XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 58.
Napsal: 7/10/2013, 05:44
XIV. díl. Operace MARKET GARDEN Č 58.
Skica ústupu a "Bitvy v jabloňovém sadu". Jabloňový sad, - je označen na mapě jako Sad.

Na skice je vidět, odkud přišli v noci a brzy ráno američtí výsadkáři, a odkud se do "Sadu" v noci, ve tmě, dostal německý prapor.
Nenápadně se rodící - Bitva v jabloňovém sadu - jak již bylo na konci Č 57., zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5896
řečeno, vlastně začínala tím, že navrátivší se zadní voj 506. parašutistického pluku - velitel + 4 , vracel kulomety družstvům, od kterých si je vypůjčili. Pak zašli všichni " navrátilci" hlouběji do jabloňového sadu, kde se věnovali stejné činnosti jako jejich "mateřská" družstva. Museli si vyhloubit obranné okopy. Kolegové je již měli a nyní si již čistili po ránu zbraně a připravovali se na možný boj.
Před jabloňovým sadem, již v polích, byl stoh sena a stála tam ruční pumpa na vodu, kam si jednotliví, nutno říci - současní " obyvatelé jabloňového sadu...." - chodili nabírat do svých polních lahví a různých nádob vodu. Přitom si také brali s sebou i seno, kterým vystýlali své okopy. Náhoda tomu chtěla, že se zatím, od rána, nesetkali oni "domnělí britští vojáci" s americkými výsadkáři, neboť tam vždy šli jedni, nebo druzí.
V době, kdy už měli i příslušníci zadního voje vykopány do poloviny své okopy, zakřičel někdo: "To jsou Skopčáci!"
(Informace pro Č 58., 59. a 60. jsem čerpal z - Cesta do Arnhemu Křičící orel v Holandsku - Donald R. Burgett, podobné a stejné informace jsem čerpal také z Jaroslav Hrbek - ARNHEM 1944, když další informace pro popis jsem čerpal také z historických podkladů a z mých letitých zápisů a poznámek a také z historické literatury jako je: John Prager, C. W. Star Busmann - Bitva u Arnhemu a válka v Západní Evropě., Generálmajor R. E. Urquhart, CB DSO a Wilfred Greatorex - ARNHEM. Tim Saunders - NIJMEGEN - Operace Market Garden /americká 82. vzdušná výsadková divize a gardová obrněná divize/., Frank Steer - ARNHEM - Operace Market Garden - Přistávací plochy a Oosterbeek., A. Korthals Altes a N. K. C. A. in´t Veld - ZAPOMENUTÁ BITVA. /The Forgotten Battle/ a dalších použitých pramenů - Použité podklady - na konci článků.)
V zápětí, po tomhle výkřiku, zazněly výstřely a pak začal pálit kulomet. Přidávaly se další a další ruční zbraně, včetně dalších kulometů, ke kterým se přidaly i minomety 60 mm.
Totiž ti, které všichni američtí výsadkáři považovali za tzv. "Anglické jednotky, sídlící na druhém konci sadu" - se ukázaly být velkou německou jednotkou, jak se později ukázalo, v síle praporu!
Američtí výsadkáři zareagovali velice rychle.
Do přestřelky dále vpravo vstupovali další a další Němci, které vítala palba amerických výsadkářů, kteří po ranním vyčištění zbraní je hned začali používat. Němci nabíhali do přestřelky bezhlavě, mnozí si mysleli, že se jedná o nedorozumění u vlastních jednotek. Hodně jich tam však také šlo jako do útoku a hned se zapojili do bitvy. Postupně se tak proti americkým výsadkářům "vyrojil", v různém stádiu připravenosti, celý německý prapor.
Američané do nich pálili ze všeho, co měli po ruce. Burgett pak napsal, že si nestačil ještě sehnat nějakou automatickou pušku M 1 (měl jako zadní voj kulomet, který vrátil a předtím přišel o svou M 1 při ústupu) a tak do Němců střílel svou pistolí. Výsledek je jasný, nikoho na tu vzdálenost ani nezranil. Američtí výsadkáři rychle zaujali naučené pozice a pálili do skupin Němců, které se do boje zapojovaly. Burgett v dalším popisu nezapomene říci, že vedle něho za stromem vykoukl a byl zabit jeden z výsadkářů z jeho družstva, a to přímou ranou do hlavy, a on si potom vzal jeho M 1 a začal také pálit do Němců.
