XVI. díl. Do Německa 1945. Č 28.
Napsal: 6/4/2015, 05:53
XVI. díl. Do Německa 1945. Č 28.
Mapa okupačních zón rozděleného Německa, jak je držely státy spojenecké koalice ještě v

roce 1946.
Mezi skutečné "sólokapry" v oblasti povedených a úspěšných špionážních operací patřila určitě ta, která se povedla britským příslušníkům námořní pěchoty Royal Marines, speciálního útvaru britské Admirality, krátce po podepsání bezpodmínečné kapitulace německou generalitou a admiralitou.
Předem upozorňuji, že se nejedná o žádný historický román, který zde na Palbě mnozí tak milují, ale o historická fakta, která jsou sepsána dle hlášení pro britskou Admiralitu. Hlášení jak "ukořistil Archiv Kriegsmarine", sepsal velitel celé operace - vysoký důstojník IOC ( tajné služby britské Admirality) fregatní kapitán Ian Fleming ( pozdější skvělý spisovatel a

pozdější duchovní otec Jamese Bonda - agenta 007.) Hlášení o provedené akci je uloženo na Britské Admiralitě a v 80tých letech 20. století se podařilo Piekalkiewiczovi, polskému historiku ve vyhnanství, historii akce zakomponovat do jeho knihy - Námořní válka 1939 - 1945.
Celá akce začínala jen několik hodin a dní poté co Němci konečně podepsali bezpodmínečnou kapitulaci. V tu dobu se do akce vydal se svým komandem fregatní kapitán Ian Fleming, vysoký důstojník IOC, což byla tajná služba tak profesionální instituce, kterou bezesporu byla Britská Admiralita.
Džípy a nákladní auta, která se šplhala úzkými silničkami kopcovitého Duryňska v Německu, vezly - ještě v prvé polovině května 1945, - jen několik desítek vojáků, seržantů a důstojníků, příslušníků námořní pěchoty Royal Marines, což byl po celou 2. světovou válku speciální útvar britské Admirality. Příslušníky námořní pěchoty Royal Marines britská Admiralita vysílala ve ww2 jen do těch nejobtížnějších obojživelných operací, které po ověřených a nejnovějších zpravodajských informacích, musela provést. Byl to pávě Fleming, který jako zpravodajský důstojník IOC, získával o německém archivu Kriegsmarine stále a průběžně nejnovější informace v době války. Stejně tak je získával i po bombardování v roce 1944, kdy se archiv Kriegsmarine stěhoval.
A utajená operace, a tahle byla utajena i před tím nejbližším Spojencem, Američany, měla Fleminga a jeho Royal Marines zavést přímo do " Jámy lvové" - doprostřed kontinentálního zmatku rodící se okupace Německa - do chaosu v Evropě a Německu, kde měly splnit ten nejchoulostivější a zároveň svůj poslední válečný úkol...!!!
Pojďme a přečtěme si co o akci z Flemingova hlášení napsal, mimo jiné, Piekalkiewicz, cituji:
" Zvláštnímu komandu tentokrát velel vysoký důstojník IOC ( tajné služby britské admirality) fregatní kapitán Ian Fleming ( pozdější duchovní otec Jamese Bonda - agenta 007). Cílem této akce bylo zmocnit se celého archivu německého válečného námořnictva - Kriegsmarine - (od roku 1871 do roku 1945), a to ještě dříve, než se o to pokusí Američané nebo Sověti. Britská Admiralita si od těchto dokumentů slibovala vysvětlení mnohých tajemství německého námořního velení, ale také důležité údaje, které by mohly v případě vypuknutí nové války Velkou Británii chránit před nebezpečími, hrozícími jejím zásobovacím námořním trasám. Fleming, sám jeden ze špičkových zpravodajců IOC, již před několika měsíci vypátral, že archiv Kriegsmarine byl už na podzim roku 1944 vzhledem k rostoucímu počtu náletů na Berlín přestěhován z hlavního města na jistý venkovský velkostatek u Tambachu v Durynsku. Součástí tohoto panského statku byl velký zámecký park s rybníkem, který byl po převozu archivu vypuštěn a jeho vyschlé dno pokryto dřevěnými poleny. V případě přiblížení nepřítele měl pak být vydán rozkaz ke zničení beden a krabic dokumentů s tím, že mají být na dno bývalého rybníka vyneseny z přilehlého zámečku, polity benzínem a spáleny. V tuhé zimě 1944/1945 však udělali obyvatelé Tambachu námořnímu velitelství nevědomky čáru přes rozpočet, neboť odnášeli položená polena z jejich pohledu se zde neužitečně povalující, domů a pálili je ve svých kamnech.
