XVI. díl. Do Německa 1945. Č 22.
Napsal: 23/3/2015, 05:19
XVI. díl. Do Německa 1945. Č 22.
Pohyby spojeneckých jednotek na severní, západní a jihozápadní frontě Evropy, v době od 19.

dubna do 7. května 1945.
Také úterý 1. května 1945 bylo plné událostí všeho druhu.
Na Západní frontě Evropy, na jejím severu, pokračovali Britové, svou 2, A, v postupu k Lübecku a Hamburku. Jižněji pak americká 9. A a 1. A upevňovaly své pozice podél řek Labe a Mulde, kde dostaly příkaz, aby nepostupovaly dál do zóny, o které bylo rozhodnuto, že jí okupuje Rudá armáda. Americká 7. A generála Patche postupovala dál do Rakouska.
Na italské frontě dne 1. května 1945 souhlasil velitel německých jednotek s podmínkami kapitulace, které byly podepsány v Casertě.
Dne 1. května 1945 také došlo k jedné kontroverzní události. To když Titovovy partyzáni obsadili Terst. Právě obsazení Terstu se po válce stalo sporným bodem mezi Itálií a Jugoslávií. Itálie sice po různých peripetiích dostala město Terst zpátky, ale Jugoslávie zabrala většinu sporného území v okolí města.
Za celý květen 1945 došlo jen k jediné a poslední letecké operaci, kterou nařídilo velitelství bombardovacího letectva RAF. Jednalo se o nálet letadel Mosquito na Kiel v noci z 2. na 3. května 1945. Jednalo se o 125 letadel Mosquit (608. peruť), které shodily celkem 174 tun bomb na severoněmecký přístav v Kielu. Posádky Mosquit nenarazily na žádný odpor německé PVO, ani PVOS. Všechna letadla se vrátila zpět, část z nich na letiště Wyton v Huntingdonshire - stejné letiště, ze kterého odstartovaly před pěti lety první Blenheimy ke své první operaci nad Německem (Wilhelmshaven).
(Taktické bombardovací nálety se konaly dokonce ještě v posledních dnech války, když už se, jak napsal Churchill: "Stávalo obtížným před vojsky shazovat bomby, aniž by to ohrožovalo Rusy").
Jinak takřka každý den až do 7. května 1945 spojenecká letadla shazovala neustále potraviny v Holandsku a evakuovala zpět do Británie osvobozené válečné zajatce.
Mezi historická fakta, která se udála dne 1. května 1945, patří naprosto nevšední, drsná, ponurá, až mystická smrt Goebbelsovy rodiny. Totiž dne 1. května 1945 nařídil Goebbels, aby lékař SS usmrtil jeho šest dětí smrtícími injekcemi a potom nařídil esesmanovi, který měl v tu dobu službu, aby zastřelil jeho samého i manželku Magdu. Smrt si ten den vzal vlastní rukou také generál Krebs. Borman se pokusil uniknout, ale s největší pravděpodobností byl zabit nejdále kilometr a půl od bunkru. O dalším, který ukončil svůj život píše Gilbert, cituji:
"Dalším z těch, kdo spáchali téhož dne sebevraždu, byl rovněž profesor Max de Crinis, jeden z hlavních iniciátorů uskutečňování programu euthanasie na začátku války; právě on byl považován za původce konečného znění - 'Výnosu o euthanasii' - , který vydal v září roku 1939 Hitler."
Hamburské rádio vyslalo dne 1. května 1945 do světa, že je Adolf Hitler mrtev a novým führerem Třetí říše se od této chvíle stal velkoadmirál Dönitz. Do rádia promluvil (

foto v roce 1945, viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=64&t=523
) Dönitz, když tehdy pateticky prohlašoval, že je jeho "povinností zachránit německý národ před zničením bolševiky".....
