XII.díl. Itálie 1943 až 1945. Č 22.
Napsal: 22/8/2011, 06:39
XII.díl. Itálie 1943 až 1945. Č 22.
Mapa bojů 9. až 13. září 1943 na salernském předmostí.

Ve dnech 10. a 11. září 1943 na Salernském pobřeží stíhal útok protiútok, aby 12. září vznikla pro Spojence první velice vážná a těžká situace, kdy generál Clark dokonce nechal dělat přípravy pro zpětné nalodění. Ale v tu dobu Němci připravovali ještě rozhodnější a větší protiofenzívu, která skutečně neměla daleko k tomu, aby zahnala Spojence do moře. Nejprve tedy dokončeme boje mezi 10., 11. a 12. zářím 1943, krátce je zhodnotíme a přejdeme k rozhodujícímu protiútoku Wehrmachtu ve dnech 13., 14., 15., 16. a 17. září 1943 i s krizovým obdobím pro Spojence.
Nejprve si tedy řekněme z minule, že když se generál Clark, velitel 5. A a celého vylodění na Salernských plážích, vrátil odpoledne 12. září 1943 na svoji velitelskou loď „USS Ancona“ (důvod viz konec článku Č 21), když byl odříznut od salernského bojiště prakticky celý den, zjistil, že jeho ofenzíva selhala. To přesto, že americká 157. plukovní bojová skupina z 45. pěší divize obsadila „Americkou tabákovou továrnu“, vesnici Persano a most na řece Sele, čímž mu zajistila kontrolu nad klíčovou oblastí v sektoru amerického 6. as. Generál Clark rozlícený neúspěchem svého plánu, místo aby ocenil dobyté úspěchy, ostře a nespravedlivě vynadal veliteli 6. as generálu Dawleymu. Nespravedlivé to bylo i proto, že Bojový plán útoku amerického 6. as sestavil on, a jedině on za něj měl nést zodpovědnost. Byl to generál Clark, kdo nechal rozptýlit síly svých mohutných plukovních bojových skupin, místo toho, aby je soustředil na jeden rozhodující cíl. Budeme-li úplně spravedlivý řekneme, že se o vinu dělil se svými dvěma americkými divizními veliteli. Ale v Africe nebyli ani američtí velitelé pluků a praporů řádně vyškoleni v provádění průzkumu pozic nepřítele a v přípravě plánu postupu, nebo útoku, při nasazení pěchoty, tanků a dělostřelectva. Na Salernských plážích tito velitelé jen bezvýsledně přemisťovali sem a tam své jednotky a při prvním odporu se stahovali do defenzivních pozic. Tady je třeba také říci, že bohužel generál Dawley, velitel 6. as, nebyl typem velitele sboru, který by své podřízené velitele dovedl inspirovat a vést k průzkumu a řádné bojové činnosti. Již jsme řekli, že generál Clark odstavil Dawleye na vedlejší kolej, když ho nechal vylodit jen s jednou divizí a bez jeho sborového štábu. A rozdrážděný generál Clark vše ještě vystupňoval tím, že řekl Dawleymu, že měl chyby svých velitelů podřízených divizí předvídat a správnými instrukcemi a rozkazy vše napravit. Nešťastný rozkol mezi Clarkem a Dawleyem se datoval od 12. září 1943. Tento den analyzoval historik Martin Blumenson ve své knize – Salerno to Cassino na str. 108 – 109, když napsal, cituji:
„Generálu Clarkovi, který se 12. září opět vypravil na břeh a který nalezl 45. divizi ‚ošklivě pošramocenou‘, se zdálo, že německá formace u Persana představuje hrot směřující ke středu předmostí. Kdyby Němci vytáhli k moři, mohli by rozvrátit vnitřní křídla některého, či dokonce obou sborů… Dawley, jak věřil Clark, si buď milně vykládal neúspěch výpadů 45. pěší divize směrem k Ponte Sele, nebo se nestaral o to, co by mohly znamenat. Clarkovi bylo zcela jasné, že nepřítel hodlá v této oblasti podniknout rozsáhlý útok a že je třeba učinit adekvátní opatření na jeho zastavení.“
V tomto hodnocení, které historickému spisovateli pomohl svými výpověďmi vytvořit generál Clark, byla zčásti pravda a zčásti mýlka. Co je však jasné, že generál Clark konečně uviděl (bohužel až 12. září 1943) ono potenciální nebezpečí, které spojeneckému vylodění u Salerna hrozilo v podobě proluky mezi jeho britským 10. as a americkým 6. as. Zároveň konečně viděl „onu velkou chybu ve spojeneckém plánu Operace AVALANCHE“, která spočívala v oné proluce, ale i v tom, že britskému 10. as byla přidělena tak nesmyslně dlouhá fronta.