Poté, co počátkem května 1945 pronikly americké jednotky do Durynska, obsadily tento malebně položený zámeček a zřídily zde ubytovnu pro americké důstojníky. Nikoho z Američanů však nenapadlo prohlédnout si podrobněji haldy a bedny papírů, které se válely na půdě a v horním patře jejich rozlehlé rezidence.
Když se britská speciální skupina pod velením fregatního kapitána Fleminga - nyní převlečená do uniforem americké vojenské policie MP - neočekávaně objevila před zámeckou budovou, americké stráže jí nedělaly při vyklízení půdních prostor nejmenší potíže.
Angličané bleskově naložili celý archiv na přistavené nákladní automobily a v zápětí zmizeli tak rychle, jak se objevili.
Jen o málo později obsadila Durynsko na základě Jaltské dohody Rudá armáda.
Německý námořní archiv se mezitím dostal, aniž o tom kdokoliv nepovolaný věděl, do Londýna, kde byl předán historicko-námořní sekci Admirality (Naval Historical Branch), při níž bylo zřízeno speciální oddělení pro správu ukořistěných válečných dokumentů - Foreign Documents Section (fregatní kapitán M. G. Saunders). Zde je dodnes uložena ( psáno v 80tých letech 20. století - má poznámka) - alespoň co se týče materiálů ponorkového velitelství - nejdůležitější část archivu Kriegsmarine, jehož některé složky stále patří k tajným a nepřístupným dokumentům."
Tolik tedy v 80tých letech 20. století Piekalkiewicz o tom jak to bylo v roce 1945.
Zde na tomto odkaze se hovoří o dalších osudech archivu a jeho částečném návratu Němcům:
http://translate.google.cz/translate?hl ... rev=search
http://de.wikipedia.org/wiki/Marinearchiv
Celé historické pojednání - Do Německa 1945 - se Západními Spojenci, přes Západní a Jižní, italskou frontu, - bych rád ukončil základními informacemi, které vznikly při důležité události, kterou je:
Postupimská konference ( 17. července až 2. srpna 1945):
Jednání, nebo raději - Konference Velké trojky byla v Postupimi zahájena 17. července 1945.
Aktéry č 1, na konferenci v Postupimi byli: Stalin,

Truman a po většinu doby i Winston Churchil (ten byl ovšem v průběhu konference, po

prohraných domácích volbách, nahrazen Clementem Attleem, viz pak obrázek zde).
Hlavní náplní Postupimi bylo :
1/ Projednat záležitosti pokračující války proti Japonsku.
2/ Poválečné uspořádání v Evropě.
I když se určitě zmíním o bodu 1/, kterým budu i začínat, budou mou hlavní náplní informace o tématu: 2/ Poválečné uspořádání v Evropě. Schováno v textu trochu bude - úspěšné vyzkoušení první Atomové pumy a také výsledky a účinky prvního výbuchu.
Anglický historik Gilbert nás seznámí s dobou, ve které právě Postupimská konference začínala a připomene nám, že boje v Evropě tedy skončily, ale bojovalo se proti Japonsku. Zároveň se dozvíme, že hned v počátku Postupimské konference si mezi sebou dva ze tří z Velké trojky (Amerika a Velká Británie) sdělily informaci o úspěšném vyzkoušení atomové bomby, což provedly předem domluvenými slovy. Cituji z Gilberta:
"V době, kdy konference zahajovala svá jednání, útočily spojenecké bombardovací letouny operující z amerických a britských letadlových lodí na vojenská zařízení a letiště v oblasti Tokia a další americká letadla zasáhla průmyslová města Mito a Hitači na ostrově Honšú. Avšak nejdramatičtější sdělení, jež bylo toho dne ( 17. července 1945) odesláno do Postupimi, představovala zpráva o úspěšném vyzkoušení Atomové bomby. 'Operace dnes ráno,' oznamoval přísně tajný telegram americkému ministru války Henrymu Stimsonovi a dále pokračoval: 'Diagnóza dosud neúplná, avšak výsledky zřejmě uspokojivé a už teď předstihují očekávání.'
