Mjasiščev M-17

Letouny všech typů a použití.

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Mjasiščev M-17

Příspěvek od redboy »

Mjasiščev M-17
Obrázek


Kdo se sem tam donutíte, přečíst si něco, co sem zde předkládal tak víte, že se obvykle věnuji věcem, které u nás příliš publicity nemají, ale na straně druhé, které se dostaly do výzbroje té které armády, případně navazují na sériový výrobek. Když se zmíním o experimentálním stroji, nebo projektu je to obvykle v souvislosti s vývojem, který nakonec vyústí v systém bojový, případně v souvislosti s lidmi, konstrukčními týmy a firmami, které tyto projekty posunuly v rámci vývoje technologií a vědění někam, kde nakonec byl systém v bojovém nasazení. No, aby to nebylo tak jednoduché a stereotypní, tak dnes to bude jinak. Co takhle stroj, který měl vývoj tak dlouhý, že některé sériové typy za tu dobu stihly projít od vývoje, až po konec svého nasazení a stejně nakonec skončil jen v prototypech a stala se z něj jen nevýznamná kapitola světového letectví? Nezajímavé? Možná, zdá se…. A co když ne? Pro Ty, kteří jdou jen za pragmatickými informacemi a popis vývoje něčeho, co poté u jednotek nelétalo je nezajímá tady můj dnešní článek končí…. Pro Ty ostatní začíná.


Vznášející se protivník.

Historie studené války v oblasti průzkumu výškovými letadly a boj proti nim je celkem notoricky známá, sám se o nejznámější epizodě, o sestřelu U-2 nad Sverdlovskem 1.května 1960 zmínil v článku o S-75, ale to bylo jen vyvrcholení. Narušování vzdušného prostoru Sovětského svazu výškovými průzkumnými letadly bylo více méně rutinní záležitostí a Desna nad Sverdlovskem toto stádium jen ukončila. Méně známé jsou ale akce kdy k průzkumu (ale nejen) a to jak optickému, tak radioelektronickému případně radiačnímu byly používány volně letící, driftující aerostaty. Ty, vypouštěné se znalostí vzdušného proudění, byly unášeny nad zájmovou oblast a v průběhu letu nasbíraná data uchovávaly s pozdějším vyzvednutím po příletu nad mezinárodní prostor, nebo odvysílaly. Pamětníci si podobnou praxi, ale především s nákladem propagandistických materiálů budou pamatovat i nad naším územím. Spojené státy se snažily získat informace stůj co stůj a nápad o otevřeném nebi který v roce 1955 navrhl Eisenhower byl Chruščovem okamžitě zamítnut (to poslední co Sověti potřebovali, bylo oznámit světu, že to s jejich vojenskou silou není takové, jak se snaží ve snaze předejít konfliktu předstírat).
Množství těchto balonů, vysílaných nad území Sovětského svazu rostlo a již v 50tých letech nemohlo projít bez povšimnutí. Jen v období 1956 (kdy průzkumné operace začaly)-1977 bylo nad územím Sovětského svazu a států Varšavské smlouvy zjištěno 4112 aerostatů (část z nich ale asi byly ulétnuté civilní meteorologické) a z toho 793 sestřeleno. Je těžké odhadnout opravdový počet. Značnou část tvořily balóny malé, operující z převážně z Německé spolkové republiky a propagandistickým nákladem. Ale minimálně 500 velkých průzkumných aerostatů určených ke strategickému průzkumu bylo vypuštěno počátkem roku 1956 z Německa, Skotska, Norska a Turecka k přeletu přes celý Sovětský svaz. Ovšem výsledky té akce nebyly nijak velké, jen malá část byla po splnění úkolu vyzvednuta a pohádka o vědeckém účelu balónů byla brzy vyvrácena poté, co Sovětský svaz zveřejnil fotografie gondol vybavených špičkovými průzkumnými kamerami. Balóny se pohybovaly ve výškách mezi 15000 až 20000 metry, kde byly těžko sestřelitelné, ale část se stala úlovky po klesnutí do nižších výšek. Pozdější akce s aerostaty o výšce letu 30000m již měla menší rozsah, ty vzlétaly opačným směrem, z východu. Přesto ale těchto a podobných projektů bylo několik a Sovětům značně pily krev.

ObrázekObrázekObrázek
Balony vypouštěné do vzdušného prostoru sovětského svazu v Evropě, Tichomoří a průzkumná gondola AN/DMQ-1 s fotografickými přístroji.

