XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 117.
Jak již bylo řečeno, při dobývání Citadely v St Malo, žádné vyjednávání ani přemlouvání ke kapitulaci nevedlo ke zdárnému konci. Rozhodovat tedy měly těžké zbraně, těžká artilerie a letectvo a Američané je použili.
Těžká artilerie v podobě dvou 203 mm děl byla přisunuta dokonce až do vzdálenosti pouhopouhých 1 500 m ( když si uvědomíme, že mohly pálit až z desítek km, viz zde při dobývání Brestu
http://en.wikipedia.org/wiki/8_inch_Gun_M1
, když v tabulce je účinný dostřel 20,1 km a max. dostřel 32,57 km). Po celou dobu ostřelovaly pevnost 107 mm minomety fosforovými minami. Americká 203 mm děla prováděla mířenou palbu z řečené vzdálenosti 1 500 metrů na střílny obránců a na otvory pro ventilaci pevnosti. Zároveň byl vyžádán nálet spojeneckých letadel, která měla na obránce shazovat napalm. Ještě než se objevila letadla s napalmem, do náletu zbývalo 40 minut, vyvěsili Němci nad Citadelou v St. Malo bílou vlajku, jako na znamení, že se vzdávají. Letadla byla spojeneckými veliteli okamžitě nasměrována na německá obranná postavení na ostrově Cézembré -
http://en.wikipedia.org/wiki/C%C3%A9zembre
, kde shodila svůj náklad.
Z Citadely v St. Malo vyšlo 400 obránců s čerstvě oholeným generálem Aulockem, který byl v nažehlené uniformě. Když se ho spojenečtí velitelé zeptali co rozhodlo o kapitulaci, dozvěděli se, že to byla právě přímá palba těžkých děl 203 mm, která zasáhla řadu střílen a některé granáty dokonce pronikly do pevnostních kasemat. Němečtí obránci se tak cítili ohroženi a jejich obranyschopnost poklesla, k čemuž samozřejmě přispěly uzavřené kamenné stěny a ta skutečnost, že neměli kam uniknout. Šířila se malomyslnost a beznaděj.
Ve své podstatě však Aulock dosáhl svého, neboť téměř dva týdny poutal proti sobě jednu celou americkou divizi s velkým množstvím posilových prostředků. Podílel se tak, lépe řečeno zdržel tím dobývání Brestu a Lorientu. Ale ani kapitulace Aulocka a jeho obránců v Citadele ještě neznamenala úplné umlčení odporu v pevnostním komplexu. Totiž pobřežní děla, která byla rozmístěna na ostrově Cézembré, a na která byl svržen i napalm, ještě stále střílela. Spojenecké bombardéry a těžká děla již dávno změnily ostrov v hromadu trosek, ale němečtí obránci byli ukryti v tunelech. V tunelech, které byly vytesány ve skalách a ze kterých se ještě po dobytí Citadely bránili. Jejich palbu ukončila až děla britských válečných lodí, která mířenou palbou zasáhla destilační zařízení, čímž Němce zbavila pitné vody. Teprve tehdy se vzdali a boj o St. Malo byl skončený.
Tady si řekněme, že jak dobytí Dinardu, tak St. Malo, ale i ostatní úspěchy v bretaňské operaci, nesplňovaly cíle a požadavky nejen 3. A a 8. as, ale ani SHAEF. Bretaňský poloostrov byl sice postupně v rukou amerických vojsk a Francouzských vnitřních sil, ale Američané neměli v rukou stále žádný z velkých francouzských přístavů, které by mohli použít k vykládce.
Vždyť St. Malo a jeho přístav byly zcela zničeny a na dlouhou dobu vyřazeny z činnosti. Stejně tak na tom bylo Nantes, které bylo 6. srpna osvobozeno divizemi z amerického 20. as (připomínám, že americká 3. A se skládala z 8. as, 15. as a 20. as). Další bretaňská města s přístavy, jako byl Brest, St. Nazaire a Lorient byly stále v rukou německých posádek. Faktem je, že dokud nebyl obsazen Lorient, nebylo možno ani zahájit rekonstrukční práce v blízkém přístavu Quiberon.
Spojenci sice dobyli dva malé přístavy - Morlaix na severním pobřeží ostrova a Cancale východně od St. Malo, ale i ty byly poničené, šly špatně využít a navíc byly velmi malé. Prakticky okolo 6. srpna 1944 ovládali Spojenci jen zdevastovaný Cherbourg, o kterém jsme již řekli, že byl zprovozněn až v září 1944.
Nezbývalo nic jiného, než dobýt Brest.
Dobývání Brestu.