Stimson se ještě dozvěděl, že bylo nutné vydat prohlášení pro místní tisk, 'poněvadž zájem sahá velmi daleko'. V komuniké pro místní tisk se uvádělo, že došlo k výbuchu muničního skladu, 'což vyvolalo pronikavý záblesk a výbuch,' jenž byl zpozorován až na místech vzdálených přes 320 km (všimněme si jak tehdy ještě ani novináři netušili a ani se nezajímali o pronikavý záblesk a výbuch, který byl vidět na vzdálenost 320 km, což v tehdejší době nebyla schopna přeci vůbec žádná bomba. Tak takhle pomalu se k novinářům dostávaly prvé informace o 'podivuhodné, či podivné, nebývalé a zvláštní bombě, kterou určitě atomová bomba byla').
V poledne toho dne Stimson předal Churchillovi při společném obědě list papíru, na němž stálo: 'Děti narozeny uspokojivě'. Britský ministerský předseda vůbec netušil, co to má znamenat. 'Znamená to,' vysvětlil mu v zápětí obsah zprávy Stimson, 'že pokus v mexické poušti vyšel.
Atomová bomba se stala skutečností'.
Churchill vedl téhož dne soukromý rozhovor se Stalinem a v jeho průběhu mu sovětský vedoucí představitel oznámil, že mu, když odjížděl z Moskvy do Berlína, předali zprávu doručenou prostřednictvím japonského velvyslance. 'Bylo to poselství japonského císaře,' dodal Stalin na vysvětlenou, který 'prohlásil, že Japonsko sice nemůže přistoupit na Bezpodmínečnou kapitulaci, ale že - nebude-li k ničemu nuceno - , by možná bylo ochotno zvážit možnost kompromisu, pokud jde o jiné podmínky.
Stalin ještě uvedl, že podle zmíněného poselství 'císař předkládá tento neoficiální návrh, v zájmu všech zainteresovaných národů.'
Stalin ještě podotkl, že si Japonci uvědomují sílu Spojenců, v důsledku čehož jsou 'velmi zděšeni'. 'Zde v Berlíně a v celém ostatním Německu' by se mohli přesvědčit, co ve skutečnosti znamená Bezpodmínečná kapitulace.
Na bojištích se v té době Japonci snažili omezit nasazení svých sil. Avšak 20. července, právě když se japonští vojáci pokoušeli uniknout z Barmy přes Mouhňjin, britské bombardovací letouny proti nim provedly za pouhých 9 dní 3 045 bojových vzletů, při nichž padlo více než 10 000 mužů. Od okamžiku, kdy Britové začali přibližně rok předtím dobývat zpět Barmu, ztratili Japonci v boji více než 100 000 padlých a tisíce dalších podlehly nemocem a strádání v nehostinné džungli."
(Pro Č 28., 29. a 30. - Do Německa 1945, - byly použity především mé dlouholeté poznámky za desítky let shromážděné, dále ověřená historická fakta z knih 60tých, 70tých a 80tých, jakož i do konce 20. století a někteří i z počátků 21. století, jako - Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Vývoj a struktura německých ozbrojených sil v letech 1933 - 1945 - Sborník článků odborných redaktorů časopisu Command, Philippe Masson - Historie německé armády 1939-1945, - James Lucas - Poslední rok Německé armády, Horst Scheilbert - Německé obrněné jednotky, Martin Gilbert - Druhá světová válka - úplná historie, Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak - Ocelová lavina, Janusz Piekalkiewicz - Tanková válka 1939 - 1945, Letecká válka 1939 - 1945 a Námořní válka 1939 - 1945 a další historické prameny z: Použité podklady na konci článků. Použity byly také některé termíny i z dalších pramenů, jako ověřená fakta, která jsem nezbytně potřeboval z internetu.).