Možná by se řeklo, že necelých 800 sestřelených z víc jak 4000 zjištěných a značná část vůbec nezjištěná… nic moc výsledek. On ale je to boj s přeludem. Jednak se aerostaty pohybovaly z velké části ve velkých výškách a jednak sou těžko zjistitelné. Obal byl z polyetylenu, čili s nulovou RL odraznou plochou a vlastní gondola byla na RL sledování ve velkých výškách malá. I když byl balón objeven a dostihnut, sestřelit ho není jednoduché, proti stíhacímu letounu v podstatě stojí a i když je zasažen střelou z palubního kanonu, nic moc se nestane, jelikož střela neexploduje a vzniklý otvor sice způsobí pomalý pokles balónu, ale o to déle se pak drží v relativně nízkých výškách a ohrožuje jak civilní, tak vojenský letový provoz. Prostě cíl, necíl.

I když byly aerostaty pro Sovětské piloty celkem běžným cílem, vysoké intenzity vypouštění proběhly jen ve zmíněném období 1956-1958, potom začátkem let 80tých, kdy už ale šlo o labutí píseň. Problém se ale řešit prostě musel a řešení jednoduché nebylo. Navíc byla likvidace balónů velmi nákladná a celkem nebezpečná, především pro piloty nadzvukových strojů, kteří měli na reakci zlomky vteřin a případná srážka s cílem by měla fatální následky (a je naivní si myslet, že k tomu nedošlo). O složitosti úkolu svědčí následující: Mezi 11.srpnem a 14.zářím 1975 bylo zjištěno 11 aerostatů které narušily vzdušný prostor Sovětského svazu, z toho počtu jeden proletěl, 8 jich bylo sestřeleno a u dvou zničena gondola s přístroji. Na každý cíl startovalo i několik letounů PVO (mezi nimi MiGy-19, MiG-21, Tu-128, Jak-28P, Su-15TM) a průměrné množství munice spotřebované na jeden sestřel bylo 1,4 letecké PLŘS, 26 neřízených raket a 112 kanonových granátů. Pokud se cíl podařil zaměřit a sledovat RL, bývaly pokud to bylo možné použity i ŘS systémů S-75 a S-125a schopnost sledovat malé a pomalé cíle, specielně průzkumné aerostaty, byla v zadání pro vývoj modernizace systémů S-25, S-75, S-125, až S-300P!

Základní úvahou ale bylo použít speciální stíhací letoun. Letoun o velkém dostupu, malé minimální rychlosti a se speciální výzbrojí. Jenže kde ho vzít?



Jak na problém a kdo

Někdy v roce 1967 vzniká zadání na vývoj stíhače aerostatů, letoun měl mít dostup převyšující 20000m s minimální rychlostí letu a startu i za stižených povětrnostních podmínek. Měl nést výzbroj, kterou by bylo možné poškodit potah cíle do té míry, aby co nejrychleji klesl na výšku, ze které by nemohl plnit zadaný úkol a nepřekážel v letových trasách letecké dopravy.
Zájem o projekt projevil A.S.Jakovlev a jeho OKB-115, tedy od roku 1966 OKB MMZ Skorosť (Moskevskyj Mašinostroitělnyj Zavod) s projektem Jak-25PA (perechadčik aerostatov), což byl pokračovatel výškového průzkumného stroje Jak-25RV. Jednalo se v podstatě o jediný výškový letoun ve výzbroji VVS (i když v malém počtu). Dalším, kdo se o problém zajímal byly přímo VVS, respektive NII GLIC VVS. Tam padl návrh na turbovrtulovými motory poháněný stroj s křídlem o velké šířce a rozpětí. Motory měly pohánět vrtule o průměru 4 metry. Koncepce ne nepodobná dnešnímu německému Grob Strato 2C. Zajímavá koncepce.

Obrázek
"Konkurent", Jak-25RV, předek projektu PA.

S dalším návrhem přišla konstrukční kancelář Vladimira Michajloviče Mjasiščeva (Владимир Михайлович Мясищев). Jeho konstrukční kancelář byla právě v té době obnovena a jak název sám říká na základě EMZ (Экспериментальный машиностроительный завод), jednalo o KB nikoli výrobního, ale zkušebního závodu. Ona cesta Mjasiščeva a jeho OKB nebyla zrovna nejjednodušší.