Samotné dobývání Brestu i s přípravou začalo až v době, kdy na východním křídle spojeneckých vojsk už jednotky překračovaly řeku Seinu a pronásledovaly německé divize poražené na normandském bojišti( v druhé polovině srpna). V té době se tedy na západním křídle fronty, více než 500 km na západ, připravovalo 50 000 Američanů k útoku na pevnost Brest.
Město a pevnost Brest hájila v srpnu 1944 německá posádka, která měla více než předpokládaných 35 000 mužů ( některé historické prameny hovoří, že se jednalo až o více než 40 000 obránců. K obráncům se přidali, námořníci, vojáci jednotek Luftwaffe, PVO a další.). Jádro německých obránců pevnosti Brest tvořila německá 2. vzdušně-výsadková divize, které velel, v 2. světové válce velice známý velitele parašutistů generálmajor Hermann Bernhard Ramcke (známý již z Kréty, viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=134&t=4341
, u Rommela v Africe, viz zde např. u Č 3. na konci
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=132&t=1138
atd.). Generálmajor Ramcke byl úplně stejný typ vojáka, jako byli generálové bránící St. Malo (Aulock) a Dinard (Bacherer). Také Ramcke byl rozhodnut bránit Brest, přístavní pevnost, do posledního muže.
Útok na Brest prováděli Američané také silami svých jednotek ze tří svých divizí, - 2. pěší divize, 8. pěší divize a 29. pěší divize, které byly posíleny několika prapory Rangers, Úderným oddílem A a doplňovaly je větší a početnější jednotky Francouzských vnitřních sil - francouzští partyzáni. Celý útok na Brest podporovala palba těžkých britských bitevních lodí a svazy bombardérů.
První pozemní útoky, po těžkém ostřelování a bombardování, ztroskotaly na dělostřelecké palbě Němců. Německá děla byla totiž skryta v železobetonových pevnůstkách.
Ukázalo se, že dobývání Brestu bude něco podobného jako bylo dobývání St. Malo a generál Middleton musel nechat zahájit klasickou obléhací operaci, ve které jeho divize musely místně ničit jednotlivé německé pevnůstky, opevnění a ohniska odporu. Byl to klasický útok, kdy se američtí pěšáci museli k německým postavením přibližovat opatrně, někde kryti dýmovnicemi. Vždy však je kryla palba ručních zbraní a úderné oddíly palbu německých ohnisek obrany ničily plamenomety a náložemi výbušnin. Byl to skutečně pomalý postup a již za týden si velitel 8. as generál Middleton ve svém hlášení stěžoval, že nemá náhrady za utrpěné ztráty. Stěžoval si na to, že mu chybí munice a že ani letecká podpora není tak přesná, jak by si přál. Po týdnu také tvrdil, že Němci v odporu nepolevují. A bojovalo se stejným způsobem další týden, když takto postupně dvě americké divize pronikly do Brestu. Nic si však nepomohly, neboť začal ten nejhorší boj, který ve zvýšené míře přinesla 2. světová válka - Boj ve městě - pouliční boje. A tak právě zde v Brestu museli američtí pěšáci dobývat dům za domem, když si vždy do stěny domu trhavinou prorazili otvor. Boj probíhal patro po patře. Po dobytí domu se pak pokračovalo do dalšího. Popis bojů podávaný historiky říká, že americká družstva a čety pěšáků bojovaly své malé bitvy. O Brestu prohlásil jeden z vyšších důstojníků, že to byla - "Válka desátníků".
Příkladem zde byla likvidace jednoho betonového bunkru, který vyčníval jen 25 cm nad úroveň terénu a byl umístěn na křižovatce ulic. O tenhle betonový bunkr bojovalo 8 amerických pěšáků vyzbrojených dvěma plamenomety, bazukou a dvěma automatickými puškami. Teprve jejich spojené úsilí při postupu z různých stran a palba všech jejich i podpůrných zbraní přinesly úspěch.
Město Brest bylo protkáno starými pevnostmi, které Němci přizpůsobili potřebám moderní války své doby. Každá z těchto 6ti velkých pevností musela být dobývána zvlášť a velice pracně. Například než se vzdalo 80 německých obránců pevnosti Montbarey, musely být jejich bunkry několikrát bombardovány. Dělostřelectvo je muselo ostřelovat nepřetržitě. Útoku se účastnily plamenometné tanky. Byly použity silné nálože TNT a americká SHD na ně pálila ze vzdálenosti pouhých 200 metrů.
Pevnost Brest kapitulovala 18. září 1944 ( některé historické podklady udávají datum kapitulace Brestu - 19. září 1944 ,
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_for_Brest
).
Američanům se v Brestu vzdalo přibližně 38 000 německých vojáků.
Ztráty Američanů při dobývání Brestu činily něco okolo 10 000 padlých a zraněných.
Přístav a pevnost Brest byly dokonale zničeny a zničena byla i starobylá část města.