Němci byli silně zmateni, zvláště když je palba kosila "jako žito".
Jak do celkového dění - "Bitvy v jabloňovém sadu - zasáhl praporní lékař, kapitán Warren, nám pak líčí již vzpomínaný výsadkář Burgett takto, cituji:
"Kapitán Warren praporní lékař, vyšel ven na bojiště mezi obě bojující skupiny a palba zeslábla. Kapitán vešel do německých linií a prostě se tam postavil. Byl vítěz a Němci byli poraženi. Viděli amerického důstojníka stát uprostřed svých řad, odhazovali zbraně a začali vykřikovat: 'Kamerad! Kamerad!'
Všichni jsme přestali střílet až na jeden kulomet, který pokračoval v palbě. Hulákali jsme na kulometčíka ať toho nechá, abychom to všechno mohli skoncovat, ale ten střílel dál. Přiběhl k němu starší veterán a pohrozil mu, že ho zabije - a pak ho násilně odvlekl od zbraně. Kulometčík ustavičně ječel: 'To jsou Skopčáci, jsou to Skopčáci!'.
Myslím, že měl války právě dost."
Všichni Němci, kteří předtím zalehli, začali pomalu vstávat a zvedat ruce a šli dopředu k americkým výsadkářům, kde ti, kteří zbraně měli, je pokládali na zem. Nejprve šli pomalu, jednotlivě a pak jich přicházelo stále víc a víc, až nakonec přišli všichni. Po odevzdání zbraní je výsadkáři nechali seřadit na makadamové silnici (macadam - drcený štěrk - http://cs.wikipedia.org/wiki/Makadam ) odkud je poslali přes další, nyní již blátivou silnici i s doprovodem výsadkářů, ve vojenském tvaru, do zázemí.
Ukázalo se, že se jednalo skutečně o německý prapor, včetně velitele. Velitel německého praporu požádal velitele výsadkářů, aby se několik amerických zdravotních pomocníků mohlo vrátit na vzniklé "Bojiště v jabloňovém sadu" a postaralo se o raněné. Velitelé výsadkářů souhlasili. Do odnášení raněných se přidali i výsadkáři a raněné pak ukládali v předzahrádkách blízkých domů. Burgett tam o raněných říká určité zajímavosti, včetně výroku německého velitele praporu, z nichž ten jeden je určitě platný i dnes. Nechme ho tedy říci těchto pár vět, cituji:
"Naši zdravotníci je vyšetřili a poskytli jim pomoc tím, co měli k dispozici. Šel jsem rovněž pomáhat a hovořil s jejich velitelem, který se více staral o své raněné, než o vítězství v bitvě.
'Bojuje, vítězí a prohrává se v mnoha bitvách', řekl, 'ale muži umírají jen jednou'."
S tímhle výrokem nelze moc diskutovat, snad jen, že je lepší žádnou válku nezačínat.
V době, kdy se obě strany staraly o raněné, vznikaly různé zvláštní situace. Jeden z raněných Němců například nechtěl spolknout sulfadiazenovou pilulku, viz zde:
https://www.google.cz/#q=sulfadiazine+pilulka&spell=1
a až po rázném rozkazu, že je polykají i Američané, ji spolkl. Němec si totiž myslel, že ho chtějí otrávit.
Burgett pak v dalším přiznává, že někteří výsadkáři šli do německého tábora rabovat, ale moc suvenýrů nenašli.
Němečtí ranění vojáci pak vyprávěli, že viděli, zrovna právě onen zadní voj( kde byl i Burgett), přicházet, a že na ně dokonce mávali, neboť se domnívali, že nějaký Němec vede americké zajatce. Velitel praporu pak řekl, že neví kde přesně je, dostal prý od svých nadřízených mapu a měl v noci s praporem projít do Nijmegenu, ve tmě ztratil orientaci a vnímat vlastně začal, až když výsadkáři zabíjeli Němce. A tak šel vojákům svého praporu na pomoc a byl s nimi zajat.
Atmosféru náhle narušil zvláštní hukot. Vzduch přímo vibroval a co viděly a slyšely obě strany, všechny šokovalo. Nechme pro zachycení doby, místa a času před 69ti lety, v onom jabloňovém sadu, krátce po bitvě, hovořit Burgetta, který vše zachytil takto, cituji:
"Právě v tomto okamžiku se rozezněl hluboký vibrující zvuk, který bylo ve vzduchu přímo cítit. Nejprve jsme nevěděli, co to je. Zvuk sílil, podívali jsme se vzhůru a spatřili stovky našich letadel, letících nad našimi hlavami tak těsně vedle sebe, že se konce jejich křídel dotýkaly. Letadel bylo tolik, že úplně zakrývala oblohu od obzoru k obzoru. Vedoucí letadla nám již mizela z dohledu na předním horizontu, zatímco zezadu přilétala nová a nová. Všechna mířila do Německa.