Obrázek

I když není Vladimir Michaljovič Mjasiščev tak známý jako jiní jeho vrstevníci laické veřejnosti, tomu kdo se alespoň okrajově o Sovětskou leteckou konstrukční školu zajímá je jeho jméno jistě známo velmi dobře a rozhodně je proč. Patřil k válečné konstrukční škole, narodil se 28.září 1902 v Efremově, v Tulské oblasti Ruska. Právě tam dokončil reálku v roce 1918 a odešel studovat do Moskvy. Moskevskou státní technickou univerzitu (Tutéž, kterou vystudoval pod vedením Nikolaje Žukovského jeho budoucí nadřízený Andrej Nikolajevič Tupolev). V době studia pracoval pod vedením dalšího velkého jména, Vladimira Jakovleviče Klimova v CIAM. Po skončení univerzity odešel do CAGI a skončil jako Tupolevův podřízený ve skupině vedené dalším Vladimirem Michajlovičem, Petljakovem. Pracoval na projektech TB-1, TB-3. Už pod Tupolevem se zabýval experimentálními letouny a studiemi v oblasti aerodynamiky.
Pod Tupolevem končí prací na ANT-41 a po vzniku KB-ZOK se stává v roce 1937 hlavním konstruktérem OKB závodu č.84 v Chimském, kde nese zodpovědnost za zavedení výroby licenční DC-3 (Li-2) ovšem ne nadlouho a končí pod Tupolevem v roce 1938 opět. Tentokrát ve „vězeňském“ CKB-29 kde opět pracuje s Petljakovem na Pe-2. Prostě ani jemu se nevyhnuly politické represe té doby. Pracoval také na svých samostatných projektech, mezi nimi dálkový výškový bombardovací letoun DVB-102 a další. Po propuštění pokračoval dále na úpravách Pe-2 především po tragické smrti V.M.Petljakova v roce 1943. Stává se hlavním konstruktérem v závodě č.22 v Kazani a pokračuje na nových verzích Pe-2 jak v Kazani, tak v Moskvě. Vzniká tak jeho OKB. V roce 1944 vzniká vlastně už jeho Pe-2I, ale pracuje i na svých projektech. V té době dostává hodnost generál majora inženýrní služby. Mimochodem hlavním konstruktérem Pe-2I je Michail Kuzmič Jangel (kdo na palbě moje články čte, bude to jméno dobře znát). Krom něj se tu osudy protnuly s dalším pozdějším raketovým konstruktérem, na Pe-2 jak v Moskvě tak v Kazani pracoval Viktor Petrovič Makeev, budoucí konstruktér spousty námořních balistických řízených střel.
V roce 1945 se začal věnovat projektům bombardovacích strojů s proudovými motory, ale v roce 1946 jsou prostředky jeho OKB přiděleny Iljušinovi (OKB-482) a z toho co začal Mjasiščev je základ pozdějšího Il-22. Není to ale poslední podobný osud jak stroje, tak KB. Mjasiščev byl jmenován děkanem MIA, Moskevského leteckého institutu kde založil katedru konstrukce letadel, v roce 1947 si dodělává profesuru.

Počátkem 50tých let se v Sovětském svazu začali poohlížet po strategickém bombardovacím letadle, schopném dopravit jadernou zbraň nad území Spojených států. Mjasiščev se tohoto tématu chytl a nabídl svůj projekt. Tento návrh se dostal do výběru a byl přijat. Vzniká tak znovu jeho OKB, tentokrát OKB-23 a jeho hlavní náplní se stává projekt tohoto letounu. Tím je pozdější M-4, asi nejznámější dílo Vladimíra Michaljoviče. Později rozvedené na 3M. Tento stroj je jistě zajímavý a snad si najdu čas se mu věnovat v samostatném článku, zaslouží si to. V OKB-23 pracují i na jiných projektech. Například mezikontinentální letounová střela M-40 Buran, jejichž vývoj byl později ukončen ve prospěch balistických raket, byl opravdu impozantní projekt. V roce 1959 vzlétá nadzvukový bombardovací M-50, Mjasiščev pracuje i na leteckých ŘS, M-44 což měla být výzbroj bombardovacích letadel M-52, M-56 a další. Zajímavým je například projekt VKA-23 z roku 1958. Výsledkem měl být pilotovaný kosmoplán a tento projekt rozhodně zapadá do ambiciózních projektů OKB-23. Snad právě tyto projekty jsou příčinou toho co následovalo. Mjasiščev opět přichází o KB, v roce 1960. Jeho OKB-23 pohltilo impérium které v té době budoval Vladimír Nikolajevič Čelomej. Vladimir Michaljovič Mjasiščev putoval pracovat jako náčelník CAGI. Jistě velmi prestižní místo a jistě si ho zasloužil, ale jednalo se podle zlých jazyků o prostě odstranění.
V roce 1966 bylo jeho OKB obnoveno, v Žukovském a pod názvem EMZ, Experimentální strojírenský závod pracuje na experimentální aerodynamice, vysokých rychlostech atd. atd. Z jeho prken pochází projekty strategických letounů M-18, M-20 a řady dalších. Právě M-18 je v podstatě zárodek dnešního Tu-160. V roce 1976 je EMZ vřazeno v NPO Molnija a hodně práce je tam provedeno v souvislosti s projektem kosmoplánu Buran. EMZ vyvinul kompletní systém havarijního opuštění stroje osádkou a systém zajištění životních podmínek. Právě v NPO Molnija lze vidět následovníka OKB-23 a EMZ.
V roce 1978 Vladimír Michaljovič zemřel, ve věku 76ti let, 14.října. V nekrologu podepsaném nejvyššími představiteli vlády a strany bylo poděkování za práci odvedenou pro zvyšování obranyschopnosti státu. Kéž by to platilo i za jeho života, kdy mu bylo často v práci bráněno. Od roku 1981 nese Mjasiščevovo jméno jeho EMZ. Pochován je na Novoděvičím hřbitově v Moskvě a jeho práci připomíná stylizovaná silueta M-50 na jeho náhrobku.

