve světě a u svých spojenců v Evropě.