Mapa okupačních zón rozděleného Německa, jak je držely státy spojenecké koalice ještě v
roce 1946.
Mezi skutečné "sólokapry" v oblasti povedených a úspěšných špionážních operací patřila určitě ta, která se povedla britským příslušníkům námořní pěchoty Royal Marines, speciálního útvaru britské Admirality, krátce po podepsání bezpodmínečné kapitulace německou generalitou a admiralitou.
Předem upozorňuji, že se nejedná o žádný historický román, který zde na Palbě mnozí tak milují, ale o historická fakta, která jsou sepsána dle hlášení pro britskou Admiralitu. Hlášení jak "ukořistil Archiv Kriegsmarine", sepsal velitel celé operace - vysoký důstojník IOC ( tajné služby britské Admirality) fregatní kapitán Ian Fleming ( pozdější skvělý spisovatel a
pozdější duchovní otec Jamese Bonda - agenta 007.) Hlášení o provedené akci je uloženo na Britské Admiralitě a v 80tých letech 20. století se podařilo Piekalkiewiczovi, polskému historiku ve vyhnanství, historii akce zakomponovat do jeho knihy - Námořní válka 1939 - 1945.
Celá akce začínala jen několik hodin a dní poté co Němci konečně podepsali bezpodmínečnou kapitulaci. V tu dobu se do akce vydal se svým komandem fregatní kapitán Ian Fleming, vysoký důstojník IOC, což byla tajná služba tak profesionální instituce, kterou bezesporu byla Britská Admiralita.
Džípy a nákladní auta, která se šplhala úzkými silničkami kopcovitého Duryňska v Německu, vezly - ještě v prvé polovině května 1945, - jen několik desítek vojáků, seržantů a důstojníků, příslušníků námořní pěchoty Royal Marines, což byl po celou 2. světovou válku speciální útvar britské Admirality. Příslušníky námořní pěchoty Royal Marines britská Admiralita vysílala ve ww2 jen do těch nejobtížnějších obojživelných operací, které po ověřených a nejnovějších zpravodajských informacích, musela provést. Byl to pávě Fleming, který jako zpravodajský důstojník IOC, získával o německém archivu Kriegsmarine stále a průběžně nejnovější informace v době války. Stejně tak je získával i po bombardování v roce 1944, kdy se archiv Kriegsmarine stěhoval.
A utajená operace, a tahle byla utajena i před tím nejbližším Spojencem, Američany, měla Fleminga a jeho Royal Marines zavést přímo do " Jámy lvové" - doprostřed kontinentálního zmatku rodící se okupace Německa - do chaosu v Evropě a Německu, kde měly splnit ten nejchoulostivější a zároveň svůj poslední válečný úkol...!!!
Pojďme a přečtěme si co o akci z Flemingova hlášení napsal, mimo jiné, Piekalkiewicz, cituji:
" Zvláštnímu komandu tentokrát velel vysoký důstojník IOC ( tajné služby britské admirality) fregatní kapitán Ian Fleming ( pozdější duchovní otec Jamese Bonda - agenta 007). Cílem této akce bylo zmocnit se celého archivu německého válečného námořnictva - Kriegsmarine - (od roku 1871 do roku 1945), a to ještě dříve, než se o to pokusí Američané nebo Sověti. Britská Admiralita si od těchto dokumentů slibovala vysvětlení mnohých tajemství německého námořního velení, ale také důležité údaje, které by mohly v případě vypuknutí nové války Velkou Británii chránit před nebezpečími, hrozícími jejím zásobovacím námořním trasám. Fleming, sám jeden ze špičkových zpravodajců IOC, již před několika měsíci vypátral, že archiv Kriegsmarine byl už na podzim roku 1944 vzhledem k rostoucímu počtu náletů na Berlín přestěhován z hlavního města na jistý venkovský velkostatek u Tambachu v Durynsku. Součástí tohoto panského statku byl velký zámecký park s rybníkem, který byl po převozu archivu vypuštěn a jeho vyschlé dno pokryto dřevěnými poleny. V případě přiblížení nepřítele měl pak být vydán rozkaz ke zničení beden a krabic dokumentů s tím, že mají být na dno bývalého rybníka vyneseny z přilehlého zámečku, polity benzínem a spáleny. V tuhé zimě 1944/1945 však udělali obyvatelé Tambachu námořnímu velitelství nevědomky čáru přes rozpočet, neboť odnášeli položená polena z jejich pohledu se zde neužitečně povalující, domů a pálili je ve svých kamnech.