Obrázek

Po Mjasiščevově smrti krátkou dobu vedl jeho EMZ Stepan Anastasovič Mikojan (МИКОЯН Степан Анастасович), zkušební pilot který pod NPO Molnija pracoval na Buranu. Od února 1979 pak v čele EMZ stojí Valentin Aleksandrovič Fedotov (ФЕДОТОВ Валентин Александрович). Ten byl dlouholetým pracovníkem Mjasiščevova OKB, od OKB-23, v kanceláři pracoval i v době, kdy spadla pod OKB-52 a znovu pod Mjasiščevem v EMZ po jeho obnovení. Právě v době kdy EMZ vedl on, bylo na projektu M-17 provedeno hodně. V roce 1986 po jeho odchodu do výzkumu mateřského NPO Molnija ho nahradil na postu ředitele EMZ Valerij Konstantinovič Novikov (НОВИКОВ Валерий Константинович), předtím náměstek generálního konstruktéra Mojnije. Na tomto místě byl až do roku 2006 a mimo jiné krom tohoto stroje co nás dnes zajímá vznikly pod jeho vedením EMZ modernizace původem z Československa, do Sovětského svazu dodaných L-410 a L-39.

ObrázekObrázek
Nástupci V.M.Mjasiščeva,
Valentin Aleksandrovič Fedotov a Valerij Konstantinovič Novikov


Ale zpátky k letadlu
Naposledy upravil(a) redboy dne 10/1/2008, 17:18, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Dlouhá cesta

Na letadle určenámi pro boj s balony se u Mjasiščevů pracovalo ještě před oficiální poptávkou po stíhači balonů ze strany VPK (krom letadla probíhal i projekt M-33, což měla být ŘS s tímto cílem). Už z těchto úvah vyšlo letadlo s velkým rozpětím a plochou křídla, poháněné dvěma motory pod křídly a malým, aerodynamicky čistým trupem. Projekt nesl označení M-34. Problém byl ale v profilu křídla. V Sovětském svazu se na podobném profilu, který by si zachoval velký vznos i ve výškách nad 20000m prostě nepracovalo. Po oficiálním zadání se práce rozběhly rychleji, ale problém s křídlem trval. Bylo třeba křídlo s vysokou nosností za malých rychlostí, co nejmenších. Výzbroj musela být účinná, zajišťující poškození potahu balonů v řádu několika čtverečních metrů, aby skutečně začal klesat a nepokračoval v letu. Původní projekt, který byl rozpracován ještě koncem 60tých let dostal označení M-17 Čajka. Jméno vystihovalo tvar křídla, který měl tvar písmene W.