Naši zajatci nevěřícně hleděli na sebe. Byl to pohled vzbuzující hrůzu - dokonce i u nás. Americké bombardéry zaplňovaly celou oblohu a letěly s dotýkajícími se špičkami křídel tak nízko, že jsme mohli rozeznávat značky na křídlech a trupech. Němci stáli a potřásali hlavami. 'Alles kaput, alles kaput', opakovali nepřetržitě. 'Deutschland ist kaput'."
Ztráty v tzv. Bitvě v jabloňovém sadu, nevyzněly pro Němce dobře. Němci měli v jabloňovém sadu 60 mrtvých, 30 raněných a vzdalo se 231 německých vojáků, včetně velitele praporu. Američtí výsadkáři ztratili v bitvě 2 mrtvé a 5 raněných. Těch několik amerických výsadkářů, kteří byli raněni jen lehce, bylo použito jako doprovod německých zajatců do zázemí.
Potom se celý americký 506. parašutistický pluk stáhl z prostoru Opheusdenu. Jejich pozice zaujal americký 327. pluk kluzákové pěchoty ze stejné 101. vzdušně-výsadkové divize, který si zřídil svou hlavní linii obrany asi 1 000 metrů východně od města. Viz zde v Č 10. složení americké 101. vzdušně-výsadkové divize generála Taylora v Operaci MARKET GARDEN:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5755
Německé útočné jednotky se stáhly přibližně kilometr na západ od města Opheusden, a tak mezi americkými jednotkami a německými jednotkami, byl široký pás země nikoho, který zahrnoval i město Opheusden. Do širokého pásu tzv. "Země nikoho" vstupovaly hlídky ze zbytků německé 363. divize lidových granátníků, nebo se pokoušely menšími jednotkami útočit na americké výsadkáře 327. pluku kluzákové pěchoty.
Skica ústupu a "Bitvy v jabloňovém sadu". Jabloňový sad, - je označen na mapě jako Sad.

Na skice je vidět, odkud přišli v noci a brzy ráno američtí výsadkáři, a odkud se do "Sadu" v noci, ve tmě, dostal německý prapor.
Nenápadně se rodící - Bitva v jabloňovém sadu - jak již bylo na konci Č 57., zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5896
řečeno, vlastně začínala tím, že navrátivší se zadní voj 506. parašutistického pluku - velitel + 4 , vracel kulomety družstvům, od kterých si je vypůjčili. Pak zašli všichni " navrátilci" hlouběji do jabloňového sadu, kde se věnovali stejné činnosti jako jejich "mateřská" družstva. Museli si vyhloubit obranné okopy. Kolegové je již měli a nyní si již čistili po ránu zbraně a připravovali se na možný boj.
Před jabloňovým sadem, již v polích, byl stoh sena a stála tam ruční pumpa na vodu, kam si jednotliví, nutno říci - současní " obyvatelé jabloňového sadu...." - chodili nabírat do svých polních lahví a různých nádob vodu. Přitom si také brali s sebou i seno, kterým vystýlali své okopy. Náhoda tomu chtěla, že se zatím, od rána, nesetkali oni "domnělí britští vojáci" s americkými výsadkáři, neboť tam vždy šli jedni, nebo druzí.
V době, kdy už měli i příslušníci zadního voje vykopány do poloviny své okopy, zakřičel někdo: "To jsou Skopčáci!"
(Informace pro Č 58., 59. a 60. jsem čerpal z - Cesta do Arnhemu Křičící orel v Holandsku - Donald R. Burgett, podobné a stejné informace jsem čerpal také z Jaroslav Hrbek - ARNHEM 1944, když další informace pro popis jsem čerpal také z historických podkladů a z mých letitých zápisů a poznámek a také z historické literatury jako je: John Prager, C. W. Star Busmann - Bitva u Arnhemu a válka v Západní Evropě., Generálmajor R. E. Urquhart, CB DSO a Wilfred Greatorex - ARNHEM. Tim Saunders - NIJMEGEN - Operace Market Garden /americká 82. vzdušná výsadková divize a gardová obrněná divize/., Frank Steer - ARNHEM - Operace Market Garden - Přistávací plochy a Oosterbeek., A. Korthals Altes a N. K. C. A. in´t Veld - ZAPOMENUTÁ BITVA. /The Forgotten Battle/ a dalších použitých pramenů - Použité podklady - na konci článků.)