Myslel si, že když bude souhlasit s přesunem hranice mezi sbory na sever, že vše napraví. Clark předpokládal, že nově vzniklé situace nepřítel využije, což se ukázalo jako správné. Němci však u Persana v danou chvíli nedisponovali dostatečným počtem vojsk a ještě 24 hodin s nimi nemohli počítat.
Co se týče samotných britských a amerických vojáků, ti byli v dobrém fyzickém stavu, jen vyšší velitelé byli poněkud ustrašenější. Samotní vojáci byli jen zmateni bezvýslednými přesuny sem a tam a britští a američtí vojáci byli z toho jen trošku dezorientovaní.
Samotný velitel 5. A generál Clark byl 12. září 1943 špatně připraven provést správnou analýzu bojiště a dovést ji k logickému závěru. Historici, vojenští i civilní, o situaci 12. září 1943 říkají, že kdyby měl generál Clark o situaci u Salerna dostatečně jasno v tom, že proti jeho levému křídlu a středu má být podniknuta německá protiofenzíva, bylo by vojensky prozíravé zrušit plán na znovudobytí Altavilly a posílit své levé křídlo zkrácením a stažením křídla pravého. V dané situaci byl americký 6. as roztažený v tenkých obranných kordonech o velikosti praporů na úseku zhruba 30 km. Od 12. září 1943 volala situace na Salernském předmostí po užší koordinací mezi oběma sbory, koordinaci, která tak chyběla 11. září, a kterou nespokojen s postupem britského 10. as řešil Clark tak, že zkrátil délku fronty britského sboru a nechal velitele britského 10. as generála McCreeryho vést boj odděleně. Sám generál Clark pak nevelel vlastně své 5. A, ale stal se „de facto“ velitelem jednoho ze svých sborů, a to amerického 6. as, jehož bojové operace celé řídil.
V této době nebyla situace britského 10. as tíživá, jen stagnovala.
Generál McCreery, velitel 10. as, zjistil, že opěrný bod v některém v horských průsmyků vedoucích ze salernské pláže nezíská. Nad letištěm Montecorvino, které sice jeho vojáci vyčistili, měl dělostřeleckou palbou neustále pod kontrolou nepřítel. A tak letiště Montecorvino nebylo pro Spojence použitelné (blízká přímá letecká podpora bojiště nebyla z letiště Montecorvino možná). Mimo toho přišel britský sbor o klíčovou oblast v okolí silnice č. 18. Britská garda sice vstoupila do tzv. „Britské tabákové továrny“, ale Němci ji odsud vyhnali, stejně jako z Battipaglie. Dne 11. září odrazila britská 167. brigáda z 56. pěší divize na nejzazším pravém křídle útok německé „Bojové skupiny von Doering“, ale ve večerních hodinách se část německé „Bojové skupiny Stempel“ po krátké, ale prudké dělostřelecké salvě vrhla na zbylé jednotky z 201. gardové brigády, které měly stále v držení úsek silnice č. 18 západně od Battipaglie, a zahnaly na útěk nejprve jednu rotu z 3. praporu Coldstreamské gardy a pak ještě rotu z 6. praporu granátnické gardy a vpadly prudkým útokem do pozic obsazených zbytkem 6. praporu granátnické gardy. Zdálo se, že bude prapor rozdrcen a štáb praporu již pálil mapy a knihy se šiframi. Jenomže granátníci se spolu s coldsreamskými postavili na tuhý odpor a pak dokonce podnikli protiútok. Tady se podařilo útokem jediného praporu německé pancéřové granátníky vyhnat. Jenomže, velitel 201. gardové brigády neudělal nic jiného, než že brigádu stáhl o kilometr a něco dál, kde se mu zdálo, že bude lépe hájitelná obranná pozice. Ve své podstatě se tento krátký ústup ukázal jako velice závažný, a měl pak vliv, ale zavádějícím způsobem na Němci vypracovaný bojový plán pro další dny. Britský 10. as utržil dne 12. září, nikoliv kritické, leč přesto velké ztráty, mezi které určitě patří to, že mu bylo 1 500 vojáků z obou divizí (46. pěší divize a 56. pěší divize) zajato na předmostí a sbor se nacházel v defenzivním postavení.