Obrázek
Původní M-17 Čajka

Nabízelo se poměrně jednoduché řečení. V té době pochopitelně měli v Sovětském svazu k dispozici informace ze Spojených států „importovaného“ U-2, toho Powersova, z května 1960. I když byl stroj po dopadu značně poškozen, struktura konstrukce a profil křídla šlo zrekonstruovat. Jenže se ukázalo, že to tak jednoduché nebude. U-2 byl specifický letoun, o dlouhém doletu. Křídlo bylo při zemi velmi háklivé na boční vítr a výsledkem projektu měl být letoun schopný nasazení za jakéhokoli počasí a to nebývá na dálném východě a severu země zrovna ideální. Krom toho byla požadována minimální rychlost a ani tomu profil U-2 neodpovídal. Prostě zdálo se, že splnit požadavky, které si značně protiřečily, nebude prostě možné. Muselo se jít na kompromis. Kompromis mezi rychlostí, výškou a tuhostí konstrukce. Jediné v čem se to jevilo relativně jednoduché byl dolet stroje, ten nemusel být nijak zvlášť velký. Měl pouze odstartovat, zasáhnout cíl a přistát, žádné dlouhé lety které musel řešit Clarence L. Johnson u Lockhead.

Další nemenší problém byl motor. Musel být výkonný, jelikož ve velkých výškách zůstával z jeho výkonu u země jen nepatrný zlomek. Navíc vývoj nového motoru by byl neúnosně drahý a dlouhý. Muselo se něco najít ve výrobě. Konstruktéři sáhli k tomu nevýkonnějšímu, co bylo k dispozici. Motor RD36-51A z konstrukce P.A.Kolesova původně určený pro Tu-144D. Upravený motor pro potřeby M-17 pak dával startový tah 68,64kN (7000kg), ovšem ve výšce 26000m z tohoto čísla zůstalo jen 5,88kN, tj. 600kg. Motor byl schopen dlouhodobé práce ve výšce 26000m při rychlosti M=0,6.
V průběhu vývoje se bylo nutno vzdát původního tvaru křídla a i trup doznal spoustu změn. Projekt dostal zelenou v roce 1971. Celkově vyšel letoun poměrně velký o rozpětí křídla 40,32m, délce 22,27m a ploše křídla 137,7m2. Změny byly zásadní, ale projekční práce běžely celkem uspokojivě, jiná věc byla výrobní základna. Mjasiščevův Experimentální strojírenský závod neměl výrobní kapacity, jednalo se o konstrukční kancelář, bez obvyklého výrobního závodu, a tak bylo nutno najít místo, kde se výroba prototypů uskuteční. Prototypové dílny byly vytíženy pracemi na VM-T Atlant. Vybrán byl závod Kumertau v Baškirii kde probíhala výroba zemědělských vrtulníků Ka-26, později i vojenských Ka-27 a Ka-29. To byl další problém, závod neměl s výrobou letadel prakticky žádné zkušenosti.
Prototyp byl dokončen v roce 1978, ještě před Mjasiščevovým úmrtím, ovšem jeho smrt postupu prací neprospěla. První prototyp M-17-1 nesl civilní imatrikulaci CCCP-17001 a byl v postatě hotov na zkoušky. Aby nebylo potíží dost, opravdu velký malér nastal. Pojezdové zkoušky začaly v polovině prosince na letišti v Kumertau. Nejen že letiště na to nebylo vhodné, ale i počasí bylo pod psa. Pilot Kir Vladimirovič Černobrovkin se při pojíždění dostal do potíží, letoun zatočil a aby nedošlo k nárazu letadla do sněhové bariéry, která vznikla po úklidu dráhy, přitáhl knipl na sebe a se strojem vzlétl. Stroj se velmi lehce vznesl a pilot měl v úmyslu udělat okruh a přistát… jenže. Při v podstatě nulové viditelnosti zachytil při zatáčce křídlem o vrchol pahorku a pilot ve zcela zničeném prototypu zahynul. Možná se ptáte co je to za nápad provádět zkoušky nového letadla za takových podmínek, na nevhodné dráze…. No odpověď je jednoduchá, jsme v Sovětském svazu a 19.12 měl narozeniny Leonid I. Brežňev. Takže dárek k narozeninám nedostal, letoun se zalétnout nepodařilo. V historii Sovětského svazu jsme byli svědky spousty takových nesmyslných termínů, ale nestávalo se tak často aby to končilo smrtí… by mě zajímalo, jestli se o tom generální tajemník dozvěděl…

ObrázekObrázekObrázek
M-17-4 a dva snímky z Monina.

