Bojová činnost jednotlivých armád a divizí v Bitvě o Ardeny s útočnou činností německých

jednotek od 16. do 24. prosince 1944
Plukovník SS Skorzeny, se nám, ve své autobiografii - Mé velitelské operace - mým prostřednictvím, mými slovy a občasnými citáty o Operaci GREIF, v předchozím Č 30. - snažil obhájit skutečnost, že to nebyla vražda, co se událo na křižovatce u Malméd. Snažil se popsat, že jeho "kamarád z SS, podplukovník SS Peiper", v Ardenách velitel 1. tp SS ( tp. - tankový pluk), na čele německého útoku nemohl nic spáchat a nedal rozkaz k střelbě do amerických zajatců a poté odjel....
Dál Skorzeny pokračoval tím , že nejzajímavější na "skvělém" chování svého kolegy od SS Peipera bylo, že když pokračoval v boji a postupu na Západ se svým plukem SS, že po cestě dne 21. prosince 1944 zajal ve Stoumontu 131 amerických vojáků a důstojníků americké 30. pěší divize. Mezi těmi, které Peiperovi esesáci zajali byl i americký major Hal McCown.
Z knihy svého přítele amerického spisovatele Tolanda, - The Story of the Bulge ( Příběh z výběžku fronty, New York, 1959), pak vybral Skorzeny řádky o tom co Toland napsal - prý že si, major McCown a Peiper, dlouho spolu povídali o všem možném... A pak McCown, americký důstojník - když se doslechl o údajném masakru ze 17. prosince - byl překvapen, s jak "kultivovaným, rozumným a klidným člověkem rozmlouval"... Avšak přece jenom určitou nervozitu, starost, o svých 130 vojáků a důstojníků v rukou esesmanů - McCown po tomhle vyprávění - projevil. A tady prý ho Peiper uklidnil a dal mu čestné slovo vojáka, "že jeho jednotka dodržuje válečné zákony..."
No a poté, za několik dní, museli esesmani i s Peiperem ustoupit, neboť došlo PHM a Skorzeny píše, cituji:
"Oba důstojníci se dohodli takto: 130 amerických vojáků bude propuštěno na svobodu a zdecimované zbraně SS ( zdecimované jednotky SS zde nazývá - zdecimované zbraně SS - má poznámka) mohou ustoupit. Tak se také stalo. Major McCown zůstal jediným Peiperovým zajatcem. Uprchl 24. prosince během ústupu, při němž Peipera doprovázel."
Jestli to byl kalkul Peipera - útěk McCowna - jsem nikde nenalezl...
Dozvídáme se však dále, že právě vyžádání majora McCowna, obhájcem Peipera, kterým byl, v minulém článku již přiblížený americký plukovník Willis M. Everett, prý byla - "velká potíž...!!!" On si totiž obhájce Everett, majora McCowna vyžádal od Armády Spojených států k procesu o Malmédách, kde byla Peiperova jednotka právě obviněna ze zavraždění 130 zajatců z La Gleize, jakož i části civilistů a 250 utečeneckých dětí, a pak také zraněných Američanů a Němců ve sklepě jednoho sanatoria...
Plukovník Everett svědectví McCowna prosadil, aby prý svědčil, že to celé o čem soud je - celá obžaloba - není pravda....!!!
Cituji pak se Skorzenyho autobiografie, z jeho textu knihy:
" ´Jeho výpověď dokázala´, píše Toland, ´že domněle spáchané surovosti Němců v jedné vsi ( La Gleize ) byly čirý výmysl a zpochybnila tak většinu bodů obžaloby, což nicméně nezabránilo tomu, aby 42 obžalovaných nebylo odsouzeno k trestu smrti oběšením a 23 k doživotnímu vězení. ´ "
A vzápětí přechází Skorzeny do protiútoku a obviňuje americkou stranu " z masakrů na německých esesmanech v prosinci 1944 ", kterých se měli po Malmedách dopouštět, a to raději nechám mluvit jeho ( já s ním nesouhlasím), cituji Skorzenyho z jeho autobiografie:
" Údajný masakr v Malmedy měl však ještě další bezprostřední následky, které byly právě tak tragické. Jakmile se o údajném masakru dozvěděli na americkém vrchním velení, vyvolalo to hněv a touhu po odplatě. 21. prosince byl vydán štábem 328. americké pěší divize rozkaz, který příslušníky této jednotky vyzýval, aby nebrali do zajetí nikoho z řad jednotek zbraní SS a parašutistů, ale aby je na místě zastřelili. Tak se také stalo, že v Chegnogne bylo zastřeleno 21 německých vojáků, mezi nimi někteří ranění, kteří se vzdali pod vlajkou Červeného kříže. Byli zastřeleni na prahu domu, z něhož vycházeli se zdviženýma rukama."
S čím nesouhlasím jsou poté úvahy "esesmana hrubého zrna plukovníka Skorzenyho", který sám vždy razil heslo "oko za oko, zub za zub" a najednou ve své knize píše, že americkým vrchním velitelům, ale i těm nižším velitelům chyběla rozvaha. Prý podlehli vlastní propagandě a momentálně uvěřili ve vinu jednotek SS "a v té válečné slotě, válečné situaci - uvěřili, že esesmani jsou nevinní". A to prý aniž si ověřili skutečnost. To, co píše dál je také nejméně sporné - snaží se totiž obhajovat jak Wehrmacht, tak také jednotky SS. Vinu SS a Wehrmachtu teď ponechám dějinám a vrhnu se na fakta, která přece jenom opět v jeho knize - Mé velitelské operace - znovu o pár odstavců dál zaznívají, když na straně 263 přece jenom přiznává alespoň tuto skutečnost o Malmedách, cituji:
"Zůstává nepopiratelnou skutečností, že na křižovatce u Baugnez bylo zabito 71 amerických vojáků. Otázkou však je, jakým způsobem. Zprávy zveřejněné na toto téma jsou většinou zmatené a plné rozporů. Proto si myslím, že na základě podrobných zpráv je možné učinit následující shrnutí."