U Britů bylo třeba také velet, ale generál Clark byl posedlý tím, že musí velet americkému 6. as a veliteli britského 10. as bude jen naslouchat.
Generál Clark začal podnikat kroky na zřízení svého velitelského stanoviště na břehu (mělo to být velitelské stanoviště jak 6. as, tak 5. A), neboť se nechtěl už stále vracet na „USS Ancon“. Generál Walker, velitel americké 36. pěší divize, obdržel rozkaz, aby uvolnil jeden prapor ze 45. divize nasazený na říčce La Cosa a nahradil dva prapory v Persanu jedním ze svých praporů, aby mohla být uvolněna 179. plukovní bojová skupina, která se měla severně od řeky připojit k 157. plukovní bojové skupině v zájmu soustředění dvou úderných formací generála Middletona (velitel americké 45. pěší divize). Nalevo pak od Middletona byl umístěn jeden ženijní prapor, aby v úloze pěchoty bránil Bivio Cioffi a aby se vyhovělo již druhé žádosti britského generála McCreeryho o přesun hranice mezi sbory na sever – ve prospěch amerického 6.as.
Generál Walker, velitel americké 36. pěší divize, měl v onom okamžiku se sedmi prapory pokrýt frontu o délce 23 km, když už jeden prapor pozbyl tím, že jej musel odeslat, aby, jak jsme si řekli, posílil americké Rangers na Sorrentském poloostrovním výběžku. Jeden americký prapor, jak jsme si řekli, byl rozdrcen u Altavilly.
Velitel německé 10. A generál von Vietinghoff a velitelé jeho jednotlivých sborů (76. ts , 14. ts a 11. parašutistický sbor) zatím sestavovali plán na velkou protiofenzívu. Byl to plán úderů, které hodlali vést ze svého posíleného středu směrem na západ a na jih. V tu dobu k nim dorazila mimořádná zpráva, nebo spíše takové zvěst, že spojenecká invazní vojska se chystají znovu nalodit.
Někde tady 12. září 1943 večer byla u Salerna připravena scéna, na které se měla v několika dalších dnech odehrát strhující událost, tzv. „Salernská krize“, nebo také „krize v bitvě o Salerno“.
Mapa bojů 9. až 13. září 1943 na salernském předmostí.

Ve dnech 10. a 11. září 1943 na Salernském pobřeží stíhal útok protiútok, aby 12. září vznikla pro Spojence první velice vážná a těžká situace, kdy generál Clark dokonce nechal dělat přípravy pro zpětné nalodění. Ale v tu dobu Němci připravovali ještě rozhodnější a větší protiofenzívu, která skutečně neměla daleko k tomu, aby zahnala Spojence do moře. Nejprve tedy dokončeme boje mezi 10., 11. a 12. zářím 1943, krátce je zhodnotíme a přejdeme k rozhodujícímu protiútoku Wehrmachtu ve dnech 13., 14., 15., 16. a 17. září 1943 i s krizovým obdobím pro Spojence.
Nejprve si tedy řekněme z minule, že když se generál Clark, velitel 5. A a celého vylodění na Salernských plážích, vrátil odpoledne 12. září 1943 na svoji velitelskou loď „USS Ancona“ (důvod viz konec článku Č 21), když byl odříznut od salernského bojiště prakticky celý den, zjistil, že jeho ofenzíva selhala. To přesto, že americká 157. plukovní bojová skupina z 45. pěší divize obsadila „Americkou tabákovou továrnu“, vesnici Persano a most na řece Sele, čímž mu zajistila kontrolu nad klíčovou oblastí v sektoru amerického 6. as. Generál Clark rozlícený neúspěchem svého plánu, místo aby ocenil dobyté úspěchy, ostře a nespravedlivě vynadal veliteli 6. as generálu Dawleymu. Nespravedlivé to bylo i proto, že Bojový plán útoku amerického 6. as sestavil on, a jedině on za něj měl nést zodpovědnost. Byl to generál Clark, kdo nechal rozptýlit síly svých mohutných plukovních bojových skupin, místo toho, aby je soustředil na jeden rozhodující cíl. Budeme-li úplně spravedlivý řekneme, že se o vinu dělil se svými dvěma americkými divizními veliteli. Ale v Africe nebyli ani američtí velitelé pluků a praporů řádně vyškoleni v provádění průzkumu pozic nepřítele a v přípravě plánu postupu, nebo