Stavba dalších prototypů se protáhla. Jednak došlo k dalším změnám a jednak letoun neměl zdaleka takovou prioritu jako ostatní bojové stroje. Teprve za tři roky byly další dva prototypy dopraveny rozebrané z Kumertau do Žukovského, na počátku roku 1982. Druhý prototyp M-17-2 skončil na lámačkách a třetí, M-17-3 (CCCP-17103) byl zalétnut 26.května 1982. V tomtéž roce ho taky vyčmuchaly průzkumné družice Spojených států a dostal označení Ram-M, později kodové jméno Mystic-A. Proti prvnímu stroji měl zcela nové křídlo a taky navigační a zaměřovací systém PRNK-17. Výzbroj na letounu nebyla, tu měl tvořit kanon GŠ-23, umístněný pohyblivě ve věži na hřbetě trupu. Používat měl speciální munici se zapalovačem zaručujícím explozi granátu i při nárazu na potah aerostatu a tím vytvoření otvoru o ploše několika metrů. To byla u balonu o průměru ne zřídka až 100m nutnost. Sám střelecký systém byl celkem zajímavý. Od radiolokátoru bylo již v návrhu projektu upuštěno, jelikož radiolokační odraz letícího balonu byl velmi malý. Systém vyhledávání cíle i zaměřování byl optoelektronický. Byl to celkem složitý problém, vývoj systému probíhal dlouho a s dost obtížemi. Byl zkoušen na létající laboratoři Tu-16. Systém měl zachytit balon o průměru 30m na vzdálenost 30-40km, zaměřit kanon a při průletu pod cílem ho sestřelit. To vše za letu, kdy cíl měl malou rychlost, byla otázka několika vteřin. Kanon měl údajně sestřelit cíl letící s převýšením až 4000m.

Obrázek
Tu-16LL se systémem PRNK-17 v upravené přídi.

Z počátku byl při testech na Tu-16 kanon nahrazen kamerou, která měla výsledek zaznamenat na pozdější vyhodnocení, teprve později bylo přistoupeno k ostrým testům. Ovšem byl to velmi složitý úkol a proti letícímu Tu-16 byl stojící balon velmi složitý cíl.

V průběhu zkoušek došlo k řadě změn, zcela nevyhovující byly aerodynamické brzdy, které byly později tvořeny třemi rozměrnými tři páry klapek na horní ploše křídla. To a vyřešení problému s fluterem se podařilo až na dalším stroji, M-17-4 (CCCP-17401). I tak byl stroj náročný na pilotáž a v případku výpadku systému řízení byla pilotáž velmi dobrodružná. To ale nebyl hlavní problém letadla, tím byla jeho potřeba. V druhé polovině 80tých let se mezinárodní situace začala uklidňovat a potřeba výškového stíhače balonů klesla na velmi nízkou hodnotu a navíc se to celé prodražovalo. Jeden z posledních balonů byl sestřelen 3.září 1990 v oblasti Murmanska letounem Su-15TM z výšky 12000m. To už ale byly opravdu jen výjimky a osobně si myslím, že spíše ulétnuté balony vědecké… asi.

Obrázek

Projekt ovšem mohli zachránit jiné požadavky.
Naposledy upravil(a) redboy dne 10/1/2008, 16:55, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Nový cíl.

Obrázek

V polovině 80tých let se na základě již existujícího stroje začalo uvažovat o postavení jiného letadla. Průzkumného. V podstatě šlo o totéž, co byl ve Spojených státech pokračovatel U-2, projekt TR-1 (dnešní U-2R). Čili letoun pro průzkum bojiště s vybavením určeným ke zjišťování rozmístnění bojových prostředků protivníka a předávání jejich polohy úderným prostředkům. V případě Sovětského svazu především taktickým a operačně taktickým balistickým řízeným střelám ( 9K72 Elbrus, 9K79 Točka a především zaváděných 9K714 Oka). K tomu měl sloužit podobný systém, jako byl u TR-1 systém PLSS (Precission Emitter Location Strike System). Jako základ takového stroje se letoun M-17 přímo nabízel.

Změnily se požadavky. Jednak výška letu, ta nebyla nutná v původní hodnotě, bylo celkem jedno, jestli letoun operuje ve výšce 22km nebo 19. Naopak začal být důležitý dolet, respektive vytrvalost v letu. Nosnost měla obnášet 1500kg průzkumné výbavy. V konstrukční kanceláři tento projekt dostal označení M-55, pro armádu se projekt označoval M-17RM.

