
Vietnam 1964-1975 IV. Č 1.
Díl IV.
Část 1.
Kdo si aspoň někdy něco přečetl o dějinách lidstva, určitě narazil na rozdělování půdy lidem, které se všeobecně nazývá „ Pozemková reforma“. Určitě narazil na to, že se všeobecně dá říci, že v každé době, v každém společenském systému, byla pozemková reforma „ jablkem sváru“ mezi lidmi.
V Díl II., jsme si ji popsali ve VDR.
Jednou z podmínek, které si USA při poskytování „ Hospodářské pomoci“ RVN dala ( bez zpětné vazby, bez kontroly, bez toho, že by se na ní přímo podílela – divné – zřejmě příliš velká „slušnost a důvěra v partnera“), bylo, že RVN provede „ spravedlivou pozemkovou reformu“.
Tady je nutné říci, že USA ve 40 tých letech, ve státech, které kontrolovala svou okupační správou ( Japonsko a Jižní Korea), postupovala jinak. Trvala na tom, že hranice pro zemědělsky užívaný soukromý majetek, který se bude rozdělovat bude 1 až 2 hektary.
Zde v RVN trvala na „spravedlnosti a věřila“….
Rozděloval se majetek, který zabral a rozdělil Viet Minh ( většinou francouzský a kdo kolaboroval ).
Původní majitelé dostali půdu zpět do 115 hektarů. Další část půdy dostali velkostatkáři jako odškodnění.
Samozřejmě nikdo nesměl být Francouz.
Ale jen 10% rolníků mělo nějaký kapitál, aby si mohlo půdu koupit. A tak vše ostatní shrábl stát. Do roku 1961 mělo RVN 650 000 hektarů půdy a jen 244 000 hektarů bylo rozděleno. Z pozemkové reformy nejvíce půdy dostal stát, pak katoličtí uprchlíci ze severu, vládní úředníci a bývalí vojáci.
V roce 1955 mělo 10% obyvatelstva 65 % půdy a za 10 let 55 % půdy, ostatní dostal stát.
Stát vydělal půdu i na snížení nájemných poplatků z 50 % na 25% a to tak, že dal podmínku, že odvody budou bez ohledu – úroda – neúroda. V létě neúrody prostě půdu shrábnul.
K vyhlazovací ( denunciační) kampani tak přistupuje pozemková reforma, která zvyšuje neoblíbenost režimu v RVN a rodiny Ngo Dinh Diema.
Pozemková reforma přinesla další problém. Odstranila místní samosprávu, neboť statní úředníci, kteří nyní v regionech vládli se rekrutovali většinou také z katolických uprchlíků ze severu. Ti poslouchali příkazy ze Saigonu a v místních poměrech se nevyznali. Často nebyli přítomni ( jedu pro rozkazy do Saigonu - absentismus) a tak nevládl nikdo. V regionech se narušily vazby místní samosprávy vzniklé staletími. To není ale vše.
Stát a státní úředníci chtějí kontrolovat efektivně venkovské obyvatelstvo a bývalé přívržence Viet Minhu, případně odhalovat nové.
Pod touto rouškou v červenci 1959 začnou zřizovat v deltě Mekongu tzv. „ zemědělská městečka“ ( agrovilles). Skutečnost byla strašná!
Má to být vlastně násilné přesídlení venkovského obyvatelstva do opevněných vesnic, které by se tak dalo dobře kontrolovat a spravovat. Co ale při tom vzniká?
Některým je slíbeno, že v střediskové obci je lepší půda a jsou tam postavené nové domky, když tam přijdou, kde nic, tu nic. Jinde je státní úředníci nutí, aby své domky strhli, materiál si vzali sebou a že si tam postaví domky nové. Jako jedinou pomoc dostanou peněžní obnos, 5,50 dolaru ( dodáno USA). Peníze od nich však na místě vyberou státní úředníci, je prý to za slíbenou půdu. Takže zase nic!
Nejvíce ze všeho, po materielních škodách, trpí rolníkovo vědomí. Vláda ho odtrhává od půdy jeho předků ( a ještě mu lže a okrádá ho), což je v konfuciánsko – buddhistickém myšlení neodpustitelné.
Takto má být přestěhováno, do „ nových domovů“ 500 000 rolníků. Většina se brání a mnoho jich „ hlasuje nohama“ ( utečou zpět po několika týdnech). Program „ agrovilles“ zkrachuje.
Ten, kdo tento program absolvoval, se určitě stal velkým nepřítelem Diemova režimu a určitě svůj stát, RVN, moc nemiloval!!!
Naštve se také 18 bývalých vysokých hodnostářů, někdejší francouzské koloniální správy.
Na schůzce v saigonském hotelu Caravelle v dubnu 1960 marně žádají liberalizaci a demokratizaci režimu RVN. Ostře kritizují opatření státu, které označí za státní teror.
Parlamentní volby ( druhé) v roce 1959 označí za podvod. A jak by také né!
Statisíce rolníků přinutili státní úředníci hlasovat pro Diema. V samotném Saigonu, kde by na manipulace bylo příliš vidět Američany a okolním světem, vše udělal Diem jinak.
Stáhl do Saigonu, jako vrchní velitel, polovinu armády. Vojáci dostali rozkaz volit svého velitele a bylo!
Opozici, tu vůbec k volbám nepřipustil. Jediným jeho protikandidátem byl „nezávislý“, tím byl jeho bratr ( naprosto neoblíbený) – Ngo Dinh Nhu.
No a jak zareagoval na manifest, který vznikl v saigonském hotelu Caravelle?
Diem nechá pozatýkat ( víme zákon 10/59) opoziční novináře, studenty a mnoho zúčastněných intelektuálů. Všechny nechá obvinit „ze styku s komunisty“.
Ovšem vře to také v armádě.
Několik stovek výsadkářů armády RVN obklíčí prezidentský palác a požadují reformu státu ( projev nového druhu vojska). Vypuknou boje s jednotkami věrnými Diemovi. Puč je špatně připraven a organizován. Boje trvají 2 dny a pak jej loajální jednotky rozstřílí.
Je to další z mnoha signálů nespokojenosti jihovietnamské společnosti.
Tak jak se Ngo Dinh Diem v RVN choval, pronásledoval a ničil Viet Minh, potlačoval jakoukoliv opozici proti jeho stylu vládnutí, muselo nutně vyvolat reakci. Ta reakce nejprve vůbec nepřicházela z VDR a od Ho Či Mina. Sever se nejprve úplně zdržoval jakýchkoliv zásahů v RVN. Stále věřil v slíbené volby o celém Vietnamu, dle „ Mírové konference z Ženevy“.
Diem by však akceptoval volby v celém Vietnamu jedině tehdy, kdyby se celý národ podřídil jeho vládě ( krutovládě).
A tak to vlastně byla hluboká nespokojenost s s Diemovým vládnutím, starost obyčejných lidí o holé přežití, co vyvolalo ozbrojené povstání.
Za to, že v roce 1958 vypukla v jižním Vietnamu občanská válka proti Diemovu vládnutí nejsou zodpovědné zbytky místní komunistické strany ( v jižním Vietnamu, RVN), ani vláda a strana v Hanoji ( VDR ), ale Ngo Dinh Diem sám a jeho krutovláda.
Ale jak vše, co se dělo v RVN sledoval sever, tedy VDR, která měla přece velice dobré zprávy z jihu?