V zápětí, po tomhle výkřiku, zazněly výstřely a pak začal pálit kulomet. Přidávaly se další a další ruční zbraně, včetně dalších kulometů, ke kterým se přidaly i minomety 60 mm.
Totiž ti, které všichni američtí výsadkáři považovali za tzv. "Anglické jednotky, sídlící na druhém konci sadu" - se ukázaly být velkou německou jednotkou, jak se později ukázalo, v síle praporu!
Američtí výsadkáři zareagovali velice rychle.
Do přestřelky dále vpravo vstupovali další a další Němci, které vítala palba amerických výsadkářů, kteří po ranním vyčištění zbraní je hned začali používat. Němci nabíhali do přestřelky bezhlavě, mnozí si mysleli, že se jedná o nedorozumění u vlastních jednotek. Hodně jich tam však také šlo jako do útoku a hned se zapojili do bitvy. Postupně se tak proti americkým výsadkářům "vyrojil", v různém stádiu připravenosti, celý německý prapor.
Američané do nich pálili ze všeho, co měli po ruce. Burgett pak napsal, že si nestačil ještě sehnat nějakou automatickou pušku M 1 (měl jako zadní voj kulomet, který vrátil a předtím přišel o svou M 1 při ústupu) a tak do Němců střílel svou pistolí. Výsledek je jasný, nikoho na tu vzdálenost ani nezranil. Američtí výsadkáři rychle zaujali naučené pozice a pálili do skupin Němců, které se do boje zapojovaly. Burgett v dalším popisu nezapomene říci, že vedle něho za stromem vykoukl a byl zabit jeden z výsadkářů z jeho družstva, a to přímou ranou do hlavy, a on si potom vzal jeho M 1 a začal také pálit do Němců.
Němci byli silně zmateni, zvláště když je palba kosila "jako žito".
Jak do celkového dění - "Bitvy v jabloňovém sadu - zasáhl praporní lékař, kapitán Warren, nám pak líčí již vzpomínaný výsadkář Burgett takto, cituji:
"Kapitán Warren praporní lékař, vyšel ven na bojiště mezi obě bojující skupiny a palba zeslábla. Kapitán vešel do německých linií a prostě se tam postavil. Byl vítěz a Němci byli poraženi. Viděli amerického důstojníka stát uprostřed svých řad, odhazovali zbraně a začali vykřikovat: 'Kamerad! Kamerad!'
Všichni jsme přestali střílet až na jeden kulomet, který pokračoval v palbě. Hulákali jsme na kulometčíka ať toho nechá, abychom to všechno mohli skoncovat, ale ten střílel dál. Přiběhl k němu starší veterán a pohrozil mu, že ho zabije - a pak ho násilně odvlekl od zbraně. Kulometčík ustavičně ječel: 'To jsou Skopčáci, jsou to Skopčáci!'.
Myslím, že měl války právě dost."
Všichni Němci, kteří předtím zalehli, začali pomalu vstávat a zvedat ruce a šli dopředu k americkým výsadkářům, kde ti, kteří zbraně měli, je pokládali na zem. Nejprve šli pomalu, jednotlivě a pak jich přicházelo stále víc a víc, až nakonec přišli všichni. Po odevzdání zbraní je výsadkáři nechali seřadit na makadamové silnici (macadam - drcený štěrk - http://cs.wikipedia.org/wiki/Makadam ) odkud je poslali přes další, nyní již blátivou silnici i s doprovodem výsadkářů, ve vojenském tvaru, do zázemí.
Ukázalo se, že se jednalo skutečně o německý prapor, včetně velitele. Velitel německého praporu požádal velitele výsadkářů, aby se několik amerických zdravotních pomocníků mohlo vrátit na vzniklé "Bojiště v jabloňovém sadu" a postaralo se o raněné. Velitelé výsadkářů souhlasili. Do odnášení raněných se přidali i výsadkáři a raněné pak ukládali v předzahrádkách blízkých domů. Burgett tam o raněných říká určité zajímavosti, včetně výroku německého velitele praporu, z nichž ten jeden je určitě platný i dnes. Nechme ho tedy říci těchto pár vět, cituji:
"Naši zdravotníci je vyšetřili a poskytli jim pomoc tím, co měli k dispozici. Šel jsem rovněž pomáhat a hovořil s jejich velitelem, který se více staral o své raněné, než o vítězství v bitvě.