V projektu došlo ke značným konstrukčním změnám. Jednak se změnil nos stroje, který již neobsahoval původní systémy „stíhací“ verze a trup se protáhl. Vznikl vněm prostor pro průzkumnou a komunikační aparaturu. Zcela nový byl pohon. To je změna, která je patrná na první pohled, letoun je dvoumotorový, jeden původní RD36-51A nahradily dva motory D-30V. Tyto motory Pavla A. Solovjova pocházející původně z počátku 60tých let známe z pohonu především dopravních letadel: Tu-134, Il-62, An-76 a ve verzi F6 pak z MiGu-31. Jejich společný tah při startu byl 88,25kN (9000kg) a ve výšce pak 5,9kN (670kg). Měly také menší měrnou spotřebu než jeden RD-36 a vyšší tah umožnil zvýšit množství neseného paliva. Křídlo bylo zjednodušené, nebylo třeba minimálních rychlostí a zvýšený objem paliva přišel právě do integrálních palivových nádrží v křídle.
Vzletová hmotnost stoupla z 19400kg na 24000kg, dostup klesl na 20000m (V praxi to ale bylo víc) a vytrvalost ve výšce 17000m z cca 2 hodin na 5.

ObrázekObrázekObrázek
M-55, respektive už civilní verze.

První stroj M-55-1 (CCCP-01552) byl zalétnut 16.září 1988 Eduardem Nikolajevičem Čelcovem a v kodu NATO se objevil v seznamu jako Mystic-B. Mimochodem právě na tomto letounu M-55 Eduard Čelcov 29.května 1995 zahynul při havárii. Změnila se taky výrobní základna a vrtulníky vytížené Kumertau nahradil Smolensk (Jak-18T, Jak-42). Ovšem postavit se jich stihlo jen několik, nejčastěji se mluví o pěti. Přišla hospodářská a politická krize a rozpad Sovětského svazu. Armáda přestala letouny kupovat a celý projekt byl zrušen. V devadesátých letech se sice mluvilo o obnovení výroby, ale podle mého názoru o ní na odpovědných místech uvažováno nebylo, spíše se podobně jako v jiných případech jedná o snahu výrobce, tedy spíše přání, letoun prosadit. Nebyl v podstatě žádný důvod v projektu pokračovat a využít hotového projektu.



Konec s rozloučením

Letadlo rozhodně moc publicity nemělo, projekt byl pochopitelně utajený a krom družicových snímků, které byly k dispozici, o něm nebylo mimo Sovětský svaz nic známo. Předpoklad byl, že se jedná o průzkumný letoun, ale to bylo vše. První představení letadla proběhlo po létech tajemství až 18.srpna 1989 na letecké ukázce v Žukovském, ale pouze v letu. Byl to M-17-4. Někdy na přelomu let 1989 a 90 se objevil stroj M-17-3 v Moninu, kde je ke zhlédnutí dodnes.
V roce 1990 se stroj M-17 objevil v tabulkách FAI a stal se držitelem dvanácti rekordů v podkategorii C-1i (letouny o vzletové váze 16-20t) a v roce 1993 si 15 zápisů, tentokrát v kategorii C-1j (20-25t) připsal M-55. Většina z nich je dodnes platných.

Teprve v roce 11.dubna 1992 se ukázal opravdu průzkumný M-55 na Kubince, byl to M-55-4 a v srpnu v Žukovském to byl M-55-1, více méně poprvé i na statice.
V listopadu 1993 poprvé přelétl do zahraničí, v Itálii na Evropské konferenci věnované polárním experimentům. Součástí představení bylo několik letů na výškách nad 20000m. A právě tady je počátek opravdového využití stroje, který se tak stal známým pod názvem M-55 Geofizika. Letoun měl značný dostup se zátěží a byl volně k dispozici, jelikož peníze byly třeba. A právě v experimentech v oblasti průzkumu atmosféry, přírodních zdrojů a různých výškových experimentů se letoun alespoň v podstatě posmrtně prosadil. Průzkumná výbava byla ve trupu stroje uložena v samostatném prostoru a bylo velmi jednoduché do něj umístnit téměř jakýkoli náklad, který se vešel (měl dostatečné zdroje energie). Už v roce 90 stroj používala AV, například v průzkumu obsahu ozonu (i M-17), znečištění atmosféry, atd..atd. V roce 1994 se představil v Berlíně, opět si zalétal, mimo jiné v měření ozónu. V roce 1997 se zúčastnil mezinárodního projektu průzkumu polárních oblastí a operoval také z Finska, o rok později v V Jižní Americe byl použit k průzkumu ozónové vrstvy nad Antarktidou….

ObrázekObrázekObrázek
M-55 na cestách. Na severu ve Finsku, na Jihu v Brazilii a model projektu malého raketoplánu.

Nějaký čas se uvažovalo o vývoji specializované verze pro výzkum, letoun měl být dvoumístný (pocházel z původně uvažované cvičné verze M-55U) a se zvětšenými nádržemi a větším prostorem pro aparaturu. Projekt nesl označení Geofizika 2, ale to už jen projekt a k realizaci asi už nebude vůle. Podobně jako projekt M-55 jako nosiče malého pilotovaného raketoplánu.