Když zahajovali Spojenci rekonstrukci přístavních zařízení Brestu, zjistili, že by byl Brest již druhořadý, neboť ve stejnou dobu - 800 km odtud - spojenecká vojska obsazovala další přístavy na severu Francie.
Generál Eisenhower přesto prohlásil, že obsazení Brestu pokládá za významný přínos už proto, že vůbec není jisté kdy bude možno lamanšských přístavů náležitě využívat a proto je Brest jistotou.
Ale skutečnost byla taková, že až do listopadu 1944, kdy konečně Spojenci otevřeli Antverpy, nebyl vyřešen problém - Spojenecké přístavy ve Francii. Protože se v tuto chvíli nacházíme v měsíci září, řekněme si, že v závěrečných měsících roku 1944 byli Spojenci plně zaměstnáni překročením hranic Německa.
K srpnu a září 1944 patří ještě se zmínit o dalších bretaňských přístavech - Lorient a St. Nazaire. U obou dvou přístavů Spojenci upustili od jejich dobývání a německé obránce v nich neprodyšně uzavřeli. V obklíčení tak zůstalo v Lorientu 15 000 Němců a v St. Nazaire 12 000 Němců, které až do 8. května 1945 hlídala jedna americká pěší divize, spolu s bojovníky Francouzských vnitřních sil.
Stejně jako velitel německá divize okupující Normanské ostrovy, se velitelé posádek v Lorientu a St. Nazaire vzdali až po celkové německé kapitulaci dne 8. května 1945.
(Pro vojenskou specifičnost textu, jakož i z důvodů zachování vojenské terminologie, kvůli přesnějšímu zachování faktů, menší chybovosti v historické faktografii, jsem většinou od Č 115. až do těchto míst psal text, ze svých poznámek a osnovy celého tažení v Normandii, text mnou sestavený ( Osnovu viz zde na tomto odkaze v Úvodu:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5236
) -
dále pak jsem psal text z informací z historického pojednání, Nigel de Lee - Boje v Normandii, Nigel de Lee - Průlom, a místy jsem pak použil informace pro text v článcích z historického pojednání - Miloš Hubáček - Invaze - což jsou podklady uvedené i u Č 117. na konci.
Všechen historický děj v článcích popisuji svými slovy. Pokud je uvedena citace, je vždy uvedeno odkud byla použita.
U některých historických dějů jsou informace použity z dalších podkladů, které jsou uvedeny na konci posledního článku, zde u Č 117. - Použité podklady.
Obrázky a mapy jsou použity z volně uložených na zahraničních webech, umístěných zde na Palbě v - Album, nebo Fotoforum - odtud pak dle návodu vložených do mých článků.)
Použité podklady:
Duce – Anatomie jedné kariéry – Luboš Taraba.
Adolf Hitler a jeho cesta k moci – Rainer Zitelmann.
Nacismus – Alessandra Minerbiová – editor: Flavio Florani.
Pakty Stalina s Hitlerem – výběr z dokumentů 1939 a 40 – Naše vojsko.
Přísně tajné 3/99, 4/99, 3/05 a 3/08.
HPM ročník XIV. – Ivo Pejčoch – Těžký křižník Canarias.
Září 1938 – Role a postoje spojenců ČSR – Miloslav John.
Dějiny světa, svazek IX – L. I. Zubka, A. M. Zubinský a G. N. Sevosťjanov.
Dějiny světa, svazek X. – V. V. Kurasov, A. M. Někrič.
Krev, slzy a pošetilost v nejtemnější hodině 2. světové války – Len Deighton.
Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert.
Blitzkrieg od Hitlerova nástupu po pád Dunkergue - Len Deighton.
Druhá světová válka – John Keegan.
Polské tažení Hitler a Stalin rozbíjejí Polskou republiku – Janusz Piekalkiewicz.
Tanková válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Letecká válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Námořní válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Historie německé armády 1939 – 1945 – Philippe Masson.
Slovenská armáda 1939 – 1945 – Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal.
Hitlerovi válečníci – Guido Knopp.
Německé obrněné jednotky – Horst Scheibert.
Hitlerovy elitní jednotky – Lucas Cooper.
Němečtí parašutisté ve II. světové válce – Volkmar Kühn.
Operace Jubilee, Dieppe 1942 – Norman Franks.
Narvik – Donald Macintyre.
Ocelová lavina – Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak.
Bitva o Británii – Leonard Mosley a redakční kolektiv Time-Life Books.
Černí andělé, Historie zbraní SS – Rupert Butler.
Historie válek – David Brownstone a Irene Franck.
Neznámé špionážní operace KGB – Mitrochinův archiv – Christopher Andrew, Vasilij Mitrochin.