Ve středu 2. května 1945 obsadily kanadské jednotky1. A generála Crerara Oldenburg a Dempseyho britské 2. A města Lübeck a Wismar na pobřeží Baltu. Na jihu Západní Evropy pak Američané postupovali do Bavorska a Rakouska. Na italské frontě vstoupila dne 2. května 1945 v platnost, dříve již podepsaná kapitulace, skončilo tak dlouhé, sporné a obtížné italské tažení. Během 2. května 1945 spojenecké jednotky obsadily Terst, Miláno a Turín a další jednotky postupily na sever k Brennerskému průsmyku, kde se spojily s jednotkami Patchovy americké 7. A.
V jižním Bavorsku se 2. května 1945 v Oberammergau vzdal do rukou Američanů konstruktér řízených střel doktor Herbert Wagner a spolu s ním další dva členové vývojové a konstrukční skupiny z Peenemünde - Wernher von Braun a generál Walter Dornberger. Všechny tyto tři důležité lidi rychle odvezli do Paříže a odtud okamžitě letecky putovali do Spojených států amerických. Wernher von Braun později o tom napsal: "Měli jsme zájem o pokračování své práce, nikoli, aby nás vymačkali jako citrón a pak odhodili."
S další zvláštností nás seznamuje Gilbert, který k 2. květnu 1945 také napsal, cituji:
"Německý bombardovací letoun, jejž řídil poručík Rolf Kunze, vzlétl 2. května z německé letecké základny v Trondheimu v severním Norsku a předstíral, že míří na severněji položenou základnu v Bardufossu. Místo toho však odletěl přes Severní moře do Británie, kde Kunze a jeho kamarádi letci požádali o azyl. Shodou okolností přistáli se svým letadlem několik kilometrů od Fraserburghu ve Skotsku nedaleko místa, kde v říjnu roku 1939 nouzově přistálo první německé letadlo sestřelené nad Británií. Šlo o první dezerci ozbrojeného německého bombardéru za celou válku."
Ve čtvrtek 3. května 1945 pronikly britské tanky 12. as (XII. as), generálporučíka Ritchie, do města Hamburku, které bylo "otevřeným městem" a tím skončily veškeré britské útočné operace v Západní Evropě. V Rakousku pak Patchova americká 7. A obsadila Innsbruck a další jednotky postoupily až k Salcburku. U Piekalkiewicze, jeho - Námořní válka 1939 - 1945 - se dozvídáme k 3. květnu 1945, cituji:
"Ještě ve čtvrtek 3. května 1945 byla námořním velením potvrzena platnost hesla 'Regenbogen', jehož vydání bylo signálem k provedení 'rozkazu o potopení všech plavidel Kriegsmarine v případě porážky'. Den na to (4. května 1945) velkoadmirál Dönitz vydal námořnímu velení nařízení, podle kterého již heslo 'Regenbogen' nemělo vstoupit v platnost.
Rovněž 3. května 1945 zpozorovalo 20 stíhacích bombardérů 8. stíhací skupiny (8. Fighting Group) startujících ze základny ve středoanglickém Huntingtonu, německé osobní lodě Cap Arkona (27 562 BRT) a Thielbeck (3 000 BRT). Na obou lodích byli převáženi vězni koncentračního tábora, kteří byli na základě horlivého Himmlerova nařízení na poslední chvíli vystěhováni před postupujícími Angličany z koncentračního tábora Neuengamme. Tento nálet nezničil pouze obě lodě, ale zmařil i životy 7 000 vězňů ze 24 zemí. Potopení obou lodí přežilo jen 200 z nich. Tisíce mrtvých těl lidí, kteří přežili dlouhé roky věznění a utrpení, byly vyplaveny na břeh. Když ještě téhož dne pronikly postupující britské jednotky do Neustadtu v Lübeckém zálivu, nechali jejich velitelé vyplavená mrtvá těla na místě okamžitě pohřbít v masových hrobech vykopaných v písečných dunách na pobřeží, aby tak zabránili hrozící epidemii. Bezejmenné hroby nebyly ani označeny."