Poté, co počátkem května 1945 pronikly americké jednotky do Durynska, obsadily tento malebně položený zámeček a zřídily zde ubytovnu pro americké důstojníky. Nikoho z Američanů však nenapadlo prohlédnout si podrobněji haldy a bedny papírů, které se válely na půdě a v horním patře jejich rozlehlé rezidence.
Když se britská speciální skupina pod velením fregatního kapitána Fleminga - nyní převlečená do uniforem americké vojenské policie MP - neočekávaně objevila před zámeckou budovou, americké stráže jí nedělaly při vyklízení půdních prostor nejmenší potíže.
Angličané bleskově naložili celý archiv na přistavené nákladní automobily a v zápětí zmizeli tak rychle, jak se objevili.
Jen o málo později obsadila Durynsko na základě Jaltské dohody Rudá armáda.
Německý námořní archiv se mezitím dostal, aniž o tom kdokoliv nepovolaný věděl, do Londýna, kde byl předán historicko-námořní sekci Admirality (Naval Historical Branch), při níž bylo zřízeno speciální oddělení pro správu ukořistěných válečných dokumentů - Foreign Documents Section (fregatní kapitán M. G. Saunders). Zde je dodnes uložena ( psáno v 80tých letech 20. století - má poznámka) - alespoň co se týče materiálů ponorkového velitelství - nejdůležitější část archivu Kriegsmarine, jehož některé složky stále patří k tajným a nepřístupným dokumentům."
Tolik tedy v 80tých letech 20. století Piekalkiewicz o tom jak to bylo v roce 1945.
Zde na tomto odkaze se hovoří o dalších osudech archivu a jeho částečném návratu Němcům:
http://translate.google.cz/translate?hl ... rev=search
http://de.wikipedia.org/wiki/Marinearchiv
Celé historické pojednání - Do Německa 1945 - se Západními Spojenci, přes Západní a Jižní, italskou frontu, - bych rád ukončil základními informacemi, které vznikly při důležité události, kterou je:
Postupimská konference ( 17. července až 2. srpna 1945):
Jednání, nebo raději - Konference Velké trojky byla v Postupimi zahájena 17. července 1945.
Aktéry č 1, na konferenci v Postupimi byli: Stalin,

Truman a po většinu doby i Winston Churchil (ten byl ovšem v průběhu konference, po

prohraných domácích volbách, nahrazen Clementem Attleem, viz pak obrázek zde).
Hlavní náplní Postupimi bylo :
1/ Projednat záležitosti pokračující války proti Japonsku.
2/ Poválečné uspořádání v Evropě.
I když se určitě zmíním o bodu 1/, kterým budu i začínat, budou mou hlavní náplní informace o tématu: 2/ Poválečné uspořádání v Evropě. Schováno v textu trochu bude - úspěšné vyzkoušení první Atomové pumy a také výsledky a účinky prvního výbuchu.
Anglický historik Gilbert nás seznámí s dobou, ve které právě Postupimská konference začínala a připomene nám, že boje v Evropě tedy skončily, ale bojovalo se proti Japonsku. Zároveň se dozvíme, že hned v počátku Postupimské konference si mezi sebou dva ze tří z Velké trojky (Amerika a Velká Británie) sdělily informaci o úspěšném vyzkoušení atomové bomby, což provedly předem domluvenými slovy. Cituji z Gilberta:
"V době, kdy konference zahajovala svá jednání, útočily spojenecké bombardovací letouny operující z amerických a britských letadlových lodí na vojenská zařízení a letiště v oblasti Tokia a další americká letadla zasáhla průmyslová města Mito a Hitači na ostrově Honšú. Avšak nejdramatičtější sdělení, jež bylo toho dne ( 17. července 1945) odesláno do Postupimi, představovala zpráva o úspěšném vyzkoušení Atomové bomby. 'Operace dnes ráno,' oznamoval přísně tajný telegram americkému ministru války Henrymu Stimsonovi a dále pokračoval: 'Diagnóza dosud neúplná, avšak výsledky zřejmě uspokojivé a už teď předstihují očekávání.'