Den D, 1944, Hlasy z Normandie – Robin Neillands, Roderick de Normann.
Druhá světová válka den za dnem – Donald Sommerville.
Svět ve válce 1939 – 1945 – Dr. Duncan Anderson, Dr. Stephen Badsey, David Chandler, Dr. Paddy Griffith, Sean McKnight, Gary Sheffield.
Marcel Jullian – Bitva o Británii – červenec-září 1940
Alan Cooper – Cíl Drážďany.
Boje o Itálii 1943 až 1945 – Dominick Graham a Shelford Bidwell.
Hitlerovy horské jednotky – James Lucas.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1176,
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1179
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1193
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1209
a v nich následné diskuze.
Miloš Hubáček – Bitva u Matapanu.
Miloš Hubáček - INVAZE.
Válka v Normandii. Ode Dne D k St. Lo,
německýma očima - Vince Milano a Bruce Conner.
Charles Kirkpatrick - Spory o druhou frontu.
Stephen Badsey - Příprava operace Overlord.
Detlef Vogel - Německá obrana.
Edward Marolda - Operace Neptune.
Steven J. Zaloga - Den D 1944 Pláž OMAHA.
Roger Cirillo, Stephen Badsey - Den D.
Charles Kirkpatrick - Soustřeďování sil.
Alfred Price - Vzdušné boje.
Nigel de Lee - Boje v Ńormandii.
Nigel de Lee - Průlom.
Bernard Nalty - Invaze do jižní Francie.
Roger Cirillo - Pronásledování k Sieně.
Jaroslav Hrbek – Tobruk 1941.
Janusz Ledwoch – Afrikakorps.
Paul Carell – Lišky Pouště.
Janusz Piekalkiewicz – Rommel – Tajná válka v Africe.
Dwight David Eisenhower – INVAZE DO EVROPY.
Harry C. Butcher – TŘI ROKY s EISENHOWEREM.
Jiří Brož – STŘEDOMOŘÍ V OHNI DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY.
D – DAY OPERACE OVERLORD, dle nakladatelství Salamander
Den D 1944 Pláž Omaha, Steven J. Zaloga, Howard Gerrard.
Books Ltd, Londýn.
Další související historická literatura.
Mé dlouholeté poznámky a mapy.
Z webu
http://www.Palba.cz je použito jako podklad a upoutávka:
V subkapitole – Armády 1918 – 1945 u Francie zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=143
a zde jednotlivé sekce:
a) Pozemní a cizinecká legie – (články od Kačermiroslav, Sa 58 a Bruno):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=160
b) Letectvo – ( články YAMATO, Kačermiroslav a Fatale):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=161
c) Námořnictvo – (ovládal Norad – Nelson):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=162
d) Opevnění a bunkry – (od Bruna a Lorda):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=48
Aby pak důležitou smlouvu o porážce Francie z 22. června 1940 dodal Kačermiroslav v sekci
e) Ostatní:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3463
V subkapitole – Armády 1918 – 1945 pak nalezneme - Británie viz zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=139
kde jsou pak jednotlivé sekce, a v nich potom musíš otevřít - Pozemní vojsko:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=154
tam teprve otevřeš Obrněná technika – (především YAMATO, TonyHazard a Easy_Company) zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=241
aby pak ještě následovaly odkazy od Sa 58:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3351
a Thór:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2936
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2892
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2821
Royal Navy (především Norad – Nelson a také trochu Mikhassel. Dralno):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=153
Letectvo:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=99
pak má své podsekce:
Stíhací letouny – (xradar, YAMATO, Tempík, Reisen):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=216
Bombardovací a bitevní letouny – (Haness, YAMATO):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=217
Ostatní letouny – (Kačermiroslav):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=218
Různé – (od Haness, Ikala, Lord a YAMATO):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=220
A starší neaktualizovaný článek od Fatale:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1180
O Německé obrněné technice je možné se na Palbě dozvědět na tomto odkaze v subkapitolách zde
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=138
Tanky a stíhače tanků:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=116
od Sa 58, YAMATO, TonyHazard.
Samohybná děla
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=117 také od Sa 58 a YAMATO.
Mnoho dalších věcí, jako jsou OA – Obrněné Automobily - na tomto odkaze
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=17 také od Sa 58.
Z letecké techniky jsou to především v subkapitole Luftwaffe
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=20
u Stíhacích letadel
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=112
monografie Hans S a YAMATO, stejně jako u Bombardovacích a bitevních
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=113
a u Ostatních
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=192
je to pak Tunac, Haness, Hans S a YAMATO.
Vybavení letounů
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=193je od Ikala, Eda a Sa 58.
O Itálii jsou pak jednotlivé subkapitoly zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=142
Případné doplnění a diskusi prosím směřujte na tento odkaz:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=67&start=180