V pátek 4. května 1945 byla v hlavním stanu polního maršála Montgomeryho na Lünebeburském vřesovišti podepsána generálem - admirálem von Friedeburgem kapitulace všech německých ozbrojených sil v Holandsku (generálplukovník Blaskowitz), v severozápadním Německu, včetně ostrovů (generál - polní maršál Busch), a v Dánsku (generálplukovník Lindemann). Podepsaná kapitulace vstupovala v platnost dne 5. května 1945 v 8 hodin ráno. Díky této okolnosti, či spíše datu, se podařilo německé Skupině armád Visla (generálplukovník Student) se zbytky německé 21. A a 3. TA odsunout jednotky na západ a dostat se do britského zajetí. Polní maršál Montgomery k tomu poznamenal, cituji: "Nejsem nelida." Dobře vědouc, co by pro ně znamenalo zajetí Rudou armádou. V Haar u Mnichova, kapitulovala německá Skupina armád C (generál pěchoty Friedrich Schulz) se zbytky 1. a a 19. A. Jednotky Pattonovy 3. A postupují dne 4. května 1945 za hranicemi ČSR, směrem na Plzeň. Jednotky americké 7. A generála Patche obsadila Salcburk.
Na jižní frontě v Itálii se v pátek 4. května 1945 setkávají na Brenneru vojáci americké 103. pěší divize (7. A) s jednotkami 88. pěší divize z americké 5. A postupujícími z jihu přes severní Itálii.
Na světových oceánech pak v pátek ráno v Severním moři dne 4. května 1945 obdržela německá elektroponorka U 2511 (typ XXI) rozkaz (
http://es.wikipedia.org/wiki/U_2511_%281944%29
), aby zastavila bojové operace. Krátce po přijetí rozkazu ohlásila akustická hlídka ponorky silný hluk lodních šroubů, který se přibližoval ze severu. Následnou činnost elektroponorky U 2511 nám Piekalkievicz v knize - námořní válka 1939 - 1945 popisuje takto, cituji:
"Korvetní kapitán Schnee: 'Vystoupili jsme na periskopovou hloubku a já jsem pak nad hladinou uviděl anglický křižník třídy 'Suffolk', který zajišťovalo několik torpédoborců. Takový kus jsem před příď ponorky nedostal za celou válku. A teď, jen několik hodin po rozkazu zastavit bojové operace, se nám objevil. Jako při cvičném útoku v Baltském moři jsem proto pokračoval v plavbě směrem k anglickému křižníku. Naše ponorka podplula eskortu torpédoborců a mezi křižníkem a jeho doprovodnými plavidly opět vystoupila na periskopovou hloubku. Teprve pak jsem zavolal svého vedoucího inženýra a prvního důstojníka, aby se periskopem podívali a potěšili ze vzácného pohledu na křižník přímo před námi. Ponorka se v té době nalézala pouze 600 metrů před křižníkem, tedy ve vzdálenosti, která v každém případě zaručovala úspěch. Potom jsme se opět ponořili do větší hloubky, křižník podpluli a vydali se na zpáteční cestu domů'."
(Pro Č 22., 23. a 24. - Do Německa 1945, - byly použity především mé dlouholeté poznámky za desítky let shromážděné, dále ověřená historická fakta z knih 60tých, 70tých a 80tých, jakož i do konce 20. století a někteří i z počátků 21. století, jako - Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Vývoj a struktura německých ozbrojených sil v letech 1933 - 1945 - Sborník článků odborných redaktorů časopisu Command, Philippe Masson - Historie německé armády 1939-1945, - James Lucas - Poslední rok Německé armády, Horst Scheilbert - Německé obrněné jednotky, Martin Gilbert - Druhá světová válka - úplná historie, Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak - Ocelová lavina, Janusz Piekalkiewicz - Tanková válka 1939 - 1945, Letecká válka 1939 - 1945 a Námořní válka 1939 - 1945 a další historické prameny z: Použité podklady na konci článků. Použity byly také některé termíny i z dalších pramenů, jako ověřená fakta, která jsem nezbytně potřeboval z internetu.).