Já to shrnutí opět od Skorzenyho ocituji, ale je to jeho verze a nikde nebylo řečeno, že právě jeho verze je ta správná. Berme to tedy jako jednu z verzí a hlavně nám přiblíží z jiné strany, po jeho analýze, co stačil nashromáždit za hypotézu. Je to poměrně rozsáhlé, co Skorzeny shromáždil a určitě se nejedná o nesporná fakta, která zde v několika odstavcích z jeho knihy ocituji. Skorzeny tedy uvádí, po přiznání faktu, že bylo zabito 71 amerických vojáků na křižovatce u Baugnez, tuto svou verzi, cituji:
"Američtí dělostřelci byli zajati během boje s Peiperovým předvojem: 3 lehké obrněné transportéry a 3 tanky. 125 zajatců bylo zatlačeno do pole, protože jednotka chtěla co nejdříve pokračovat v postupu. Podle historika Tolanda a několika dalších bylo vystřeleno z pistole na jednoho ze zajatých mnohem později z jednoho lehkého pásového vozidla následujících hlavních sil. Je myslitelné, že zajatí američtí GI (příslušníci pozemního vojska), kteří zůstali odkázáni sami na sebe, pozvedli znovu své zbraně - nebo tak učinili přinejmenším někteří z nich. Když hlavní síly armády dorazily ke křižovatce, spatřily skupinu amerických vojáků, z nichž někteří byli ozbrojeni - střílelo se."

Tak něžně nám pan Skorzeny označuje masakr, když předtím uvádí jen samé hypotézy a možná - "je myslitelné". Nic průkazného.
A v zápětí používá americké zdroje, ze kterých vytahuje obhajobu pro tento svůj popis, když říká, že třeba v anglickém časopise z roku 1974 byly fotografie, na kterých: "na stránce 18 je vidět mezi těly padlých, ležících na zasněženém poli, tělo vojáka, který ještě drží v ruce zbraň, pušku nebo spíše samopal." No hned z toho vyvozuje důkaz, když napíše: "Válečný zajatec, ale není ozbrojen. Ten muž nepochybně padl v boji. Je pravděpodobné, že v důsledku strašného nedorozumění 'došlo k druhé bitvě'."
A poté vytahuje střepy a střípky, aby podpořil svou hypotézu o nevině esesmanů. Ty střepy a střípky vytahuje z demokratického tisku Francie, USA, Velké Británie, kde se různí novináři, historici dohadovali o "Tragédii v Malmedách", aby o pár odstavců dál napadal americké letectvo, že vybombardovalo pár dní nato Malmedy a zabilo přitom 300 amerických vojáků a dobrou stovku belgických civilistů. Hrušky, jablka a zase znova hrušky a jablka. Skorzenymu je úplně jedno co řekl, či napsal, hlavně, že může obhajovat své "kamarády" - opět - "my nic, my muzikanti". Je mu úplně jedno, kdo tu válku začal, hlavně, že ukazuje, že oni jsou ti praví rytíři.
Úplně mimo je pak Skorzenyho závěr, který vytrhuji sice z jeho postupné logiky o tom, že Američané zabili více svých vojáků vlastním bombardováním v oblasti Malmed, než němečtí esesáci zavraždili amerických válečných zajatců. Myslím si, že to je naprosto mimo, když říká, "že belgický historik konstatuje v jedné poznámce, že počet vojáků zabitých americkými bombami, i když není přesně znám, se pohyboval 'pravděpodobně okolo 700'. Ale kolik civilistů padlo za oběť tomu nesmyslnému masakru? To Georis (belgický historik - má poznámka) neříká! Tvrdošíjně bombardovat své vlastní vojáky a bezbranné civilisty v žádném případě neodpovídá kritériím 'evidentní strategické nutnosti'. To je podle mého názoru ta pravá 'tragédie Malmedy' dlouhou dobu poté nebyla ani brána na vědomí."
Prostě panu Skorzenymu je vše dobré, aby obhajoval své kamarády, jak jsem již řekl....!!!
Tolik tedy o Skorzenyho hodnocení "Tragédie u Malmed"! "Viníky jsou ve své podstatě Američané...!!!" To se mě snad zdá?
A nyní jak se s tímto problémem - Tragédie u Malméd - vypořádal historik Peter H. Gryner/ * 1934/ (jeho knihy - Ardeny 1944 ( vyšla 1994) , Kréta 1941 (1995) Pád nedobytné pevnosti Singapur (1996) )/, cituji z jeho knihy - Ardeny 1944:
"Sedmnáctého prosince ráno Peiper obsadil Büllingen a přilehlá skladiště zásob americké armády a získal tak přibližně 180 000 litrů pohonných hmot. Přítomní zajatci, kterých bylo asi padesát pomáhali přečerpávat naftu a benzín do Peiperových vozidel. Někteří z nich byli potom Peiperovými esesáky postříleni a ačkoliv se během poválečného vyšetřování nezjistilo, kdo byl vlastně přímým viníkem nejen tohoto, ale i dalších masakrů amerických válečných zajatců, přičítají se na vrub této skupině. Peiper sám byl po válce odsouzen za tyto zločiny k trestu smrti, který mu byl později změněn na doživotí."
Jiná verze je z Wikipedie, - naposledy byla stránka editována 19. 8. 2014 v 19:34.:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Malm%C3%A9dsk%C3%BD_masakr
Další verze, různě podobné i nepodobné lze pak nalézt při zadání hesla ( Malmedy 1944) na Google.