útoku, při nasazení pěchoty, tanků a dělostřelectva. Na Salernských plážích tito velitelé jen bezvýsledně přemisťovali sem a tam své jednotky a při prvním odporu se stahovali do defenzivních pozic. Tady je třeba také říci, že bohužel generál Dawley, velitel 6. as, nebyl typem velitele sboru, který by své podřízené velitele dovedl inspirovat a vést k průzkumu a řádné bojové činnosti. Již jsme řekli, že generál Clark odstavil Dawleye na vedlejší kolej, když ho nechal vylodit jen s jednou divizí a bez jeho sborového štábu. A rozdrážděný generál Clark vše ještě vystupňoval tím, že řekl Dawleymu, že měl chyby svých velitelů podřízených divizí předvídat a správnými instrukcemi a rozkazy vše napravit. Nešťastný rozkol mezi Clarkem a Dawleyem se datoval od 12. září 1943. Tento den analyzoval historik Martin Blumenson ve své knize – Salerno to Cassino na str. 108 – 109, když napsal, cituji:
„Generálu Clarkovi, který se 12. září opět vypravil na břeh a který nalezl 45. divizi ‚ošklivě pošramocenou‘, se zdálo, že německá formace u Persana představuje hrot směřující ke středu předmostí. Kdyby Němci vytáhli k moři, mohli by rozvrátit vnitřní křídla některého, či dokonce obou sborů… Dawley, jak věřil Clark, si buď milně vykládal neúspěch výpadů 45. pěší divize směrem k Ponte Sele, nebo se nestaral o to, co by mohly znamenat. Clarkovi bylo zcela jasné, že nepřítel hodlá v této oblasti podniknout rozsáhlý útok a že je třeba učinit adekvátní opatření na jeho zastavení.“
V tomto hodnocení, které historickému spisovateli pomohl svými výpověďmi vytvořit generál Clark, byla zčásti pravda a zčásti mýlka. Co je však jasné, že generál Clark konečně uviděl (bohužel až 12. září 1943) ono potenciální nebezpečí, které spojeneckému vylodění u Salerna hrozilo v podobě proluky mezi jeho britským 10. as a americkým 6. as. Zároveň konečně viděl „onu velkou chybu ve spojeneckém plánu Operace AVALANCHE“, která spočívala v oné proluce, ale i v tom, že britskému 10. as byla přidělena tak nesmyslně dlouhá fronta.
Myslel si, že když bude souhlasit s přesunem hranice mezi sbory na sever, že vše napraví. Clark předpokládal, že nově vzniklé situace nepřítel využije, což se ukázalo jako správné. Němci však u Persana v danou chvíli nedisponovali dostatečným počtem vojsk a ještě 24 hodin s nimi nemohli počítat.
Co se týče samotných britských a amerických vojáků, ti byli v dobrém fyzickém stavu, jen vyšší velitelé byli poněkud ustrašenější. Samotní vojáci byli jen zmateni bezvýslednými přesuny sem a tam a britští a američtí vojáci byli z toho jen trošku dezorientovaní.
Samotný velitel 5. A generál Clark byl 12. září 1943 špatně připraven provést správnou analýzu bojiště a dovést ji k logickému závěru. Historici, vojenští i civilní, o situaci 12. září 1943 říkají, že kdyby měl generál Clark o situaci u Salerna dostatečně jasno v tom, že proti jeho levému křídlu a středu má být podniknuta německá protiofenzíva, bylo by vojensky prozíravé zrušit plán na znovudobytí Altavilly a posílit své levé křídlo zkrácením a stažením křídla pravého. V dané situaci byl americký 6. as roztažený v tenkých obranných kordonech o velikosti praporů na úseku zhruba 30 km. Od 12. září 1943 volala situace na Salernském předmostí po užší koordinací mezi oběma sbory, koordinaci, která tak chyběla 11. září, a kterou nespokojen s postupem britského 10. as řešil Clark tak, že zkrátil délku fronty britského sboru a nechal velitele britského 10. as generála McCreeryho vést boj odděleně. Sám generál Clark pak nevelel vlastně své 5. A, ale stal se „de facto“ velitelem jednoho ze svých sborů, a to amerického 6. as, jehož bojové operace celé řídil.
V této době nebyla situace britského 10. as tíživá, jen stagnovala.