Pohyby spojeneckých jednotek na severní, západní a jihozápadní frontě Evropy, v době od 19.

dubna do 7. května 1945.
Také úterý 1. května 1945 bylo plné událostí všeho druhu.
Na Západní frontě Evropy, na jejím severu, pokračovali Britové, svou 2, A, v postupu k Lübecku a Hamburku. Jižněji pak americká 9. A a 1. A upevňovaly své pozice podél řek Labe a Mulde, kde dostaly příkaz, aby nepostupovaly dál do zóny, o které bylo rozhodnuto, že jí okupuje Rudá armáda. Americká 7. A generála Patche postupovala dál do Rakouska.
Na italské frontě dne 1. května 1945 souhlasil velitel německých jednotek s podmínkami kapitulace, které byly podepsány v Casertě.
Dne 1. května 1945 také došlo k jedné kontroverzní události. To když Titovovy partyzáni obsadili Terst. Právě obsazení Terstu se po válce stalo sporným bodem mezi Itálií a Jugoslávií. Itálie sice po různých peripetiích dostala město Terst zpátky, ale Jugoslávie zabrala většinu sporného území v okolí města.
Za celý květen 1945 došlo jen k jediné a poslední letecké operaci, kterou nařídilo velitelství bombardovacího letectva RAF. Jednalo se o nálet letadel Mosquito na Kiel v noci z 2. na 3. května 1945. Jednalo se o 125 letadel Mosquit (608. peruť), které shodily celkem 174 tun bomb na severoněmecký přístav v Kielu. Posádky Mosquit nenarazily na žádný odpor německé PVO, ani PVOS. Všechna letadla se vrátila zpět, část z nich na letiště Wyton v Huntingdonshire - stejné letiště, ze kterého odstartovaly před pěti lety první Blenheimy ke své první operaci nad Německem (Wilhelmshaven).
(Taktické bombardovací nálety se konaly dokonce ještě v posledních dnech války, když už se, jak napsal Churchill: "Stávalo obtížným před vojsky shazovat bomby, aniž by to ohrožovalo Rusy").
Jinak takřka každý den až do 7. května 1945 spojenecká letadla shazovala neustále potraviny v Holandsku a evakuovala zpět do Británie osvobozené válečné zajatce.
Mezi historická fakta, která se udála dne 1. května 1945, patří naprosto nevšední, drsná, ponurá, až mystická smrt Goebbelsovy rodiny. Totiž dne 1. května 1945 nařídil Goebbels, aby lékař SS usmrtil jeho šest dětí smrtícími injekcemi a potom nařídil esesmanovi, který měl v tu dobu službu, aby zastřelil jeho samého i manželku Magdu. Smrt si ten den vzal vlastní rukou také generál Krebs. Borman se pokusil uniknout, ale s největší pravděpodobností byl zabit nejdále kilometr a půl od bunkru. O dalším, který ukončil svůj život píše Gilbert, cituji:
"Dalším z těch, kdo spáchali téhož dne sebevraždu, byl rovněž profesor Max de Crinis, jeden z hlavních iniciátorů uskutečňování programu euthanasie na začátku války; právě on byl považován za původce konečného znění - 'Výnosu o euthanasii' - , který vydal v září roku 1939 Hitler."
Hamburské rádio vyslalo dne 1. května 1945 do světa, že je Adolf Hitler mrtev a novým führerem Třetí říše se od této chvíle stal velkoadmirál Dönitz. Do rádia promluvil (

foto v roce 1945, viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=64&t=523
) Dönitz, když tehdy pateticky prohlašoval, že je jeho "povinností zachránit německý národ před zničením bolševiky".....