Stimson se ještě dozvěděl, že bylo nutné vydat prohlášení pro místní tisk, 'poněvadž zájem sahá velmi daleko'. V komuniké pro místní tisk se uvádělo, že došlo k výbuchu muničního skladu, 'což vyvolalo pronikavý záblesk a výbuch,' jenž byl zpozorován až na místech vzdálených přes 320 km (všimněme si jak tehdy ještě ani novináři netušili a ani se nezajímali o pronikavý záblesk a výbuch, který byl vidět na vzdálenost 320 km, což v tehdejší době nebyla schopna přeci vůbec žádná bomba. Tak takhle pomalu se k novinářům dostávaly prvé informace o 'podivuhodné, či podivné, nebývalé a zvláštní bombě, kterou určitě atomová bomba byla').
V poledne toho dne Stimson předal Churchillovi při společném obědě list papíru, na němž stálo: 'Děti narozeny uspokojivě'. Britský ministerský předseda vůbec netušil, co to má znamenat. 'Znamená to,' vysvětlil mu v zápětí obsah zprávy Stimson, 'že pokus v mexické poušti vyšel.
Atomová bomba se stala skutečností'.
Churchill vedl téhož dne soukromý rozhovor se Stalinem a v jeho průběhu mu sovětský vedoucí představitel oznámil, že mu, když odjížděl z Moskvy do Berlína, předali zprávu doručenou prostřednictvím japonského velvyslance. 'Bylo to poselství japonského císaře,' dodal Stalin na vysvětlenou, který 'prohlásil, že Japonsko sice nemůže přistoupit na Bezpodmínečnou kapitulaci, ale že - nebude-li k ničemu nuceno - , by možná bylo ochotno zvážit možnost kompromisu, pokud jde o jiné podmínky.
Stalin ještě uvedl, že podle zmíněného poselství 'císař předkládá tento neoficiální návrh, v zájmu všech zainteresovaných národů.'
Stalin ještě podotkl, že si Japonci uvědomují sílu Spojenců, v důsledku čehož jsou 'velmi zděšeni'. 'Zde v Berlíně a v celém ostatním Německu' by se mohli přesvědčit, co ve skutečnosti znamená Bezpodmínečná kapitulace.
Na bojištích se v té době Japonci snažili omezit nasazení svých sil. Avšak 20. července, právě když se japonští vojáci pokoušeli uniknout z Barmy přes Mouhňjin, britské bombardovací letouny proti nim provedly za pouhých 9 dní 3 045 bojových vzletů, při nichž padlo více než 10 000 mužů. Od okamžiku, kdy Britové začali přibližně rok předtím dobývat zpět Barmu, ztratili Japonci v boji více než 100 000 padlých a tisíce dalších podlehly nemocem a strádání v nehostinné džungli."
(Pro Č 28., 29. a 30. - Do Německa 1945, - byly použity především mé dlouholeté poznámky za desítky let shromážděné, dále ověřená historická fakta z knih 60tých, 70tých a 80tých, jakož i do konce 20. století a někteří i z počátků 21. století, jako - Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Vývoj a struktura německých ozbrojených sil v letech 1933 - 1945 - Sborník článků odborných redaktorů časopisu Command, Philippe Masson - Historie německé armády 1939-1945, - James Lucas - Poslední rok Německé armády, Horst Scheilbert - Německé obrněné jednotky, Martin Gilbert - Druhá světová válka - úplná historie, Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak - Ocelová lavina, Janusz Piekalkiewicz - Tanková válka 1939 - 1945, Letecká válka 1939 - 1945 a Námořní válka 1939 - 1945 a další historické prameny z: Použité podklady na konci článků. Použity byly také některé termíny i z dalších pramenů, jako ověřená fakta, která jsem nezbytně potřeboval z internetu.).