Generál McCreery, velitel 10. as, zjistil, že opěrný bod v některém v horských průsmyků vedoucích ze salernské pláže nezíská. Nad letištěm Montecorvino, které sice jeho vojáci vyčistili, měl dělostřeleckou palbou neustále pod kontrolou nepřítel. A tak letiště Montecorvino nebylo pro Spojence použitelné (blízká přímá letecká podpora bojiště nebyla z letiště Montecorvino možná). Mimo toho přišel britský sbor o klíčovou oblast v okolí silnice č. 18. Britská garda sice vstoupila do tzv. „Britské tabákové továrny“, ale Němci ji odsud vyhnali, stejně jako z Battipaglie. Dne 11. září odrazila britská 167. brigáda z 56. pěší divize na nejzazším pravém křídle útok německé „Bojové skupiny von Doering“, ale ve večerních hodinách se část německé „Bojové skupiny Stempel“ po krátké, ale prudké dělostřelecké salvě vrhla na zbylé jednotky z 201. gardové brigády, které měly stále v držení úsek silnice č. 18 západně od Battipaglie, a zahnaly na útěk nejprve jednu rotu z 3. praporu Coldstreamské gardy a pak ještě rotu z 6. praporu granátnické gardy a vpadly prudkým útokem do pozic obsazených zbytkem 6. praporu granátnické gardy. Zdálo se, že bude prapor rozdrcen a štáb praporu již pálil mapy a knihy se šiframi. Jenomže granátníci se spolu s coldsreamskými postavili na tuhý odpor a pak dokonce podnikli protiútok. Tady se podařilo útokem jediného praporu německé pancéřové granátníky vyhnat. Jenomže, velitel 201. gardové brigády neudělal nic jiného, než že brigádu stáhl o kilometr a něco dál, kde se mu zdálo, že bude lépe hájitelná obranná pozice. Ve své podstatě se tento krátký ústup ukázal jako velice závažný, a měl pak vliv, ale zavádějícím způsobem na Němci vypracovaný bojový plán pro další dny. Britský 10. as utržil dne 12. září, nikoliv kritické, leč přesto velké ztráty, mezi které určitě patří to, že mu bylo 1 500 vojáků z obou divizí (46. pěší divize a 56. pěší divize) zajato na předmostí a sbor se nacházel v defenzivním postavení.
U Britů bylo třeba také velet, ale generál Clark byl posedlý tím, že musí velet americkému 6. as a veliteli britského 10. as bude jen naslouchat.
Generál Clark začal podnikat kroky na zřízení svého velitelského stanoviště na břehu (mělo to být velitelské stanoviště jak 6. as, tak 5. A), neboť se nechtěl už stále vracet na „USS Ancon“. Generál Walker, velitel americké 36. pěší divize, obdržel rozkaz, aby uvolnil jeden prapor ze 45. divize nasazený na říčce La Cosa a nahradil dva prapory v Persanu jedním ze svých praporů, aby mohla být uvolněna 179. plukovní bojová skupina, která se měla severně od řeky připojit k 157. plukovní bojové skupině v zájmu soustředění dvou úderných formací generála Middletona (velitel americké 45. pěší divize). Nalevo pak od Middletona byl umístěn jeden ženijní prapor, aby v úloze pěchoty bránil Bivio Cioffi a aby se vyhovělo již druhé žádosti britského generála McCreeryho o přesun hranice mezi sbory na sever – ve prospěch amerického 6.as.
Generál Walker, velitel americké 36. pěší divize, měl v onom okamžiku se sedmi prapory pokrýt frontu o délce 23 km, když už jeden prapor pozbyl tím, že jej musel odeslat, aby, jak jsme si řekli, posílil americké Rangers na Sorrentském poloostrovním výběžku. Jeden americký prapor, jak jsme si řekli, byl rozdrcen u Altavilly.
Velitel německé 10. A generál von Vietinghoff a velitelé jeho jednotlivých sborů (76. ts , 14. ts a 11. parašutistický sbor) zatím sestavovali plán na velkou protiofenzívu. Byl to plán úderů, které hodlali vést ze svého posíleného středu směrem na západ a na jih. V tu dobu k nim dorazila mimořádná zpráva, nebo spíše takové zvěst, že spojenecká invazní vojska se chystají znovu nalodit.
Někde tady 12. září 1943 večer byla u Salerna připravena scéna, na které se měla v několika dalších dnech odehrát strhující událost, tzv. „Salernská krize“, nebo také „krize v bitvě o Salerno“.