Ve středu 2. května 1945 obsadily kanadské jednotky1. A generála Crerara Oldenburg a Dempseyho britské 2. A města Lübeck a Wismar na pobřeží Baltu. Na jihu Západní Evropy pak Američané postupovali do Bavorska a Rakouska. Na italské frontě vstoupila dne 2. května 1945 v platnost, dříve již podepsaná kapitulace, skončilo tak dlouhé, sporné a obtížné italské tažení. Během 2. května 1945 spojenecké jednotky obsadily Terst, Miláno a Turín a další jednotky postupily na sever k Brennerskému průsmyku, kde se spojily s jednotkami Patchovy americké 7. A.
V jižním Bavorsku se 2. května 1945 v Oberammergau vzdal do rukou Američanů konstruktér řízených střel doktor Herbert Wagner a spolu s ním další dva členové vývojové a konstrukční skupiny z Peenemünde - Wernher von Braun a generál Walter Dornberger. Všechny tyto tři důležité lidi rychle odvezli do Paříže a odtud okamžitě letecky putovali do Spojených států amerických. Wernher von Braun později o tom napsal: "Měli jsme zájem o pokračování své práce, nikoli, aby nás vymačkali jako citrón a pak odhodili."
S další zvláštností nás seznamuje Gilbert, který k 2. květnu 1945 také napsal, cituji:
"Německý bombardovací letoun, jejž řídil poručík Rolf Kunze, vzlétl 2. května z německé letecké základny v Trondheimu v severním Norsku a předstíral, že míří na severněji položenou základnu v Bardufossu. Místo toho však odletěl přes Severní moře do Británie, kde Kunze a jeho kamarádi letci požádali o azyl. Shodou okolností přistáli se svým letadlem několik kilometrů od Fraserburghu ve Skotsku nedaleko místa, kde v říjnu roku 1939 nouzově přistálo první německé letadlo sestřelené nad Británií. Šlo o první dezerci ozbrojeného německého bombardéru za celou válku."
Ve čtvrtek 3. května 1945 pronikly britské tanky 12. as (XII. as), generálporučíka Ritchie, do města Hamburku, které bylo "otevřeným městem" a tím skončily veškeré britské útočné operace v Západní Evropě. V Rakousku pak Patchova americká 7. A obsadila Innsbruck a další jednotky postoupily až k Salcburku. U Piekalkiewicze, jeho - Námořní válka 1939 - 1945 - se dozvídáme k 3. květnu 1945, cituji:
"Ještě ve čtvrtek 3. května 1945 byla námořním velením potvrzena platnost hesla 'Regenbogen', jehož vydání bylo signálem k provedení 'rozkazu o potopení všech plavidel Kriegsmarine v případě porážky'. Den na to (4. května 1945) velkoadmirál Dönitz vydal námořnímu velení nařízení, podle kterého již heslo 'Regenbogen' nemělo vstoupit v platnost.
Rovněž 3. května 1945 zpozorovalo 20 stíhacích bombardérů 8. stíhací skupiny (8. Fighting Group) startujících ze základny ve středoanglickém Huntingtonu, německé osobní lodě Cap Arkona (27 562 BRT) a Thielbeck (3 000 BRT). Na obou lodích byli převáženi vězni koncentračního tábora, kteří byli na základě horlivého Himmlerova nařízení na poslední chvíli vystěhováni před postupujícími Angličany z koncentračního tábora Neuengamme. Tento nálet nezničil pouze obě lodě, ale zmařil i životy 7 000 vězňů ze 24 zemí. Potopení obou lodí přežilo jen 200 z nich. Tisíce mrtvých těl lidí, kteří přežili dlouhé roky věznění a utrpení, byly vyplaveny na břeh. Když ještě téhož dne pronikly postupující britské jednotky do Neustadtu v Lübeckém zálivu, nechali jejich velitelé vyplavená mrtvá těla na místě okamžitě pohřbít v masových hrobech vykopaných v písečných dunách na pobřeží, aby tak zabránili hrozící epidemii. Bezejmenné hroby nebyly ani označeny."