'Bojuje, vítězí a prohrává se v mnoha bitvách', řekl, 'ale muži umírají jen jednou'."
S tímhle výrokem nelze moc diskutovat, snad jen, že je lepší žádnou válku nezačínat.
V době, kdy se obě strany staraly o raněné, vznikaly různé zvláštní situace. Jeden z raněných Němců například nechtěl spolknout sulfadiazenovou pilulku, viz zde:
https://www.google.cz/#q=sulfadiazine+pilulka&spell=1
a až po rázném rozkazu, že je polykají i Američané, ji spolkl. Němec si totiž myslel, že ho chtějí otrávit.
Burgett pak v dalším přiznává, že někteří výsadkáři šli do německého tábora rabovat, ale moc suvenýrů nenašli.
Němečtí ranění vojáci pak vyprávěli, že viděli, zrovna právě onen zadní voj( kde byl i Burgett), přicházet, a že na ně dokonce mávali, neboť se domnívali, že nějaký Němec vede americké zajatce. Velitel praporu pak řekl, že neví kde přesně je, dostal prý od svých nadřízených mapu a měl v noci s praporem projít do Nijmegenu, ve tmě ztratil orientaci a vnímat vlastně začal, až když výsadkáři zabíjeli Němce. A tak šel vojákům svého praporu na pomoc a byl s nimi zajat.
Atmosféru náhle narušil zvláštní hukot. Vzduch přímo vibroval a co viděly a slyšely obě strany, všechny šokovalo. Nechme pro zachycení doby, místa a času před 69ti lety, v onom jabloňovém sadu, krátce po bitvě, hovořit Burgetta, který vše zachytil takto, cituji:
"Právě v tomto okamžiku se rozezněl hluboký vibrující zvuk, který bylo ve vzduchu přímo cítit. Nejprve jsme nevěděli, co to je. Zvuk sílil, podívali jsme se vzhůru a spatřili stovky našich letadel, letících nad našimi hlavami tak těsně vedle sebe, že se konce jejich křídel dotýkaly. Letadel bylo tolik, že úplně zakrývala oblohu od obzoru k obzoru. Vedoucí letadla nám již mizela z dohledu na předním horizontu, zatímco zezadu přilétala nová a nová. Všechna mířila do Německa.
Naši zajatci nevěřícně hleděli na sebe. Byl to pohled vzbuzující hrůzu - dokonce i u nás. Americké bombardéry zaplňovaly celou oblohu a letěly s dotýkajícími se špičkami křídel tak nízko, že jsme mohli rozeznávat značky na křídlech a trupech. Němci stáli a potřásali hlavami. 'Alles kaput, alles kaput', opakovali nepřetržitě. 'Deutschland ist kaput'."
Ztráty v tzv. Bitvě v jabloňovém sadu, nevyzněly pro Němce dobře. Němci měli v jabloňovém sadu 60 mrtvých, 30 raněných a vzdalo se 231 německých vojáků, včetně velitele praporu. Američtí výsadkáři ztratili v bitvě 2 mrtvé a 5 raněných. Těch několik amerických výsadkářů, kteří byli raněni jen lehce, bylo použito jako doprovod německých zajatců do zázemí.
Potom se celý americký 506. parašutistický pluk stáhl z prostoru Opheusdenu. Jejich pozice zaujal americký 327. pluk kluzákové pěchoty ze stejné 101. vzdušně-výsadkové divize, který si zřídil svou hlavní linii obrany asi 1 000 metrů východně od města. Viz zde v Č 10. složení americké 101. vzdušně-výsadkové divize generála Taylora v Operaci MARKET GARDEN:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5755
Německé útočné jednotky se stáhly přibližně kilometr na západ od města Opheusden, a tak mezi americkými jednotkami a německými jednotkami, byl široký pás země nikoho, který zahrnoval i město Opheusden. Do širokého pásu tzv. "Země nikoho" vstupovaly hlídky ze zbytků německé 363. divize lidových granátníků, nebo se pokoušely menšími jednotkami útočit na americké výsadkáře 327. pluku kluzákové pěchoty.