Takže to je v podstatě konec projektu letadla, které nikoho nezaujalo. Dnes krom Monina se sním jde setkat jen opravdu zřídka. Nikdy nesloužilo ani jako plánovaný stíhač a nikdy také nesloužilo jako plánovaný průzkumník.
Když sem bloumal po Google Earth, tak sem zakopl i o tento stroj, na Žukovském (55°33'29N 38° 7'34E) a vedle stojící Tu-16 a Il-18 dají představu o velikosti stroje.

TTD Mjasiščev M17/M-55

Délka……………………………... 22,3/22,9m
Rozpětí………………………..….40,3/37,5m
Výška ……………………………..4,83m
Prázdná hmotnost……...…---/14000kg
Max. vzletová………….…....19400/24000kg
Max. rychlost……………….…743km/h (12000m)
Dostup……………………..…….21000m
Vytrvalost……..…………….…2,14/5hod

Obrázek
Kresba M-55, cvičné verze a nerealizovaného projektu Geofizika 2

Děkuji za pozornost a pokud to někoho příliš nebavilo, příště snad něco záživnějšího.

redboy

Zdroje:
Lotnictwo Wojskowe Rosji, Piotr Butowski, Varšava 1995
Internet
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Jediné dve fotky s "protibalónovým" strelivom pre kanón GŠ-23, ktoré poznám
Obrázek (náhľad) "protibalónový" náboj je posledný vpravo

Obrázek(náhľad)

Hlavným a zrejme jediným rozdielom oproti bežnému strelivu pre kanóny GŠ-23 je špeciálny, extrémne citlivý, zapaľovač.
Podľa jediného (mne známeho) ruského predpisu, kde bolo spomínané, sa už nesmelo po vypásovaní z pásu znovu použiť a pásy sa nesmeli pripravovať strojovou pásovačkou.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6829
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Redboy líbilo a dík.
Méně známá historie, která především v 50. a 60. letech hýbala východní propagandou od faktů po různě nesmyslné historky ( rozhazují mandelinku bramborovou, bouchající propisovací pera a pod).
Že se na to připravují i stihačky, to jsme samozřejmě nevěděli.
Pokud skutečně najdeš čas a budeš ochoten, dej sem tu M - 4. Tato letadla ( M - 4) věděli jen učitelé AČSSR a do technické a koníčkářské veřejnosti se nedostala. Já měl to štěstí, že jsem v ŠDZ Liptovský Mikuláš měl učitele ( patřil jsem k těm se zájmem o vše ve vojenství) v roce 1967,68 a ten mi snímky M - 4 ukazoval, jako tajné bombardéry SSSR - nosiče AZ ohromné účinnosti.
Naposledy upravil(a) michan dne 11/1/2008, 20:26, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázekObrázek
mechoš
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 181
Registrován: 5/10/2005, 08:45

Příspěvek od mechoš »

Díky, moc zajímavý článek, o tomhle letadle jsem teda nevěděl ani ň.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6829
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Redboy tady je počátek mého PVOS a PVO.

Promiňte - semo tamo se člověk musí i omluvit.

M- 4 jsem v TU Liptovský Mikuláš neviděl od kontráše. Blbost, Ti by mě ji jako studentovi zapřeli a ještě možná kousli.
Ne né. Mladého 19 let kluka zaujal člověk - pánové frajer.
Můj učitel taktiky.
Tímto mu vzdávám hold.
Naučil mě moc věcí - nejméně analýza a syntéza. Můj učitel žije nejen spokojeným plnohodnotným životem, je skvělým člověkem dál. Je to mladej frajer s úžasným životem, není mu o moc víc než mě. Mluvili jsme spolu a proto má omluva.

To kontráš - to ho šíleně urazilo a vysvětlil mě, že jsem blb. Přijal jsem - je to prostě fakt let.

Omlouvám se jemu, omlouvám se Vám.

Je to 1967,68.
Pánové, to je vojenská vědma - ten důchodce.

Klobouk dolů dávám já před Vámi - uvědomte si, že mě také provokujete, abych věděl - učiteli...

OK redboy - je to vzkaz pro něho, mluvil jsem s ním dnes. Co vzkážu jsem domýšlel.
Doporučuji nemazat.
Podívej redboy, nápověda od mého učitele, v těch mnoha společenskej keců, které jsem já potřeboval - ( Bizon) - odhal Mjasisčeva...
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Letadla“