V pátek 4. května 1945 byla v hlavním stanu polního maršála Montgomeryho na Lünebeburském vřesovišti podepsána generálem - admirálem von Friedeburgem kapitulace všech německých ozbrojených sil v Holandsku (generálplukovník Blaskowitz), v severozápadním Německu, včetně ostrovů (generál - polní maršál Busch), a v Dánsku (generálplukovník Lindemann). Podepsaná kapitulace vstupovala v platnost dne 5. května 1945 v 8 hodin ráno. Díky této okolnosti, či spíše datu, se podařilo německé Skupině armád Visla (generálplukovník Student) se zbytky německé 21. A a 3. TA odsunout jednotky na západ a dostat se do britského zajetí. Polní maršál Montgomery k tomu poznamenal, cituji: "Nejsem nelida." Dobře vědouc, co by pro ně znamenalo zajetí Rudou armádou. V Haar u Mnichova, kapitulovala německá Skupina armád C (generál pěchoty Friedrich Schulz) se zbytky 1. a a 19. A. Jednotky Pattonovy 3. A postupují dne 4. května 1945 za hranicemi ČSR, směrem na Plzeň. Jednotky americké 7. A generála Patche obsadila Salcburk.
Na jižní frontě v Itálii se v pátek 4. května 1945 setkávají na Brenneru vojáci americké 103. pěší divize (7. A) s jednotkami 88. pěší divize z americké 5. A postupujícími z jihu přes severní Itálii.
Na světových oceánech pak v pátek ráno v Severním moři dne 4. května 1945 obdržela německá elektroponorka U 2511 (typ XXI) rozkaz (
http://es.wikipedia.org/wiki/U_2511_%281944%29
), aby zastavila bojové operace. Krátce po přijetí rozkazu ohlásila akustická hlídka ponorky silný hluk lodních šroubů, který se přibližoval ze severu. Následnou činnost elektroponorky U 2511 nám Piekalkievicz v knize - námořní válka 1939 - 1945 popisuje takto, cituji:
"Korvetní kapitán Schnee: 'Vystoupili jsme na periskopovou hloubku a já jsem pak nad hladinou uviděl anglický křižník třídy 'Suffolk', který zajišťovalo několik torpédoborců. Takový kus jsem před příď ponorky nedostal za celou válku. A teď, jen několik hodin po rozkazu zastavit bojové operace, se nám objevil. Jako při cvičném útoku v Baltském moři jsem proto pokračoval v plavbě směrem k anglickému křižníku. Naše ponorka podplula eskortu torpédoborců a mezi křižníkem a jeho doprovodnými plavidly opět vystoupila na periskopovou hloubku. Teprve pak jsem zavolal svého vedoucího inženýra a prvního důstojníka, aby se periskopem podívali a potěšili ze vzácného pohledu na křižník přímo před námi. Ponorka se v té době nalézala pouze 600 metrů před křižníkem, tedy ve vzdálenosti, která v každém případě zaručovala úspěch. Potom jsme se opět ponořili do větší hloubky, křižník podpluli a vydali se na zpáteční cestu domů'."
(Pro Č 22., 23. a 24. - Do Německa 1945, - byly použity především mé dlouholeté poznámky za desítky let shromážděné, dále ověřená historická fakta z knih 60tých, 70tých a 80tých, jakož i do konce 20. století a někteří i z počátků 21. století, jako - Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Vývoj a struktura německých ozbrojených sil v letech 1933 - 1945 - Sborník článků odborných redaktorů časopisu Command, Philippe Masson - Historie německé armády 1939-1945, - James Lucas - Poslední rok Německé armády, Horst Scheilbert - Německé obrněné jednotky, Martin Gilbert - Druhá světová válka - úplná historie, Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak - Ocelová lavina, Janusz Piekalkiewicz - Tanková válka 1939 - 1945, Letecká válka 1939 - 1945 a Námořní válka 1939 - 1945 a další historické prameny z: Použité podklady na konci článků. Použity byly také některé termíny i z dalších pramenů, jako ověřená fakta, která jsem nezbytně potřeboval z internetu.).